Akashi

Gothic 3 - oficjalny temat gry

38534 postów w tym temacie

Tak się składa, że odpaliłem dzisiaj Gothica 3 z patchem 1.75.14.

Na 4690K, 8gb ramu i GTX 970... szarpie mimo instalacji na dysku SSD! :) Działa ponad 100fps, ale szarpnięcia są. Różnej długości, na ogół półsekundowe, zdarzają się też mocniejsze doczytki i wtedy obraz zastyga na 2 sekundy. Gra jest w pełni grywalna, a szarpać widocznie musi :) Swoją drogą, jak ta gra nadal ładnie wygląda, szczególnie lasy (prawie 10 lat!)

W patchu 1.75.14 jest poprawiona inteligencja wrogów. Orkowie częściej blokują, a wilki nie odskakują w nieskończoność do tyłu. Czyli największe bolączki wyeliminowane :) Można włączyć tę inteligencję z menu lub zostawić starą, jest też opcja zmiany balansu rozgrywki (ale tego nie sprawdzałem).

Ogólnie to instalować i grać :) A jak masz mocny sprzęt to mogę Ci podpowiedzieć jak możesz podkręcić grafikę ponad ustawienia maksymalne. Większość podkręca, ale mają błędy związane z rysowanie odległych terenów (dziury i wyrwy). Ja ''odkryłem'' ustawienie dzięki któremu jest idealnie i bez jakichkolwiek błędów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2015 o 07:23, Firefly94 napisał:

Co nie zmienia faktu, że system walki skupia się na maltretowaniu LPM. :P


Ta, klikniesz LPM maksymalnie 3 razy i dostaniesz Krush Varokiem pomiędzy oczy :P Zresztą czasem lubię pograć przez pewien czas z wyłączoną Alternatywną SI. Hack''n''slash w Myrtanie? Czemu nie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się czy któryś z patchów/modów wprowadził większą ilość zwierząt do gry ? Jakby więcej ścierwojadów biegało po Myrtanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Firefly, Gumisiek, Kannx - Dzięki panowie, przekonaliście mnie i zainstalowałem grę (dałem sobie spokój z nowymi questami itp, tylko najnowszy patch).

System walki jest ciągle biedny jak mysz kościelna, ocena odległości (kluczowa w walce wręcz) jest nieintuicyjna i pojedynki ze stworami to wciąż dramat. Niemniej jest znacznie lepiej niż na początku, ale chyba dam sobie z tym spokój i pobawię się czarami. Ogólnie gra działa płynniej, ale wciąż daleko od ideału. Poza tym z jakiegoś powodu główną czcionką w grze jest comic sans. Czaicie? Comic. Sans. Myślałem że gorzej niż oryginalny Arial być nie może... Jakieś pomysły na ten problem?

Poza tym cholernie irytuje brak wsparcia dla zewnętrznych kontrolerów (np. gamepada z X360) - trzeba bawić się w mapowanie przycisków. Niestety obecnie znacznie wygodniej jest złapać pada i paść na kanapę niż walczyć myszką i klawą, a G3 sobie z tym nie radzi.

No ale żeby nie było że tylko narzekam, ta gra ciągle ma coś w sobie. Nie jestem w stanie powiedzieć co chociaż z drugiej strony mogę wymienić całą listę rzeczy drażniących.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, czcionka to zabieg z któregoś patcha i tak ma być. Też mnie irytowała. Mnie w tej grze trzymał wygląd krain, szczególnie Myrtany (lasy i wodospady) i muzyka - czysty geniusz.
Niemniej, G3 to G3 - tę grę się lubi i jednocześnie nienawidzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2015 o 19:23, Szlafroq napisał:

Poza tym z jakiegoś powodu główną czcionką
w grze jest comic sans. Czaicie? Comic. Sans. Myślałem że gorzej niż oryginalny Arial
być nie może... Jakieś pomysły na ten problem?


Oczywiście :D

W głównym folderze z grą wchodzisz w folder ''Ini''. Tam otwierasz plik ''ge3.ini'' i szukasz linijki:
GUI.DefaultFont=Comic Sans MS

Następnie zmieniasz ''Comic Sans MS'' na ''Gothic3'' - bez cudzysłowów oczywiście. I masz spowrotem oryginalną czcionkę. NYA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, więc po 2 dniach moja przygoda z gothicem skończyła się... znowu.
Robiłem tylko szybkie zapisy, dzisiaj gra się zacięła, więc musiałem zrobić reset kompa. Po restarcie brak zapisów :))))
Zrobiłem wszystkie questy w cape dun, monterze i połowę w Trelis...
Może kiedyś... eh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2015 o 07:23, Firefly94 napisał:

Co nie zmienia faktu, że system walki skupia się na maltretowaniu LPM. :P


Nagraj mi filmik jak na alternatywie SI, przynajmniej średnim poziomie, zabijasz elitarnego orka klikajać cały czas LPM. Wyślę Ci stówę przelewem. :D

@oskiiq, nawet nie wiedziałem, że są szybkie zapisy w g3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobię, bo nie zagram w G3 ponownie. :P Chodzi mi o to, że ten system walki jest biedny, niedorobiony i opiera się na improwizacji, zero taktyki (pomijam już te animacje). Najlepszy system walki od PB był w pierwszej i trzeciej części Risena (z naciskiem na pierwszą).

Szybkie zapisy to też ciekawy "bug" - nie raz miałem sytuację gdy normalny zapis trwał krócej niż szybki. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2015 o 07:19, Firefly94 napisał:

Szybkie zapisy to też ciekawy "bug" - nie raz miałem sytuację gdy normalny zapis trwał
krócej niż szybki. :P

Ideą szybkiego zapisu nie jest skrócenie samego czasu zapisywania sejva tylko oszczędzenie czasu na wchodzeniu do menu poprzez wciśnięcie jednego klawisza w trakcie gry zamiast kilku kliknięć w menu :P
A to, że czas zapisywania sejvów się różni może zależeć od kilku rzeczy np.
- ilość zapisywanych informacji do pliku z sejvem co z kolei może zależeć od miejsca w grze czy czasu od ostatniego zapisu (im dawniej był robiony save tym teoretycznie więcej informacji do zapisania do pliku),
- w przypadku zwykłego HDD: np. robienie sejva w czasie gdy gra wczytuje akurat tekstury z dysku może być dłuższe, bo nie zawsze dysk może wykonywać te czynności jednocześnie, albo głowica dysku raz znajduje się bliżej miejsca zapisu pliku a raz dalej też może losowo wpłynąć na czas zapisywania sejva, choć to powinny być mało odczuwalne różnice chyba, że ktoś ma mocno zaśmiecony i pofragmentowany dysk,
- dodatkowo słaba optymalizacja silnika też może swoje dorzucić a jak wiadomo w przypadku Gothica 3 optymalizacja silnika jest słabiutka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2015 o 18:15, Szlafroq napisał:

> Oczywiście :D

Uratowałeś mi grę :D dzięki.


Mnie właśnie zaczęło kusić, żeby sobie pograć od nowa na nowym sprzęcie. Tylko boję się zaczynać, bo się znowu nie będę mógł ruszyć sprzed kompa... ;)

Na jakim sprzęcie grasz? Bo jak masz mocny, to można baaardzo podkręcić grafikę (zasięg widzenia, tekstury, widoczność potworów i postaci itp...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co by nie było, pokonanie większej grupy przeciwników(np. grupę orków) w walce wręcz jest bardzo trudne - (oczywiście z włączonym SI) i nie wyobrażam sobie grać w g3 bez łuku czy magii. Rozwalenie cieniostwora, trola, czy nawet orka na poziomie trudnym wymaga troche myślenia i czasu. Ja sam osobiście "buguje?" grę podczas walki wciskając "i" - ekwikpunek, aby stać się nieśmiertelnym i wypić miksturkę. :D
Oczywiście zgadzam się z tym, że system walki mógłby być pardziej dopracowany, ale sądzę, że nie jest tak strasznie jak to ludzie wypisują - nie mówię o podstawce rzecz jasna, bo dla mnie to był niewypał. Krótko mówiąć - medal należy się dla ekip, które sprawiły, że G3, to RPG w który można ponapierdzielać parę ładnych godzin.
A co do risena - racja. Bardzo przyjemny sytem walki, ale moim zdaniem bardzo prosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2015 o 18:22, KannX napisał:

Na jakim sprzęcie grasz? Bo jak masz mocny, to można baaardzo podkręcić grafikę (zasięg widzenia, tekstury, widoczność potworów i postaci itp...)


Gram na porządnym lecz leciwym lapku Lenovo - jestem za mobilny na stacjonarkę :| Przez podkręcenie grafy masz na myśli zapewne modyfikację pliku .ini, dawno temu się w to bawiłem. Dzięki za propozycję ale to raczej nie będzie potrzebne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam taki problem, włączam G3 i nie działą sterowania. Do momentu aż kliknę, na samym początku w Ardei "ok" w okienku ze wskazówkami mogę poruszać myszką, po naciśnięciu "ok" mogę używać jedynie e i q do obracania i nic poza tym, włącza się też w tym momencie Num Lock, którego nie mogę wyłączyć. Proszę o pomoc, szukałem w pomocy technicznej ale nie było tematu z tym problemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po długiej przerwie w graniu wróciłem do G3 po latach I ukończyłem grę ku wielkiemu zdziwieniu memu.
Level 75, wykonane większośc zadań (już nie chciało mi się wyzwalać Varantu). Build: mag ognia/czarny mag z domieszką wojownika, czyli klasyka – na początku, no cóż, było ciężko, ale po odpaleniu Regeneracji many zacząłem kosić wszystko co miało ręce i nogi (różne ilości). Parę krótkich wniosków:

- mimo poinstalowanych łatek itp. ta gra wciąż ciągle prosi się o lanie przez regularne zwiechy i multum bugów (najbardziej irytujące to zapadanie się stworzeń pod ziemię i gubienie ścieżek npc)
- oprawa może już nie powala, ale jest ciągle bardzo ładnie. Nie dotyczy menusów i dźwięków (są czary które odstawiałem tylko z powodu żałosnego udźwiękowienia).
- świetne wykonanie ogromnego i różnorodnego świata, prawdopodobnie najmocniejsza strona gry. Małe miasta ale można to przełknąć.
- main quest cienki jak kartka papieru (kto wie, może akurat tu trafiłem...), cały koncept wojny bogów jest może i ciekawy ale spaprano wykonanie.
- wciąż wciąga jak diabli, mimo cholernej monotonii zadań i spapranej walki.

Podsumowując, czas nic nie zmienił - mógł być kolos a jest „tylko” dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2015 o 20:08, Szlafroq napisał:

Po długiej przerwie w graniu wróciłem do G3 po latach I ukończyłem grę ku wielkiemu zdziwieniu
memu.


Nigdy nie przechodziłem G3 magiem. Polecasz? Aż tak ciężko na początku? Myślę nad ponownym przejściem...W G2 początki magiem to była mordęga, ale potem miodzio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się