tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Całość polega na wkuciu budowy akordów i nauczeniu się stałego schematu gdzie od jakiego dźwięku jest jaki interwał, inaczej nie da rady. chyba że z magią :D
Całość ułatwia posługiwanie się skalą durową/molową.
W sumie to nie powiedziałem Ci nic innego od tego co Fucio powiedział, ale druga taka sama opinia powinna Cię zmobilizować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2012 o 18:08, Fucio napisał:

IMO trza się nauczyczyć gryfu na pamięć, to na prawdę nie jest trudne, po raz setny już
chyba zarzucam tym linkiem:
http://www.fretboardmaster.com/fretboardgame.html
Naucz się też interwałów - ile półtonów i stopni ma każdy z nich. Dzięki temu właściwie
po znalezieniu jednego dźwięku na gryfie można ułożyć każdy akord np. znajdujesz dźwięk
D, od tego tercję małą, kwintę i masz D-mol.


Okej, ale że jak interwałów? Bo że np. kwinta czysta to 7 półtonów, a tercja mała 3 to wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to teraz się naucz wszystkich ;)
Tak, żebyś od prymy był wstanie pokazać na gryfie wskazany interwał, dajmy na to ktoś Ci mówi kwintdecyma, a Ty pokazujesz gdzie, jest na to stały schemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2012 o 22:17, Largooo napisał:

Witam, widze, że kolega to zapalony gitarowiec. Pozwol, że zapytam literki ze znaczkiem
# co oznaczają?

poniesie dźwięku o pół tonu. Czyli np. C# oznacza Cis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2012 o 21:54, Bezi_113 napisał:

No to teraz się naucz wszystkich ;)
Tak, żebyś od prymy był wstanie pokazać na gryfie wskazany interwał, dajmy na to ktoś
Ci mówi kwintdecyma, a Ty pokazujesz gdzie, jest na to stały schemat.


Ale nie bardzo wiem, jak ma mi to pomóc w sensie praktycznym.

Mam jakiś dowolny dźwięk G powiedzmy i chcę sobię znaleźc jakiś inny do akordu, jak mi pomogą w tym interwały? W sensie jak poprzez nie szukać? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz dźwięk G. chesz stworzyć akord G-dur. Potrzebujesz kwinty. Znasz interwały i wiesz co jest kwintą od G (tj. D, tak?), a że znasz dźwięki na gryfie to błyskawicznie go odnajdujesz. Potem tercja (H,tak?) i tą również odnajdujesz z racji swojej znajomości gryfu.
I tak powstał Cho... znaczy G-dur. Brawo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pół roku przerwy wyjąłem z pokrowca mojego T. Burtona Greengo, i struny mam wręcz zielone od nalotu. Czym to wyczyścić, mokrą ściereczką po prostu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2012 o 00:46, nazgul47 napisał:

Po pół roku przerwy wyjąłem z pokrowca mojego T. Burtona Greengo, i struny mam wręcz
zielone od nalotu. Czym to wyczyścić, mokrą ściereczką po prostu?

Imo najlepiej by było kupić nowe.
Jeśli nie masz jakiś specjalnych środków do czyszczenia strun to tak, ścierka bedzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2012 o 22:15, Cos napisał:

Siema wszystkim. Szybkie pytanie z mojej strony: są tu jacyś bassmeni, czy to forum tylko
o "zwykłych" gitarach? :P


Są, są. Nie ma nas zbyt wielu niestety :F

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2012 o 15:32, Nvaier napisał:

Są, są. Nie ma nas zbyt wielu niestety :F


Uff, no to całe szczęście, że w ogóle są, bo myślałem, że całkiem nie mam tu czego szukać. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to wobec tego pytanie do miłośników grubszych strun. Czy ktoś z was miał kiedyś do czynienia z Rockbassami od Warwicka? Albo zna kogoś, kto grał na nich? Jakieś dane na temat brzmienia, czy w ogóle warto ładować pieniądze w te instrumenty? Mnie najbardziej interesuje ten model:
http://guitarcenter.pl/catalog/bas/basy/5-strunowe/warwick-rockbass-vampyre-5-black-hp
Ale wszelkie inne informacje na temat tej serii też mile widziane.

Sorry za post pod postem, ale jakiś mały ruch tu na tym forum. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK, a więc rozglądam się za nowym paskiem i postanowiłem zasięgnąć porady forumowiczów. Wymagania są cztery:
- łatwy montaż straplocków w pasku,
- pasek ma być prosty, nie chcę żadnych pogrubień ani futerek, które niby mają osłaniać ramię przed obcieraniem, a w praktyce sprawiają, że pasek obciera jeszcze bardziej dotkliwie,
- wygoda - na obecnym pasku po kilkunastu minutach gry odpada ręka,
- duży zakres regulacji - o ile na siedząco granie idzie mi całkiem sprawnie, o tyle na stojąco gram jak totalny newbie, bo gryf jest dla mnie za nisko, a nie chcę trzymać gitary pod kątem piętnastu stopni. Z czasem obniżałbym sobie gitarę coraz niżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki łatwy montaż straplocków? Każdy pasek ma takie same dziury, od tego czy straplocki będzie się montowało łatwo czy trudno zależy tylko to, jakie straplocki wybierzesz :P
Poza tym pytanie trochę słabe, bo pasek to pasek, nie ma co tutaj wydziwiać, kupujesz i ważne żeby gitarę trzymał, reszta to tylko kwestia nauki na stojąco.
Faktycznie, można sobie kupić pasek skórzany z zaszytą pod skórą puchatą warstwą, która zwiększa komfort przy okolicach prawego barku, bo materiałowy pasek ociera skórę, sam na z takiego korzystam, ale niewygodę też można przezwyciężyć, a na pewno taki stopień niewygody na jakość gry nie wpływa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem spełnić marzenie swojej dziewczyny i nauczyć się gry na gitarze.
Gitarę mam, akustyczną, tylko od czego rozpocząć naukę?
Ja jestem samoukiem, więc nie będę chodził na żadne kursy, ale domyślam się, że ważna jest pewnie:

-zapał
-systematyczność

i nie wiem co jeszcze.

Więc. Od czego zacząć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nigdy okazji ogrywać Rockbassów osobiście. Patrząc po materiałach mogę sobie mniej więcej wyobrazić brzmienie, które może mieć, ale wiadomo, że to czy będzie dobre to czysta spekulacja(powtarzalność modeli, etc). Olcha zamiast mahoniu przy takiej konstrukcji to typowa walka o niższą cenę. Sam mam bas z olchy i drewno to ma dość... specyficzne brzmienie. Bije takim miauczącym środkiem i jest dość mdłe, dlatego zazwyczaj stosuje się przy nim aktywną elektronikę(tańsze drewno + droższa elektronika, zamiast na odwrót). Niemniej ja ze swojej gitary jestem zadowolony, ale to specyficzna konstrukcja, dobrana pod kostkę, więc nie wiem, czy powinieneś się tym sugerować :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się