Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

Dnia 21.09.2014 o 01:07, Graffis napisał:

W żadnym z tych miejsc nie podjęto zdecydowanych działań - każde było sceną dla działań
militarnie chirurgicznych, czyli precyzyjnie dobieranych i eliminowanych celów.


Przypomnę tylko że zarówno w jednym jak i drugim państwie, wojny wygrano dzieki zaangażowaniu sił lądowych przy wsparciu lotnictwa...
I to były zdecydowane działania, a nie zrobiły nic w perspektywnie dłuższego czasu tylko ze względu na zacofanie społeczeństwa.
Niestety tutaj zabrakło wyobraźni amerykanom, a już Rewolucja Irańska powinna dać im do myślenia o specyfice zacofanych społeczeństw Bliskiego Wschodu.

Dnia 21.09.2014 o 01:07, Graffis napisał:

No właśnie nie jestem pewien, czy nie tędy /.../


Jestem całkowicie odmiennego zdania.
Bezmyślna przemoc nie prowadzi wcale do rozwiązania spraw na dłuższą metę.

Według mnie najzwyczajniej powinno ich zostawić samym sobie.
Od setek lat, gdy rozlał się tam islam nic się nie zmieniło i rzeźie wybuchają od czasu do czasu i będa dalej wybuchały bez względu na to co "cywilizowany zachód" chciałby tam osiągnąć.
Taka specyfika tych społeczności po prostu.
Najlepsza metoda jest najzwyczajniej w świecie zostawienie samym sobie i kontrolowanie napływu ekstermistycznych elementów do nas.

Dnia 21.09.2014 o 01:07, Graffis napisał:

Wybacz ale to co piszesz jest tu niespójne. Działania chirurgiczne są stosowane i przynoszą
efekty powstrzymując militarne działania kalifatu, czego wyrazem jest wzrost zagrożenia
na naszym terenie przed podsyłanych przez nich terrorystów. Dobrze to zrozumiałem?


Chodzi o skalę działań.
Eliminowane są elementy które mogłby przyczynić się do wzrostu pozycji w rejonie.
I to praktycznie wystarczy, bo to rosnąca siła na miejscu jest zagrożeniem dla stabilizacji regionu, a nie pojedynczy radykałowie próbujący czegoś dokonać po powrocie do Europy.
Tych ostatnich i tak stale monitorują odpowiednie służby i nie ma szans na jakieś masowe operacje na terenie Europy, które by się terrorystom udały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 01:31, meryphillia napisał:

Bezmyślna przemoc nie prowadzi wcale do rozwiązania spraw na dłuższą metę.

Co do zasady się zgadzam. Ale w tej sytuacji chodzi mi o to, że eliminacja zagrożenia lub jego radykalna minimalizacja pozwala nam bezpiecznie funkcjonować. Problemem interwencji, które wymieniłeś było to że w założeniu miały przekształcić państwa islamskie w państwa zachodnie. Pomijam sprawy militarne, które wynikały z tego założenia i zakładały oszczędzenie wybranych elementów władzy oraz struktur lokalnych aby mieć z kim współpracować podczas przeszczepiania do Bagdadu amerykańskiego modelu życia. To, że wykorzystano siły lądowe wynikało z tego, że precyzyjna eliminacja wybranych celów jest ułudą wobec takiego przeciwnika. To, że na dłuższą metę nie odniesiono żadnych korzyści, a nawet pogorszono sytuację, wynika ze źle określonych celów interwencji zbrojnej - próbowali przeszczepiać zachodni model na islamski radykalizm.

Dnia 21.09.2014 o 01:31, meryphillia napisał:

Według mnie najzwyczajniej powinno ich zostawić samym sobie.

Też długi czas uważałem, że należy ten teren otoczyć murem i w razie czego jeszcze im broń dostarczać - elegancko powinni się załatwić. Niestety na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że my może i byśmy chcieli ich zostawić, ale oni nas niekoniecznie. Obawiam się, że i w tym wypadku jednostronne dążenie do pokoju to pewna zguba. Dodatkowo struktura społeczna krajów zachodnich jest już tak powiązana z krajami islamskimi, że teraz nie ma opcji, by się izolować.

Dnia 21.09.2014 o 01:31, meryphillia napisał:

Tych ostatnich i tak stale monitorują odpowiednie służby i nie ma szans na jakieś masowe
operacje na terenie Europy, które by się terrorystom udały.

A tu podobnie jak z neosowiecką inwazją na Europę lub użyciem przez Putina broni atomowej zgadzam się, że zdroworozsądkowo coś takiego nie powinno mieć miejsca. Niestety sam fakt, że służby są i monitorują nic tak naprawdę nie daje. Zarówno (a może szczególnie) w Polsce jak i w dowolnym kraju Europy przeprowadzenie zamachu na wielką skalę jest banalnie proste. Wystarczy nie działać w sposób zorganizowany - wyszkolić się, zaplanować i odebrać rozkazy. Potem kupno broni, dostanie się na miejsce itd. to też banał - na Breivika nikt nie zwrócił uwagi, a powtórzyć coś takiego to żaden problem. Niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 01:55, Graffis napisał:

/.../ na Breivika nikt nie
zwrócił uwagi, a powtórzyć coś takiego to żaden problem. Niestety.


Tutaj raczej problem polegał na tym, że to miejscowy i dlatego uniknął wykrycia na wczesnym etapie.
Co innego muzułmanie, którzy od czasu WTC są na świeczniku służb w każdym zachodnim kraju.
Potrafią prześlizgnąć się typowe rzeźimieszki, jak ci podczas ataków we Francji czy Belgii, którzy działają niczym typowi przestępcy. Jednak już bardziej złożona akcja ma zbyt wiele cech, które mogą zwrócić uwagę słuzb specjalnych na etapie wdrażania.

Zresztą widac to chociażby po tej ostatniej grupie z Belgii, że zorganizowanie czegoś większego jest bardzo trudne wbrew pozorom nawet w takim kraju jak Polska.
Gdyby było to banalnie proste już dawno miałoby miejsce przecież.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza wypowiedź naszej generalicji marynarki wojennej "Kormoran to skok technologiczny, to tak jak byśmy przeszli z taboretu na łózko wodne".
Hmm jak mnie pamięć nie myli to żeby zepsuć łózko wodne wystarczy igła, natomiast solidny taboret trzeba by grzmotnąć porządnie o ścianę. To chyba wyjaśnia stan naszej "modernizacji technicznej" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2014 o 18:08, Pietro87 napisał:

Dzisiejsza wypowiedź naszej generalicji marynarki wojennej "Kormoran to skok technologiczny,
to tak jak byśmy przeszli z taboretu na łózko wodne".
Hmm jak mnie pamięć nie myli to żeby zepsuć łózko wodne wystarczy igła, natomiast solidny
taboret trzeba by grzmotnąć porządnie o ścianę. To chyba wyjaśnia stan naszej "modernizacji
technicznej" :)

A po jakiegio diabła nam okręty minowe? nie lepiej postawić jakiś niszczyciel rakietowy? kto w dzisiejszych czasach bd nam miny podkładał jak tak, ma wyglądać nasza marynarka wojenna to ja wole nie myśleć co by było gdyby jakaś, wojna wybuchła. Jeden ruski krążownik i nasza cała flota w 40 min idzie na dno.

ps: żeby ten projekt nie skończył się jak w przypadku Gawrona :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2014 o 19:02, Kubson023 napisał:

A po jakiegio diabła nam okręty minowe? nie lepiej postawić jakiś niszczyciel rakietowy?

Biorąc pod uwagę że nasza marynarka operuje na Bałtyku a nie oceanie, stawiał bym raczej na Flotylle kutrów rakietowych i innych malutkich jednostek (elektryczne okręty podwodne?). Bo dużymi nie mamy zwyczajnie gdzie pływać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2014 o 19:50, S1G napisał:

> A po jakiegio diabła nam okręty minowe? nie lepiej postawić jakiś niszczyciel rakietowy?

Biorąc pod uwagę że nasza marynarka operuje na Bałtyku a nie oceanie, stawiał bym raczej
na Flotylle kutrów rakietowych i innych malutkich jednostek (elektryczne okręty podwodne?).
Bo dużymi nie mamy zwyczajnie gdzie pływać.

Już jeden taki okręt budowali dziś został tylko kadłub :D. To chyba największy projekt w naszym kraju ; p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem gdzie zapytać i stwierdziłem, że może tu.
Kompletnie uciekła mi z głowy nazwa ,,zjawiska" polegającego na tym, że nieznajomi poprzez ogłoszenie na facebooka spotykają się powiedzmy na określonym przejściu dla pieszych o ok. godzinie, tańczą przez 30sek po czym się rozchodzą i życie toczy sie dalej.

WIecie może jak nazywa się ta forma ,,rozrywki" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 20:10, Citkowsky napisał:

WIecie może jak nazywa się ta forma ,,rozrywki" ?

Pedofilia w sieci? :D

EDIT: a nie, sorry - to miał być żart, ale nie doczytałem Twojego postu do końca. :P

E2: to jest flash mob.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 18:59, kerkas napisał:

>/.../ > Żyjemy w kraju absurdów screen poniżej:

Żona dostała fakturę na 0,00 zł. Wytłumaczyłem Jej, ze komputery czasem robią takie pomyłki, bo programista zapomniał wpisać parę znaków kodu i żeby wpłaciła kwotę 0,00 zł. Niestety, nie pomogło i musiała wyjaśniać sprawę telefonicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 01:55, Graffis napisał:

> /.../ > Wystarczy nie działać w sposób zorganizowany - wyszkolić się, zaplanować i odebrać rozkazy.
Potem kupno broni, dostanie się na miejsce itd. to też banał - /.../

A nie wiesz czasem, co stało się z tym pracownikiem naukowym, który założył tajną organizację i, jak głoszą plotki, na 5 członków miał 4 agentów ABW? Słyszałem, że siedzi, ale o procesie nie słyszałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 21:36, KrzysztofMarek napisał:

A nie wiesz czasem, co stało się z tym pracownikiem naukowym, który założył tajną organizację
i, jak głoszą plotki, na 5 członków miał 4 agentów ABW? Słyszałem, że siedzi, ale o procesie
nie słyszałem?

Moja wiedza urywa się na tym, że podobno mieli go jeszcze oskarżać o zabicie swojej teściowej, czy coś takiego. A jego błędem było właśnie organizowanie sobie grupy i nadmierne upublicznianie swoich możliwości (filmiki w internecie z ładunkami wybuchowymi). Jeśli działałby jako ''samotny wilk'' to miałby rzeczywiste szanse realizacji swoich planów. Służby wywiadowcze państw zachodnich zaczęły zresztą teraz przyznawać, że przed takim atakiem w wykonaniu pojedynczego spiskowca wracającego z indoktrynacyjnej wycieczki do kalifatu nie potrafią nas obronić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 22:42, Graffis napisał:

Służby wywiadowcze
państw zachodnich zaczęły zresztą teraz przyznawać, że przed takim atakiem w wykonaniu
pojedynczego spiskowca wracającego z indoktrynacyjnej wycieczki do kalifatu nie potrafią
nas obronić.


Zależy jak dobrze jest zakonspirowany.
Tydzień temu jakoś udało się jednego capnąć w Berlinie.
Największy problem istnieje w Francji, z racji "tumiwisizmu" władz i dość dużej społeczności muzułmańskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 21:36, KrzysztofMarek napisał:

i, jak głoszą plotki, na 5 członków miał 4 agentów ABW? Słyszałem, że siedzi, ale o procesie
nie słyszałem?

Proces trwa, i wyszło chyba na jaw że tak w zasadzie to odwołał ataki na miesiąc przed aresztowaniem. Szukaj pod Brunon Kwiecień (zgodził się na publikację pełnego nazwiska, taki z niego straszny "terrorysta").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 11:05, Kubson023 napisał:

USA szukając na ślepo odwetu za te dwie ruiny co im ktoś zawalił w 2001 roku , napadły
na IRAK i zlikwidowali de facto Saddama Husajna który dyktatorem był ale porządek trzymał.

Nie, kolejność była inna.
Najpierw Amerykanie wystosowali ultimatum wydania im Bin Ladena do Afganistanie, który w tym czasie po wycofaniu się Rosjan był w niemal całości opanowany przez Talibów. Kiedy to nie poskutkowało zaczął się atak na Afganistan. Operacja lądowa na pełną skalę nie mogła być możliwa z powodu otoczenia przez Afganistan przez suwerenne, ale i niechętne Amerykanom kraje.
Dlatego Irak oberwał rykoszetem z dwóch powodów:
1. Dekadę wcześniej Husajn chciał okraść wzbogacony na sprzedaży Amerykanom ropy Kuwejt. Miał więc z nimi na pieńku, a przy okazji powszechna była opinia, że Amerykanie poprzedniej wojny nie dokończyli ponieważ tylko wyzwolili Kuwejt, zamiast zdjąć agresora. Personalnie Husajna. Dlatego wymyślono fałszywe preteksty z bronią chemiczną itp. W sumie powód nie był ważny. Ważne było pokazanie, że Amerykanie są w stanie używając jedynie małego fragmentu swojej armii pokonać bez żadnych strat całe inne państwo. A nawet dwa.

2. Irak jest geograficznie i mentalnie w centrum świata arabskiego i mając dostęp do jego terytorium można łatwo wyprowadzić dowolne uderzenie na dowolny kraj muzułmański z tego regionu. Zarówno w powietrzu, ale przede wszystkim na lądzie. Dzisiaj z tego faktu korzystają Dżihadyści ponieważ opanowanie przez nich Iraku da im możliwość wpływania na cały region i zapewni sobie przy okazji nieskończone zapasy paliwa, albo gotówki. W każdym razie Amerykanie chcieli pokazać, że taki atak jak 9.11 kończy się zawsze wojną i zwielokrotnieniem ofiar po stronie napastnika. To nic innego jak doktryna odstraszania nakreślona jeszcze za czasów Sun Tzu. To nie ważne, że przeciwnik nie był dokładnie wcześniejszym agresorem. To w przypadku odstraszania nie ma znaczenia.

W ogóle moim zdaniem Amerykanie po takim ataku jak 9.11 powinni wtedy na terenie Afganistanu zdetonować kilka starych bomb z głowicami termojądrowymi na terenie zajętym przez Talibów, ale z jak najmniejszą ilością ludności cywilnej. Gdyby tak zrobili, to dzisiaj nie istniał by w ogóle problem z Putinem bo co jak co, ale Rosjanie cieszyliby się, że to nie oni byli celem, a jednocześnie wiedzieli, że Amerykanie nie wahają się użyć broni atomowej nawet bezpośrednio przy ich granicach. Niestety ta szansa została zmarnowana kiedy była okazja. I dzisiaj Amerykanie płacą za to cenę.

Dnia 20.09.2014 o 11:05, Kubson023 napisał:

Wszystko to robili z gębami pełnymi frazesów na temat demokracji i praw człowieka.

Oczywiście, że tak. Co by nie mówić władzę nad USA trzyma te 150 milionów dorosłych i uzbrojonych Amerykanów, którzy co cztery lata to weryfikują.

Dnia 20.09.2014 o 11:05, Kubson023 napisał:

No to teraz albo niech odbudują dyktaturę bo inaczej tego bajzlu powstrzymać się nie da albo niech
wcielają w życie te swoje mrzonki i pozwolą się faktycznie wyrżnąć z Konstytucją USA w ręku.

Amerykanie osiągnęli swoje cele. Wojnę ze swojego terytorium przenieśli do rejonu bliskiego wschodu i Azji. A to, że ludność jest taka jaka jest, to po prostu fakt. Ostatnio musieli wykombinować, że dużo taniej jest wspierać i dawać na kredyt broń tym, którzy realnie będą ponosić koszty wojny niż samemu się w niej babrać.

Prawdę mówiąc teraz gdy sporą część Iraku opanowali Dżihadżyści, którzy jako swój standard popełniają zbrodnie wojenne i wręcz ludobójstwa, to moim zdaniem jest to kolejna świetna okazja (oraz doskonały moment) na użycie taktycznej broni atomowej. I to nie w celu rozwalenia fanatyków Islamskich, lecz w celu przypomnienia, innym w tym Putinowi, że W przeciwieństwie do Francuzów lub Niemców, Amerykanie z terrorystami nie negocjują tylko ich likwidują. Tyle, że podejrzewam żeby tak się stało trzeba, żeby Obamę zastąpił jakiś republikański prezydent. Idealnym kandydatem na takie czasy moim zdaniem byłby Schwarzenegger (kredyt medialny do zdecydowanych działań już na starcie - "Terminator z dostępem do atomówek"). Ale z powodów konstytucyjnych jest to realnie niemożliwe. Choć nigdy nic nie wiadomo co przyszłość może przynieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2014 o 06:51, S1G napisał:

/.../ . Szukaj pod Brunon Kwiecień (zgodził się na publikację pełnego nazwiska,
taki z niego straszny "terrorysta").

Poszukałem trochę i znalazłem:
Według ustaleń prokuratury, podejrzany nie należał do żadnego ugrupowania ani partii politycznej, nie jest związany z żadną organizacją polityczną. Powodowały nim motywy nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie
I ten ksenofob i antysemita chciał wysadzić sejm? Czyżby doliczył się w sejmie aż tak bardzo znaczącej ilości semitów? No, chyba, że chodziło mu nie tylko o semitów, a o wszystkich homo, przecież nie bez kozery został ksenofobem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Śmiech śmiechem i ironizowanie z "niesprawiedliwie więzionego niewinnego człowieka", ale pewnikiem gdyby jednak stał się faktycznie "polskim Breivikiem", to dołaczyłbyś do gromko huczącego towarzystwa: "gdzie były odpowiednie służby i go nie wykryły!?"

Ja tam nie mam nic przeciwko temu, że nawet jeśli jego plany były tylko na etapie poboznych życzeń, to jednak został za wczasu zneutralizowany.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2014 o 20:10, meryphillia napisał:

/.../to dołaczyłbyś do
gromko huczącego towarzystwa: "gdzie były odpowiednie służby i go nie wykryły!?"

Może i byłbym, gdyby nie to, ze ponoć na 5 członków jego "terrorystycznej" organizacji był 4 pracowników ABW.

Dnia 30.09.2014 o 20:10, meryphillia napisał:


Ja tam nie mam nic przeciwko temu, że nawet jeśli jego plany były tylko na etapie poboznych
życzeń, to jednak został za wczasu zneutralizowany.

No właśnie nie wiem, czy został zneutralizowany, czy wrobiony. Bo coś chodzi mi po głowie, że jeszcze carska Ochrana organizowała zamachy na ministrów własnego rządu.

Dnia 30.09.2014 o 20:10, meryphillia napisał:




Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się