Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_96f5f10bafa189fdaf95a4c076dc2b2514dbdafbe26730e1da3ff49f0f48b8d9

Czy to jest legalne??

69 postów w tym temacie

Dręczy mnie takie pytanie, czy jeżeli kupiłem oryginalną grę, a wymaga ona znajdowania się płyty w napędzie to czy mogę użyć cracka, aby nie wkładać płytki za każdym razem? Skąd moje pytanie? Kupiłem na gram.pl Sagę Gothic. Kiedyś już miałem Gothica 2 Noc Kruka i wymagała ona płytki w napędzie, wtedy nie było problemu, ale ostatnio napęd dvd mi szwankuje i strasznie rysuje płytki. A więc czy mogę użyć cracka, aby moja płytka nie została zarysowana? Czy jest to dozwolone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2006 o 12:43, Lonnger napisał:

Dręczy mnie takie pytanie, czy jeżeli kupiłem oryginalną grę, a wymaga ona znajdowania się
płyty w napędzie to czy mogę użyć cracka, aby nie wkładać płytki za każdym razem? Skąd moje
pytanie? Kupiłem na gram.pl Sagę Gothic. Kiedyś już miałem Gothica 2 Noc Kruka i wymagała
ona płytki w napędzie, wtedy nie było problemu, ale ostatnio napęd dvd mi szwankuje i strasznie
rysuje płytki. A więc czy mogę użyć cracka, aby moja płytka nie została zarysowana? Czy jest
to dozwolone?


O ile mi wiadomo posiadany przez siebie LEGALNY program/film/album muzyczny możesz skopiować np po to żeby nie zniszczyć oryginalnego nośnika. Ale musisz mieć oryginał przy sobie... Jak to się ma do cracka nie wiem... Może po prostu skopiuj sobie CD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

korzystanie z crackow jest nielegalne :) skoro masz naped ktory niszczy Ci plyty rada jest jjedna :) zmien naped na taki ktory nie bedzie ich niszczyc :)

gry oryginalne nie wymagaja crackow do poprawnego dzialania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uzywanie takich programó jest chyba nielegalne, tylko wtedy, gdy twoim zamiarem jest używanie ich do nielegalnych celów. Ale jesli masz oryginalna kopię gry to chyba nie ma przeciwskazań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2006 o 12:43, Lonnger napisał:

Dręczy mnie takie pytanie, czy jeżeli kupiłem oryginalną grę, a wymaga ona znajdowania się
płyty w napędzie to czy mogę użyć cracka, aby nie wkładać płytki za każdym razem? Skąd moje
pytanie? Kupiłem na gram.pl Sagę Gothic. Kiedyś już miałem Gothica 2 Noc Kruka i wymagała
ona płytki w napędzie, wtedy nie było problemu, ale ostatnio napęd dvd mi szwankuje i strasznie
rysuje płytki. A więc czy mogę użyć cracka, aby moja płytka nie została zarysowana? Czy jest
to dozwolone?

Jesteś Piratem. Służby CD-projekt zostaną poinformowane o twoim występku. NK nie wymaga płyty w napędzie więc masz pirata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm ciekawa kwestia jak sie tak dłuzej zastanowić. Bo niby wiadomo - crack=piractwo. Ale czy na pewno? Samo posiadanie takiego programu nie jest przestępstwem. Natomiast znalazłem kilka paragrafów mówiących o popełnianiu przestępstwa przez uzywanie tego typu programów celu wielokrotnego kopiowania lub w celu osiagania korzyści majątkowych. Chodzi tu głównie o Kodeks Karny i Ustawę Prawo Autorskie. Natomiast czy legalne jest użycie tego typu programu na legalnie kupionej swojej wersji programu? Niby można to podciągnąć pod robienie kopii na własny użytek co nie jest nielegalne, ale czy tak do końca? Nie wiem, musaiłbym dłużej posiedziec nad tym problemem.

Pediator -->> Jak masz gadać głupoty to lepiej nic nie mów, bo tylko ludzi straszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piratem to ja nie jestem. Poprostu zaraz po wyjściu Nocy Kruka kupiłem go przez allegro (ORYGINAŁ) i wtedy wymagał płytkę w napędzie, a teraz czekam na przesyłkę Sagi i tylko się pytam z wyprzedzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2006 o 13:19, HumanGhost napisał:

Hmm ciekawa kwestia jak sie tak dłuzej zastanowić. Bo niby wiadomo - crack=piractwo. Ale czy
na pewno? Samo posiadanie takiego programu nie jest przestępstwem. Natomiast znalazłem kilka
paragrafów mówiących o popełnianiu przestępstwa przez uzywanie tego typu programów celu wielokrotnego
kopiowania lub w celu osiagania korzyści majątkowych. Chodzi tu głównie o Kodeks Karny i Ustawę
Prawo Autorskie. Natomiast czy legalne jest użycie tego typu programu na legalnie kupionej
swojej wersji programu? Niby można to podciągnąć pod robienie kopii na własny użytek co nie
jest nielegalne, ale czy tak do końca? Nie wiem, musaiłbym dłużej posiedziec nad tym problemem.

Pediator -->> Jak masz gadać głupoty to lepiej nic nie mów, bo tylko ludzi straszych.

Ciekawe jak to jest że ja mam Noc Kruka(oryginał) i chodzi mi bez płyty (bez żadnych cracków, demonów i takich tam) a on ma oryginał(podobno) i musi crackować aby gra chodziła bez płyty to jakiś absurd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasami przy nowych patch`ach wyłączana jest konieczność instalowania płyty w napędzie. Może masz właśnie tak spatch`owanego Gothica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu sprwadziłbym, co na ten temat mówi licencja tej gry, czy inny dokument. Poszperaj też w sieci na forach fanowskich Gothica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mozesz zrobic kopie ale nie mozesz przy tym lamac zabezpieczen :)Można ją bowiem sporządzić (bez specjalnego zezwolenia) tylko w przypadku gdy jest to niezbędne do prawidłowego korzystania z programu.

zauwaz ze niektorzy wydawcy rezygnuja z tzw cd-checka :) np DoW od patcha 1.5 nie potrzebuje plyty do uruchomienia :) inne gry owszem :)

grzebanie w pliku wykonywalnym bez zgody autora jest zabronione :)gdyz narusa to jego prawa 17 oraz art. 41 ust.2 uapp. :) to co nie jest dozwolone jest zabronione :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z twoją legalną wersją gry możesz robić co chcesz, jeśli to nie narusza praw autorskich. Scrackowanie jej dla własnej wygody\ochrony nie narusza praw autorskich, ale jeśli np. zrobisz tak, że gra będzie działała bez płyty, a CD pożyczysz komuś innego i w tym samym czasie będzie grać w Gothica (bo ty masz scrackowanego), to jest to nielegalne. Coś za coś - pożyczasz i nie grasz albo grasz i nie pożyczasz.:) (tak przynajmniej to widzę, bo prawo autorskie znam w stopniu nawyżej średnim)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz legalną wersję, to masz pełne prawo do używania cracka, w kkońcu robisz to dla własnej wygody, a nie żeby piracić. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to najprościej będzie napisać do CDP i jeśli im to nie będzie przeszkadzać, to czemu nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro nie znasz rpawa autorskiego prosze Cie bardzo nie feruj wyrokow ;)

grzebanie w pliku wykonywalnym bez zgody autora jest zabronione :)gdyz narusa to jego prawa 17 oraz art. 41 ust.2 uapp. :) to co nie jest dozwolone jest zabronione :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2006 o 13:57, morthi napisał:

skoro nie znasz rpawa autorskiego prosze Cie bardzo nie feruj wyrokow ;)

grzebanie w pliku wykonywalnym bez zgody autora jest zabronione :)gdyz narusa to jego prawa
17 oraz art. 41 ust.2 uapp. :) to co nie jest dozwolone jest zabronione :)


Nie feruję, napisałem moją interpretację. Złą, trudno, nie zauważyłem twojego posta.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokopałem się do archiwalnego numeru Chip''a z 2000 roku. Jest tam wątek "Prawo i komputery". Sedno artykułu wyraza się w przekonaniu, że stosowanie cracków nie jest nielegalne i legalnie zakupiony program po użyciu na nim cracka jest nadal legalnym programem.
Podkreslam, ze chodzi tu o złamanie kodu uniemożliwiajacego odpalenie gry bez płyty a nie o złamanie samego kodu gry. To jest różnica. Piszesz prawdę, ale nie ma temat, jesli mozna tak powiedzieć.
W tym przypadku crack moze posłużyć do sporzadzenia kopii legalnie kupionego programu lub umożliwienia odpalenia go bez płyty. Dotyczy to legalnie posiadanego programu a nie kopii na która użytkownik nie posiada licencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2006 o 14:01, HumanGhost napisał:

Dokopałem się do archiwalnego numeru Chip''a z 2000 roku. Jest tam wątek "Prawo i komputery".
Sedno artykułu wyraza się w przekonaniu, że stosowanie cracków nie jest nielegalne i legalnie
zakupiony program po użyciu na nim cracka jest nadal legalnym programem.
Podkreslam, ze chodzi tu o złamanie kodu uniemożliwiajacego odpalenie gry bez płyty a nie o
złamanie samego kodu gry. To jest różnica. Piszesz prawdę, ale nie ma temat, jesli mozna tak
powiedzieć.
W tym przypadku crack moze posłużyć do sporzadzenia kopii legalnie kupionego programu lub umożliwienia
odpalenia go bez płyty. Dotyczy to legalnie posiadanego programu a nie kopii na która użytkownik
nie posiada licencji.



Kopie mozna sporzadzic (bez specjalnego zezwolenia) tylko w przypadku gdy jest to niezbedne do prawidlowego korzystania z programu. Nie mozesz sporzadzic kopii zabezpieczonej plyty nie lamiac/obchodzac zabezpieczen a tego polskie prawo zabrania :)

Crack jak sama nazwa wskazuje sluzy do zlamiania samego kody gry gdyz zabezpieczenia sa integralna czescia programu wykonujacego/bibliotek zabezpieczajacych. Idac dalej Twoim tokiem myslenia moge zrobic kopie programu zabezpieczonego kluczem sprzetowym i skopiowac sam klucz wszak jest to program zapisany na chipie.

Crack zawsze modyfikuje w pewien sposob kod programu (gdzies zmienia kilka bajtow, by nie wywolala sie procedura sprawdzania CD w napędzie) a w swietle 99% licencji jakakolwiek modyfikacja kodu jest niezgodna z ta umowa.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Crack_%28informatyka%29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze ze art. 77 (1) uapp: "Uprawniony może domagać się od użytkownika programu komputerowego zniszczenia posiadanych przez niego środków technicznych (w tym programów komputerowych), których jedynym przeznaczeniem jest ułatwianie niedoswolonego usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń programu." Wyraznie wynika iz stoswanie zabezpieczen jest przez polskie prawo uznawane. Jezeli nie mozemy uruchomic gry z dysku twardego to znaczy ze Producent tak zadecudowal a jedyne co mozemy zrobic to zrezygnowac jezeli sie z tym nie zgadzamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować