tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Podstawowe pytanie....

Zakupiłem gitarę klasyczną, ponieważ moi znajomi (którzy grają na gitarach) mówili, że na niej się najlepiej rozpoczyna naukę. A poza tym podoba mi się gra na klasyku, choć myślałem, żeby w przyszłości (jeśli nauczę się grać ofc :P) kupić akustyka.

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

- książka (patrz wyżej) i jedziemy

Dziękuje za podpowiedź, chętnie zakupie którąś z tych książek. :)

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

- chromatyka

Hmm.. popróbuje.

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

- możesz sobie pograć piosenki typu wyszły w pole kurki trzy (tudzież Twinkle
Twinkle), wlazł kotek itp. (również staraj się grać ze słuchu, nieważne czy chesz
grać tak jak piszę na klasyku, czy w ogóle cokolwiek)

Wlazł kotek na płotek to akurat opanowałem do perfekcji. (przynajmniej tak mi się zdaje) :D

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

- fajnie by było się nauczyć nutek (ew. samych tabów)

Jeśli chodzi o taby to kolega mi w pięć minut je wytłumaczył i doskonale je rozumiem.

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

A jeśli chodzi o chwyty, to raz: kolega na wyżej Ci podrzucił, dwa: grać co popadnie
zaczynając od piosenek bez akordów barowych.

No z tego co patrzyłem, na te barowe, to rzeczywiście są strasznie trudne!

Dnia 29.10.2012 o 21:02, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Mam nadzieję, że nie rozpisałem się za bardzo i ktoś to jednak przeczyta :D

Chętnie przeczytałem i dziękuje za porady. :)

@xefs
Coś tam próbowałem z Nothing Else Matters i mi intro nawet wychodziło.
No i dziękuje, wypróbuje piosenki które podałeś i poszukam trochę utworów Dżemu skoro łatwe są. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2012 o 21:24, Kalenos napisał:

Zakupiłem gitarę klasyczną, ponieważ moi znajomi (którzy grają na gitarach) mówili, że
na niej się najlepiej rozpoczyna naukę. A poza tym podoba mi się gra na klasyku, choć
myślałem, żeby w przyszłości (jeśli nauczę się grać ofc :P) kupić akustyka.

Ja wiem, czy to taka prawda z tym klasykiem? W mojej opinii to na sam początek ("pierwsze nutki") może i tak, ale problemem może być, gdy chcesz iść w górę gryfu, ponieważ struny na klasyku są dość wysoko i może to zniechęcić do grania (a na pewno podnieść poziom trudności)

Dnia 29.10.2012 o 21:24, Kalenos napisał:

> - fajnie by było się nauczyć nutek (ew. samych tabów)
Jeśli chodzi o taby to kolega mi w pięć minut je wytłumaczył i doskonale je rozumiem.

To minimum masz, polecam się nutek też nauczyć, bo bardzo Ci się przydadzą. W Szkole na gitarę (to co wcześniej podrzuciłem) tabów nie uraczysz, w tej drugiej są i może być Ci to pomocne, choć sam uważam to zajedną z większych wad tej książki.

Dnia 29.10.2012 o 21:24, Kalenos napisał:

No z tego co patrzyłem, na te barowe, to rzeczywiście są strasznie trudne!

Największym kłopotem jest chyba utrzymanie tzw. poprzeczki, czyli tego placa, który przyciska wszystkie struny. Możesz sobie poćwiczyć barre łapiąc samą poprzeczkę na kolejnych progach i grając wszystkie struny. Najważniejsza zasada - mają "brzęczeć" jak puste, tudzież tak jakbyś tylko ją przycisnął (wiesz co mam na myśli, nie? ;) )

Dnia 29.10.2012 o 21:24, Kalenos napisał:

Chętnie przeczytałem i dziękuje za porady. :)

Nie ma za co.

PS. Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Na gitarze klascznej gra się palcami, a nie kostką/piórkiem/plektronem, czy jak to zwał - to chyba wiesz. "Kłopot" polega na tym, że gra się nimi jeszcze w określony sposób. Tzn. kciuk (oznaczany jako "p" lub +) obsługuje struny basowe, a więc E, A, d (te trzy metalowe), a struny wiolinowe (g, h, e1, czyli nylonowe - te białe) obsługują "palce". Czyli wskazujący ( "i" lub .), środkowy ("m" lub ..) i serdeczny ("a" lub ...). Mały palec nie bierze udziału w grze.
Ale to wszystko (jak i więcej) będziesz miał w książkach. Jakbyś jeszcze czegoś nie wiedział to pisz, a postaram się pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już poruszyliście ten temat, według mnie pomyłką jest zaczynać na klasyku. No bo jakie są tego plusy? Ja owych nie widzę. Ja zaczynałem od elektryka i jakoś mi to wyszło na dobre. Chociaż jak się gra na akustyku od początku, to można sobie wyrobić palce, a później elektryk będzie jak chucherko :P

Ale chciałem w sumie zapytać się was o pewną technikę, którą ostatnio wyłapałem. Nie wiem, czy to ma jakąś nazwę, bo wątpię, ale chodzi o to, że uderzamy kostką we wszystkie struny, ale wydobywamy tylko konkretny dźwięk, tłumiąc wszystkie inne. Daje to takie takie wrażenie dodatkowego "podkładu", a nie tylko wybrzmiewanie riffu z ''ciszą w eterze'' (oczywiście jak gramy alone) :). Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, w sumie to trudne jest dość mocno, żeby tak tłumić 5 strun by przypadkiem nie wybrzmiały i wydobywać tylko to, co mamy w riffie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To raczej konretnej nazwy nie ma, ale rozumiem o co Ci chodzi. Spójrz na Johna Frusciante w utworze "Can''t Stop". Macha calą ręką po strunach, a gra ciągle tylko dźwieki riffu ( http://www.youtube.com/watch?v=VzeCEC7DJFo ).

Trudne, nietrudne, ale bardzo przydatne, ja się nauczyłem to robić, a tłumienie lewą ręką jest IMO na serio przydatną techniką, ułatwia granie.

--------

W mojej opini powinno sie zaczynać od tego na czym chcesz grać: jak chcesz grać na elektryku to zaczynaj od elektryka, jak na akustyku to od akustyka. Nie widzę tu jakiejś większego nakazu, zakazu w kierunku rozpoczęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 11:15, Budep napisał:

Jak już poruszyliście ten temat, według mnie pomyłką jest zaczynać na klasyku. No bo
jakie są tego plusy? Ja owych nie widzę. Ja zaczynałem od elektryka i jakoś mi to wyszło
na dobre. Chociaż jak się gra na akustyku od początku, to można sobie wyrobić palce,
a później elektryk będzie jak chucherko :P

Cena? Klasyka można dostać za 300-400zł i to będzie taki, który Ci na pierwsze 2 lata wystarczy, czyli akurat na tyle ile czasu potzrebujesz, żeby się ewentualnie zniechęcić. Oczywiście w tym miejscu można bez problemu wstawić akustyka, szczególnie jeśli planujesz przesiadkę na gitarę elektryczną.
Chodzi mi o to, że dostać elektryka za 200zł i piec za 200 (żeby koszta były porównywalne) jest ciężko, chyba, że używane, a i to niekoniecznie najlepszej jakości.
No i jeszcze mit o tym, że nylonowe struny się łatwiej przyciska... Albo ktoś po prostu chce grać na klasyku (jak ja na przykład) :D


BTW. Czym różnią się struny o mocnym napięciu, od tych o napięciu normalnym, czy "lekkim"? Zarówno teoretycznie, jak i praktcznie (jeśli się to czymś różni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 12:02, pelo94 napisał:

To raczej konretnej nazwy nie ma, ale rozumiem o co Ci chodzi. Spójrz na Johna Frusciante
w utworze "Can''t Stop". Macha calą ręką po strunach, a gra ciągle tylko dźwieki riffu
( http://www.youtube.com/watch?v=VzeCEC7DJFo ).

Trudne, nietrudne, ale bardzo przydatne, ja się nauczyłem to robić, a tłumienie lewą
ręką jest IMO na serio przydatną techniką, ułatwia granie.


Taak, właśnie o to chodziło. Fajny myk, aż potrenuję :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - co będzie lepsze do takiego samotnego "pykania", zupełnie niezobowiązującego, do powolnej nauki(z braku czasu) i dla kogoś kto co prawda kocha muzykę, ale sto razy lepiej wychodzi mu słuchanie niż granie - bas czy elektryk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 21:48, darth_16 napisał:

Mam pytanie - co będzie lepsze do takiego samotnego "pykania", zupełnie niezobowiązującego,
do powolnej nauki(z braku czasu) i dla kogoś kto co prawda kocha muzykę, ale sto razy
lepiej wychodzi mu słuchanie niż granie - bas czy elektryk?


To co Cie bardziej interesuje. Mozna by powiedziec, ze to elektryk jest wazniejszy i tworzy duza czesc muzyki, ale jak masz grac, to graj to co bardziej lubisz. Jesli w ogole nie masz ochoty grac, tylko sluchac, to...daruj sobie granie (choc sluchanie innych tez jest moim zdaniem bardzo wazne). To ze ''''nie wychodzi'''' to inna sprawa - widze, ze jest to Twoj pierwszy post w tym temacie, wiec jesli zaczynasz grac trudno, zeby duzo lub nawet cokolwiek na poczatku wychodzilo, trzeba cwiczyc i samozaparcie miec (zwlaszcza na poczatku, ale pozniej tez - ja im dluzej gram, tym wieksza mam swiadomosc, ze... tak naprawde wiele to ja nie umiem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam ochotę grać, ale tak sam dla siebie, zupełnie bez spiny, bez aspiracji - czysty relaks. I tak się zastanawiam właśnie. Nie potrzebuję super skila, ale nie mam pojęcia co w takim wypadku jest fajniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 22:23, darth_16 napisał:

Właśnie mam ochotę grać, ale tak sam dla siebie, zupełnie bez spiny, bez aspiracji -
czysty relaks. I tak się zastanawiam właśnie. Nie potrzebuję super skila, ale nie mam
pojęcia co w takim wypadku jest fajniejsze.

to czego słuchasz najwięcej, jakie tam przeważają gitary - to powinno dać jasną odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem nauki gry na gitarze.
No i stało się, jutro pożyczę akustyka na pewien czas, żeby zobaczyć czy się do tego nadaję. Jeśli tak to kupuję sobie elektryka, bo to właśnie elektryk jest moim celem.

Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś poradnika dla początkujących. (Podstawowe chwyty, techniki, ćwiczenia, teoria etc.) Moglibyście coś polecić?
Pomyślałem, że na początku spróbuję czegoś nauczyć się sam, aby nie zapisywać się na lekcje, nie wiedząc niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Link, który podał tylor2_AKA_Wylfryd jest bardzo dobry.
A jeśli wolisz książki, to polecam tę http://www.wersalik.pl/sklep/219/455930/0. Sam z niej korzystam i jest bardzo porządnie napisana, a przykłady chwytów są zapisane na tabulaturze i (co dla mnie na początku było bardzo ważne) przedstawione na zdjęciach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a to super, nie miałem z nimi do tej pory do czynienia i zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nie ma tak, że akustyki/klasyki osobne, a elektryki osobne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 21:56, Marcin08 napisał:

a to super, nie miałem z nimi do tej pory do czynienia i zacząłem się zastanawiać czy
przypadkiem nie ma tak, że akustyki/klasyki osobne, a elektryki osobne :)

czasami akustyki nie pasują do mniejszych od elektryków, ale ele spokojnie wejdzie na akustyczny stojak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miło, że wrzuciłeś linka. Będę musiał obczaić stojak na nuty, bo często na tabulatury trzeba popatrzeć, a kładzenie ich na kolanie niezbyt wygodne jest. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się