Zaloguj się, aby obserwować  
Mars

Quiz Władca Pierścieni - Film, Książka, Gra

4136 postów w tym temacie

Dnia 28.10.2006 o 21:01, Khamul24 napisał:

Angband (a nie Utumno :P) i Minas Tirirth.


Masz rację co do pierwszego (dawno nie czytałem dokładnie Silmarillionu i wydawało mi się, że to te same twierdze). Ale drugie dalej źle (nazwa nie często się pojawia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2006 o 21:05, Macios napisał:

> Angband (a nie Utumno :P) i Minas Tirirth.

Masz rację co do pierwszego (dawno nie czytałem dokładnie Silmarillionu i wydawało mi się,
że to te same twierdze). Ale drugie dalej źle (nazwa nie często się pojawia).


Na pewno Minas Tirith. tylko, że jak je zdobył nazwa zmieniła się na Tol-in-Gauroth (czy jakoś tak :D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2006 o 21:08, Khamul24 napisał:

Na pewno Minas Tirith. tylko, że jak je zdobył nazwa zmieniła się na Tol-in-Gauroth (czy jakoś
tak :D)

No ja coś dzisiaj nie myśle :P Oczywiście Minas Tirith, którą przmianowano na Tol-in-Gaurhoth, Wyspa Wilkołaków.
Zadawaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2006 o 21:01, rogoz94 napisał:

Jako Brygadzista, powinieneś wiedzieć, że jak chcesz odpowiedzieć na mój post, to sprawdź,
czy ktoś Cię nie uprzedził;] Pomyliłem się, ale już wszystko zostalo ayjaśnione:!

Sorrki, akurat tego jednego posta przeoczyłem :)
Jeszcze raz przepraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2006 o 22:16, Sztywny-pl napisał:

> Co oznacza imię Eldarion w języku quenya?
Wybaczcie mi drugi post...
Syn Eldarów.

Dobrze. Twoja kolej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2006 o 09:40, Sztywny-pl napisał:

Który z Królów Arnoru panował przez 80 lat, a jego imię brzmiało w języku quenya Wysoki człowiek?

Tarcil, szósty król Arnoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2006 o 10:05, Macios napisał:

> Który z Królów Arnoru panował przez 80 lat, a jego imię brzmiało w języku quenya Wysoki
człowiek?
Tarcil, szósty król Arnoru.

Zadajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2006 o 10:25, Sztywny-pl napisał:

> > Który z Królów Arnoru panował przez 80 lat, a jego imię brzmiało w języku quenya
Wysoki
> człowiek?
> Tarcil, szósty król Arnoru.
Zadajesz.


Ale Tarcill nawet 80 lat nie rządził, a co do jego imienia też mam spore wątpliwości :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2006 o 10:26, Khamul24 napisał:

> > > Który z Królów Arnoru panował przez 80 lat, a jego imię brzmiało w języku quenya

> Wysoki
> > człowiek?
> > Tarcil, szósty król Arnoru.
> Zadajesz.
>

Ale Tarcill nawet 80 lat nie rządził, a co do jego imienia też mam spore wątpliwości :P

Z wikipedii:
"Tarcil (ur.? rok Trzeciej Ery – zm. 515 rok Trzeciej Ery) – Dúnadan, szósty król Arnoru. Był synem Arantara. Na tron wstąpił w 435 roku i panował do końca życia, przez 80 lat. Jego następcą był Tarondor.

Imię Tarcil[2] pochodzi z języka quenya i znaczy w tej mowie Wysoki człowiek."
Jak widać, odpowiedź była prawidłowa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne wiesz, Tolkien pisał imienia Władców, wogóle wszystkie nazwy własne na podstawie jakiegoś jęyka, w tym przypadku był to dawny język Europejski, kopityjski. "Tar" to Człowiek, a "Cir" wysoki, długi. Imię pasuje, więc chyba wszystko wyjaśnione. A co do lat, jakie rządził, wszyscy wiemy, że Śmiertelni kiedyś żyli dłużej, niż teraz, więc prawie każdy król mógł wtedy rządzić 80 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2006 o 10:30, rogoz94 napisał:

Jak zapewne wiesz, Tolkien pisał imienia Władców, wogóle wszystkie nazwy własne na podstawie
jakiegoś jęyka, w tym przypadku był to dawny język Europejski, kopityjski. "Tar" to Człowiek,
a "Cir" wysoki, długi. Imię pasuje, więc chyba wszystko wyjaśnione. A co do lat, jakie rządził,
wszyscy wiemy, że Śmiertelni kiedyś żyli dłużej, niż teraz, więc prawie każdy król mógł wtedy
rządzić 80 lat.


Akurat "tar" to wysoki :P Co znaczy "cill" nie wiem, ale na pewno quenya nie ma nic wspólnego z koptyjskim :D Nie wszyscy śmiertelni wcale nie żyli dłużej, tylko Dunedainowie, poza tym wcale nie twierdziłem, że nie mógł tyle rządzić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować