Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

Dnia 18.05.2010 o 15:17, OmegaDoom napisał:

W polskich realiach system dwupartyjny oznacza jedynie, że będziemy 2 razy bardziej demokratyczni od PRLu.

Nie. System dwupartyjny jest jedynie skrótem myślowym do systemu wielopartyjnego z dominującymi dwiema partiami. Wzmacnianie dwóch przeciwników jest procesem tak naturalnym jak powstawanie planet. Mimo to nie ma żadnego ograniczenia aby jakaś inna partia zajęła miejsce dotychczasowej silnej lub powstała sytuacja w której już nie dominują dwie partie jak stało się to właśnie w UK.
PRL, to nie były nawet rządy jednej partii, a de facto obcego państwa. To była sytuacja wasala i jego Pana. Tego się nie da porównywać.

Dnia 18.05.2010 o 15:17, OmegaDoom napisał:

On nie może działać kiedy partie tworzą monolity (w dodatku niewiele się różniące)

Praktyka pokazuje, że kiedy dwa monolity zaczynają się niewiele różnić, to do gry wchodzą inne partie, które faktycznie czymś się różnią. Taka sytuacja jest całkiem częsta. Aby temu zapobiec duże partie czasem na siłę starają się pokazać najważniejsze różnice między sobą. Jest to w interesie ich obu - z czego często sami politycy nie bardzo zdają sobie sprawę i robią to podświadomie. Krótko mówiąc albo różnice między partiami są widoczne jak na dłoni, albo politycy dwoją się i troją, aby je wyborcom pokazać. I tym samym dać również wybór.
Czasem są tak skuteczni, że tym z mniejszych partii pozostaje jedynie przychylić się do jednego lub drugiego rozwiązania konkretnego problemu, tym samym wzmacniając te i tak już silne partie. I to jest właśnie najsilniejszy mechanizm prowadzący do systemu dwupartyjnego.

Dnia 18.05.2010 o 15:17, OmegaDoom napisał:

Owszem gdybyśmy zmienili całą kulturę polityczną upodabniając się do amerykanów byłby to
o wiele lepszy system, bez koalicji utrudniających reformy, ale to całkowicie nie realne.

Dlaczego tak uważasz? Moim zdaniem jeżeli jako społeczeństwo upodobnimy się do tego amerykańskiego (pod względem świadomości politycznej i konsekwencji własnych wyborów), to nie będzie już żadnej przeszkody, aby podobny system z silną władzą i odpowiedzialnością mógł u nas działać.

Dnia 18.05.2010 o 15:17, OmegaDoom napisał:

A co do wyborów prezydenckich to 2 kandydatów jest dla mnie kompletną pomyłką owszem w Ameryce również mamy coś takiego ale może to funkcjonować tylko dzięki rozbudowanemu systemowi prawyborów. Kto w PO lub PiS zgodziłby
się, żeby to jacyś "przypadkowi zwolennicy" tych partii decydowali o tak istotnych sprawach?

A kto powiedział, że mogliby to być "przypadkowi zwolennicy"? Każdy z kandydatów na prezydenta USA musi zebrać kupę kasy na kampanię i określić się co do najważniejszych celów politycznych (de facto musi w toku kampanii przejść przez takie sito pytań, że kłamca zwyczajnie musi się pogubić). Każdy z kandydatów musi wykazać się jakimś doświadczeniem na stanowisku będącym władzą wykonawczą - na przykład zwykle oznacza to (również wybieralny) urząd gubernatora lub przynajmniej kongresmena lub senatora.
Nie ma mowy aby ktoś przypadkowy został kandydatem na prezydenta. I nie ma mowy o poparciu kandydata przez dowolną partię bez przekonania delegatów tej partii, że powinni go poprzeć. A najlepszym sposobem przekonywania są właśnie prawybory.

Wracając do Polski. Prawybory w PO, to właśnie taki sposób na zmianę myślenia ludzi o kandydatach na takie stanowiska. Dzisiaj gdy prezydent nie ma żadnej realnej władzy poza szkodzeniem krajowi nie ma to większego znaczenia, ale jeżeli Polacy będą chcieli w wyborach powszechnych wybierać prawdziwą, silną władzę wykonawczą, to nagle zaczną mieć znaczenie zasadnicze. Pod tym względem Tusk moim zdaniem właśnie do czegoś takiego dąży.
Dlatego też nie kandydował bo prawybory stałyby się po prostu farsą bo nie ma w PO nikogo, kto mógłby się obecnie z nim zmierzyć. A przynajmniej mógł to być jeden z powodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 18:23, Treant napisał:

J. Kaczyński również jest bliski ideowo tej rozgłośni, a w tym wypadku Ci to nie przeszkadza.
Możesz podać jakieś przykłady wypowiedzi, które Ciebie do tego radia zraziły? Pochodziły
z ust jego ekipy, czy też zaproszonych gości?


Mnie się wydaje że po nagonce na żonę Lecha, większość środowiska PIS oraz sam Jarosław odcięli się od RM. Ale od dawna nie obserwuję i nie słucham tego co się wokół rozgłośni dzieje, także nie wiem jak dzisiaj wygląda ta sprawa. I co do tych wypowiedzi o których pisałem, to też głównie pochodzą sprzed wielu lat. Głównie od gości, ale nawet ekipa radia czy tv pozwala na docinki wobec innych narodowości, szukanie spisków, układów, chore teorie itd. A sam Rydzyk też wiele razy się zachowywał jak np. rasista. To jest radio i tv katolicka, więc nie powinno być tam agresji i nienawiści, a sama nauka zgodna z wiarą a nie z widzimisię jednostek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 18:26, Izrafel92 napisał:

Co myslicie?

Chcą dokładnie tego samego co ja. Decentralizacji władzy i pieniędzy. Z tym, że Ci ze Śląska wyłącznie dla siebie, podczas gdy powinno to dotyczyć całego obszaru Polski.
Decentralizacja władzy jest już częściowo dokonana, natomiast o decentralizacji pieniędzy na razie ani słychu, ani widu. Co do decentralizacji prawa, to byłbym przeciw. Obszar Polski jest za mały na to aby w ciągu kilku godzin przejechać przez kilka obszarów prawnych - tym bardziej, że powodowałoby to kilka razy więcej kosztów niż system gdy prawo jest jednolite na terenie całego kraju. Obecnie trend jest dokładnie przeciwny - dzięki UE obecnie dąży się do wprowadzenia jednolitego prawa na terenie całej Europy i tym samym zredukowania prawa krajowego do absolutnego minimum.
Być może problem rozwiąże się sam przez decentralizację UE (w tym Niemiec, Francji, itd.), ale prędzej umrę ze starości niż to zobaczę w wersji docelowej. :)

Najbardziej śmieszy mnie ciągota *niektórych* Ślązaków do przyłączenia się do Niemiec. Gdyby zobaczyli jakie podatki musieliby zapłacić w ramach UE i jaki socjal wytworzyć, to szybciutko wycofaliby się z głupich pomysłów. Tym bardziej, że staliby się obywatelami drugiej kategorii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 20:29, Puszkin napisał:

Czy ktoś wie gdzie znajduje się jakiś zapis obrad Komitetu Honorowego Komorowskiego gdzie
Wajda i Bartoszewski ponoć skandalicznie się zachowali ? Chciałbym to obejrzeć.

http://www.tvn24.pl/12690,1656566,0,1,komitet-obrony-bronka-_-normalnego,wiadomosc.html
Mi się podobało i podpisuję się obiema rękami z moim kotem:P
Całości nigdzie chyba nie ma:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 18:40, Galadin napisał:

Mnie się wydaje że po nagonce na żonę Lecha, większość środowiska PIS oraz sam Jarosław
odcięli się od RM.

Nic podobnego - pamiętasz jak TR zapewniał o szacunku, jakim darzy parę prezydencką? RM to w dużej mierze tuba propagandowa PiSu - niegdyś perorowali w niej aktualni ministrowie, dziś robią to dalej jako byli. Wystarczy tylko rzucić okiem na nagłówki z NDz, by dostrzec obsesję redaktorów tego czasopisma na punkcie obecnego rządu, a ostatnio artykuły już prawie bezpośrednio wskazujące na Rosję jako winną katastrofy prezydenckiego samolotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę się wypowiedzieć na inny temat. Rozbawia mnie pis. Teraz gdy jest mowa o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. Pis zarzuca Rządowi że nie chce ułatwić pomocy ludziom. Ale jakby wprowadził rząd ten stan nadzwyczajny to pewnie by krzyczeli że chcą Komorowski chce dłużej utrzymać władze , że boi się wyborów, itp zarzuty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 16:52, In_The_End napisał:

>Co do plucia to Kaczyński jest w tym lepszy. Po każdym, wypowiedzianym zdaniu charakterystycznie
mlaska i wydziela minimalną ilość śliny. Mógłby sobie wstawić zęby.

Wyśmiewanie defektów fizycznych...
>>Bartoszewski jak na swój wiek i tak dobrze się trzyma. Jeżyli interpretujesz "hodowca zwierząt futerkowych"

Dnia 18.05.2010 o 16:52, In_The_End napisał:

jako nekrofil to pogratulować.

Ignorancja...
>> Jakiej afery? Jak dotąd nic nikomu nie udowodniono,. Nigdzie nie doszukano się dania

Dnia 18.05.2010 o 16:52, In_The_End napisał:

w łapę, nie było tez mowy o żadnych pieniądzach.

Kompletny brak zrozumienia tematu...

Dnia 18.05.2010 o 16:52, In_The_End napisał:

Ciekawe jak się informował skoro funkcja prokuratora generalnego nie jest już połączona
z ministrem sprawiedliwości. Chyba już zapomniałeś pięknej konferencji ziobry - oczywiście
prawie niczego nikomu nie udowodniono.

Usprawiedliwianie wszystkiego tekstem "a za to tamci!"...

>> Skoro wbrew prawu to pozwij go za jego złamanie inaczej sieć cicho bo nie masz racji.
Pogarda wobec prawa i znowu ignorancja.

Idealnie wpisujesz się w wizerunek POwskiego fanatyka. W sumie nie jest to coś szczególnego. Większość ludzi woli zajmować się swoim życiem niż marnować czas na podważanie kreowanych dla nich podziałów. Przykre jest jedynie, że taki model zachowania jednej ze stron udało się skojarzyć z "elitarnością" i nowoczesnością.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Usprawiedliwianie wszystkiego tekstem "a za to tamci!"...


Przepraszam że się wtrącę ale jeśli uważasz że minister sprawiedliwości może w ramach swojego urzędu dokonywać osobistej wendetty (Ojciec ministra Ziobry zmarł wskutek błędu lekarskiego)
na lekarzach w dodatku bez dowodów (bo nielegalne podsłuchy to nie jest dowód w świetle prawa) to mylisz demokrację z poprzednim systemem.

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Pogarda wobec prawa i znowu ignorancja.


A jak nazwiesz działalność CBA ? fałszowanie podpisów , podrabianie dokumentów , fabrykowanie dowodów , łamanie ludzi , próby wymuszenia zeznań obciążających konkretne osoby w państwie.



Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Wyśmiewanie defektów fizycznych...

Stwierdzam fakt, że mlaska. Przyczyną tego jest brak zębów. Proste i klarowne.

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Ignorancja...

ok pomyliły mi się dwie wypowiedzi. Bartoszewskiemu wolno jednak więcej i zawsze będę tak uważał. Udowodnił to całym życiem, często tragicznym. Śmierć brata Jarosława to przy jego historii pikuś.

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Kompletny brak zrozumienia tematu...

Nie szukaj na siłę czegoś czego nie ma.
Nie ma się czym chwalić, ale w czasie głównych przesłuchań wszystkich ważnych świadków miałem wolne i oglądem je od początku do końca. Braku zrozumienia tematu raczej nie można mi zarzucić.

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Usprawiedliwianie wszystkiego tekstem "a za to tamci!"...

Nieprawda. Premier miał prawo tak zrobić i z tego prawa skorzystał.
Trzeba rozliczać innych z ich dokonań. Nie można o tym zapominać i udawać, że nic się nie stało. Afery pisu przy "niestosownych" znajomościach kilku polityków po jest niczym.

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

>> Skoro wbrew prawu to pozwij go za jego złamanie inaczej sieć cicho bo nie masz
racji.
Pogarda wobec prawa i znowu ignorancja.

Gdzie widzisz tu pogardę? Jeżeli wesz coś co my nie wiemy to powiedz i zgłoś to do prokuratury.
Jak za czasów pisu. Niewinny ma się tłumaczyć.
Pogardę dla prawo co najwyżej reprezentuje pis - prosty przykład
http://www.youtube.com/watch?v=xg5RXlwM62k&feature=related

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Idealnie wpisujesz się w wizerunek POwskiego fanatyka.

"Jak się nie ma, co się lubi - to się lubi, co się ma". Ja wybrałem po.

Dnia 18.05.2010 o 21:43, OmegaDoom napisał:

Większość ludzi woli zajmować się swoim życiem niż marnować czas na podważanie kreowanych
dla nich podziałów.

Podziały są i nie ma co ich podważać. Podważyć można co najwyżej zmianę wizerunkową pis.
Kaczyński przecież twierdzi, że IV rp to nie był jego pomysł. Odsuwa się od tej koncepcji i przypisuje ją innym.
Każe nam zapomnieć o przeszłości. Skupić się na teraźniejszości.
To on chciał rozliczać przeszłość, ale siebie nie chce rozliczać. Mydli oczy, zmienia poglądy o 180.
http://www.youtube.com/watch?v=j-3cfK-UAck
- komentarz do wizyty Rosjan przed katastrofą http://www.youtube.com/watch?v=_FORrGIYkoE&feature=related
http://www.spieprzajdziadu.com/muzeum/index.php?title=Z%C5%82ote_my%C5%9Bli#Jaros.C5.82aw_Geniusz_Mazowsza_Kaczy.C5.84ski
http://www.tvn24.pl/fakty.html - w dzisiejszych faktach był świetny fragment wystąpienia kaczyńskiego jak zapowiadał wygraną 4 rp.
Ludzie się nie zmieniają i kilka autoryzowanych, sterowanych wywiadów tego nie zmieni.
Gregwil
Jutro jest posiedzenie sejmu. Tusk powinien tuż przed poprosić o rozmowę wszystkich przedstawicieli klubów i podjąć decyzję wspólnie. Wtedy nikt by go nie krytykował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 22:02, kerkas napisał:

/.../
> Usprawiedliwianie wszystkiego tekstem "a za to tamci!"...

Przepraszam że się wtrącę ale jeśli uważasz że minister sprawiedliwości może w ramach
swojego urzędu dokonywać osobistej wendetty (Ojciec ministra Ziobry zmarł wskutek błędu
lekarskiego)
na lekarzach w dodatku bez dowodów (bo nielegalne podsłuchy to nie jest dowód w świetle
prawa) to mylisz demokrację z poprzednim systemem.

Czy aby trochę nie przesadzasz z tym oskarżeniem?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja tam ich rozumiem. Tych starszych przynajmniej. Te ziemie byly niemieckie przez ok 600 lat. Ich rodzice, dziadkowie itd. itd. rodzili sie jako obywatele panstwa niemieckiego. To nie o pieniadze tu chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 18.05.2010 o 23:21, Gregwil napisał:

Czy aby trochę nie przesadzasz z tym oskarżeniem?


"Już nikt nigdy przez tego Pana życia pozbawiony nie będzie"
Tak brzmiały słowa "ministra sprawiedliwości" Ziobry na konferencji prasowej i co ?
ZERO POWTARZAM ZERO DOWODÓW że doktor G. kogoś zabił.
"Sprawa jest rozwojowa , będą dalsze aresztowania" - Minister Ziobro
A efekt jest ZAMORDOWANO polską transplantologię , dzięki ministrowi Ziobrze ilość przeszczepów w pewnym momencie spadła do zera , czyli pośrednio minister Ziobro zamordował ileś osób które tego przeszczepu nie dostały.

Ps. Orzeczeniem sądu minister Ziobro musiał przeprosić doktora G. za powiedzenie nieprawdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 18:04, Olamagato napisał:

> A Tuska, to kto wybrał?
Ponad pół miliona Warszawiaków lub mieszkańców zagranicy, co jest jak na razie niepobitym
przez nikogo rekordem Polski.

Na premiera? Nie, na posła - resztę załatwiły układy partyjne.

Dnia 18.05.2010 o 18:04, Olamagato napisał:

Poza tym popełniasz pewien błąd matematyczny. Otóż aby porównywać wyniki dowolnego prezydenta
z dowolnym posłem musisz przeliczyć różne wielkości okręgów wyborczych. Dla prezydenta
okręgiem wyborczym jest de facto cały świat, a dla posła bardzo niewielki obszar z ułamkiem
ludności miejscowej lub mieszanej jak w wypadku okręgu stołecznego.

W dalszej części swojego wywodu już sam wyjaśniłeś, że nie jest to mój błąd matematyczny, tylko demokracja kiepsko zorganizowana. Ja tylko idę dalej i mówię jasno, że nie jest to demokracja kiepsko zorganizowana, tylko świadome działanie organizacji walczących o władzę dla siebie. Dlatego nazywam to parodią demokracji.

Dnia 18.05.2010 o 18:04, Olamagato napisał:

/.../

> To nie jest demokracja, tylko jej parodia.
To jest demokracja tyle, że kiepsko zorganizowana. Aby ją poprawić można zrobić dwie
rzeczy: Albo wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze (np. tak jak wybieraliśmy europosłów),
albo dać prezydentowi wyłączne uprawnienia do sprawowania władzy wykonawczej i sformowania
rządu odbierając to prawo parlamentowi. Wtedy parlament będzie zajmował się wyłącznie
stanowieniem prawa, a nie wyłanianiem władzy wykonawczej, natomiast prezydent będzie
naprawdę rządził. Wtedy dojdziemy do systemu prezydenckiego jaki jest w USA.
Tak czy inaczej Polska cierpi na słabość władzy wykonawczej i złą władzę ustawodawczą.

Ano właśnie z grubsza o to chodzi. O to, że prezydent, wybierany w wyborach powszechnych nie ma takiej władzy, jak premier z wyboru de facto partyjnego. To jest najbardziej chore. A parlament ma prawo sformowania rządu i to też jest chore. Parlament ma stanowić prawo - i nic więcej. Jednak system amerykański, nawet przy jego wadach, jest znacznie lepszy, niż nasz.
Wybory jednomandatowe bardzo by się przydały - już by nam szefowie partyjni nie ustawiali wyborów. Bo teraz, mamy wybory według Forda: każdy może kupić samochód w jakim chce kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czerwony (specjalnie zmieniłem na czerwony, bo to kolor socjalistów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 00:48, kerkas napisał:

Kapitalne , powinni obejrzeć wszyscy.

Kolejne wybory i kolejna amnezja. Atakuje się współczesny rząd, a zapomina o dokonaniach innych:P Nieprzypadkowo sld ma 7 procent poparcia. Powodem nie jest konflikt po i pis, który skupia uwagę wyborców, a zerowy poziom tej partii i pamięć po ich rządach.
Ile było zapowiedzi, że opozycja weźmie się do pracy, że stworzy program. Ciągle tylko słuchać, że wszystko jest przygotowywane. Nikt z nich nic nie robi, ciągle te same hasła, ciągle to samo i się dziwią czemu im spada.
Powódź mamy, a plan niezrobiony od 8 lat. Nie warto i tak nikomu tego wytykać bo na głupotę(wydawanie pozwoleni na zabudowę na terenie zalewowym) nie ma rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyborów raczej nie będzie, już płynie Kraków, za chwilę dołączą inne większe miasta pewnie. :/ Ale ja nie o tym chciałem: http://szkola.wp.pl/kat,108836,title,Produkcja-cwiercinteligentow,wid,12282091,wiadomosc.html?ticaid=1a312

To jest porażka. Idiotów od dawna się produkuje u nas a teraz chce się zwiększyć tą produkcję? Przecież od szkoły podstawowej przepuszcza się uczniów którzy mają gdzieś naukę i całe lata spędzają na zabawie, dokuczaniu innym, przeszkadzaniu nauczycielom itd, zarówno w gimnazjum jak i potem w liceach, technikach czy zawodówkach lub szkołach zawodu. Zwłaszcza w tych trzech ostatnich jest najgorzej, gdzie pracuje mój ojciec i na każdym kroku musi się pilnować z nerwami bo prowokacje niektórych gówniarzy są nie do wytrzymania. Nie można ucznia nie przepuścić bo za chwilę rodzice przychodzą z płaczem albo awanturą i nagle się okazuje że uczniowi dwója wychodzi i idzie dalej. Polska edukacja stacza się coraz bardziej. O szkolnictwie wyższym już nie będę wspominał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 00:11, Izrafel92 napisał:

A ja tam ich rozumiem. Tych starszych przynajmniej. Te ziemie byly niemieckie przez ok
600 lat.

Te ziemie były śląskie przez drugie tyle. Prawdziwi etniczni Ślązacy zostali przez Niemców praktycznie wytępieni. Ostatni prawdziwi Ślązacy żyli na tych terenach mniej więcej do 18 wieku. Można tego się dowiedzieć na podstawie badań migracji, które dzisiaj mają bardzo twarde podstawy w postaci badań genomu ludzkiego.

Dnia 19.05.2010 o 00:11, Izrafel92 napisał:

Ich rodzice, dziadkowie itd. itd. rodzili sie jako obywatele panstwa niemieckiego.

OK, ale równie wiele lub nawet więcej osób ma tam rodowód polski. Co do ludności, to osób pochodzących z terenów dzisiejszych Niemiec jest tam ułamek procenta (i prawie zawsze tyle było).
Większość osób przyznających się na Śląsku do narodowości niemieckiej, to po prostu dawna zniemczona ludność polska lub napływowa z okolicznych terenów. Kiedyś to mogły być hipotezy. Dzisiaj są one podbudowywane wynikami badań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się