tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Hah, wiadomo, że najlepsza gitara to nie będzie. I nawet nie jestem do końca pewny, czy aby na pewno dużo lepsza od mojej( http://guitarcenter.pl/catalog/bas/basy/5-strunowe/esp-ltd-b-155dx-stb). No i jeszcze ważne kto jakiego brzmienia oczekuje i jaką muzykę zamierza na gitarce owej grać. :P Dlatego wiadomo, że najlepiej by było wziąć jakiś konkretny egzemplarz do łapy i ograć tak indywidualnie, ale niestety nie wiem, gdzie by można takowy dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2012 o 23:55, Gumisiek2 napisał:

OK, a więc rozglądam się za nowym paskiem i postanowiłem zasięgnąć porady forumowiczów.
Wymagania są cztery:
- łatwy montaż straplocków w pasku,
- pasek ma być prosty, nie chcę żadnych pogrubień ani futerek, które niby mają osłaniać
ramię przed obcieraniem, a w praktyce sprawiają, że pasek obciera jeszcze bardziej dotkliwie,
- wygoda - na obecnym pasku po kilkunastu minutach gry odpada ręka,
- duży zakres regulacji - o ile na siedząco granie idzie mi całkiem sprawnie, o tyle
na stojąco gram jak totalny newbie, bo gryf jest dla mnie za nisko, a nie chcę trzymać
gitary pod kątem piętnastu stopni. Z czasem obniżałbym sobie gitarę coraz niżej.


dunlopy D38 :)
np taki http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/akcesoria/paski/dunlop-d38-32gn
są wygodne, do skórzanych trochę im brakuje ale i tak się nadają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że w temacie elektrycznych spzętów do tworzenia muzyki nie siedzę zbyt głęboko, to mam pytanie do tych bardziej się orientujących:
Czy jeśli sobie bym kupił wzmacniacz do gitary elektrycznej, to mógłbym sobie później pod niego podpiąć elektroakustyka/elektroklasyka lub bas elektryczny?

I jeszcze pytanie do kolegów bassmenów, którzy się ostatnio w temacie ujawnili.
Czym różni się gra na basie (poza ilością strun) od gry na gitarze
a) elektrycznej
b) klasycznej?

Z góry dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie możesz podłączyć, nic się stać nie powinno, ale genialnej jakości dźwięku to mieć nie będzie, są specjalne wzmacniacze, tak dla basów jak i dla akustyków.

A jeśli chodzi o pytanie czym się różni, to weź sprecyzuj, bo nie do końca wiem, jakiej odpowiedzi oczekujesz. Jest to po prostu inny instrument. Technika przy grze palcami jest inna niż przy graniu na elektryku, czy klasyku. Zresztą kostką też się trzeba nauczyć grać, z racji tego iż struny są dużo grubsze(dlatego kostek też raczej używa się grubszych). No i chyba rzadko gra się jakimiś konkretnymi chordami, po prostu gra się pojedynczymi dźwiękami - jest to bądź co bądź instrument rytmiczny(choć oczywiście zdarzają się solówki na basie :P). Nie wiem, czy to wystarczy. Tak jak powiedziałem, sprecyzuj o jakie konkretnie aspekty gry Ci chodzi, to postaram się lepiej odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2012 o 13:25, Cos napisał:

Generalnie możesz podłączyć, nic się stać nie powinno, ale genialnej jakości dźwięku
to mieć nie będzie, są specjalne wzmacniacze, tak dla basów jak i dla akustyków.

Ale na upartego się da? Tzn. nie ma jakiś innych wejść/końcówek kabli?

Dnia 26.06.2012 o 13:25, Cos napisał:

A jeśli chodzi o pytanie czym się różni, to weź sprecyzuj

Chodziło mi właśnie o granie prawą ręką/kostką. Czy są jakieś różnice w technice grania kostką, lub palcami (bo z tego co widziałem, to na Marcus Miler jak gra palcami, to ma place wskazujący i środkowy jakoś złączony przy uderzaniu jednej struny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2012 o 14:01, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Chodziło mi właśnie o granie prawą ręką/kostką. Czy są jakieś różnice w technice grania
kostką, lub palcami (bo z tego co widziałem, to na Marcus Miler jak gra palcami, to ma
place wskazujący i środkowy jakoś złączony przy uderzaniu jednej struny)

tak inny instrument inna skala
http://www.youtube.com/watch?v=fk50Ha7jQTU tu masz ładnie pokazane z bliska jak to wygląda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie podlaczaja basowej gitara do pieca do gitary elektrycznej, bo mozesz uszkodzic (wzmacniacz - nie wiem, ale glosnik na pewno, piece gitarowe i basowe sa przystosowane do innych czestotliwosci), w druga strone nie wiem. Brzmienie zazwyczaj bedzie najlepsze podlaczajac gitare pod ''''dedykowany'''' dla niej piec :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na bardzo upartego można, sam grałem na początku na piecu gitarowy, ale tak ja kolega wyżej wspomniał, są dostosowane do innych częstotliwości i można uszkodzić sprzęt, więc zdecydowanie tego nie polecam.

Generalnie to jest spora różnica. Wskazujący i środkowy złączony? To już chyba indywidualna sprawa, każdy basista ma swoją własną technikę prawej dłoni, tak mi się wydaje przynajmniej. Jednak gra się inaczej, gdyż nie szarpie się strun tak jak w elektryku/klasyku, bardziej się w nie uderza opuszkami palców. Musiałbyś wziąć bas do ręki, to po chwili grania sam byś wiedział, o czym mówię.

A jeśli chodzi o podłączanie w drugą stronę(elektryk do pieca basowego), to jest to zupełnie bezsensu, gdyż piec nie wyłapie wyższych dźwięków i będziesz mógł sobie pograć tylko na dwóch-trzech górnych, basowych strunach. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2012 o 19:29, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

> tak inny instrument inna skala
Eee... Co ma skala (instrumentu) do sposobu wydobywania dźwięku?

ogólnie instrument jest większy, musisz się mocniej łapą namachać, i mocniej pracować lewą ręką, do tego przez grubsze struny wszystko brzmi inaczej, no i na elektryku typowo nie gra się palcami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2012 o 21:54, kindziukxxx napisał:

> > tak inny instrument inna skala
> Eee... Co ma skala (instrumentu) do sposobu wydobywania dźwięku?
ogólnie instrument jest większy, musisz się mocniej łapą namachać, i mocniej pracować
lewą ręką, do tego przez grubsze struny wszystko brzmi inaczej, no i na elektryku typowo
nie gra się palcami :)


Jak to nie :P Spokojnie można :D

A ja mam takie pytanie z całkowicie innej beczki, w sumie nie widziałem gdzie je zadać, a mnie nurtuje długi czas :D
Kto komponuje muzykę w tzw "hitach" popowych? Wymyśla to ten tzw. artysta, czy dostaje ją skądś? W sumie to jak on ma wymyślić, jak większość z nich poza tym, że śpiewa, to jest kompletnymi analfabetami muzycznymi. Także moje pytanie - jak wygląda to komponowanie, oprócz tego, że ktoś tam pisze jakiś banalny tekst?

Nie żebym miał jakieś zamiary co do tego kierunku, ale od dawna mnie to ciekawi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 12:27, Budep napisał:

Kto komponuje muzykę w tzw "hitach" popowych?


Zależy od artysty - niektórzy komponują i piszą teksty sami, niektórzy dostają gotowca i nagrywają wokal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że matura to całkiem dochodowy interes... W każdym razie nareszcie stać mnie na jakiś efekt. Nie znam się na tym zupełnie, więc powiem jedynie co chcę i będę liczył na Waszą widzę. Mam Peaveya Rage 258 i chciałbym poprawić przester. Głównie chodzi mi o to, by był bardziej hm, soczysty i mocny, jak np w refrenie Take A Look Around. Przydałaby się też wbudowana bramka szumów, bo już teraz sprzęt szumi mi dość mocno [możliwe, że po prostu czas na wymianę kabla? Czy powinien on działać bez przeszkód aż się nie wiem, urwie?], z efektem może być gorzej. Do dyspozycji mam 500zł, ale chcę jeszcze kupić statyw i może pasek, więc tak ze 400 wyjdzie. A im mniej tym lepiej, przyznam szczerze. Gdybym mógł kupić coś porządnego za jakieś 300-350zł to byłbym w siódmym niebie. Z kupowania multiefektu zrezygnowałem ostatecznie, więc czekam tylko na propozycje zwykłych efektów. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przester z bramką:
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/efekty-gitarowe/kostki/mxr-m-116-fullbore-metal
w sumie nie mam go osobiście ale jest bardzo mocny :)

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/efekty-gitarowe/kostki/mxr-m-104-distortion-
mój typ, sam mam i używam i pomimo posiadana tylko 2 pokręteł, jest super, a i jakoś szumy po przepięciu przez kostkę są zminimalizowane, a jej zakres brzmień wręcz powala bo mamy od bostera przez całkiem ciepły overdrive, po ziarnisty distortion :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.07.2012 o 12:27, Budep napisał:

A ja mam takie pytanie z całkowicie innej beczki, w sumie nie widziałem gdzie je zadać,
a mnie nurtuje długi czas :D
Kto komponuje muzykę w tzw "hitach" popowych? Wymyśla to ten tzw. artysta, czy dostaje
ją skądś? W sumie to jak on ma wymyślić, jak większość z nich poza tym, że śpiewa, to
jest kompletnymi analfabetami muzycznymi. Także moje pytanie - jak wygląda to komponowanie,
oprócz tego, że ktoś tam pisze jakiś banalny tekst?

bardzo często teksty piszą ludzie się tym zajmujący, zdecydowana część artystów popowych ogranicza się co najwyżej do samego tekstu, a czasami nawet nie :) np. Doda w swoich utworach pisała tylko teksty

Dnia 01.07.2012 o 12:27, Budep napisał:

Nie żebym miał jakieś zamiary co do tego kierunku, ale od dawna mnie to ciekawi :P

spoko spoko my wiemy ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy mi polecaliście, trochę osłuchiwałem na YT i średnio mi podchodzi, ale popatrzę jeszcze. Sprawdziłem też jeden filmik z drugim, poczytałem opisy i chyba jednak nie dla mnie - zwyczajnie zapomniałem napisać co gram. ;P Owszem, coś z klasyki się czasem trafi, ale jednak głównie nowości, wynalazki takie jak nu-metal [raz, że lubię, dwa że zazwyczaj dość prosto się gra], trochę rapcore''u, ciężkiego rocka, czy punka, zdarza się też melodeath, ale jeszcze malo, bo to nie mój poziom. Ogólnie rzecz biorąc takie ostrzejsze granie, dlatego szukam czegoś soczystego, z porządnym kopem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osłuchuję tego MXR''a i dochodzę do wniosku że racja, mocny przester kosi, ale z drugiej strony z tego co widzę po filmikach, nic prócz tego nie da się z niego wykręcić. A ja mam dość zróżnicowany i ''szeroki'' gust. Trochę więc poszperałem i znalazłem takie coś:

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/efekty-gitarowe/kostki/electro-harmonix-metal-muff

W większosci też metalowe brzmienia, ale i lżejsze rzeczy można wykręcić. Ktoś się zetknął? Co o nim sądzicie? Ew. jest też lżejszy Boss DS1, który jednak również brzmi całkiem przyjemnie, choć skłaniałbym się jednak to Muffa. Bramki co prawda brak, ale z tego co czytałem ta w MXR średnio daje sobie radę, do tego często ucina dźwięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Bossa DS2, jest rewelacyjny :) Tryb Turbo do solówek kopie(ofc jak na moje potrzeby), a jest tylko trochę droższy od DS1. Przester możesz ustawić pod lekkie brzmienia jak i ostrzejsze Mety, z dobrym piecem gra całkiem nieźle. Ewentualnie możesz pomyśleć o Overdrive od Bossa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym poznać opinię o naszym graniu. Muzyka jaką wykonujemy to rock alternatywny/funk rock.
http://w394.wrzuta.pl/audio/11C6mG7stfO/rutyna - Rutyna
http://w394.wrzuta.pl/audio/3OGHinG9zJK/mix_down - Mix Down
http://w394.wrzuta.pl/audio/2eCjjUTcwGs/mix_down_2_wer_2 - Mix Down 2
http://w394.wrzuta.pl/audio/7iwXif6tIMM/mix_down_3 - Mix Down 3
http://w394.wrzuta.pl/audio/409oL1WxNWg/lublin - Wędrowiec
http://w394.wrzuta.pl/audio/4ToexS0VQU0/outside_space_-_wedrowiec - Wędrowiec z wokalem, bez perkusji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się