tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Ha.. widzisz. Ja od 9 roku życia słuchałem Metallicy czy chciałem czy nie (od brata przez ścianę :P) i tak mi zostało po dziś dzień. Potem to się rozrastało i poszerzało i tak słucham teraz głównie metalu i rocka, ale powiem Ci, że o ile tych gatunków słucham coraz więcej to w całościowym ujęciu procentowo słucham ich mniej, a to po prostu dlatego, że poznałem też innych twórców i inną muzykę. Prawdziwemu rockowi i metalowi granemu na GITARACH (nie te jakieś disco polowe dunstepy, które po prostu mnie do szału doprowadzają - CO TO MA BYĆ?!) nigdy się nie sprzeniewierzę ;). Jednak horyzonty poszerzyłem i nie żałuję.

Wiesz może ta polska muzyka nie jest często rzeczywiście "najlepszą jakie świat widział" pod względem np. muzycznym, bo gdzie tu porównywać np. Perfect do geniuszu muzycznego Pink Floyd, ale... ma coś w sobie pewną liryczności i znaczenie, która do mnie przemawia, myślę że do nas w ogóle. Może dlatego, że... jesteśmy Polakami po prostu i ją rozumiemy?
Ja zawsze uważałem, że słyszę muzykę inaczej i w innym kontekście niż praktycznie każda osoba, z którą o tym rozmawiałem, do tej pory spotkałem bodaj jedną osobę, która rozumiała ją prawie tak jak ja. Kiedyś się śmiałem, że to pewnie skutek uboczny mojej leworęczności. Dziś już naprawdę nie wiem. Wiem tylko, że nie znalazłem do tej pory w pełni bratniej duszy w tym temacie.
A o co mi konkretnie chodzi? O odbieranie muzyki jako całości. Utwory to tekst PLUS muzyka. Dziś to się nie liczy, dziś się liczy "fajna nuta" wpadająca w ucho i nadająca się do tupania nogą. Jasne ja też taką lubię, ale jest też inna muzyka. Taka jak polska właśnie. Taka, którą trzeba zrozumieć bo nasze utwory mają w sobie pewną polskość i pewne większe, lepsze znaczenie, które trzeba umieć wychwycić.

A może ja po prostu paplam bzdury? Nie wiem, wiem, że ja widzę w tej muzyce coś więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../

Wszystko fajnie tylko nie wiem co to ma do początku rozmowy, gdzie próbujesz mi wmówić, że JESZCZE zdążę poznać polską muzykę :)

Przechodząc do tego posta, to...
Mówisz o poszerzaniu horyzontów. To też już mam w pewnym sensie za sobą* ( znów coś chcesz udowodnić, bo już Cię nie rozumiem? :)). Początek - Metallica, Hallowen, Pink Floyd ( mój ulubiony zespół ). Później co raz więcej klasyki Rocka ( Dire Straits, Led Zeppelin ), następnie Punk (KSU, napisałbym, że też Armia, ale zaraz zostanę zalany postami, że to nie Punk :), Rapcore ( Beastie Boys ) i inne gatunki ( Blues, Reggae itp.) + poznawanie nie-klasyki Rocka/Metalu.
* W pewnym sensie, bo dalej poznaję nowe gatunki/ zespoły.

Sorry, ale jak ma do Ciebie najbardziej nie trafiać polska muzyka, jak to właśnie w Polsce żyjesz/ żyłeś/ urodziłes się i najpewniej najczęściej językiem polskim się posługujesz. Przecież nawet przetłumaczony tekst nie odda tego co autor miał na myśli, bo to jest zależne też od kultury/ środowiska, w której żył.
"Dziś się to nie liczy". Proszę, powiedz co miałeś na myśli, bo Ty i masa ludzi słuchających tej muzyki też dziś żyjecie.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 22:22, Nikodem95 napisał:

Wszystko fajnie tylko nie wiem co to ma do początku rozmowy, gdzie próbujesz mi wmówić,
że JESZCZE zdążę poznać polską muzykę :)


Hmm zapewne chodziło mi o to, że żywię nadzieję, iż znajdzie się na świecie ktoś kto odbiera muzykę podobnie jak i ja, w tym także polską. Nie ma to nic do dorosłości (chyba) obyczajów itp., raczej, jak tłumaczyłem do pewnego stopnia poznania i zrozumienia. Znów nie wiem czy mówię coś mądrego, czy prawię farmazony, ja w każdym razie odbieram to na swój sposób...

Dnia 23.10.2011 o 22:22, Nikodem95 napisał:

Przechodząc do tego posta, to...
Mówisz o poszerzaniu horyzontów. To też już mam w pewnym sensie za sobą* ( znów coś chcesz
udowodnić, bo już Cię nie rozumiem? :)). Początek - Metallica, Hallowen, Pink Floyd (
mój ulubiony zespół ). Później co raz więcej klasyki Rocka ( Dire Straits, Led Zeppelin
), następnie Punk (KSU, napisałbym, że też Armia, ale zaraz zostanę zalany postami, że
to nie Punk :), Rapcore ( Beastie Boys ) i inne gatunki ( Blues, Reggae itp.) + poznawanie
nie-klasyki Rocka/Metalu.
* W pewnym sensie, bo dalej poznaję nowe gatunki/ zespoły.


Nie chodziło mi o licytację kto czego więcej zna ;) . Tylko o to, że napisałeś, że nie rozumiesz fenomenu polskich zespołów i/lub uważasz niektóre z nich wręcz za słabe. Ja po prostu przyrównałem to do swojego marnego żywota, kiedy wiem, że w okresie bodaj przedmaturalnym muzyka polska z lat 80 i 90 wróciła do mnie jak bumerang ze zdwojoną mocą. Może doszedł do tego sentyment muzyki mojej młodości, a może właśnie to, że do tego czasu grzebałem w muzyce gdzie się dało, choć niby już "ustawiony" na rock to wtedy mój gust albo ostatecznie się uformował (co pewnie jest bzdurą bo cały czas ewoluuje) albo po prostu zrozumiałem to czego wcześniej nie rozumiałem, czy stać mnie było wreszcie na inną interpretację. C.... a nie bo mnie zbanują... <pewien organ męski> to wie!

Dnia 23.10.2011 o 22:22, Nikodem95 napisał:

Sorry, ale jak ma do Ciebie najbardziej nie trafiać polska muzyka, jak to właśnie w Polsce
żyjesz/ żyłeś/ urodziłes się i najpewniej najczęściej językiem polskim się posługujesz.
Przecież nawet przetłumaczony tekst nie odda tego co autor miał na myśli, bo to jest
zależne też od kultury/ środowiska, w której żył.


Nosz oczywista oczywistość, dokładnie o to mi chodziło :) .

Dnia 23.10.2011 o 22:22, Nikodem95 napisał:

"Dziś się to nie liczy". Proszę, powiedz co miałeś na myśli, bo Ty i masa ludzi słuchających
tej muzyki też dziś żyjecie.


Na myśli miałem to, że dziś muzyka, nie rock tylko generalnie, rock jeszcze najmniej, stała się najprostszym narzędziem rozrywki. Sprowadzonym do medialnego błota, nic nie wartego i nic nie znaczącego. Tak jak kiedyś cieszyliśmy się z "lekkich" wakacyjnych kawałków w fajnych rytmach bez przywiązania do wartości artystycznej tworu, ot takie właśnie kawałki do potupania sobie, to dziś praktycznie cała muzyka tak wygląda. Na pewno cała mainstreamowa, a popatrz, że kiedyś taki np. król popu, list przebojów i gustów 3/4 populacji świata nagrywał kawałki, w które angażował się wszystkim co mógł, o ratowaniu świata, dzieci w Afryce, zmienianiu siebie samego i walki z sobą itp. To wszystko w dodatku nie były puste słowa, tylko właśnie słowa poparte wartością artystyczną.

A dziś? Idź włącz TV na stację muzyczną i będziesz miał odpowiedź. Tam jedyna wartościowa rzecz jaką od 10 lat widziałem (pomijając czasem klasyki na VH1) to emisja koncertu MTV Unplugged Kultu, który podbił wartość merytoryczną ramówki MTV jakieś 100 000 000 razy. Koncert kupiłem na DVD bo pewnie kolejnej emisji bym się nie doczekał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 22:40, MKRaven napisał:

Tylko o to, że napisałeś, że nie
rozumiesz fenomenu polskich zespołów i/lub uważasz niektóre z nich wręcz za słabe.

Jedyne zdanie gdzie użyłem słowa "fenomen", to "Nie rozumiem fenomenu Ryśka Riedla", a na pewno nie Jego głosu. I tak, IRA jest dla mnie słabym zespołem. I nie wiem co w tym dziwnego. Tilt>Perfect, Republika>IRA.

Dnia 23.10.2011 o 22:40, MKRaven napisał:

A dziś? Idź włącz TV

Nie oglądam praktycznie TV, chyba, że coś związanego z polityką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 23:33, Kirabaxior napisał:

z powerchordów to Seven Nation Army White Stripes.

Ha, też od tego z powerchordami zaczynałem :D. Ale ciężko trochę zrobić slida na 3 strunach czystym palcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 22:48, Nikodem95 napisał:

I tak, IRA jest dla mnie słabym zespołem.

Popieram. To taki Nickelback po "polskiemu" = szajt w najczystszej postaci ;]

Tyle ode mnie ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 23:39, Geeko napisał:

> z powerchordów to Seven Nation Army White Stripes.
Ha, też od tego z powerchordami zaczynałem :D. Ale ciężko trochę zrobić slida na 3 strunach
czystym palcem.


Czy ja wiem czy trudno? Wydaje mi się że jak masz w miarę nowe struny nie zużyte to nie powinno być problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już wiem dlaczego mi się podoba Nickelback ;)
Mi się podobało strasznie na ich koncertach i widziałem jak ludzie reagują na te kawałki, więc zostały włączone do seta. Nowa Ira jest słaba, ale ta z 91-95 jest klasykiem polskiego rocka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się uczyliście dźwięków na gryfie? Bo teraz stoję przed tym, a muszę to ogarnąć, bo to elementarz. Tylko że trochę nie wiem jak, zniechęca mnie wklepywanie sobie na blachę tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2011 o 18:01, Budep napisał:

Jak się uczyliście dźwięków na gryfie? Bo teraz stoję przed tym, a muszę to ogarnąć,
bo to elementarz. Tylko że trochę nie wiem jak, zniechęca mnie wklepywanie sobie na blachę
tego.


Na początek weź sobie taśmę przyklej na gryf i markerem wypisz dźwięki należące do struny e6. No ale wykłuwania na blachę nie ominiesz kolego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogarniam to powoli :D

Znam już oczywiście do 12 progu dwie struny E, A i D. Czyli idzie nieźle.

Jest trochę prawidłowości na gryfie, co pomaga. Np. po E zawsze znajdzie się F (półton), ponadto ciąg F, Fis, G, Gis itd się powtarza. Zresztą co będę pisał, wiadomo o co chodzi.

Tak sobie pomyślałem - istnieje taka gitara, gdzie pod każdą struną jest napis jaki to dźwięk? Takie coś dałoby się zrobić, a ile czasu zaoszczędzonego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2011 o 12:27, Budep napisał:

Ogarniam to powoli :D

Znam już oczywiście do 12 progu dwie struny E, A i D. Czyli idzie nieźle.

Jest trochę prawidłowości na gryfie, co pomaga. Np. po E zawsze znajdzie się F (półton),
ponadto ciąg F, Fis, G, Gis itd się powtarza. Zresztą co będę pisał, wiadomo o co chodzi.

Tak sobie pomyślałem - istnieje taka gitara, gdzie pod każdą struną jest napis jaki to
dźwięk? Takie coś dałoby się zrobić, a ile czasu zaoszczędzonego :D



Pamiętaj tylko że nie ma "his" i "ais" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2011 o 16:32, Ksar666 napisał:

> U mnie nawet H nie ma :P
>
H może być zapisane jako B

Ty, z drugiej strony B może być zapisane jako H.
Ciekawe co nie? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2011 o 18:16, kx22 napisał:

> > U mnie nawet H nie ma :P
> >
> H może być zapisane jako B
Ty, z drugiej strony B może być zapisane jako H.
Ciekawe co nie? :D

Ale b, to jest zupełnie inny dźwięk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2011 o 18:22, Ksar666 napisał:

> Ty, z drugiej strony B może być zapisane jako H.
> Ciekawe co nie? :D
Ale b, to jest zupełnie inny dźwięk.


Kolega chciał sobie posta nabić, a Ty go już zjadasz :P

Poleci mi ktoś jakiś dobry sposób na czyszczenie podstrunnicy bez zdejmowania strun? Albo najlepiej podstrunnicy i strun. Ten syf trudno w ogóle czymkolwiek zetrzeć przy wymianie drutów, a przy grze wkurza z deczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się