Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

Dnia 21.10.2015 o 11:05, Rokuto napisał:

http://www.leszczyna.info/wp-content/uploads/2011/12/program_wyborczy_po7-ebook.pdf
Program PO z 2007 roku, strona 28.
Serio jeszcze ktoś wierzy PO, że będzie obniżało albo zmieniało system podatkowy? Przecież
oni nawet VATu nie potrafili przywrócić do poziomu 22%...


Ale Wiesz, że w międzyczasie mieliśmy kryzys finansowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale czy podniesienie VATu dało jakiekolwiek korzyści dla budżetu?

Dnia 21.10.2015 o 11:23, lis_23 napisał:

W 2013 roku uzyskano bowiem tylko 113 mld zł dochodów (80 mld zł zwrotów),
a wielkość dochodów i zwrotów za rok 2014 jest wciąż ukrywana przed opinią publiczną:
prawdopodobnie było to około 120 mld zł ze względu na zablokowanie wypłat zwrotów,
czyli poprawa była wynikiem swoistego kuglarstwa.

http://biznes.pl/kraj/dochody-z-vat-u-sa-tak-zle-ze-o-obnizeniu-stawek-w-2017-roku-nie-ma-co-marzyc/05vrp0
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wplywy;z;vat;jeszcze;nigdy;nie;byly;tak;niskie;rzad;sie;mylil,69,0,1477189.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2015 o 11:40, Rokuto napisał:

Wiem, ale czy podniesienie VATu dało jakiekolwiek korzyści dla budżetu?


Zastanawiam się czy brak wzrostu dochodów budżetowych z tytułu podatku VAT nie jest częściowo spowodowany coraz powszechniejszą przestępczością gospodarczą właśnie w obszarze wyłudzania VATu.
Nie zagłębiałem się dokładnie w ten problem, ale eksperci alarmują, że staje się to bardziej dochodowe niż handel ludźmi, bronią czy narkotykami przy znacznie mniejszym ryzyku.

Innym sporym problemem jest podatek CIT - początkowo obniżenie go do 19% skutkowało wzrostem przychodów z tytułu podatku CIT, ale w ostatnim czasie te przychody dość znacznie spadły - czyżby kolejne luki umożliwiające niepłacenie CITu? Najwięcej do budżetu wpłacają firmy państwowe, jakoś korporacje zagraniczne znacznie mniej. Niektórzy szacują "lukę" w CIT nawet na 46 mld złotych rocznie, i to jest problem w całej Unii. No i stawka CIT w Polsce jest naprawdę dość niska na tle większości krajów zachodnich.
Wydaje mi się, że progresywny CIT też byłby ciekawą opcją.
Na pewno bym nie szedł w stronę podatków liniowych, bo powodują one wzrost rozwarstwienia społecznego. Może rzeczywiście osoba biedna zyska te kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale za to osoba bogata nawet kilka tysięcy złotych ;D
Liberalizacja systemu podatkowego dała to, że teraz wąskie grono najbogatszych skupia znaczący procent całego bogactwa w swoich rękach. Dlatego obniżka podatku dla tych biedniejszych i znacząca podwyżka dla tych zarabiających najwięcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2015 o 09:17, lis_23 napisał:

Oni raczej nie mają szans, chyba że odbiorą część głosów Kukizowi i Mikke - oby tak
się stało, bo wolę ich, PO, Nowoczesną i może Lewicę - pod warunkiem żeby się dogadali,
a wczoraj Nowacka powtarzała po PIS ie, np. w kwestii podatków ;)


Wątpię, że lewicowa Partia RAZEM odbierze głosy anarchistycznemu Kukizowi, czy skrajnie prawicowemu Korwinowi :D
To jest zupelnie inny elektorat, dwa skraje sceny politycznej. RAZEM może odebrać wyborców Zjednoczonej Lewicy, lub PO, może też ewentualnie przekonać niezdecydowanych. Szkoda, że lewica ma u nas tak niskie poparcie, SLD kilkanaście lat temu ją skompromitowało (choć dla mnie SLD to żadna lewica, to po prostu postkomuniści).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2015 o 12:37, pawbuk napisał:


Wątpię, że lewicowa Partia RAZEM odbierze głosy anarchistycznemu Kukizowi, czy skrajnie
prawicowemu Korwinowi :D
To jest zupelnie inny elektorat, dwa skraje sceny politycznej. RAZEM może odebrać wyborców
Zjednoczonej Lewicy, lub PO, może też ewentualnie przekonać niezdecydowanych. Szkoda,
że lewica ma u nas tak niskie poparcie, SLD kilkanaście lat temu ją skompromitowało
(choć dla mnie SLD to żadna lewica, to po prostu postkomuniści).


Mnie tam lewica nie ciągnie:

- SLD skompromitowało się już totalnie
- największa dziura budżetowa w historii
- afera Rywina
- Miller i Palikot. Tym panom dziękuję. Wszystkich nowych ( Olejniczak ) wykopali
- Nowacka wczoraj powtarzała po PISie, ścigając się, kto więcej opodatkuje ( banki, markety, itp.
- Lewica jest zwolennikiem rozdawnictwa ( tak jak PIS ) a ja, oszczędzania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile w tym kraju osób zarabia powyżej 500 tys. zł rocznie (40 tys. zl miesięcznie)?! Jak czytam komentarze w internecie, to mam wrażenie, że co najmniej połowa :D Taki krzyk, że ktoś chce podwyższyć podatki dla najbogatszych...
Chyba nigdy nie zrozumiem ludzi w tym kraju...

Najpierw czytam, że u nas taka bieda, że Somalia przy Polsce to raj na ziemi, że jesteśmy niewolnikami, że bogate korporacje i lobby żydowsko-masońskie (politycy i ich krewni) nas wyzyskują, że kasę trzepią gdzie popadnie, zarabiają po dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie...
Jeśli jednak ktoś mówi o podniesieniu podatków dla najbogatszych, to podnosi się wielki krzyk - że tylko podatek liniowy jest sprawiedliwy, że dla wszystkich podatki powinny być obniżane.
Oczywiście nie mówi się już o tym co powodują podatki liniowe - a powodują to, że coraz więcej majątku znajduje się w wąskiej grupie najbogatszych, a teoria skapywania niestety nie działa w praktyce - to jest jedynie wymysl teoretyczny. Najlepszymi miejscami do życia wg praktycznie wszelkich rankingów są kraje skandynawskie, które już od dawna stosują podatki progresywne (i to naprawdę wysokie) i dzięki nim bardziej sprawiedliwie rozdzielają majątek - działają jak Robin Hood, który zabiera bogatym i rozdaje biednym. Niektórzy powiedzą, że majątek przepływa od osób przedsiębiorczych do nierobów. Jednak czy rzeczywiście u nas słabo zarabiają jedynie lenie? Ile osób pracuje na śmiesznie niskich pensjach, choć spędza w pracy 40 godzin tygodniowo i więcej harując jak woły?
A w tym samym czasie menedżerowie zarabiają po setki tysięcy miesięcznie, choć żadnej odpowiedzialności nie biorą na siebie. Czy na barkach zwykłej pielęgniarki nie spoczywa większa odpowiedzialność niż na CEO w wielkich korporacjach? I często te pielęgniarki pracują ciężej i wykonują znacznie ważniejsze zadania (ochrona życia), choć zarabiają setki razy mniej.
Czy to jest w takim razie sprawiedliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sytuację z obrazka mamy gdzieś tak od 25 lat, co zaś się tyczy samego wyniku sondaży, to:
1) Zjednoczona lewica i Korwin są w granicach "błędu" tego sondażu (ok 2%) i mogą dostać się do sejmu,zaś PSL z niego wypaść. A to może dość znacznie zawirować przekładem procentów na miejsca, bo rozkład takowych zależy od ilości partii nad progiem wyborczym.
2) PiS ma na swoich listach ludzi Ziobry i Gowina, a że panowie już raz z PiSu wylecieli, ta kadencja może potrwać nie tyle 2 lata co 2 tygodnie ;) czasem już na pierwszym posiedzeniu parlamentu możemy się dowiedzieć że ponieważ nikt nie jest w stanie stworzyć większości będą bardzo mocno przyśpieszone wybory.


Ps Jako że dalej nie widzę możliwości zwinięcia zbędnych mi podforów, znowu opuszczam forum. Tak tylko wpadłem zobaczyć jak to teraz wygląda i napisać co napisałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są już oficjalne wyniki wyborów:

PiS - 37,58 proc.
PO - 24,09 proc.
Razem - 3,62 proc. (nie wchodzi do Sejmu)
KORWiN - 4,76 proc. (nie wchodzi do Sejmu)
PSL - 5,13 proc.
ZL - 7,55 proc. (nie wchodzi do Sejmu)
Kukiz''15 - 8,81 proc.
.Nowoczesna - 7,6 proc.

Niestety, PSL jednak znów się dostał.
Choć jestem generalnie lewicowy, to bardzo mnie cieszy porażka ZL - koniec z Millerem i resztą starych komuchów, RAZEM odebrało im część głosów i może zostać nową główną siłą lewicową, na co zresztą bardzo liczę.
KORWiN jak zwykle poza parlamentem, ich to chyba rzeczywiście popierają głownie gimnazja i licea :D W internecie ich jest pełno, przy urnach stosunkowo niewiele. Jakaś nowa moda :D
Zdecydowane zwycięstwo PiS, choć moim zdaniem i wynik PO nie jest zły, zwłaszcza po 8 latach rządów, z których 7 przypadło akurat na okres kryzysu gospodarczego na świecie. Można gdybać, ale myślę, że gdyby Tusk nie wyjechał, to PO by miała lepszy wynik - wbrew pozorom jest naprawdę wybitnym politykiem.
Kukiz i Nowoczesna bardzo podobny wynik - jedni by chcieli rozwalić cały system polityczny, inni chcą się jeszcze szybciej bogacić (kosztem biedniejszej części społeczeństwa).
Przez najbliższe 4 lata może być ciekawie :D Mnie martwi, że do głosu znów dojdzie katotaliban - zakazy, wtrącanie się w sprawy prywatne obywateli, klauzule sumienia wszędzie gdzie popadnie, biskupi mówiący jak powinno funkcjonować państwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2015 o 23:45, pawbuk napisał:

Są już oficjalne wyniki wyborów:

PiS - 37,58 proc.
PO - 24,09 proc.
Razem - 3,62 proc. (nie wchodzi do Sejmu)
KORWiN - 4,76 proc. (nie wchodzi do Sejmu)
PSL - 5,13 proc.
ZL - 7,55 proc. (nie wchodzi do Sejmu)
Kukiz''15 - 8,81 proc.
.Nowoczesna - 7,6 proc.

Niestety, PSL jednak znów się dostał.


Też żałuję, Ludowcy grabią sobie u mnie od lat.

Dnia 26.10.2015 o 23:45, pawbuk napisał:

KORWiN jak zwykle poza parlamentem, ich to chyba rzeczywiście popierają głownie gimnazja
i licea :D W internecie ich jest pełno, przy urnach stosunkowo niewiele. Jakaś nowa moda
:D


Całe szczęście że nie weszli, choć mam wśród znajomych ich fanatycznych wyznawców, których pozazdrościłby nawet PIS ;)

Dnia 26.10.2015 o 23:45, pawbuk napisał:

Zdecydowane zwycięstwo PiS, choć moim zdaniem i wynik PO nie jest zły, zwłaszcza po 8
latach rządów, z których 7 przypadło akurat na okres kryzysu gospodarczego na świecie.
Można gdybać, ale myślę, że gdyby Tusk nie wyjechał, to PO by miała lepszy wynik - wbrew
pozorom jest naprawdę wybitnym politykiem.


Dokładnie. Wydaje mi się, że z Tuskiem PO inaczej podeszłaby do wyborów prezydenckich i Komorowski ny ich nie przegrał. Z drugiej strony, Tusk chyba zwęszył pismo nosem i nie wierząc w trzecią wygraną, spisał PO na straty już rok przed wyborami.
Przy okazji, jego Europejska kariera też może lec w gruzach, gdyż to rząd Polski musi wyrazić zgodę, żeby Tusk był przez drugą kadencję na swoim stanowisku, a PISowi nie będzie na tym raczej zależało.
Swoją drogą, PO już od początku drugiej kadencji swoich rządów miało problemy, a zaczęło się od nieszczęsnej ACTA i potoczyło się dalej. Liczyłem ze jednak spokój i przewidywalność przeważą u Polaków i PO zdobędzie te 30%, jednak się myliłem. Nie zgodzę się z tym o czym mówią politolodzy i specjaliści, że PIS miał najlepszą kampanię wyborczą. Może i miał chwytliwe hasło ( pod które podczepili się inni ) ale spoty tv zdecydowanie lepsze miało PO: spoty PO miały pozytywny przekaz, pokazywały to, co się udało i co można jeszcze zrobić ( była też fajna piosenka ;0 ), dopiero pod koniec kampanii zaczęło się straszenie PISem. PIS natomiast od początku miał negatywny przekaz, ale ich hasło połączyło nie tylko ich wyborców, ale też wszystkich innych; Kukiza, Korvina, Petru, itp.

Dnia 26.10.2015 o 23:45, pawbuk napisał:

Kukiz i Nowoczesna bardzo podobny wynik - jedni by chcieli rozwalić cały system polityczny,
inni chcą się jeszcze szybciej bogacić (kosztem biedniejszej części społeczeństwa).


Petru może sobie być, będzie przynajmniej jakąś konstruktywną opozycją. Mnie martwi Kukiz i jego sukces, oraz nieprzewidywalność zarówno jego jak i jego ludzi ( Liroy, itp. ). Mam jednak nadzieję, że skończy tak, jak Ruch Palikota ;)

Dnia 26.10.2015 o 23:45, pawbuk napisał:

Przez najbliższe 4 lata może być ciekawie :D Mnie martwi, że do głosu znów dojdzie katotaliban
- zakazy, wtrącanie się w sprawy prywatne obywateli, klauzule sumienia wszędzie gdzie
popadnie, biskupi mówiący jak powinno funkcjonować państwo...


I tego boję się najbardziej ...
Nowa Konstytucja, większe uprawnienia dla Dudy, zakaz in vitro i aborcji w Konstytucji ( ponoć obiecane Rydzykowi ), wojenka z Rosja, z Niemcami, może wojsko na Ukrainie? Wszędobylskie służby ( CBA i inne ), powrót Smoleńska ( może komisja śledcza? ), obniżenie wieku emerytalnego, sięganie po kasę z różnych miejsc, podatek bankowy i od marketów, zadłużanie Polski, itp. itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2015 o 16:02, szymon092 napisał:

Dobra albo po prostu skończ[m-r] bo nie chcę mi się wdawać w dyskusję.

Ty to chyba pomyliłeś to forum z własnym podwórkiem. Pierwszy wybryk, więc póki co ostrzeżenie za wulgarny język.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2015 o 16:02, szymon092 napisał:

Edytowane.
Dobra albo po prostu skończ[m-r] bo nie chcę mi się wdawać w dyskusję.


Zamiast kogoś obrażać, to lepiej jednak podyskutować :D Zabrakło argumentów ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2015 o 20:54, pawbuk napisał:

Zamiast kogoś obrażać, to lepiej jednak podyskutować :D Zabrakło argumentów ? :D

Pewnie jakiś zbłąkany kucyk czy coś ;)

No, to PiS ma władzę, i teraz zaczynamy odliczanie do przedterminowych wyborów. Mam tylko nadzieję, że zrealizują w tym czasie większość swoich najbardziej kontrowersyjnych wizji RP - żeby Polakom rządy PiS utkwiły w pamięci na dłużej niż ostatnio...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mamy już pierwszą ciekawostkę: Kaczyński popiera ekstradycję Romana Polańskiego:

http://stopklatka.pl/news/jaroslaw-kaczynski-chce-ekstradycji-romana-polanskiego

Wczoraj inny filmowy portal podawał, że nikt już nie będzie zwolniony z abonamentu radiowo telewizyjnego, a sam abonament będzie prawdopodobnie doliczany do rachunku za energię elektryczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2015 o 00:21, zadymek napisał:

> Zamiast kogoś obrażać, to lepiej jednak podyskutować :D Zabrakło argumentów ? :D

Pewnie jakiś zbłąkany kucyk czy coś ;)

No, to PiS ma władzę, i teraz zaczynamy odliczanie do przedterminowych wyborów. Mam
tylko nadzieję, że zrealizują w tym czasie większość swoich najbardziej kontrowersyjnych
wizji RP - żeby Polakom rządy PiS utkwiły w pamięci na dłużej niż ostatnio...



Zadziwia mnie to ,że ludzie chcą poprawy gospodarczej a głosują na partie PiS która raczej preferuje rozdawnictwo i rozbuchaną administracje jednoczenie krytykując PO. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2015 o 07:58, lis_23 napisał:

Nowa Konstytucja, większe uprawnienia dla Dudy, zakaz in vitro i aborcji w Konstytucji
( ponoć obiecane Rydzykowi ), (...)


Nic z tego. Liczba mandatów PiSu, nawet po dodaniu tych od Kukiza i PSLu jest niewystarczająca do zmiany Konstytucji.
W sumie biorąc pod uwagę to, że PiS i tak miał wygraną w kieszeni, to taki rozkład mandatów jest wręcz idealny. PiS ma większość niezbędną do utworzenia rządu bez potrzeby wchodzenia w koalicję z Kukizem (co jeszcze gorzej odbiłoby się na efektywności i jakości nowego rządu). Ale i tak ma za mało, by manipulować przy Konstytucji, więc zmuszony będzie operować w takich granicach ustrojowych, jakie mu wyznacza Konstytucja, którą mamy obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.10.2015 o 20:02, Dux napisał:


Nic z tego. Liczba mandatów PiSu, nawet po dodaniu tych od Kukiza i PSLu jest niewystarczająca
do zmiany Konstytucji.
W sumie biorąc pod uwagę to, że PiS i tak miał wygraną w kieszeni, to taki rozkład mandatów
jest wręcz idealny. PiS ma większość niezbędną do utworzenia rządu bez potrzeby wchodzenia
w koalicję z Kukizem (co jeszcze gorzej odbiłoby się na efektywności i jakości nowego
rządu). Ale i tak ma za mało, by manipulować przy Konstytucji, więc zmuszony będzie operować
w takich granicach ustrojowych, jakie mu wyznacza Konstytucja, którą mamy obecnie.


Jest jeszcze jedna opcja o której mówili politolodzy i dziennikarze, a mianowicie swoisty plan B:
PIS nie powołuje rządu i prezydent rozpisuje kolejne wybory, aby Kaczyński zdobył większość absolutną.
Choć z drugiej strony, byłoby to dosyć ryzykowne posunięcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się