tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Mam problem z wyczuciem rytmu, ale w piosenkach GD. Nie wszystkich oczywiście.

Ogólnie z moim wyczuciem rytmu i słuchem, uważam, że jest bardzo dobrze. Piosenki Blinka gram bez problemu, a wcale bym nie powiedział, że są łatwiejsze.

Będę to opracowywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś zasady odnośnie wprowadzania strun w lekkie wibracje poprzez dociskanie gryfu?

Tutaj Geezer gra Iron Mana:
http://www.youtube.com/watch?v=9wn-yzwc1So&feature=feedf

Nie wiem natomiast, czy warto dociskać każdą ćwierćnutę? Może tylko początek utworu warto podkreślić? Czy nie rozmaże to brzmienia w zespole? Jak grają wasi basiści? Proszę o fakty, nie opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2011 o 20:46, Woo-Cash napisał:

Czy są jakieś zasady odnośnie wprowadzania strun w lekkie wibracje poprzez dociskanie
gryfu?


Ee... nie do końca rozumiem co masz na myśli mówiąc "dociskanie gryfu", ale jeśli chodzi Ci o
wibrato to główna zasada(która łamana jest czasami tylko przez baaardzo początkujących):
strunami poruszamy w pionie a nie poziomie :P.

Dnia 20.07.2011 o 20:46, Woo-Cash napisał:

Nie wiem natomiast, czy warto dociskać każdą ćwierćnutę?


Znowu to tajemnicze dociskanie - wytłumacz dokładniej o co Ci chodzi, jestem basistą więc może będę Ci w stanie coś podpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2011 o 22:40, Nvaier napisał:

> gryfu?

Ee... nie do końca rozumiem co masz na myśli mówiąc "dociskanie gryfu", ale jeśli chodzi


Gitarzystą nie nie jestem ale moja EX nieźle wiosłowała :D trochę się tam obcykało.. patrzyło/słuchało. Jedyne co umiem to flażolety!! :D Ale mu chyba chodziło o to hmmmm sam nie wiem jak to nazwać. Jak dociśniesz strunę palcem i tak wiesz w dół i do góry .. wiesz o co mi chodzi :D. takie łaaałaaałaaałuu xDD Taki fajny efekt dźwiękowy wychodzi :P
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2011 o 22:52, Harrolfo napisał:

To "łałałau" wykonujesz whammy barem, coś Ci się chyba pomyliło ;)

A to łami bara używa się za pomocą dociskania palca i jeżdżenia nim w górę i w dół ;p ?
Nazwa nieprecyzyjna, ale wiadomo o co chodzi.
@Woo-Cash
Nie zaglądałem do linku ani nie czaję do końca, ale jeżeli nie wiesz gdzie zagrać wibrato, po prostu graj gdzie uważasz.
To nadaje barwę dźwiękowi, a na pewno go nie zepsuje, szczególnie ćwierćnut, gdzie prawie w ogóle go nie słychać.
Ćwierćnuty każdej oczywiście nie ma sensu akcentować wibratem, ale wiesz co mam na myśli ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2011 o 23:10, Harrolfo napisał:

Chodziło mi o dźwięk, który zapisał Brave :)


Hmmm jak mogło mi się pomylić :D.. No wiesz trzymasz strunę palcem szarpiesz za nią a tym palcem tak w dół i górę co daje taki efektowny dźwięk... :P. To się nazywa whammy bar ??
Ja nie miałem na myśli efektów gdzie używają kaczki ;)

@Navaier
>Czyli wibrato.
Więc to się tak nazywa ? ;>. No wiesz ja z grania na gitarze jestem zdeczka zielonkawy :P.
Co innego klawisze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę panowie w ogóle mnie nie czaicie. Gram kawałki Black Sabbath głownie, toteż opinia Beziego, że ćwierćnut nie słychać jest błędna, kawałki gra się w niezbyt szybkim tempie. Na nagraniu Geezer stara się zaakcentować riff poprzez staranniejsze dociskanie progu, wprowadzając dźwięk( nie strunę) w lekkie wibracje.

@ Bezi
Mogę akcentować dźwięki kiedy chcę i ile chcę? Mimo, że gram już rok dopiero ten filmik zdefiniował brzmienie, jakie chcę uzyskać. Skoro nie zepsuje to brzmienia ewentualnego zespołu, to po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2011 o 11:19, Woo-Cash napisał:

Kurczę panowie w ogóle mnie nie czaicie. Gram kawałki Black Sabbath głownie, toteż opinia
Beziego, że ćwierćnut nie słychać jest błędna, kawałki gra się w niezbyt szybkim tempie.
Na nagraniu Geezer stara się zaakcentować riff poprzez staranniejsze dociskanie progu,
wprowadzając dźwięk( nie strunę) w lekkie wibracje.


Oglądałem wczoraj ten filmik, i to "staranniejsze dociskanie progu", bo tak to wygląda z perspektywy oglądającego, to nic innego jak delikatne wibrato. Sam dość często tak robię by zaakcentować ważniejsze dźwięki w motywie, który gram. Nie da się spowodować wibracji dźwięku bez poruszania struną, chyba, że trzęsiesz całym korpusem, albo naginasz gryf. Co prawda fizycznie jest możliwe, żeby dociskać strunę do progu na tyle mocno by podnieść jej dźwięk i w ten sposób wywoływać wibracje, ale nie widzę dla tego praktycznego zastosowania - zwłaszcza, że wibrato, które robi się dużo lżej i wygodniej, brzmi tak samo(a nawet lepiej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2011 o 23:19, Braveheart napisał:

No wiesz trzymasz strunę palcem szarpiesz za nią a tym palcem tak w dół i górę co daje taki efektowny dźwięk...


To jest vibrato. Whammy bar to po naszemu wajcha, posiadają ją tylko gitary z ruchomym mostkiem. Tu masz fajnie przedstawioną zasadę działania oraz wyjaśnione, do czego wajcha służy:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Floyd_Rose#Zasada_dzia.C5.82ania

http://www.youtube.com/watch?v=M0_jZQouSds - vibrato, o którym mówisz (zaczyna się od 8:15, link automatycznie przenoszący do tego momentu coś nie chciał mi zadziałać).

http://www.youtube.com/watch?v=8Yk6qimLcnI - prezentacja whammy bara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o wzmacniaczach od Kettnera? Godne uwagi? Słyszałem o nich wiele dobrego stąd moje zaciekawienie ich sprzętem. Szczególnie chodzi mi o combo Hughes & Kettner Attax 200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy podłączam gitarke to wzmachol trzeszczy,zmniejsza sie to gdy naciskam jakas strune. Wzmacniacz dla początkujących 10 W z ibaneza z ich typowych ekonomicznych pakietów za 1000 zł. Kabel mam nowy,,słyszałem coś o uziemieniu ale nie mam pojęcia o co chodzi. Generalnie wkurzające bo mi trzeszczy jak puszcze jakies dzwieki, a jak ustawie mocny gain to dochodzi do takich samoczynnych dzwieków wysokich i musze sciszac bo ogluchnac mozna. Jestem naprawde zielony w tych sprawach prosze o pomoc :) Chciałbym wreszcie móc czysto zagrac na elektryku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.
Jakie przetworniki wstawic do Vintage v100bb zeby zrobic z niego profesjonalna gitare? Oczywiscie do rocka i do metalu (fajnie by bylo gdyby rozniwez ostrzejszego)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2011 o 20:02, Nevrac napisał:

Mam pytanie.
Jakie przetworniki wstawic do Vintage v100bb zeby zrobic z niego profesjonalna gitare?

Żadne...

Dnia 27.07.2011 o 20:02, Nevrac napisał:

Oczywiscie do rocka i do metalu (fajnie by bylo gdyby rozniwez ostrzejszego)

Myślę, że przy standardowych wilkinsonach to będzie bardziej kwestia przesteru aniżeli P-upów. Albo :
http://www.merlinpickups.com/merlin/humbuckery.php
Obczaj modele hellfire ( hie hie) i Sabotage.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem zadbać o swoją gitarę i nieco ją wyczyścić i odnowić. Doszło do zmiany strun i nie wiadomo czemu pierwsze 2-3 struny strasznie trzeszczą, oczywiście gitara została nastrojona. Wcześniej przy zmianie strun takiego problemu nie miałem, więc źle wyprofilowane progi odpadają. Bawiłem się mostkiem w górę w dół, ale też nie za dużo pomaga. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się