Zaloguj się, aby obserwować  
mrosi

Obudowy do komputerów - temat ogólny

549 postów w tym temacie

Dnia 17.05.2010 o 08:23, KrzysztofMarek napisał:

Nie sądzę, już raczej czujnik masz walniety.

Czujnik ma na pewno walnięty bo jeżeli sąsiedni rdzeń ma 46, to 17 na drugim byłoby niezwykle trudne do uzyskania. Z drugiej strony schłodzenie czegoś poniżej temp. otoczenia jest jak najbardziej możliwe - i nie trzeba do tego używać poboru energii na parowanie lub topienie. Kilka stopni poniżej temp. otoczenia uzyskasz miejscowo samym wiatrem. To dzięki temu możesz w ciągu gorącego dnia trochę ochłodzić samochód bez klimy za pomocą otwartych szyb w czasie jazdy. Pobór energii następuje przez zabieranie jej przez opływające cząsteczki powietrza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale to stare są już . Teraz mam innego procka , inna plyte i grafike .
Alw w tamtym screenie , temperatura 46 stopni to grafiki .
Procka są na czerwono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2010 o 11:38, Olamagato napisał:

> /.../ Kilka stopni poniżej temp. otoczenia uzyskasz miejscowo samym wiatrem. To dzięki
temu możesz w ciągu gorącego dnia trochę ochłodzić samochód bez klimy za pomocą otwartych
szyb w czasie jazdy. Pobór energii następuje przez zabieranie jej przez opływające cząsteczki
powietrza.

Z tym się nie zgodzę. Wiatrem, to sobie możesz temperaturę podnieść. Najlepiej to widać po lądujących promach kosmicznych, ale także po meteorach. Tak się chłodzą tym wiatrem, ze potrafią spłonąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2009 o 11:36, mrosi napisał:

Czy sprawiłeś sobie prezent z którejś z tych obudów?
Jeśli tak, to jak się sprawuje? Czy ma dość miejsca do montażu długiej karty graficznej, czy wygodnie montuje się dyski? Czy w środku zbiera się kurz? Czy wentylatory przeszkadzają przy zdejmowaniu boków, jeśli chcę zamontować np. kartę telewizyjną?
Będę wdzięczny za "uwagi użytkownika", bo nowy komputer zaczynam kompletować właśnie od obudowy. Zasilacz już mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2010 o 18:56, KrzysztofMarek napisał:

Z tym się nie zgodzę. Wiatrem, to sobie możesz temperaturę podnieść.

To zależy od różnic prędkości oraz od zmian ciśnienia. Rozprężanie obniża temperaturę gazu. Sprężanie podwyższa.

Dnia 17.05.2010 o 18:56, KrzysztofMarek napisał:

Najlepiej to widać po lądujących promach kosmicznych, ale także po meteorach. Tak się chłodzą tym wiatrem, ze potrafią spłonąć.

Na krawędzi natarcia masz silne sprężanie i bardzo wysokie tarcie (jak na gaz).

W budach komputerów wentylatory podwyższają temperaturę tam gdzie można się łatwo jej pozbyć (np. na metalowej obudowie do której są przykręcone i wydmuchiwanym powietrzu), a obniżają tam gdzie powinny. A nas interesuje tylko ten drugi efekt oraz wypadowa przeniesienia energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 10:53, Olamagato napisał:

> /.../ A nas interesuje tylko ten drugi efekt oraz wypadowa przeniesienia
energii.

Mówiąc krótko, w normalnych warunkach nie obniżysz temperatury procesora niżej temperatury powietrza wlotowego do obudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 12:51, KrzysztofMarek napisał:

Mówiąc krótko, w normalnych warunkach nie obniżysz temperatury procesora niżej temperatury
powietrza wlotowego do obudowy.

Obniżę. Jeżeli powietrze ma 23 stopnie, to jestem w stanie obniżyć temperaturę wewnątrz do 20-21 stopni. Sprawdź sobie na pustej obudowie. Ja sprawdziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 14:03, Olamagato napisał:

> /.../ > Obniżę. Jeżeli powietrze ma 23 stopnie, to jestem w stanie obniżyć temperaturę wewnątrz
do 20-21 stopni. Sprawdź sobie na pustej obudowie. Ja sprawdziłem.

Nie śmiem zaprzeczać. Aktualnie nie mam wolnej obudowy, jak będę miał, to sprawdzę. Mam też nadzieję, że użyłeś tego samego termometru, żeby wyeliminować błędy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 15:16, KrzysztofMarek napisał:

Mam też nadzieję, że użyłeś tego samego termometru, żeby wyeliminować błędy.

Nawet dwóch równolegle. Energia cieplna jaką wytwarzają wentylatory idzie na zewnątrz bo gdybym miał cierpliwość, to pewnie mógłbym wykryć niewielki wzrost temperatury pokoju.
Poza tym nie trzeba tego specjalnie udowadniać. Dmuchnij sobie na dłoń, a poczujesz chłód w stosunku do dotychczasowej temperatury powietrza otaczającego rękę (np. 22 st. C). A przecież powietrze z płuc ma przed rozprężeniem aż 36 stopni C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 17:46, Olamagato napisał:

> /.../> A przecież powietrze z płuc ma przed rozprężeniem aż 36 stopni C.

To dmuchnij sobie, ale z bliska, poczujesz ciepło. To po pierwsze. A po drugie - dłoń jest zawsze lekko wilgotna, czego nie czujesz. Człowiek poci się na całej powierzchni ciała i dlatego łatwiej mu wytrzymać temperaturę 56 stopni przy suchym powietrzu, niż 35 stopni przy wilgotności względnej rzędu 98-99%. To akurat wiem, bo sam sprawdzałem.
Rozumiem zresztą, że do swoich wentylatorów dodałeś Demona Maxwella, skoro nie ma tam dodatkowej chłodnicy. Ale mniejsza z tym, zbieram się do kupna obudowy właśnie, to zrobię doświadczenie, tylko to trochę potrwa, bo to i zasilacz trzeba na zewnątrz umieścić, zeby nie wpływał na wyniki. Ale zrobię to i zdjęcia postaram się też zrobić.
Wracając do rozprężania powietrza - to sprawdź jeszcze, jaki jest spadek temperatury przy możliwej do osiągnięcia różnicy ciśnienia wydychanego powietrza. Zobaczysz, jak niewielka jest różnica ciśnienia i jak niewielki spadek temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 07:33, KrzysztofMarek napisał:

To dmuchnij sobie, ale z bliska, poczujesz ciepło. To po pierwsze. A po drugie - dłoń
jest zawsze lekko wilgotna, czego nie czujesz.

Zgadza się. Jednak celem jest obniżenie temperatury punktowo lub w jakiejś ograniczonej przestrzeni, nawet jeżeli spowoduje to większe podniesienie temperatury w innym miejscu.
No i poza tym obniżyć temperaturę poniżej temperatury otoczenia można pomocą opływu gazu tylko minimalnie. Generalnie trzeba i tak zakładać, że w najlepszym wypadku uda się zejść tylko do temperatury otoczenia.

Dnia 19.05.2010 o 07:33, KrzysztofMarek napisał:

zasilacz trzeba na zewnątrz umieścić, zeby nie wpływał na wyniki. Ale zrobię to i zdjęcia

Nie trzeba. Sprawdzałem na zwykłej pustej budzie przygotowanej do wstawienia płyty głównej.
Zasilacz zasilający wyłącznie wentylatory prawie się nie grzeje, a cała energia cieplna jest od razu wydmuchiwana na zewnątrz z powietrzem. No i temperatura będzie nieco niższa bezpośrednio na torze nawiewu/wywiewu z wentylatorów, co oczywiste.

ps. Możesz przyłożyć główkę termometru (najlepiej rtęciowego) do samotnego radiatora z wentylatorem i przekonać się jaką ma temperaturę w stosunku do temperatury pokojowej. Byle nie ręką. Najlepiej jest go przykleić jakimś plastrem. Zresztą EOT bo o czym więcej tu pisać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Tak po kolei. Kupiłem summa sumarum LianLi ""Blue Ring". Ogólnie jestem zadowolony, ma dość miejsca do montażu normalnej długości kart. GTX260 wchodzi na styk. Żeby wsadzić większą grafę trzeba zdemontować koszyk na dyski co jednocześnie ogranicza możliwość montażu ilości dysków twardych. Kurz się nie zbiera, bo filtry na wentylatorach są bardzo skuteczne. Same zaś wentylatory są zamontowane w sposób umożliwiający błyskawiczny demontaż. Zresztą, jeśl masz czas, to zapraszam do recenzji, którą niechcący popełniłem jakiś czas temu...:

http://www.frazpc.pl/recenzje-2/266281,Lian-Li-PC-B25FB---Wladca-Blekitnego-Pierscienia.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2010 o 16:24, mrosi napisał:

/.../ Żeby wsadzić
większą grafę trzeba zdemontować koszyk na dyski co jednocześnie ogranicza możliwość
montażu ilości dysków twardych.

Całość przeczytałem, dziękuję. Jednak to obudowa nie dla mnie.
Od kilku lat nastawiłem się, po rozmaitych doświadczeniach, na Raid 1 i bez tego, ani rusz. Ewentualnie - na wymienne dyski w kieszeniach: coś nawala - wymieniam dysk, dogrywam dane z kopii zapasowej i bawię się dalej. W tej chwili poważnie myślę o Cooler Master Cosmos 1000, ale mam czas, w końcu mój komputer ma dopiero dwa lata (jak kupię nowy, to stary bedzie używany do zdjęć. Nie chcę podpinać drukarki sublimacyjnej razem z laserową, bo ta sublimacyjna usiłuje wygryźć laserówkę). Ten Cosmos 1000 pomieści i dyski i kartę graficzną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pragnę przemalować swoją obudowę.
Mam w tej chwili czarny błyszczący i chcę mieć biały matowy. Co musiałbym zrobić po kolei, żeby wszystko wyszło ładnie?
I najważniejsze, gdzie mogę kupić taką farbę w sprayu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2010 o 15:35, blacklio2 napisał:

Daj do lakiernika efektowniej wyjdzie a przypuszczam wcale nie drożej

Kurcze, nawet o tym nie pomyślałem, dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D Może Ty mi powiesz czy lepiej zrobić samemu okno w obudowie czy lepiej kupić kawałek plexi i dać do szklarza, żeby jako tako to wyglądało? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zależy jaką masz obudowę. Większość producentów posiada w ofercie dodatkowe ścianki boczne, z lub bez okna. To właśnie dla takich osób jak Ty, które chcą sobie zmienić w obudowie coś co im się nie podoba.Musiałbyś poszukać na stronie producenta. Wiem, że na pewno takie dodatkowe panele mają w ofercie np. Cooler Master, Lian Li.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować