Zaloguj się, aby obserwować  
Luteczek

Panie Marcinie Iwinski - artykul o Panu i CD Projekcie napisano, chyba warto zajrzec.

53 postów w tym temacie

Dnia 09.11.2005 o 17:42, Dark Templar napisał:

lecz z przyczyn od nich niezależnych "krąży" gdzieś we wszechświecie.


normalny sklep sobie na to nie pozwala i zmienia firmę kurierską jeżeli się to powtarza :P

Dnia 09.11.2005 o 17:42, Dark Templar napisał:

Macie do wyboru "nowy" CDP albo "stary". Co byście wybrali?


zdziwiłbyś się ile osób wybrałoby "stary"... tylko że ich już tu nie ma i się nie mogą wypowiedzieć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, zawitałem do Was, dostając informację, że artykuł wywołał niezdrowe emocje. Uspokajam - niepotrzebnie. Zrobie w punktach, żeby było przejrzyście.

1. Nigdy nie miałem zatargów z CDP, wręcz przeciwnie.
Zauważcie, że w komentarzach pod felietonem jestem osobą broniącą CDP w kwestiach, w których zasługuje na absolutną pochwałę. Tak samo jest w artykule.
2. Nie ma czegoś takiego jak obiektywizm w felietonach, zachęcam do lektury, czym tak naprawdę felieton jest, nie chcę się rozpisywać o tym, pisałem kiedyś na ten temat magisterkę i mam dość. Istotny jest tu również fakt, że występuję w roli gracza, czyli klienta CDP.
3. Dlaczego sceptycznie w stosunku do serii wydawniczych typu eXtra itd.? Od najlepszego polskiego wydawcy mamy prawo wymagać rzeczy wielkich. Taka zależność dziwna, ale przyznacie, że Wy również się na tym łapiecie. Brakowało mi tam czegoś spektakularnego, oczywiście zdaję sobie z możliwości itp. Liczę, że kiedyś zachwycą mnie jak w przypadku Baldur''s Gate, których wydanie, jak i spolszczenie uważam za absolutne mistrzostwo świata. Konkurencja klęka do dziś.
4. Brak logiki w niektórych wypowiedziach - jedni oskarżają o subiektywizm nadmierny, inni zaś zarzucają brak "JA" w tekście. Zresztą problem czytania i ROZUMIENIA tekstu znam nie od dziś, trochę to przykre.
5. Luteczek podał dobre fragmenty - tekst jest "NA TAK" CD Projektowi, natomiast wszyscy mają prawo wiedzieć o usterkach, po to, by można było je usunąć. Myślę, że Marcin Iwiński doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jestem spokojny.
6. NIE UWAŻAM, ŻE www.gram.pl JEST KROKIEM WSTECZ! Napisałem na końcu artykułu, że jest to ciekawy pomysł i podtrzymuję zdanie. Sytuacja na rynku internetowym jest już dość skomplikowana, a konkurencja olbrzymia. Jako że serwis przejawia znamiona pewnej oryginalności (choć nie ukrywam, co napisałem, że niektóre jego aspekty nie są aż tak rewolucyjne. Na szczęście nie muszą, wystarczy, że są atrakcyjne), będę mu kibicować. Właśnie ze względu na www.gram.pl powstał ten artykuł, by jeszcze więcej ludzi miało możliwość do jego dotarcia i wyrobienia sobie zdania. "Ubrałem" to w skróconą wersję historii CDP, a fakt wspomnienia o wpadkach świadczy tylko o rzetelności podejścia do faktów, nie w sposób zapomnieć Wizardry8. Natomiast proporcje są takie, że wspomniałem tylko o tym koronnym wypadku, reszta jest na korzyść CDP. Fakt kręcenia nosem na serie eXtra to sprawa subiektywnego podejścia autora i jak ZAZNACZYŁEM, inni mogą mieć tu odmienne zdanie i zdaję sobie z tego sprawę.
7. Oddać też należy cześć imperium Iwińskiego, które uczy się na błędach i ogranicza się w większości wypadków do "wersji kinowej", czyli lokalizacji tekstu bez gwałtu na oryginalnych odgłosach natury. To raz, a dwa - w trawie piszczy, że JEŻELI już musi być polskawa mutacja, to tylko od Iwińskiego.
Jak napisałem - tak też uważam. Lokalizacja gier NAJLEPIEJ wychodzi CDP.
8. CDP ma świetne pomysły i chylę czoła, te serie wydawnicze i serwis www.gram.pl to ewenement na rynku wydawców polskich (serwis, jak wiadomo, na skalę światową). To że kręcę nosem na gry tam zawarte, to nie wina CDP bezpośrednio, od tego są twórcy gier.
9. Każdy podlega krytyce, mile widziana jest szczególnie ta konstruktywna. Starałem się ją zawrzeć, tego samego spodziewam się co do mojej skromnej osoby i artykułu. Nie jest on pierwszy i nie on wywołał największe kontrowersje, ale zawsze z chęcią odpowiadam na merytoryczne głosy przeciwne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 17:47, KHRoN napisał:

zdziwiłbyś
się ile osób wybrałoby "stary"... tylko że ich już tu nie ma i się nie mogą wypowiedzieć :P


Podaj mi przynajmniej jedną rzecz w którym lepszy był stary CDP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 17:55, Dark Templar napisał:

Podaj mi przynajmniej jedną rzecz w którym lepszy był stary CDP.


klimat (forum)... nie mówiąc już o zawartości forum :P , "encyklopedia gier" (więcej tytułow, recenzje zbierane przez parę ładnych lat), layout był ładniejszy O_o , no i nie tłumaczyli gier w stylu... zaraz... jak to było? "miecz łotrzyka" zamiast "półtorak/miecz półtoraręczny" w DS2 (bastard sword) albo "imperium otomański" (ktoś to na forum zgłaszał, więc zakładam ze to z info albo ze screenshota) w AoE3 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 19:17, KHRoN napisał:

klimat (forum)...

klimat forum wyrabia się z czasem (tam też wyrabiał się naście miesięcy) i tworzą go użytkownicy. i wiele osób nie uważało go za dobry. anyway żeby jakkolwiek to porównać trzeba poczekać i tutaj kilkanaście miesiecy. Tyle że określanie serwisu internetowego jako krok w tył bo "nie ma klimatu starego forum" jest zdziebko absurdalne. powiedz wprost że boli cię brak starych postów i starego forum i nazwij rzeczy po imieniu.

>"encyklopedia gier" (więcej tytułow, recenzje zbierane przez parę ładnych lat),
na cdprojekt.info nie było żadnej encyklopedii. Był katalog taki jak tu. serio nie widzę żadnych różnić objętościowych a imho ten obecny zawiera nawet więcej informacji.

Dnia 09.11.2005 o 19:17, KHRoN napisał:

layout był ładniejszy O_o

to już twoje zdanie, ale przynajmniej już jakiś (choć zdawkowy i niekonkretny) arugment

Dnia 09.11.2005 o 19:17, KHRoN napisał:

no i nie tłumaczyli gier w stylu... zaraz... jak to było? "miecz łotrzyka" zamiast "półtorak/miecz półtoraręczny" w DS2 (bastard
sword) albo "imperium otomański" (ktoś to na forum zgłaszał, więc zakładam ze to z info albo ze screenshota) w AoE3 :P

a co to ma wspólnego z serwisem internetowym wydawcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 19:17, KHRoN napisał:

klimat (forum)... nie mówiąc już o zawartości forum
:P , "encyklopedia gier" (więcej tytułow, recenzje zbierane przez parę ładnych lat), layout był ładniejszy O_o , no i nie
tłumaczyli gier w stylu... zaraz... jak to było? "miecz łotrzyka" zamiast "półtorak/miecz półtoraręczny" w DS2 (bastard
sword) albo "imperium otomański" (ktoś to na forum zgłaszał, więc zakładam ze to z info albo ze screenshota) w AoE3 :P


Nie będę się rozpisywał, bo w pełni zgadzam się z opinią D2T. Argumenty o tłumaczeniach, layoucie i klimacie odpadają w przedbiegach - pierwszy nie ma związku ze zmianą CDP i jakom nam chodzi, a pozostałe dwa to kwestia gustu.

Pozostaje "encyklopedia gier", której jakoś nie pamiętam. Pewnie chodziło Ci o recenzje gier napisane przez użytkowników. Równie dobrze można się przyczepić do tego, że nie przerzucili topików z dawnego forum. Większośc recenzji to i tak była kaszana, a jak chcesz byśmy Ci gry zrecenzowali to utwórz taki topik i Ci z chęcia poopisuję.

A tak na koniec. Jak czytam te argumenty to brzmi to tak jakby ktoś mi powiedział, że mój samochód to kaszana i złom, bo ma kolor czerowny, a radio nie czyta MP3 :D


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 19:44, D2T napisał:

powiedz wprost że boli cię brak starych postów i starego forum i nazwij rzeczy po imieniu


to też... ale popatrz choćby na regulamin... blablabla... ten można przeczytać w sekundę, tamten był konkretny... teraz a la gracz.info można powiedzieć cokolwiek, kiedykolwiek, jakkolwiek i pocokolwiek... i mod nie może nawet poprawić ortografa w nazwię wątku O_o
kiedyś można było poleiceć "za głupotę"... teraz można najwyżej takiego jasia pogłaskać po czuprynce ;]

Dnia 09.11.2005 o 19:44, D2T napisał:

na cdprojekt.info nie było żadnej encyklopedii. Był katalog taki jak tu.


porozmawiamy jak dowiesz się po co pisze się pewne słowa/wyrażenia w cudzysłowiu (wiesz... te takie " " mają jakiś głębszy sens ;P )

Dnia 09.11.2005 o 19:44, D2T napisał:

nie widzę żadnych różnić objętościowych a imho ten obecny zawiera nawet więcej informacji.


polecam okulistę ;]

Dnia 09.11.2005 o 19:44, D2T napisał:

to już twoje zdanie, ale przynajmniej już jakiś (choć zdawkowy i niekonkretny) arugment


moje zdanie zawsze jest argumentem TAK DŁUGO jak potrafię go podtrzymać czymś więcej niż "bo tak"!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 19:59, Dark Templar napisał:

Pewnie chodziło Ci o recenzje gier napisane przez użytkowników.
Równie dobrze można się przyczepić do tego, że nie przerzucili topików z dawnego forum.


tak, szkoda i tego i tego

Dnia 09.11.2005 o 19:59, Dark Templar napisał:

Większośc recenzji to i tak była kaszana


ale 50% było dobre, a ludzie poświęcili swój czas żeby je napisać... i jednak pomagały BO były to niewymuszone komentarze graczy (zawsze jakieś dobre/neutralne/złe) a nie jednostronna opinia "zawodowego recenzenta"

Dnia 09.11.2005 o 19:59, Dark Templar napisał:

a jak chcesz byśmy Ci gry zrecenzowali to utwórz taki topik i Ci z chęcia poopisuję.


GWEHEHEHEH <jebs, zaliczył glebę ze śmiechu> już widzę jak radośnie odpisujesz mi na taki temat :)
zresztą... wiesz... chciałbym się dowiedzieć czegoś o Wiggles - wiesz... gameplay, klimat, humor w grze... :)

Dnia 09.11.2005 o 19:59, Dark Templar napisał:

A tak na koniec. Jak czytam te argumenty to brzmi to tak jakby ktoś mi powiedział, że mój
samochód to kaszana i złom, bo ma kolor czerowny, a radio nie czyta MP3 :D


nie widzę związku miedzy twoim czerwonym autkiem i radiem co nie czyta MP3 z tym o czym mówimy O_o
radio możesz kupić nowe (tym razem dowiedz się zawczasu że jak ma kasety to nie może czytać MP3) a i przemalować je możesz... ;P

Dnia 09.11.2005 o 19:59, Dark Templar napisał:



Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Historia o autku to była przenośnia.
Kolor - jest to kwestia gustu
MP3 - opcja którą można dodać, ale dla jednych to mus, a dla innych nie.

Widzę, że brakuje Ci recenzji. Prosze bardzo to moja (i nie pisz, że sobie żartuję, bo taka była większość, poza tym piszę szczerze):

" Wiggles to gierka świetna, zajebista i superaśna. Humor normalnie taki, że MEGAROTFL. Co do grafy to też jest extra, a na moim starym piecu śmiga, że aż miło. Klimat i gameplay w ogóle super. Jedna z lepszych gier strategicznych w jakie grałem. Polecam wszystkim, bo to gra bardzo fajna."

Want more?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zapomniałeś o jednej bardzo ważnej rzeczy - gdzie tak naprawdę kryje się "rewolucja", czy bardziej słusznie ewolucja, CD Projektu w gram.pl

Otóż, jak skomentowałeś, dożywotnia gwaranacja, uzywki i wPLN to bardzo fajne dodatki, które przyciągają ludzi.

A ja dodam, że wPLN i sklep gram.pl to dużo, dużo więcej !!!

Gdzie dotąd kupowaliśmy oryginalne gry? Na pewno króluje Empik, czasem pewnie supermarkety, z pewnością część sklepów internetowych, które oferują pre-order, niskie ceny czy darmową dostawę.

Sklepy dystrybutorów były tylko jakimś tam uzupełnieniem. Krok naprzód zrobiła Cenega, reklamując w newsletterach swój sklepik i oferując gry przed premierą o 10zł taniej (akurat koszt przesyłki) + podkładki pod myszy czy takie tam dodatki.

A teraz przyjrzyjmy sie sklepowi gram.pl - czy jest on tylko uzupełnieniem, które jest standartem dla strony dystrybutorów? Czy może cała szopka z wPLN i promocjami to coś wiecej? Z pewnoscią !!!

Wirtualna kasa to oczywiście nie prezent dla nas, a chwyt marketingowy. Wiadomo, że gdy produkty są tansze albo, jeszcze lepiej, są przecenione (ach ta psychologia sprzedaży :]) - od razu ma się uchotę kupić więcej niż można. I zamiast jednej gry za 100zł, wydusi się te 120 na dwie gry.
A potem nowa kasa i od nowa.

Tak samo z promocjami - AoE 3 kosztuje w sklepie 129zł (od 1 grudnia). Załóżmy, że CDP bieże od tego 50zł. W takim razie po co im robienie promocji na stronie (nie w sklepie) w których pozbawiają się realnych 30zł + jeszcze załóżmy 15zł na kufel, Soundtrack, poradnik i coś tam jescze?

Otóż odpowiedź jest wg mnie jedna - CD Projekt z dystrybutora przekształca się w bardziej samowystarczalną firmę dystrybucyjno-handolową. Sklep gram.pl nie jest dodatkiem, prezentem dla gracza, ale sposobem na ktorym zarabiają.
Robiąc promocje tego AoE 3 i tak wyjdą na plus (załóżmy, że moje kalkulacje są prawdziwe :]), bo biorę nie 50zł od pośrednika, a są pośrednikiem samemu sobie.
Wkraczają więc jako zasadniczy konkurent na rynek gier - zwłaszcza, że raczej każdy będzie wolał dostać grę taniej i z dodatkami, niż drożej i bez nich.

Czy doprowadzi to do czyjegoś bakructwa? Trudno powiedzieć, ale chyba CDP reklamuje się teraz tak mocno, że trudno, aby gracz nie zauważył zmian/promocji. Możliwe więc, że te niezbyt tanie "empiki" będą musiały obniżać ceny (mam również taką nadzieję).


Ktoś napisałe "gram.pl (...) JEST TO KROK WSTECZ"

W obliczu tego co napisałem radzę się zastanowić. Bo CDP moze robić na tym naprawdę dobry interes - wyprzedając mało popularne gry z eXtra Klasyki i jeszcze na tym zarabiając bezpośrednio !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z kolei o bessie na rynku - cechą wolnego rynku jest tworzenie się konkurencji, czasem oż do sprzedaży?

Ponieważ akurat mieszkam w Warszawie coś-niecoś o tym wiem.
Kiedyś był jeden kiosk na okolicę, dziś mam w obrębie dwóch osiedli kilka, oferujących od kilkudziesieciu gazet, tygodników i czasopism, do kilkuset wraz z produktami spożywczymi i kosmetycznymi.

Kiedyś McDonaldów było kilka, teraz jest kilkadziesiąt i nawet w przeciągu ok 1km ... 3.

Kiedyś był jeden supermarket :] - Hit.

Teraz jest ich, nie wiem - 20-30 ??
Ja się dziwię, bo powstają kolejne centra, a rynek się coraz bardziej kurczy (znaczy sie na jeden sklep przypada dużo mniej klientów co wcześniej)

Tak samo z dystrybutorami - kiedys "monopol" CDP, teraz poważna konkurecnaj LEM''u (niedużo gier, ale bardzo ważne), Cenegi (która mimo tego, że była firmą beznadziejną, zbiera się do kupy, wydając sporo gier, w tym nową premierową serię za 30zł sztuka).
Do tego TopWare, Techland, MarkSoft, PLAY - zalewający rynek niezamożnych lub młodych graczy falą, z reguły, badziewia :] - Nicolas Games (wydał HL 2).

Tak więc podzielmy ten tort na tych wszystkich, dodając jeszcze jakichs nieznanych drobnych wydawców (hmm Oni Games?) - robi sie mało, nie?

Dodajmy, że kontrakty nie są stałe i wiele łakomych kąsków ucieka, a to jednej, a to drugiej firmie.Dodajmy, że czasami zza granicy przyplywa masa premierowych tytułów, a czasami ich prawie w ogóle nie ma.
Dodajmy, że CDP wziął się także, za gry na wszystkie platformy - kolejne źródło dochodu.


Sytuacja nie jest tak jednoznaczna jak widzicie, ani prosta, ani nie jest winą Iwińskiego, a z tekstu spieq''a trochę tak wynikało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 20:24, Dark Templar napisał:

Widzę, że brakuje Ci recenzji.


ale na gram.pl sa recenzje graczy. mozesz dodac ja na karcie katalogowej kazdej wydanej gry tak jak kiedys. i chyba mozesz tez z poziomu swojego konta dla zarejestrowanych gier. na kartach katalogowych sa recenzje, po prawej stronie w kolumnie...

nawet pisali w poprzednim tekscie w zeszla niedziele ze po 2 czy 3 dniach dzialania strony mieli 200 recek userow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 20:24, Dark Templar napisał:

Historia o autku to była przenośnia.


trochę nietrafiona, bo na własne autko masz bezpośredni wpływ...

Dnia 09.11.2005 o 20:24, Dark Templar napisał:

Widzę, że brakuje Ci recenzji. Prosze bardzo to moja (i nie pisz, że sobie żartuję, bo taka była większość,
poza tym piszę szczerze)


no właśnie, ale ludzie poświęcili swój czas żeby te recenzje napisać, a okazało się że są warte tyle że nie warto ich przenosić na "rewolucyjną" platformę... miło doprawdy :|

recka niezła, THX :] ale widzisz... na gram.pl nie ma ANI SŁOWA o Wiggles O_o CDP zapomniał że miał taką grę (że o Hopkins FBI, The Settlers 1 i 2 już nie wspomnę :P )


@D2T

Dnia 09.11.2005 o 20:24, Dark Templar napisał:

po 2 czy 3 dniach dzialania strony mieli 200 recek userow


po jakimś czasie wszystko wróci do normy... ziemia przeżyła już wiele katastrof, kataklizmów, rewolucji i rewelacji ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 17:20, Sarafan_Knight napisał:

> cos w tym jest, lokalizacje i brak ciekawych tytułów to bolaczka cdp.

Człowieku! Ty się zastanów co piszesz! Jaki
brak ciekawych tytułów? Mało masz pozycji w ich planie wydawniczym? Jest tam dosłownie każdy gatunek gier! Ponadto od kiedy
lokalizacje CDP to ich bolączka? Jak dla mnie CDP robi najlepsze spolszczenia...

człowieku zastanów sie co piszesz! moga miec milion pozycji i kazdy gatunek ale co z tego. te najwieksze perly ktore mnie kreca sa w 80% w rekach konkurencji. A co do spolszczen to sa one nam wtykane na sile bez mozliwosci wyboru( cenega daje wybor a ceny sa podobne) i wiekszosc z nich jest zrypana i sa one coraz gorsze z roku na rok. I na przyszlosc nie probuj wciskac swoich przekonan komus na siłe bo to nieeleganckie tak samo jak lizanie zada gospodarzowi strony...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 22:59, KrzysztofMarek napisał:

> /.../
> mieszkam w Warszawie coś-niecoś o tym wiem. /.../
> Kiedyś był jeden supermarket :] - Hit. /.../
Mieszkasz
na Bemowie?


Blisko - na Bielanach.

Ale nie trzeba było mieszkać na Bemowie, żeby znać ów sklep - zjeżdzały się tam tłumy co weekend :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 21:35, Indrid Cold napisał:

te najwieksze perly ktore mnie kreca sa
w 80% w rekach konkurencji.


U mnie jest troszkę inaczej - 50%, bo zamierzam kupić dwie gry: Heroes of Might and Magic V (CDP) i Age of Empires 3 (APN Promise).

PS. Tak, ten post to aluzja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 21:22, KHRoN napisał:

po jakimś czasie wszystko wróci do normy... ziemia przeżyła już
wiele katastrof, kataklizmów, rewolucji i rewelacji ;]


Skoro wszystko wróci do normy to na co narzekasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować