Zaloguj się, aby obserwować  
Rados-kapcrew

Mega Rozkminka - Czy każdy człowiek tak samo czuje smak ???

25 postów w tym temacie

Miałem dzisiaj z kolegą taką rozkminke, zajelo nam to z pol godziny, jak nie wiecej. Zastanawialismy sie nad tym czy kazdy czlowiek czuje ten sam smak jedzac cos, pijac lub w ogole majac cos w ustach. Są takie sytuacje kiedy np. nam smakuje jakis napoj, lub jakas potrawa a komus innemu zupelnie nie, ale my uwazamy ze to jest smaczne, dobre i jak mozna mowic ze to jest nie dobre ?! Dlatego zastanawiam sie nadal bo nie doszlismy do tego czy kazdy czuje taki sam smak czy jednak kazdy ma inne odczucia.

Prosze was o swoja opinie na ten temat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 22:34, Rados-kapcrew napisał:

Miałem dzisiaj z kolegą taką rozkminke, zajelo nam to z pol godziny, jak nie wiecej. Zastanawialismy
sie nad tym czy kazdy czlowiek czuje ten sam smak jedzac cos, pijac lub w ogole majac cos w
ustach. Są takie sytuacje kiedy np. nam smakuje jakis napoj, lub jakas potrawa a komus innemu
zupelnie nie, ale my uwazamy ze to jest smaczne, dobre i jak mozna mowic ze to jest nie dobre
?! Dlatego zastanawiam sie nadal bo nie doszlismy do tego czy kazdy czuje taki sam smak czy
jednak kazdy ma inne odczucia.

Prosze was o swoja opinie na ten temat .


smak i wech sa u czlowieka powiazane, zatkaj sobie nos i zobaczysz ze zupelnie inaczej odczuwasz smak :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

" Są takie sytuacje kiedy np. nam smakuje jakis napoj, lub jakas potrawa a komus innemu zupelnie nie, ale my uwazamy ze to jest smaczne, dobre i jak mozna mowic ze to jest nie dobre ?!"

LOL. To, że komuś innemu nie smakuje potrawa, która nam smakuje to nie znaczy, że ludzie odczuwają smaki innaczej. Po prostu są gusta i guściki. Jeden lubi co innego, a drugi co innego. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2006 o 22:40, Arkadiusz napisał:


smak i wech sa u czlowieka powiazane, zatkaj sobie nos i zobaczysz ze zupelnie inaczej odczuwasz
smak :P


No to akurat wiem, tak sie sklada ze ogladalem na Discovery Channel "Chemia Kuchenna" czy jakos tak i tam wlasnie ziomek poszedl do jakiegos labortatorium gdzie prowadzonno takie testy i pokazali mu ze jak sie zatka nos to nie czuc smaku i ze bez wechu nie da sie okreslic smaku. Tu masz racje zgadzam sie z toba, ale mi chodzilo o to czy kazdy czuje to samo czy moze jednak ja np. czuje czekolade mniej czekoladowa niz moja siostra albo na odwrot ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 22:42, barteg napisał:

A więc jak mam zatkany nos do inaczej mi smakują truskawki ?
Dziwne .Myśl godna Aiestiena.(Ajsztajna)


http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34134,93775.html

"Po pierwsze, to, co potocznie nazywamy smakiem, jest skomplikowanym połączeniem smaku i zapachu. Co ciekawe, ponoć tylko 10 proc. odczucia smaku to rzeczywiście smak (czyli wrażenie odebrane przez kubki smakowe), zaś pozostałe 90 proc. to zapach (czyli wrażenie przekazane przez receptory węchowe). To dlatego w stanie nieważkości, kiedy zmienia się cały układ mięśni twarzy, szczęki i bardzo słabnie zmysł węchu, normalne jedzenie staje się bez smaku. W kosmosie, żeby wyczuć jakikolwiek smak, trzeba przyprawiać dużo ostrzej niż na Ziemi."

pogooglaj sobie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to każdy może inaczej odczuwać smak czegoś, a raczej intensywność tego smaku, ponieważ nie każdy ma taką samą ilość kubków smakowych na języku. To po pierwsze. Po drugie znaczna częśc tego co odczuwamy jako smak pochodzi od naszego węchu więc pewnie i ludzie z gorszym węchem odczuwają smaki mniej intensywnie.

A to co komu odpowiada i co smakuje bardziej to również nawyki żywieniowe z czasów dzieciństwa i lat późniejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli to ze jak miałem 10 lat to lubiłem truskawki a jak bede miał 40 jush ich nie będe lubił ?
ps.A co z kotletem mielonym z burakami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 22:42, barteg napisał:

A więc jak mam zatkany nos do inaczej mi smakują truskawki ?
Dziwne .Myśl godna Aiestiena.(Ajsztajna)

Bo człowiek rozróżnia tylko cztery smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Pozostałe smaki, to mieszanka wrażeń dotykowych, zapachowych i tych czterech smaków podstawowych. Dokładniej, jak masz katar, to smak truskawek jest inny, bardziej pamięciowy, jak zamkniesz oczy i nie będziesz widział co jesz, to możesz nawet nie rozpoznać, że jesz truskawki.
->Rados-kapcrew
Niemożliwe jest przekazanie drugiemu człowiekowi bezpośrednio tego co odczuwasz widząc coś, jedząc, czy pijąc. Możesz przekazać jedynie relacje między poszczególnymi rzeczami, typu: ten liść jest zielony tak samo, jak ten drugi a trawa ma inny odcień ale jest też zielona. Natomiast jak Ty widzisz tą zieleń i jak ją odczuwasz, to już Twoja słodka tajemnica, możemy tylko przypuszczać, że czujemy podobnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 22:34, Rados-kapcrew napisał:

ustach. Są takie sytuacje kiedy np. nam smakuje jakis napoj, lub jakas potrawa a komus innemu
zupelnie nie,

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus [tę przerwę wyciąć]
&list_uids=17003810&query_hl=41&itool=pubmed_docsum

https://hyperreal.info/node/3360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 22:51, barteg napisał:

Masz na myśli to ze jak miałem 10 lat to lubiłem truskawki a jak bede miał 40 jush ich nie
będe lubił ?
ps.A co z kotletem mielonym z burakami ?


Raczej jest tak, że jeżeli coś lubiłeś w dzieciństwie to i w latach późniejszych lubić to będziesz ponieważ przypominać się będą właśnie te czasy dzieciństwa zwykle kojarzącego się dobrze. Gdzieś zasłyszałem o tym jak to jest z zapachem wanilii, większość ludzi uważa go za przyjemny, a dlaczego? Ponieważ mleko matki ma taki waniliowawy zapach właśnie, tak więc zapach ten dobrze się kojarzy i wywołuje pozytywną reakcję i w życiu późniejszym. Albo może to sobie wymyśliłem przed chwilą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 22:58, Artur von Fornal napisał:

> Masz na myśli to ze jak miałem 10 lat to lubiłem truskawki a jak bede miał 40 jush ich
nie
> będe lubił ?
> ps.A co z kotletem mielonym z burakami ?

Raczej jest tak, że jeżeli coś lubiłeś w dzieciństwie to i w latach późniejszych lubić to będziesz
ponieważ przypominać się będą właśnie te czasy dzieciństwa zwykle kojarzącego się dobrze. Gdzieś
zasłyszałem o tym jak to jest z zapachem wanilii, większość ludzi uważa go za przyjemny, a
dlaczego? Ponieważ mleko matki ma taki waniliowawy zapach właśnie, tak więc zapach ten dobrze
się kojarzy i wywołuje pozytywną reakcję i w życiu późniejszym. Albo może to sobie wymyśliłem
przed chwilą...



Nie zawsze tak jest bo np ja w dziecinstwie nie lubilam kilku rzeczy ktore lubie teraz i na odwrot :P
ps. Fajną macie rozkminke :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy zastanawialem sie nad podobno rzecza (choc z niewielkimi roznicami) - czy kazdy czlowiek tak samo widzi kolory? W koncu ktos tam, gdzie ja widze czerwony, on moze widziec niebieski,a tam, gdzie on widzi zolty, aj moge widziec czarny. Nie zauwazymy tych roznic, poniewaz mowimy na dany przedmiot, ze jest np. zielony, chociaz widzimy inna barwe. Nie zdajemy sobie tez spawy, ze mamy jakies dziwne kolory (jak. np w negatywie), bo zawsze tak widzielismy, wiec nie widzimy w tym nic dziwnego. W sumei podobnie mze byc ze smakiem. W koncu mozemy sobie nawet nie zdawac z tego sprawy, ze czujemy cos inaczej, niz powinnismy. To co gorzkie czujemy jako slodkie, ale mowimy na to "gorzkie" i moze wlansie dlatego niektorzy lubia gorzka czekolade, a nie lubia mlecznej. ;) Tyle, ze widzialem kiedys program o tym, ze gorzki smak nas odstrasza. Karmili dzieci jakas gorzka breja i wszystkie sie krzywily i wypluwaly - jest to mechanizm obronny czlowieka, bo przyjete ejst, ze zazwyczaj gorzkie zreczy sa trujace, a slodkie zdrowe (teraz niekoniecznie, bo odzywiamys ei teraz chemia i smaki sa sztucznie wytwarzane. Jednak wezmy takie jablka i np. liscie - liscie sa gorzkie [nie pytajcie skad wiem ;)], a jablka sa slodkie). Z restza wezmy np. kwasne rzeczy - znajdz mi osobe, ktora nie zacznie sie nadmiernie slinic jedzac cytryne i nie wykrzywiajaca sie. :)

PS. Uwielbiam takie "rozkminy". ;)
PPS. Jelsi nie pogubiles/as sie w mojej wypowiedzi mozesz byc z siebie bardzo dumny/a. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy próbuje i czuje tą samą rzecz, obiektywnie taką samą dla każdego co do zawartości czy idei.
Jednak każdy może mieć inne doznania zmysłowe i, co najciekawsze, każdy może mieć rację.

Można więc ustalić skład chemiczny jakiegoś produktu, jego odczyn, ale odczucia stricte zmysłowe mogą być różne - czasem minimalnie (słodkie, bardzo słodkie), czasem większe (trochę słodkie- trochę gorzkie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem taki eksperyment że oszukiwano nasz organizm podając papkę bez-smakową w rurce bezpośrednio do ust , jednocześnie działano na naszą podświadomość że jest to słodycz.
Jaki wynik ??
Mimo że papka nie miała żadnego smaku to ludzie którzy ją dostawali odczuwali w niej słodycz .
Pewne podstawowe smaki mamy zakodowane w pamięci i jeśli jesteśmy zdrowi umysł troszeczkę pomaga odczuciom , podobnie jest z zapachami .
Pewnie nie raz wam się zdarzyło wyczuć coś ,to coś czego inni nie czuli .To właśnie na figla spłatał umysł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno jak się zatka nos to się nie odczuwa smaku, bo zmysł smaku jest związany ze zmysłem węchu. Na Discovery kiedyś oglądałem o tym program... Nie wiem na ile to jest prawdą. Poeksperymentujcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak będę jadł kolację to zrobię ten test i sprawdze czy to pradwa. Kiedyś też o tym czytałem ale zapomiałem szybko i nie sprawdziłem :P

Offtop: Ja kiedyś z kolega miałem inny problem :P Zastanawialiśmy się czy można sie spocić w wodzie :] i doszliśmy do wniosku, ze można :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować