tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Dnia 05.09.2009 o 08:27, zerohunter napisał:

Ale jest E1 i E6:D

Ale zakładam że E1, czyli ta najcieńsza.


Oznaczenia są różne - ale chyba na każdej tabulaturze spotkałem się z "e", więc tak ją nazywam :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozakładałem nowe struny, ustroiłem gitarę wg. stroika, ale problemy mam takie :

- Strunom e i H zdarza się przy mocniejszych szarpnięciach wprawiać w drgania sąsiednie struny
- Struny E, A i G też przy mocnych szarpnięciach uderzają chyba w progi, bo wydają dźwięki podobne do, hmm... piły do metalu? ;P

Domyślacie się może jakichś przyczyn takiego trzeszczenia?
Mogę wstawić zdjęcie główki żebyście mogli sprawdzić, czy spaprałem coś przy wiązaniu strun, jeśli to istotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porada [choć nie od Ciebie ;)], która pozbawiła mnie już dwóch strun, a że nie mam jak pojedynczej kupić to jakichś 50zł. :P A tuner chyba nie jest zły, inne modele tej firmy [Planet Waves] dobrze były oceniane w Gitarzyście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co ja wiem, to jeśli nawiniesz za mało, struna szybciej będzie się rozstrajać, i najlepiej robić tak ze 2-3 kółka - a tak przynajmniej przeczytałem ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2009 o 20:16, Falcon napisał:

- Strunom e i H zdarza się przy mocniejszych szarpnięciach wprawiać w drgania sąsiednie
struny


To powinna być (przynajmniej u mnie była) elementarna wiedza wyniesiona z lekcji fizyki z gimnazjum. Wprawianie w drgania innych strun to tzw. rezonans. I jest to zjawisko całkowicie normalne. Dla przykładu rozstrój strunę e i uderz. Zobaczysz, że wprawiła w drgania inną strunę, bądź nie wprawiła w drgania niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2009 o 10:29, Doktor93 napisał:

> - Strunom e i H zdarza się przy mocniejszych szarpnięciach wprawiać w drgania sąsiednie

> struny

To powinna być (przynajmniej u mnie była) elementarna wiedza wyniesiona z lekcji fizyki
z gimnazjum. Wprawianie w drgania innych strun to tzw. rezonans. I jest to zjawisko całkowicie
normalne. Dla przykładu rozstrój strunę e i uderz. Zobaczysz, że wprawiła w drgania inną
strunę, bądź nie wprawiła w drgania niczego.


Egzakli. I z tego co czytałem gdzieś w necie na temat strojenia: następna struna przyciśnięta na 5 (albo 4?:P) progu powinna wprawiać w drgania poprzednią. Jeżeli nie wprawia w drgania to znaczy, że trzeba jeszcze ją dostroić.

Ps. Znalazłem stronkę na której drganie strun było uwzględnione w strojeniu: http://www.gitara.miniserwis.pl/strojenie-gitary.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już kolega wyżej wspomniał to, że jedna struna pobudza drugą strunę to rzecz jak najbardziej normalna,
trzeba się po prostu nauczyć tłumić struny z których się nie korzysta.

A co do obijania się strun o progi może być wiele przyczyn:
-obniżony strój
-cienkie struny
-zbyt niska akcja strun(regulowana na mostku i za pomocą pręta regulacyjnego)
Inna sprawa, że ciężko jest całkowicie wyeliminować fretbuzz - trzeba wypracować
kompromis pomiędzy jego ilością a wysokością strun.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to zazwyczaj problem obijania strun sprowadza się w zasadzie do pewnego kompromisu. Albo struny są nisko nad progami i się o nie gdzieniegdzie obijają- ale łatwiej jest grać, stroić i struny wybrzmiewają krócej. Albo struny są wyżej i występuje sytuacja zupełnie odwrotna. Standard jaki znalazłem w książce, którą już tu kiedyś polecałem (Żadnych tajemnic) to odległość progu od struny (najgrubszej) na XII progu o około 1,5mm, a dla najcieńszej 1,2mm. Tak też starałem się dostosować swoją gitarę (Samick AV7) z tym, że wiadomo: to jest tylko jakaś średnia i tak czy siak ta wysokość strun wygląda u mnie inaczej. Niemniej jednak takie dostosowanie gitary do powyższych wartości to jest już jakiś dobry start, bo przynajmniej wiadomo od czego zacząć.

Nie przepadam za brzęczeniem strun- także wolę mieć wyższe "zawieszenie". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2009 o 10:29, Doktor93 napisał:

To powinna być (przynajmniej u mnie była) elementarna wiedza wyniesiona z lekcji fizyki
z gimnazjum. Wprawianie w drgania innych strun to tzw. rezonans. I jest to zjawisko całkowicie
normalne. Dla przykładu rozstrój strunę e i uderz. Zobaczysz, że wprawiła w drgania inną
strunę, bądź nie wprawiła w drgania niczego.

Z tego to sobie zdaję sprawę, ale poprzednie struny nie wydawały przy prawie każdym szarpnięciu takiego paskudnego dźwięku :/ Poza tym, z tego co czytałem, to następuje to chyba właśnie tylko wtedy, kiedy (tak jak ThimGrim napisał) struny są na podobnych częstotliwościach - a nie są :/.

Co do tego fretbuzz''a - struny założyłem w "rozmiarach" od 10 do 46, i, szczerze mówiąc, nie wiem, czy są to jakieś specjalnie grube/cienkie wymiary - ale rozumiem, że mam coś podkręcić na mostku, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowe struny mogą brzęczeć właśnie z tego powodu, że poprzednie były cieńsze. Wiadomo grubsze struny wymagają więcej miejsca na drganie- dlatego ustawienia gitary dla cieńszych strun mogą powodować brzęczenie na grubszych strunach. Trzeba podnieść mostek- o ile? No to już trzeba popróbować, na czuja aż w pewnym momencie nie będzie słychać brzęczenia. ;)

A 10-46 to chyba dosyć standardowy rozmiar- sam takie mam. Nie za twarda nie za miękkie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2009 o 14:59, ThimGrim napisał:

Nowe struny mogą brzęczeć właśnie z tego powodu, że poprzednie były cieńsze. Wiadomo
grubsze struny wymagają więcej miejsca na drganie- dlatego ustawienia gitary dla cieńszych
strun mogą powodować brzęczenie na grubszych strunach


Ale trzeba też pamiętać, że grubsze struny mają mocniejszy naciąg i bardziej odginają gryf - a co za tym
idzie akcja strun automatycznie się podnosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem... A żeby podnieść mostek trzeba ściągać struny czy da się na założonych?

I pytanie z ciekawości - jaki wpływ ma rodzaj drewna, z jakiego wykonany jest korpus, na brzmienie gitary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2009 o 19:45, Falcon napisał:

Rozumiem... A żeby podnieść mostek trzeba ściągać struny czy da się na założonych?

Wystarczy trochę zluzować. Zaczynaj od najcieńszej, bo ja zacząłem od basowych i e1 pękła ;[

Dnia 06.09.2009 o 19:45, Falcon napisał:

I pytanie z ciekawości - jaki wpływ ma rodzaj drewna, z jakiego wykonany jest korpus,
na brzmienie gitary?

Podobno ma wpływ na przenoszenie się drgań na inne struny... Na dźwięk pewnie też, ale nie wiem jaki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2009 o 19:45, Falcon napisał:

I pytanie z ciekawości - jaki wpływ ma rodzaj drewna, z jakiego wykonany jest korpus,
na brzmienie gitary?


"Jesion- brzmienie twarde, ostre i jasne. Dobrze radzi sobie z mostkami typu vibrato. Specyficzną odmianą jest
Jesion Bagienny- twarde i ciężkie drewno zapewnia długi sustain i doskonałe przenoszenie niskiego pasma.

Lipa amerykańska (Basswood)- doskonale sprawdza się przy ostrzejszych gatunkach muzyki, drewno bardzo lekkie, jasne w barwie.

Olcha- Uniwersalne drewno o równym wybrzmiewaniu, zbalansowanym brzmieniu i umiarkowanym ataku. Stosowana w gitarach elektrycznych najczęściej do budowy korpusu.

Topola- głębokie niskie tony, równomierne wybrzmiewanie, miękkie środkowe częstotliwości, bardzo lekka.

Palisander Brazylijski- w ekskluzywnych gitarach elektrycznych czasami używa się go na podstrunnice lub do budowy gryfu. Brzmieniowo charakteryzuje się mocnym basem, dużą głośnością, krystaliczną górą i dużą zawartością tonów harmonicznych.

Palisander Indyjski- oferuje mocne, basowe brzmienie- z przejrzystą górą i stonowanym środkiem. Użyty jako materiał na podstrunnice dostarcza długiego sustainu i ciepłego szerokiego brzmienia.

Palisander Honduraski- jest dużo twardszy niż Palisander Indyjski. Brzmieniowo bardzo zbliżony do Palisandru Brazylijskiego. Mocny dół, wyeksponowany środek i góra oraz doskonałe zbalansowanie brzmienia to jego główne zalety.

Mahoń- dostarcza tłuste, miękkie brzmienie z mocnym niskim środkiem. Doskonale komponuje się z przetwornikami typu humbucker. Mahoń może mieć różną wagę- im cięższy, tym masywniejsze brzmienie z mniejszą zawartością wysokich tonów.

Heban- bardzo twarde drewno, używane głównie do podstrunnic oraz jako elementy składowe gryfów wieloczęściowych. Dostarcza szybkiego ataku i długiego wybrzmiewania. Brzmienie charakteryzuje się szerokim pasmem z tendencją do podkreślenia częstotliwości basu i góry.

Koa- posiada bardziej przejrzystą górę niż Mahoń i więcej ciepła niż Palisander. Dużo słabiej za to rysują się częstotliwości niskie.

Klon- klonu ze względu na dużą sztywność używa się przeważnie do budowy gryfu. Często jednak, stosuje się także atrakcyjnie wyglądające nakładki na korpusie wykonane z wzorzystych odmian Quilt lub Flame, co jednocześnie może rozjaśnić barwę instrumentu. Pełne, klonowe korpusy dostarczają bardzo jasnego i ostrego brzmienia.

Ziricotte- posiada bardzo efektowny wygląd, wyraziste słoje i wielokolorowe struktury. Brzmienie jest dość ascetyczne, porównywalne do wysokiej klasy Palisandru.

Cocobolo- bardzo dobre właściwości akustyczne, a także bardzo atrakcyjna wielokolorowa faktura sprawiły, że do tego drewna przywarło określenie "tani Palisander Brazylijski". Rzeczywiście pod wieloma względami gatunek ten jest bardzo podobny, przy czym kosztuje trzykrotnie mniej i wykazuje dużo większą stabilność w gotowych konstrukcjach.

Orzech- brzmieniowo bardzo zbliżony do Koa. Posiada podobnie jak Palisander mocny, niski środek oraz podobnie jak Mahoń dużą czytelność w wysokich rejestrach."

z "Żadnych Tajemnic"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się