tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Uwaga, zabiję teraz żałosnym pytaniem.

Panowie, jak to było ze skalami? W sensie, że np. C-dur ma takie same pozycje, jak A-moll... a pozostałe jakie mają odpowiedniki? Wypadło mi to kompletnie z głowy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile danwo nie zajmowałem się teorią, to zapamiętany przeze mnie schemat działa dla skali jońskiej/eolskiej i pentatoniki durowej/molowej.

Gdur=e
Gis=f
A=Fis
Ais=g
B=gis
C=a
Cis=ais
D=b
Dis=c
E=cis

Gdzie wielkie literki to "dury" a małe to "mole".
Wszystko działa w dwie strony oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2013 o 19:40, Bezi_113 napisał:

O ile danwo nie zajmowałem się teorią, to zapamiętany przeze mnie schemat działa dla
skali jońskiej/eolskiej i pentatoniki durowej/molowej.

Gdur=e
Gis=f
A=Fis
Ais=g
B=gis
C=a
Cis=ais
D=b
Dis=c
E=cis

Gdzie wielkie literki to "dury" a małe to "mole".
Wszystko działa w dwie strony oczywiście.


No i o to chodziło. Pięknie mistrzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jaką gitarę elektryczną polecacie na sam początek? Chodzi mi o to, żeby była maksymalnie tania(bo nie wiem czy się w to będę bawił dłużej czy nie), ale żeby też nie była rozlatującym się pudłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/gitara-elektryczna-cort-x-2-black-i3267100471.html
http://allegro.pl/gitara-washburn-x10-jak-nowa-struny-zapas-okazja-i3254549574.html
http://tablica.pl/oferta/gitara-elektryczna-epiphone-sg-special-ID2RtA9.html

Z tego wszystkiego najlepszym wyborem będzie chyba Epiphone (chyba że nastawiasz się na wajchowanie, czyli coś takiego: http://www.youtube.com/watch?v=pEIo-5Wi1Jw), choć bądźmy szczerzy - te gitary to shit (z drugiej strony "shit" to chyba zbyt mocne słowo, bo są takie modele, które są o wiele gorsze od tych). Jeżeli zdecydujesz się na dłuższy romans z tym instrumentem, zalecam wymianę na lepszy model (o ile oczywiście zainwestujesz w któryś z tych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi o coś takiego chodziło ;) Tani shit, żeby po prostu zobaczyć sobie to. Szkoda mi inwestować ileś setek/tysięcy za gitarę, jak na przykład stwierdzę, że to jednak nie dla mnie. ;)

Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej zacząć naukę teoretyczną (samodzielnie)? Chodzi mi o skale, te wszystkie dźwięki etc. Zupełnie nie mam do tego głowy, a w końcu wypadało by się tego nauczyć ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2013 o 18:04, Oloninho napisał:

Jak najlepiej zacząć naukę teoretyczną (samodzielnie)? Chodzi mi o skale, te wszystkie
dźwięki etc. Zupełnie nie mam do tego głowy, a w końcu wypadało by się tego nauczyć ^^


Ja bym polecał nauczyć się budowy akordów, tego jest masa, na całym gryfie możesz łapać takie kombinacje, ze na bank o tym teraz nie wiesz :P Dzięki temu lepiej ogarniesz gryf, oswoisz się gdzie są jakie dźwięki, a dopiero później proponowałbym zabawę ze skalami.

Sam tak robiłem :)

Zresztą, ta cała teoria to w sumie jest syf, w sensie skal. Tak naprawdę to nauczysz się pare skal, zobaczysz jakie są schematy, a później już jedziesz na czuja i to całkiem w tonacji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, rozumiem. A może jakiś konkretny link, gdzie to mogę znaleźć? Chciałbym też, aby to było w miarę łatwo przedstawione, bo jak już wspominałem zupełnie jestem zielony jeśli chodzi o teorię. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a więc tak, niektórzy po alkoholu piszą sms do ludzi, inni zgonują a wujek kindziuk odkrył w sobie dość specyficzną rzecz - im modafkn rockstar :F ogólnie ilość piwa jakie wypiłem była spora. w klubie w którym byłem pierwszy raz jamowali sobie, ale średnio im to szło i w pewnym momencie zapowiedziałem przy znajomych że do nich pójdę i zapytam/powiem co mogą poprawić albo sam pokaże jak się gra :D I oto jestem wchodzę na tą "scenę" o dziwo gość tylko zapytał - a potrafisz? no i poleciało Knockin on Heavens door, breking the law, chop souey i na deser Rebellion in Dreamland - co mnie samego dziwi zagrałem to i to czystko, a mina znajomych bezcenna :D
jednak stwierdzam że to było trochę głupie, ale trafić na scene tak z dupy to troche epic achievement :P

20130523230213

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2013 o 14:20, darth_16 napisał:

Mam pytanie - jaką gitarę elektryczną polecacie na sam początek? Chodzi mi o to, żeby
była maksymalnie tania(bo nie wiem czy się w to będę bawił dłużej czy nie), ale żeby
też nie była rozlatującym się pudłem.

łapaj jeszcze to:
http://allegro.pl/squier-bullet-hss-doinwestowany-i3272354992.html :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wypiciu znacznej ilości alkoholu włącza się tryb "Od jutra ostro nawalam na gitarze, zakładam zespół i będziemy drugim Slayerem" ;-D Fajne uczucie, ale ulatuje ze mnie następnego ranka :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, że im pokazałeś o co chodzi :D

Ja po alkoholu... "tonigh im a fucking rock n roll star!", biorę gitarę, albo śpiewam i przy okazji roznosi mnie taka rockowa energia, że mam ochotę coś rozpierniczyć.

Piękne uczucie :D

----------

Szkoda, że nie potrafię tworzyć pod wpływem, bo wszystko ze mnie ulatuje. W sensie wena... jak tu, do cholery, stworzyć w ogóle dobrą rockową piosenkę? Żeby to nie brzmiało jak ballada? Bo ja ja jestem mistrze tworzenia <będzie nieskromnie> melodyjnych, melancholijnych balladek. A jak trzeba pier... to nie wiem jak to ułożyć, może mi tak wyszły z dwa utwory przyzwoicie.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taką radę dla wszystkich muzyków, ktorzy chcą się rozwijać.
Zacznijcie grać w kapelach, nic tak nie rozwija jak granie w bandzie zwłaszcza z lepszymi muzykami. W 3 miesiące można zrobić roczne postępy, albo i więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2013 o 19:55, Oloninho napisał:

No dobra, rozumiem. A może jakiś konkretny link, gdzie to mogę znaleźć? Chciałbym też,
aby to było w miarę łatwo przedstawione, bo jak już wspominałem zupełnie jestem zielony
jeśli chodzi o teorię. Dzięki.

Proszę:

http://meloman.wroclaw.pl/esklep/lasockipodstawowe-wiadomosci-muzyce-p-391.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taak, tylko problem taką kapelę znaleźć. Szczególnie kiedy nie jest się jeszcze zbyt dobrym, wtedy nie zostaje raczej nic jak szlifowanie samemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 13:48, Lukas1694 napisał:

Mam taką radę dla wszystkich muzyków, ktorzy chcą się rozwijać.
Zacznijcie grać w kapelach, nic tak nie rozwija jak granie w bandzie zwłaszcza z lepszymi
muzykami. W 3 miesiące można zrobić roczne postępy, albo i więcej.

to oczywiste, jak gra się samemu w pewnym momencie człowiek zwyczajnie się zatrzymuje i już ciężko ruszyć z miejsca, oczywiście gorzej jest jak w okolicy grają samo metalcore, no ale nawet w takich kapelach można się przemęczyć bo doświadczenie jest bezcenne :)


a teraz mała uwaga :)
otóż w ostatni weekend miałem okazję zapoznać się z gitarami do kominka czyli soundery czy inne noname i powiem tak :
krzywe gryfy, menzura nie istnieje, struny tak wysoko że idzie się pochlastać przy graniu, ale jest jedno co jest lepsze niż np w Squierach - klucze które faktycznie działają płynnie i ma się pełniejszą możliwość regulacji i kontroli :)
jednak ostatecznie stwierdzam że gitarom budżetowym z chin na licencji mniej brakuje do oryginałów niż noname do bycia gitarą :) I powiem tak gdybym zaczynał na czymś takim to już nie grałbym raczej wcale, no przynajmniej teraz mając porównanie do gitary serwisowanej u lutnika 2 razy do roku :) i jeszcze jedna uwaga, po 9 miesiącach grania na 11-59 podciąganie 9 odbywa się bez najmniejszego wysiłku więc do nich pewnego dnia wrócę ale zostały mi jeszcze 2 komplety :)

Budep
heh a u mnie akurat jest odwrotnie zaczynam coś improwizować i samo z siebie to przechodzi do ~160-198 bmp muszę się znowu nauczyć grać wolniej, no i chyba w wakacje idę na naukę gry akordowej, bo jednak tego mi brakuje a sam na 100% się nie zaprę do czegoś takiego, nie po 4.5 roku XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2013 o 16:20, kindziukxxx napisał:


Budep
heh a u mnie akurat jest odwrotnie zaczynam coś improwizować i samo z siebie to przechodzi
do ~160-198 bmp muszę się znowu nauczyć grać wolniej, no i chyba w wakacje idę na naukę
gry akordowej, bo jednak tego mi brakuje a sam na 100% się nie zaprę do czegoś takiego,
nie po 4.5 roku XD


Ja się zaparłem i akordy nauczyłem... umiałem tego w cholerę, trochę mi wyparowało. Ale nadal pamiętam te wszystkie pozycje i schematy, jak one wyglądają.. nie jest źle, a sprawa pomocna, zwłaszcza przy budowaniu riffów, które zazwyczaj są często grane na akordach porozkładanych na czynniki, np. Stairway to Heaven.

Też mam takie parcie, żeby przyśpieszać... koniecznie muszę coś walnąć szybciej, nie wiem czemu. Muszę się uspokoić, bo to bez sensu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 13:48, Lukas1694 napisał:

Mam taką radę dla wszystkich muzyków, ktorzy chcą się rozwijać.
Zacznijcie grać w kapelach, nic tak nie rozwija jak granie w bandzie zwłaszcza z lepszymi
muzykami. W 3 miesiące można zrobić roczne postępy, albo i więcej.


No shit Sherlock ;] Ale zależy też jeszcze jaki poziom prezentuje kapela... i zależy czy dobrych muzyków da się w okolicy znaleźć.

BTW - Wpadłeś na to dopiero teraz, gdy już tyle kapel miało "zaszczyt" grać z Tobą i komponować międzynarodowe hymny piłkarskie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się