tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Zna ktoś jakiś porządny kurs gitary klasycznej dla zupełnego żółtodzioba? Szukałem trochę w goglach, ale to, co złapałem, zawiera w sobie za dużo muzycznej terminologii, której ni w ząb nie rozumiem... Potrzebuję czegoś, gdzie wszystko będzie wyjaśnione czarno na białym :) Z góry dziękuję. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 21:13, Sarturias napisał:

Pytanie: jeśli jest taki tab: na E6 -0 i na D-3. To jak to zagrać? Samą strunę D szarpać
czy struny od E do D?


tylko D i E (0 to pusta struna a każda inna cyfra oznacza próg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 22:17, dualowiec napisał:

> Pytanie: jeśli jest taki tab: na E6 -0 i na D-3. To jak to zagrać? Samą strunę D
szarpać
> czy struny od E do D?

tylko D i E (0 to pusta struna a każda inna cyfra oznacza próg)


A jak w takim razie ominąć strunę A? Przecież chcąc zagrać D i E na raz mam po drodze jeszcze A...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 14:28, Sarturias napisał:

A jak w takim razie ominąć strunę A? Przecież chcąc zagrać D i E na raz mam po drodze
jeszcze A...

Na pewno na raz? Jeżeli tak to musisz po prostu użyć dwóch palców do szarpnięcia obu strun. Pytanie: co jest przypisane strunie A? Myślnik, czy może krzyżyk? Trzeba pamiętać, że to krzyżyk oznacza ominięcie struny, więc jeżeli w przypadku struny A masz myślnik to może to oznaczać, że strunę tą masz zagrać pustą.
Najlepiej byłoby gdybyś po prostu pokazał tutaj tą kolumnę z tabulatury.


@Laska-z-Polski

http://www.gitara.miniserwis.pl/index.html

Nauczyłem się stąd naprawdę wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.11.2008 o 16:31, sprite39 napisał:

Trzeba pamiętać,
że to krzyżyk oznacza ominięcie struny, więc jeżeli w przypadku struny A masz myślnik
to może to oznaczać, że strunę tą masz zagrać pustą.

Krzyżyk nie oznacza ominięcia struny - krzyżyk oznacza "martwą nutę". Tzn. przytrzymanie struny w ten sposób, by nie wydać dźwięku danego progu - dźwięk jaki pójdzie ze struny, będzie taki bardzo przyduszony i stosunkowo cichy. Dobry przykład to początek back in black http://www.youtube.com/watch?v=tXaZmY52gHM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 16:31, sprite39 napisał:

Najlepiej byłoby gdybyś po prostu pokazał tutaj tą kolumnę z tabulatury.


Tu akurat inny tab ale forma ta sama, o którą pytałem w zasadzie :)

20081120180705

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 18:07, Sarturias napisał:

Tu akurat inny tab ale forma ta sama, o którą pytałem w zasadzie :)

Jak mi to kiedyś Łowca tłumaczył, to jest chyba tłumienie prawą ręką przy mostku tych 2 strun. Tak więc kostką uderzasz o wszystkie 4, ale te dwie tłumisz spodem prawej ręki. Ja tego nie umiem, ale podobno tak jest. Przynajmniej mi się tak wydaje, ale pewien nie jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam problem - brzmienie - gitara nie brzmi tak jak "powinna", tak jak brzmią "profesjonaliści" czy choćby filmiki na YT. Zastanawiam się czego może być to wina i wydaje mi się, że wzmacniacza, który ma tylko "regulatory gain i voice". Tu jest moje pytanie: Co poprawi dźwięk? Zakup samego multiefektu, czy nowego wzmacniacz, który na "filmach" brzmi dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 18:47, Erton napisał:

Jak mi to kiedyś Łowca tłumaczył, to jest chyba tłumienie prawą ręką przy mostku tych
2 strun. Tak więc kostką uderzasz o wszystkie 4, ale te dwie tłumisz spodem prawej ręki.
Ja tego nie umiem, ale podobno tak jest. Przynajmniej mi się tak wydaje, ale pewien nie
jestem


A a! Błąd. To nie palm muting, o którym mówisz. Tłumienie prawą jest oznaczane na tabach głównie znakiem PM nad progiem lub ujęciem numeru w nawias.

Sarturias
Potraktuj to tak jakby na tych dwóch strunach był znak "x", czyli stłum je tak, by nie było słychać żadnego dźwięku, oprócz cichego pyknięcia (uważaj, żeby nie wyszedł Ci flażolet). Uderzaj kostką normalnie, od A do B, ale dzięki stłumieniu strun G i D nie będzie ich słychać. Ustaw środkowy palec lewej ręki na piątym progu, a wskazujący oprzyj na strunach G i D, ale uważaj na flażolet.
Ja bym to tak zagrał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem zapewne kolejną osobą która szuka pomocy, jaką gitarę kupić na początek? Słyszałem że najlepiej jest akustyczną, i w sumie sam taką chciałem...Tylko nie wiem jakiej firmy , a wolę się poradzić inteligentnych ludzi z gramu bym nie kupił szajsu jakiegoś co rozleci się po tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 18:07, Sarturias napisał:

> Najlepiej byłoby gdybyś po prostu pokazał tutaj tą kolumnę z tabulatury.

Tu akurat inny tab ale forma ta sama, o którą pytałem w zasadzie :)


Możesz to zagrać tak jak mówi Łowca, jest to zresztą najszybszy sposób, ale jeśli chcesz mieć czysty dźwięk to można zagrać to tzw. techniką hybrydową tzn. strunę A normalnie przy użyciu kostki, zaś B (czyli H) wolnym palcem lewej ręki (czyli np. środkowy). Ta technika wymaga nieco ćwiczeń, ale zapewnia czystszy moim zdaniem dźwięk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 19:01, Bartek 93 napisał:

Witam.
Mam problem - brzmienie - gitara nie brzmi tak jak "powinna", tak jak brzmią "profesjonaliści"
czy choćby filmiki na YT. Zastanawiam się czego może być to wina i wydaje mi się, że
wzmacniacza, który ma tylko "regulatory gain i voice". Tu jest moje pytanie: Co poprawi
dźwięk? Zakup samego multiefektu, czy nowego wzmacniacz, który na "filmach" brzmi dobrze?

A jaki masz instrument i piec? Bo np. grając na Gibsonie, epiphone''ie nigdy nie osiągniesz brzmienia jak np Ibanez czy Fender, a grając na Ibanezie brzmienia czystego gibsona:) Poza tym są jeszcze ustawienia, czy typy wzmacniaczy. To wszystko przekłada się na brzmienie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 20:52, PapaJaguar napisał:

Witam, jestem zapewne kolejną osobą która szuka pomocy, jaką gitarę kupić na początek?
Słyszałem że najlepiej jest akustyczną, i w sumie sam taką chciałem...Tylko nie wiem
jakiej firmy , a wolę się poradzić inteligentnych ludzi z gramu bym nie kupił szajsu
jakiegoś co rozleci się po tygodniu.


Więc tak...
1 Jaką kwotę mozesz na gitare przeznaczyc?
2 Co chciałbyś grać? Jakieś ballady i piosenki harcerskie przy ognisku czy moze cos ostrzejszego?
3 No i czy planujesz grać dalej.. zakładać zespół etc etc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 20:52, PapaJaguar napisał:

Witam, jestem zapewne kolejną osobą która szuka pomocy, jaką gitarę kupić na początek?
Słyszałem że najlepiej jest akustyczną, i w sumie sam taką chciałem...Tylko nie wiem
jakiej firmy , a wolę się poradzić inteligentnych ludzi z gramu bym nie kupił szajsu
jakiegoś co rozleci się po tygodniu.


Akustyk jest bardzo dobry jeżeli potem masz zamiar grac na elektryku. Jednak gra na nim na początku sprawia ból z powodu metalowych strun.
A jaka firma, to zależy od zasobu twojego portfela ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Struny w akustyku nie muszą być metalowe... z tego co wiem można złozyc nylonki. No i czemu ma przechodzić na elektryka... może zostać przy akustyku i też będzie dobrze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E tam zasób portfela...można wydać 1000 złotych na coś co się rozleci...Słyszałem że gitary Stagg są ok, to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2008 o 22:24, PapaJaguar napisał:

E tam zasób portfela...można wydać 1000 złotych na coś co się rozleci...Słyszałem że
gitary Stagg są ok, to prawda?


O Stagg''ach powiem ci szczerze żadnych opini nie słyszałem ani nie grałem więc własnej nie mam. Ja bym polecił T. Burton''y, Arie (grałem i naprawde świetnie), wdziałem też gdzieś bardzo ładnogo Epiphona akustyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się