Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

wszystkim środowisko, to cóż, bydle jestem.

Dnia 27.07.2006 o 21:39, Hegemon napisał:


Gdybym urodzil sie w Palestynie, /rachu, ciachu.../ To przerysowane
oczywiscie przyklady, ale na tym wlasnie polega determinowanie czlowieka przez srodowisko.

Czyli czysty i niewinny? Nie ma winy, nie ma kary. To po co te więzienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Apropo kary śmierci:jakim prawem człowiek może odebrac życie drugiemu człowiekowi?Czy takiego co wydaje kare śmierci można usprawiedliwic w sposób taki iż ten co jest skazany popełnił jakąś straszną zbrodnie?
Według mnie wydanie wyroku śmierci na drugiego człowieka(nieważne jaką popełnił zbrodnie)jest złe.
I tu pojawia się moje pytanie:co usprawiedliwia człowieka do czynienia zła?Inne zło?Jeśli szatan istnieje(ja jestem ateistą i nie wierzę w niego)siedzi sobie w piekle i się pokłada ze śmiechu że nic nie musi robic amy sami czynimi zło nawet wtedy gdy nie musimy.
Tu otwieram pole do polemiki ze mną.Ktoś może się spytac jakim prawem człowiek może uwięzic drugiego?Dobre pytaie.Według mnie dlatego żeby chronic resztę społeczeństwa i zrecjalizowac(ale wy chyba nie wierzycie zbytnio w tą recjalizację)Ktoś jeszcze może powiedziec że to uwięzienie też jest złe ale to się według mnie sprowadza się do tej ochrony społeczeństwa.Tyle mam do powiedzenia,zapraszam do polemiki z sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 21:49, AgayKhan napisał:

Czyli czysty i niewinny? Nie ma winy, nie ma kary. To po co te więzienia?


Jak juz pisalem - zeby odizolowac niebezpieczne jednostki oraz zeby zniechecac innych do zstepowania na sciezke zla. To nie jest tak, ze czlowiek w ogole nie ma wolnej woli, ale jest tak, ze w pewnym stopniu jego dzialanie jest zdeterminowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 20:18, Budo napisał:

/.../> Sorka ale piszesz głupoty. Nie wiem, czy przemawia przez Ciebie ironia wieku czy co. Dobrze
wiemy, że każdy przestępca nie liczy sie z ofiarami i /.../

Przestepca nie liczy się z ofiarami. Ale zwykle liczy się z sobą samym i ze swoim życiem. Teraz nie musi, bo jego życiu nic nie grozi. Jeśli zagrozi - no to przynajmniej część zrezygnuje, co oznacza, że część ofiar ofiarami nie zostanie.
Z badań Bożyczki wynika, że przestępca bardzo skrupulatnie szacuje ryzyko - ryzyko kary też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 22:24, KrzysztofMarek napisał:

Ale zwykle liczy się z sobą samym i ze swoim życiem. Teraz nie musi, bo jego życiu nic nie grozi.

Szkoda, że nie pamiętam czyje to były badania, ale zgodnie z nimi wprowadzenie w niektórych krajach kary śmierci NIE zmniejszyło ilości popełnianych morderstw. Postaram się zaraz znaleźć, bo chyba miałem to gdzieś na dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 22:29, Remember_The_Name napisał:

>/../> Szkoda, że nie pamiętam czyje to były badania, ale zgodnie z nimi wprowadzenie w niektórych
krajach kary śmierci NIE zmniejszyło ilości popełnianych morderstw. Postaram się zaraz znaleźć,
bo chyba miałem to gdzieś na dysku.

Nie zapomnij dodać, do jakiej partii należał badacz, albo kto był jego sponsorem. Ja już czytałem, dawno temu, badania o pozytywnym wpływie palenia papierosów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 22:41, KrzysztofMarek napisał:

Nie zapomnij dodać, do jakiej partii należał badacz, albo kto był jego sponsorem. Ja już czytałem,
dawno temu, badania o pozytywnym wpływie palenia papierosów.

Niestety, na dysku już nie znalazłem, musiało się zmyć przy formacie...
Znalazłem za to, korzystając z www.gooogle.pl , kilka wzmianek i owym badaczem byli... pracownicy znanej skądinąd organizacji pt. ONZ. Badania przeprowadzono w 2001 roku i rzeczywiście nie znaleziono nawet żadnych przesłanek, by stwierdzić, że wprowadzenie kary śmierci zmniejsza ilość przestępstw/morderstw. Na razie linka nie dam, bo to informacja z kilku(nastu) forów i prac szkolnych, ale wciąż szukam całego artykułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2006 o 22:41, KrzysztofMarek napisał:

Nie zapomnij dodać, do jakiej partii należał badacz, albo kto był jego sponsorem. Ja już czytałem,
dawno temu, badania o pozytywnym wpływie palenia papierosów.


Znów doszukujesz sie spisków. Na czymś sie trzeba oprzeć prawda? Co do szacowania ryzyka, to powiem co już mówiłem tutaj dawno, że większośc morderstw jest popełnianych w afekcie, a nie z zimną krwią i świadomością kary. W takiej sytuacji nawet kara spalenia żywcem, poćwiartowania, czy wrzucenia do kwasu by nie pomogła. Przytaczałem tez kiedyś przykład jak o działa na własnej skórze, ale nie będe sie powtarzał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2006 o 22:17, Hegemon napisał:

Jak juz pisalem - zeby odizolowac niebezpieczne jednostki oraz zeby zniechecac innych do zstepowania
na sciezke zla.

Dobre, dobre. To jednak człowiek jest tym bydlęciem. Jaka ścieżka zła? Jaka ścieżka? Jak jest przede wszystkim zdeterminowany przez czynniki zewnętrzne? I więzienie jako czynnik odstraszający. Dobre. Czytałeś "Mury Hebronu"?
To nie jest tak, ze czlowiek w ogole nie ma wolnej woli, ale jest tak, ze w

Dnia 27.07.2006 o 22:17, Hegemon napisał:

pewnym stopniu jego dzialanie jest zdeterminowane.

W ilu procentach dominuje wolna wola nad determinacją? A może jest odwrotnie?
Nie ma winy, nie powinno byc kary. Bo to jest po prostu niesprawiedliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale na razie mogę Wam przedstawić tylko to (z bardziej wiarygodnych źródeł):
Jest to cytat z... googli (wpisałem "kara śmierci badania") , gdyż strona Amnesty International jest w przebudowie i ten link nie działa...

Stowarzyszenie Amnesty International - Serwis publiczny / Co ...Badania naukowe nie są w stanie znaleźć przekonywującego dowodu na to, iż kara śmierci odstrasza od popełnienia zbrodni bardziej niż inne kary. ...
www.amnesty.org.pl/index.php/ai/content/view/full/814

Na stronie ONZ jest naprawdę ciężko cokolwiek znaleźć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 22:52, AgayKhan napisał:

W ilu procentach dominuje wolna wola nad determinacją? A może jest odwrotnie?


W 22,54 % decyduje wolna wola, a w 77,46 % srodowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 22:58, Remember_The_Name napisał:

Stowarzyszenie Amnesty International - Serwis publiczny / Co ...Badania naukowe nie są w stanie
znaleźć przekonywującego dowodu na to, iż kara śmierci odstrasza od popełnienia zbrodni bardziej
niż inne kary. ...
www.amnesty.org.pl/index.php/ai/content/view/full/814

Na stronie ONZ jest naprawdę ciężko cokolwiek znaleźć...


Jesli znasz angielski to szukaj po:

death penalty crime deterrent

I znajdziesz 100 tys. stron twierdzacych tak i 100 tys. twierdzacych inaczej :) Ciekawe badanie jest tutaj (strony Amnesty International):

http://www.amnestyusa.org/abolish/deterrence.html

Porownanie liczby zabojstw na 100 tys. mieszkancow w stanach, w ktorych obowiazuje kara smierci i tych, w ktorych jej nie ma (tam jest duzo nizsza).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7. The deterrence argument
Scientific studies have consistently failed to find convincing evidence that the death penalty deters crime more effectively than other punishments. The most recent survey of research findings on the relation between the death penalty and homicide rates, conducted for the United Nations in 1988 and updated in 2002, concluded: ". . .it is not prudent to accept the hypothesis that capital punishment deters murder to a marginally greater extent than does the threat and application of the supposedly lesser punishment of life imprisonment."

(Reference: Roger Hood, The Death Penalty: A World-wide Perspective, Oxford, Clarendon Press, third edition, 2002, p. 230)

8. Effect of abolition on crime rates
Reviewing the evidence on the relation between changes in the use of the death penalty and homicide rates, a study conducted for the United Nations in 1988 and updated in 2002 stated: "The fact that the statistics continue to point in the same direction is persuasive evidence that countries need not fear sudden and serious changes in the curve of crime if they reduce their reliance upon the death penalty".

Recent crime figures from abolitionist countries fail to show that abolition has harmful effects. In Canada, for example, the homicide rate per 100,000 population fell from a peak of 3.09 in 1975, the year before the abolition of the death penalty for murder, to 2.41 in 1980, and since then it has declined further. In 2003, 27 years after abolition, the homicide rate was 1.73 per 100,000 population, 44 per cent lower than in 1975 and the lowest rate in three decades.

(Reference: Roger Hood, The Death Penalty: A World-wide Perspective, Oxford, Clarendon Press, third edition, 2002, p. 214)

---
To cytat z międzynarodowej strony Amnesty International: http://web.amnesty.org/pages/deathpenalty-facts-eng

Nie przetłumaczę, bo mnie głowa nieźle boli i nie chcę nic przeinaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 22:49, Budo napisał:

powiem co już mówiłem tutaj dawno, że większośc morderstw jest popełnianych w afekcie, a nie
z zimną krwią i świadomością kary. /.../

Próbowałem odpowiedzieć Ci wcześniej, ale uporczywie wyrzucało mi odpowiedź, żebym spróbował później...
No to w skrócie odpowiem, że dokonujesz manipulacji, charakterystycznej dla przeciwników kary śmierci. My, za wprowadzeniem kary śmierci, ograniczamy jej zasrosowanie do morderców z premedytacją z niskich pobudek, a Ty o zabójstwie w afekcie.
Skoro nawet w przedmiocie dyskusji nie ma między nami porozumienia, to co mówić o argumentach? Zostajemy przy swoich poglądach i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 23:19, KrzysztofMarek napisał:

My, za wprowadzeniem kary śmierci, ograniczamy jej zasrosowanie do morderców z premedytacją
z niskich pobudek, a Ty o zabójstwie w afekcie.

A co, jeśli dojdzie do pomyłki wymiaru sądownictwa? Co, jeśli morderstwo nie zostało popełnione z premedytacją, ale sąd stwierdzi inaczej? Ja wiem, że to tylko margines, ale zdarza się (np. ze 2 miesiące temu wyszło na jaw, że stracony niewiele wcześniej czarnoskóry mężczyzna, podejrzany o gwałt i morderstwo, jest... był niewinny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 23:15, Remember_The_Name napisał:

/.../> To cytat z międzynarodowej strony Amnesty International: http://web.amnesty.org/pages/deathpenalty-facts-eng

Nie przetłumaczę, bo mnie głowa nieźle boli i nie chcę nic przeinaczyć.

Amnesty International od zawsze była za zniesieniem kary śmierci, więc takie publikacje mnie nie dziwią. Jedyne, co mnie dziwi, to to, że Oxford publikuje dane z Kanady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 23:26, KrzysztofMarek napisał:

Amnesty International od zawsze była za zniesieniem kary śmierci, więc takie publikacje mnie
nie dziwią. Jedyne, co mnie dziwi, to to, że Oxford publikuje dane z Kanady.

Tylko że mnie nie chodziło o to, że to artykuł na stronie AI, a o fakt, że to badania przeprowadzone przez ONZ (zresztą z jej strony wziąłem linka do tego artykułu), czyli organizacji raczej liczącej się w świecie.

Wiecie co? Może już zmieńmy temat, bo widzę, że każdy widzi wyraźnie tylko swoje argumenty, a reszta przechodzi mu koło nosa... Coś o naszej kochanej Polsce mi się marzy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie odejdę za daleko od tematu moralności, myślę ;)
Co myślicie o zamiarze ujawnienia przez ks. Jankowskiego nazwisk pracowników SB, którzy go inwigilowali? Co myślicie w ogóle o ujawnianiu podobnych list teraz, czy jest to w stanie cokolwiek zmienić?

---
http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/%22Nikomu_nie_zostan%EA_d%B3u%BFny%22,774699,2943

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2006 o 23:22, Remember_The_Name napisał:

> /.../> A co, jeśli dojdzie do pomyłki wymiaru sądownictwa? Co, jeśli morderstwo nie zostało popełnione
z premedytacją, ale sąd stwierdzi inaczej? Ja wiem, że to tylko margines, ale zdarza się (np.
ze 2 miesiące temu wyszło na jaw, że stracony niewiele wcześniej czarnoskóry mężczyzna, podejrzany
o gwałt i morderstwo, jest... był niewinny).

Tak? Dziwne. Bo zwykle od wydania wyroku do jego wykonania mija kilka lat. Zwłaszcza w USA, bo to pewnie z USA przykład. Dosyć czasu, żeby znaleźć dowody niewinności. Jak chodziłem do szkoły, to uczono nas o "niewinnych" Sacco i Vancettim. Co prawda zabili, ale w imię szczytnych ideałów komunizmu i nie powinni zostać skazani.
A wracając do Twojego pytania "co wtedy?" to Ci odpowiem. Skazać sędziów za zabójstwo. Na drugi raz inni bedą ostrożniejsi w ferowaniu wyroków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się