tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Witam. Ostatnimi czasy dużo zastanawiałem się nad rozpoczęciem nauki gry na gitarze i w końcu postanowiłem zacząć zabawę z owym instrumentem, jednak pojawił się pewien kłopot. Jaka gitara? Najchętniej elektryczna, ale słyszałem, że lepiej uczyć się na gitarze klasycznej lub akustycznej (wybaczcie brak wiedzy w temacie). Później powstaje pytanie jaki model gitary oraz kwestia ceny do faktycznej wartości gitary. Ogólnie rzecz biorąc mój poziom wiedzy w zakresie muzycznym jest bardzo ubogi, można nawet powiedzieć, że zerowy, tak więc postanowiłem zwrócić się o pomoc do Was. A więc oto moje pytania:

1) Jaką gitarę polecilibyście mi na początek?
2) Czy możliwe jest rozpoczęcie nauki gry na gitarze elektrycznej jako tej pierwszej, czy też muszę zacząć od innych typów? - jak wspomniałem najchętniej rozpocząłbym swą przygodę na elektryku, do czego nakłania mnie znajomy, który tak właśnie zaczął, i gra (przynajmniej moim zdaniem) naprawdę dobrze...ale może to kwestia talentu.
3) Czy moglibyście polecić mi jakieś modele gitar, które byłyby zarazem porządne i odpowiednie dla nowicjusza? - wolałbym nie kupować czegoś co miałoby mi stwarzać później problemy czy przeszkadzać w nauce. Na gitarę jestem skłonny wydać do 1000 zł. Oczywiście im taniej tym lepiej, ale zależy mi na instrumencie...w miarę niezawodnym, że się tak wyrażę.
4) Ponieważ jak wspomniałem jestem nowy w temacie gitar i muzyki, czy istnieją jakieś sklepy muzyczne, na które powinienem uważać, bądź takie godne polecenia?

Mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałem. Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2011 o 20:45, Dark_Assasin napisał:

2) Czy możliwe jest rozpoczęcie nauki gry na gitarze elektrycznej jako tej pierwszej,
czy też muszę zacząć od innych typów?

Jasne. Tu raczej sprawa ma się tak, że dobry klasyk/akustyk będzie kosztował mniej niż dobry elektryk z resztą sprzętu potrzebnego do grania, i jak stwierdzisz, że ''to nie to'', zawsze zostaje więcej kasy w kieszeni ;> Ale jeśli jest zdecydowany - bierz elektryka. Ja grałem trochę czasu na pożyczonym klasyku co prawda, jak taką możliwość masz to też można spróbować (chociaż różnice w graniu są - szerokość gryfów, liczba progów)

Dnia 16.04.2011 o 20:45, Dark_Assasin napisał:

3) Czy moglibyście polecić mi jakieś modele gitar, które byłyby zarazem porządne i odpowiednie
dla nowicjusza? - wolałbym nie kupować czegoś co miałoby mi stwarzać później problemy
czy przeszkadzać w nauce. Na gitarę jestem skłonny wydać do 1000 zł. Oczywiście im taniej
tym lepiej, ale zależy mi na instrumencie...w miarę niezawodnym, że się tak wyrażę.

1000 na samą gitarę czy z resztą? Do zakupu dochodzi też wzmacniacz, kabel, pasek, jakiś pokrowiec, a to jednak też kosztuje.
Modele? Pewnie będą tutaj ludzie znający się lepiej, ja polecam Schecter Omen 6, bo używam gitary tej firmy (co prawa wersji Extreme, ale widzę że ''zwykła'' też ma dobre oceny).

Swoją drogą, takie pytania pojawiają się dość często - jak klikniesz w losową stronę tego tematu to masz jakieś 50% szans, że znajdziesz takie pytania ;]

Dnia 16.04.2011 o 20:45, Dark_Assasin napisał:

4) Ponieważ jak wspomniałem jestem nowy w temacie gitar i muzyki, czy istnieją jakieś
sklepy muzyczne, na które powinienem uważać, bądź takie godne polecenia?

Ogólnie imo jest tak, że wszędzie Cię mogą wkręcić, zależy jak trafisz, warto też do sklepu pojechać z kimś, kto się na tym zna i przy ogrywaniu sprzętu wyłapie jakieś ewentualne problemy.
Btw, niedaleko masz Rock''n''rolla jak coś ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2011 o 20:45, Dark_Assasin napisał:

ciacho


Gitara:
http://allegro.pl/gitara-elektryczna-vintage-les-paul-v100-sunberst-i1562459695.html

lub jeśli wolisz Stratocastera to:
http://bratpol.com.pl/?prod=6822&cat=345

W wersji HSS bo będzie najbardziej uniwersalny. Niestety nie ma obecnie tej gitary na allegro.

Co do wzmacniacza, ja bym brał małą lampę jak ta:
http://www.thomann.de/pl/vht_special_6_combo_av_sp1_6.htm

Ale pewnie lepiej będzie, jak weźmiesz cyfrę, bo nie chcę, cię mieć na sumieniu, jak byś rzucił gitarę przez to, że wziąłeś lampe.:P

Dobre opinie zbiera Fender Mustang I
http://www.bigbeat.pl/wzmacniacze-gitarowe/wzmacniacze-gitarowe/fender-mustang-i-10484/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu małego przeszukiwania w Internecie znalazłem sobie taką gitarę:
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/schecter-006-deluxe-sbk
Z tego co o niej przeczytałem jest sensownym zakupem jak na taką cenę, ale wole zapytać Was co o tym sądzicie nim bardziej się nią zainteresuje.
Mam również pytanie odnośnie tego czym różni się combo gitarowe od lampy? Proszę o proste wyjaśnienie, gdyż jak wspomniałem nie jestem obeznany w terminologii muzycznej. Co powinienem kupić jeżeli zamierzam po nauczeniu się podstaw próbować kawałków rockowych? Czy powinienem zamówić gitarę i resztę sprzętu przez Internet, czy też pomaszerować do sklepu? I ostatnie, czy do nauki gry na gitarze wystarczy mi wzmacniacz za 200-300 zł? - taka wersja domowa, bo nigdzie indziej nie zamierzam dawać koncertów...ewentualnie będę płoszył dresy i dziki spod śmietnika jak będą w nocy przeszkadzać.

Dzięki za pomoc
Pozdrawiam

PS - Czy opłaca się kupienie gitary używanej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

Po zrobieniu małego przeszukiwania w Internecie znalazłem sobie taką gitarę:
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/schecter-006-deluxe-sbk
Z tego co o niej przeczytałem jest sensownym zakupem jak na taką cenę, ale wole zapytać
Was co o tym sądzicie nim bardziej się nią zainteresuje.

Dobra gitara do mocnego łojenia.

Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

Mam również pytanie odnośnie tego czym różni się combo gitarowe od lampy? Proszę o proste
wyjaśnienie, gdyż jak wspomniałem nie jestem obeznany w terminologii muzycznej.

You got it wrong m8. Combo może być tez lampą ;]
Ale rozumiem, że chodzi Ci o wzmacniacze tranzystorowe i lampowe. Otóż to pierwsze jest zdecydowanie "słabsze". Co nie znaczy, że złe. Dobry tranzystor (czyli nie jakiś od Line6 czy taniocha z allegro) potrafi wyciągnać całkiem smakowite brzmienie. Jeżeli zaś chodzi o lampy to tutaj brzmienie w 99% wzmacniaczy jest dobre, ale więcej zależy już od upodobania... no i od tego czy masz dużo kasy czy bardzo dużo kasy, bo lampa, którą opłaca się kupić kosztuje "trochę".
Combo to wzmacniacz w jednym kawałku. nie taki jak widzisz na koncertach, czyli kolumna (głośnik) plus głowa (to co wzmacnia i modyfikuje dźwięk i ma lampy ;] )

Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

Co powinienem kupić jeżeli zamierzam po nauczeniu się podstaw próbować kawałków rockowych? Czy powinienem zamówić gitarę i resztę sprzętu przez Internet, czy też pomaszerować do sklepu?

Kupić - gitara, kabel, wzmacniacz, stroik do gitary, kostka, pasek (opcjonalnie). Pomaszerować do sklepu i zobaczyć co Ci leży najbardziej. Nie ważne, że może się nie znasz jakoś super na tym, ale wybierz to z czego będziesz zadowolony.

Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

I ostatnie, czy do nauki gry na gitarze wystarczy mi wzmacniacz za 200-300 zł? - taka wersja domowa,
bo nigdzie indziej nie zamierzam dawać koncertów...ewentualnie będę płoszył dresy i dziki
spod śmietnika jak będą w nocy przeszkadzać.

Zależy jaki... ale starczyć powinno.

Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

Dzięki za pomoc

No problem

Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

Pozdrawiam

Również

Dnia 17.04.2011 o 00:31, Dark_Assasin napisał:

PS - Czy opłaca się kupienie gitary używanej?

Zależy jakiej, ale jeżeli wiesz, że to dobry sprzęt to jak najbardziej. A jak jeszcze ma jakieś bajerki powymieniane to już w ogóle git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 11:11, Vernio napisał:

>ciacho

Napisz czego słuchasz.


Za długo by wymieniać wszystkie gatunki i podgatunki muzyczne których słucham, ale z gitarowych to będą to rock, rock alternatywny, hard-rock, rap rock, rzadko grunge, metal, heavy metal, nu metal, metal alternatywny, death metal, speed metal, power metal, czasem metal symfoniczny. Na pewno jeszcze o czymś zapomniałem, bo w zakresie muzyki gitarowej można powiedzieć, że ogółem pasuje mi rock i metal z większością swoich podgatunków (nie do końca prawda w przypadku rocka). Poza tym starając się powiedzieć czego słucham musiałem poszukać w necie co dokładnie grają "moje" zespoły, bo nie rozróżniam części podgatunków, więc pewnie są tu jakieś błędy ze względu na różnorodność utworów.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 12:47, Dark_Assasin napisał:

ciacho



Bierz Schectera i niestety do metalu raczej nie nadaję się combo za 200-300 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, udało mi się w końcu stworzyć beta listę tego co pragnę nabyć. Zapodaje linki do niektórych elementów:
1) Gitara Schecter 006 DELUXE SBK http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/schecter-006-deluxe-sbk
2) Piec Fender Mustang I http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/wzmacniacze/comba-gitarowe/fender-mustang-i
3) Przewód Willburn JJ5D6
4) Pasek
5) Pokrowiec
Ogółem cena to 1353 zł, przy zaokrągleniu groszaków.

Powiedzcie co sądzicie o w/w. Vernio czy sądzisz, że jest sens kupić nieco tańszy piec na początek (tak jak mówiłem 200-300 zł), a potem gdy zacznę coś ogarniać sprzedać go i kupić Fendera Mustanga I, albo coś w tym guście?
Mam również pytanie o sklep internetowy Guitar Center. Czy mieliście z nim jakieś doświadczenia? Z tego co patrzyłem oferują najniższe ceny pośród swych internetowych konkurentów. Opinie generalnie mają dobre, zwłaszcza jeśli chodzi o traktowanie klienta w przypadku jakiejś reklamacji, ale natknąłem się również na parę negatywnych, dlatego chciałbym poznać wasze zdanie.

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 15:57, Dark_Assasin napisał:

Powiedzcie co sądzicie o w/w. Vernio czy sądzisz, że jest sens kupić nieco tańszy
piec na początek (tak jak mówiłem 200-300 zł), a potem gdy zacznę coś ogarniać sprzedać
go i kupić Fendera Mustanga I, albo coś w tym guście?

Wtrącę się może... osobiście jakoś nie zachwycają mnie wzmacniacze Fendera. Nawet te droższe, o tanich (takich jak ten mustang) już nie mówiąc. Może i są lepsze niż bajerki typu "Spider ileśtam" od Line6, ale raczej nie obierałbym ich jako "cel" na drugi wzmacniacz. Tak czy owak - BARDZO polecam/radzę ograć jakikolwiek sprzęt przed kupnem. W tych ramach cenowych jest to najważniejszym wskaźnikiem jakości, czy Ci się podoba, czy masz jakiekolwiek wątpliwości.

Dnia 17.04.2011 o 15:57, Dark_Assasin napisał:

Mam również pytanie o sklep internetowy Guitar Center. Czy mieliście z nim jakieś doświadczenia?
Z tego co patrzyłem oferują najniższe ceny pośród swych internetowych konkurentów. Opinie
generalnie mają dobre, zwłaszcza jeśli chodzi o traktowanie klienta w przypadku jakiejś
reklamacji, ale natknąłem się również na parę negatywnych, dlatego chciałbym poznać wasze
zdanie.

Bardzo często korzystałem z tego sklepu. Raz tylko pomylili się, wysyłając nie ten kabel co trzeba, ale dzięki temu dostałem zniżkę na następny zakup ;] Ogólnie to w każdym wypadku mogą być jakieś wyjątki jeżeli chodzi o funkcjonowanie sklepów, ale GC jest na pewno dobrym miejscem na zaopatrzenie się.

Dnia 17.04.2011 o 15:57, Dark_Assasin napisał:

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że ostatnio udało mi się "zdobyć" bardzo przyjemnego Tele 72''... szukam drugiej gitary :D
Do 2000 zł (ew. z małym hakiem) - szukam czegoś odmiennego od fenderów, tak żeby mieć urozmaicenie ;]
Najbardziej w tym momencie jestem za Epiphone DOT, aczkolwiek... no właśnie - polecicie mi coś do 2000 tys zł? Bardziej klasyczne konstrukcje będą miło widziane ; ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 11:04, theZoSo napisał:

You got it wrong m8. Combo może być tez lampą ;]
Ale rozumiem, że chodzi Ci o wzmacniacze tranzystorowe i lampowe. Otóż to pierwsze jest
zdecydowanie "słabsze". Co nie znaczy, że złe. Dobry tranzystor (czyli nie jakiś od Line6
czy taniocha z allegro) potrafi wyciągnać całkiem smakowite brzmienie.

Nie zgodzę się z tym. Wielu profesjonalnych muzyków używa tranzystorów, nie dlatego, że nie ma pieniędzy, tylko po to by uzyskac odpowiednie brzmienie. Tutaj sprawa dotyczy gustu. Sam jestem zwolennikiem lamp, jednak nazywanie tranzystorów "słabszymi" jest dla mnie czymś dziwnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 16:02, Metal-jestem napisał:

Nie zgodzę się z tym. Wielu profesjonalnych muzyków używa tranzystorów, nie dlatego,
że nie ma pieniędzy, tylko po to by uzyskac odpowiednie brzmienie. Tutaj sprawa dotyczy
gustu. Sam jestem zwolennikiem lamp, jednak nazywanie tranzystorów "słabszymi" jest dla
mnie czymś dziwnym.

Oh oh. Zapomniałem, że kolega Dark Assasin to profesjonalista i może woleć tranzystory do nagrywania w studiu.

Jakoś niezbyt widzę w sklepach tranzystory (nie hybrydy), które mogą się równać z dostępnymi także w sklepach lampami. Oczywiście to co napisałeś jest prawdą, ale jeżeli by tak przetestować w "jeździe ogólnej" tranzystor i lampiaka (obydwa "dostępne w sklepach"), to zgadnij co by wygrało... pomijając potrzeby brzmieniowe jednostki ogrywającej sprzęt.
Poza tym - napisałem, że z dobrego tranzystora da się wyciągnąć dobre brzmienie, więc nie wiem czy koniecznie chciałeś się przypluć czy tylko nabić pro-posta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 16:55, theZoSo napisał:

Ciacho


Też się zgadzam, że lampa lepsza(Sam używam), ale na droższą lampę niż VHT Special 6 Dark_Assasin się raczej nie zdecyduje, a nie wiem, czy go nie odrzucą dwa pokrętła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie... Kłótnia na temat tego czy tranzystor jest lepszy czy lampa jest bez sensu. Tak samo jak kłótnia czy lepszy mostek stały czy ruchomy. Sam również jestem za lampami, dlatego takie wzmacniacza właśnie używam. Ale tak jak już pisałem- to kwestia gustu. Czemu Dimebag Darrell przez ok. 15 lat na scenie używał tranzystora? Dlatego, że go nie było stac na lampę? Nie! Dlatego, że żadna z dostępnych lamp nie oferowała preferowanych przez niego możliwości brzmieniowych. Dopiero pod koniec jego kariery się to zmieniło, gdy razem z Krankiem wydał własny model "Krankenstein"- oparty w całości na konstrukcji lampowej. Inny przykład- Czemu Hiro z Virgin Snatch gra na tranzystorze? Czemu gitarzyści Fronstide''a również używają tranzystorów? Przecież ich stac na lampy. Dlatego to co napisał kolega theZoSo uważam za błędne.
Poza tym- po co robic z tego taką przepychankę? Wyraziłem tylko własne zdanie na ten temat. Teksty pokroju "Oh oh. Zapomniałem, że kolega Dark Assasin to profesjonalista i może woleć tranzystory do nagrywania w studiu.
"; "chciałeś się przypluć czy tylko nabić pro-posta." radzę sobie darowac. Jak mamy dyskutowac, to na poziomie ;)
Peace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 16:48, Vernio napisał:

Jedyny tranzystor o którym słyszałem, że może bez problemu rywalizować z lampą to Roland
JC-120.

Hej! Ogrywałeś czy słyszałeś? Radziłbym się nie sugerowac takimi "zasłyszanymi" opiniami. A swoją drogą z lampą też można źle trafic. Np. taki Peavey Valve King. Niby to lampa, a brzmi trochę jak tranzystor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się