Zaloguj się, aby obserwować  
Luteczek

Panie Marcinie Iwinski - artykul o Panu i CD Projekcie napisano, chyba warto zajrzec.

53 postów w tym temacie

Dnia 09.11.2005 o 23:45, Keroth napisał:

Skoro wszystko wróci do normy to na co narzekasz?


bo mówienie że "z czasem wszystko mija" to jakiś ćwierćśrodek :P
wieść gminna niesie że i do piekła jest się człowiek w stanie przyzwyczaić :P
(innymi słwy pocieszałem sam siebie :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otóż odpowiedź jest wg mnie jedna - CD Projekt z dystrybutora przekształca się w bardziej samowystarczalną firmę dystrybucyjno-handolową. Sklep gram.pl nie jest dodatkiem, prezentem dla gracza, ale sposobem na ktorym zarabiają.
Robiąc promocje tego AoE 3 i tak wyjdą na plus (załóżmy, że moje kalkulacje są prawdziwe :]), bo biorę nie 50zł od pośrednika, a są pośrednikiem samemu sobie.
Wkraczają więc jako zasadniczy konkurent na rynek gier - zwłaszcza, że raczej każdy będzie wolał dostać grę taniej i z dodatkami, niż drożej i bez nich.

Zgadzam się, o ile wykluczymy mrówki, czyli handlowców, którzy sprzedają gry po to, by zwróciły się koszta, a nie by zarobić (patrz używki na Allegro).

Tak samo z dystrybutorami - kiedys "monopol" CDP, teraz poważna konkurecnaj LEM''u (niedużo gier, ale bardzo ważne), Cenegi (która mimo tego, że była firmą beznadziejną, zbiera się do kupy, wydając sporo gier, w tym nową premierową serię za 30zł sztuka).
Do tego TopWare, Techland, MarkSoft, PLAY - zalewający rynek niezamożnych lub młodych graczy falą, z reguły, badziewia :] - Nicolas Games (wydał HL 2).

Rynek zaczyna się wyrównywać, to już nie jest strzał do jednej bramki, stąd rosną wymagania klienta, w tym do CDP. Pytanie - czy spełnia jego oczekiwania? RACZEJ tak.

Sytuacja nie jest tak jednoznaczna jak widzicie, ani prosta, ani nie jest winą Iwińskiego, a z tekstu spieq''a trochę tak wynikało ;)
Na froncie za decyzję o wycofaniu wojsk lub jego samobójczym ataku na pobliski kościółek odpowiada oficer główny, nawet jeśli warunki zewnętrzne już nie są tak "JEDNOZNACZNE" (np. przypadkowe ostrzelanie grupki cywilów). Przecież tego nie przewidział. Taka jest mentalność klienta - nie jest zły na brzydką panią w Telekomunikacji, tylko bluźni w kierunku samej firmy lub jej bossów, o ile są mu znani. Wpisuję się tu w pewien charakterystyczny mechanizm, któremu ulegam i się z tym nie kryję (aczkolwiek przecież nie mam wiele zarzutów, na dzień dzisiejszy to tylko stwierdzenie dotyczące małej atrakcyjności oferty, ale de gustibus non est disputandum, jest parę HITÓW, lecz nie w moim sosie do końca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 17:42, Dark Templar napisał:

Radzę
wszystkim spojrzeć na to z innej strony. Macie do wyboru "nowy" CDP albo "stary". Co byście wybrali?


Moim skromnym zdaniem takie pytanie jest odrobinę bez sensu. Dlaczego? Bo np. mój wybór byłby podyktowany w dużej mierze tym, co wybraliby inni - i nie na zasadzie owczego pędu, tylko dlatego, że dla mnie liczy się głównie klimat forum a ten klimat tworzą *ludzie*.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2005 o 19:02, Mumin napisał:

liczy się głównie klimat forum a ten klimat tworzą *ludzie*.


Racja Bracie :) Z tego względu tamto forum se ne wrati :)
Ciekawi mnie jedno, wybacz byłemu strożytnemu :), jak to jest być elfem-robotnikiem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2005 o 19:06, Pan_Sza napisał:

Ciekawi mnie jedno, wybacz byłemu strożytnemu :), jak to jest być elfem-robotnikiem :D


Fatalnie. Słabo płacą ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 20:58, Backside napisał:

Wkraczają więc jako zasadniczy konkurent na rynek gier. Czy doprowadzi to do czyjegoś bakructwa? Możliwe więc, że te niezbyt tanie "empiki" będą musiały obniżać ceny (mam również taką nadzieję).

Zazwyczaj miejsca, gdzie sprzedaje się gry prowadzą sprzedaż też innych rzeczy. A gry są jedynie jednym z działów. Więc ich sprzedaż to nie jest być albo nie być dla tych sklepów. Być może będą tańsze w niektórych sieciach. A z niektórych zostaną wycofane (jak np. ostatnio przestał sprzedawać gry MegaAvans (przynajmniej ten obok mnie)). Tak naprawdę sklep gram.pl sprzedaje (po odliczeniu wPLN) w cenach podobnych do cen hurtowych. Początkowo to dobre dla gracza (ma taniej) i firmy (sprzedaje bezpośrednio graczowi, ten się cieszy i kupuje więcej). Potem zaczyna się jednak problem - skoro producent detalicznie sprzedaje tak tanio, to sieci oczekują większych rabatów hurtowych. Albo przestają sprzedawać gry danego producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potem zaczyna się jednak problem - skoro producent detalicznie sprzedaje tak tanio, to sieci oczekują większych rabatów hurtowych.
Z pewnością takie relacje od dawna funkcjonują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2005 o 12:52, spieq napisał:

Potem zaczyna się jednak problem - skoro producent detalicznie sprzedaje tak tanio, to sieci oczekują większych rabatów
hurtowych.

Z pewnością takie relacje od dawna funkcjonują.



Albo muszą zacząć poważnie myślec o obniżkach
Bo nic mnie tak bardziej nie wkurza, jak leżące przez (dosłownie!) 5 lat StarCraft za 50zł
I leży sobie, i kupi go jedna osoba na pół roku i dalej leży, dopóki dystrybutor nic nie wymyśli. Żadnej inwencji, żadnej dynamiki na rynku - za takie rzeczy trzeba płacić.
A konkurencja gram.pl, podkreślam (;]), staje się poważna - oczywiście, jak mówił mkaa, gry są tylko dodatiem do reszty asortymentu sklepu. Jednak chyab w dzisiejszych czasach, sklep nie jest od sprzedaży, ale od zarabiania :] - znaczy się powinien robić wszystko, by wyprzedzać konkurencje, "wciągać Klienta do środka" i różnymi promocjami, wręcz zmuszać go do kupna -
"ta cena i ten dodatek są unikalnymi i nigdzie indziej, jak w Empiku, nie kupisz tego!!!".
A tak nie ma - ich wina, będą mniej zarabiali - mi będziesz tylko szkoda, że nie będą mógł sobie pochodzić i "na żywo" pooglądać pudełek od gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2005 o 15:30, Backside napisał:

Albo muszą zacząć poważnie myślec o obniżkach

Albo muszą poważnie mysleć o ograniczeniu asortymentu do gier wydawanych przez innych wydawców niż CDP.

Dnia 15.11.2005 o 15:30, Backside napisał:

Bo nic mnie tak bardziej nie wkurza, jak leżące przez (dosłownie!) 5 lat StarCraft za 50zł Jednak chyab w dzisiejszych czasach, sklep nie jest od sprzedaży, ale od zarabiania

Dokładnie. Więc jeśli wydawca nie chce sprzedawać Starcrafta za taniej, niż 35zł, to nie zrobi promocji i nie sprzeda za 20. Woli żeby leżało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2005 o 15:59, mkaa napisał:

Albo muszą poważnie mysleć o ograniczeniu asortymentu do gier wydawanych
przez innych wydawców niż CDP.


To takie łatwie postanowienie nie jest - Empik bardzo dobrze wie, ile by stracił nie sprzedając np. Age of Empires III.
Handel to nie sprawy honoru - trzeba czasem przyjmować dyktowane warunki. Zwłaszcza, że CDP króluje w dobrych i bardzo tanich grach, które będą chętnie kupowane na różne "małe okazje" - a również małe pieniądze trafiają się częściej.

Dnia 15.11.2005 o 15:59, mkaa napisał:

> Bo nic mnie tak bardziej nie wkurza, jak leżące przez (dosłownie!) 5 lat StarCraft
za 50zł Jednak chyab w dzisiejszych czasach, sklep nie jest od sprzedaży, ale od zarabiania
Dokładnie. Więc jeśli wydawca
nie chce sprzedawać Starcrafta za taniej, niż 35zł, to nie zrobi promocji i nie sprzeda za 20. Woli żeby leżało.


Jego sprawa - może zarobić więcej sprzedając z mniejszą częstotliwością, ale za więcej - ale tylk ow teorii.

Zdaje mi się, że logicznym jest, iż wprowadzanie promocji, "zapraszanie" klienta do sklepu na zakup m.in. "słynnego/legendy/kultowej strategii StarCraft w pakiecie razem ze znakomitym dodatiem Brood War i możliwością gry w raz z tysiącami fanów przez internetową platformę Battle.net".

A może jeszcz ktoś dodatkowo wydusi kasę na inną promocję?
Rozejrzy się po dziale prasa/muzyka/książki ?

Trudne - nie. Logiczne i chwytliwe- tak.
Więc gdzie leży problem?
Chyba w strategii marketingowej, ale to nie ja się na tym znam :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować