Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Sztuki Walki

3613 postów w tym temacie

Dnia 26.08.2008 o 12:33, Il_MODED napisał:

Hmm... ewolucja prowadzi do tego, że coś (w tym przypadku sztuki walki) zdoła przetrwać.


Będę polemizował. Ewolucja jako pojęcie to rozwój.

Dnia 26.08.2008 o 12:33, Il_MODED napisał:

Nie porównuję nas do Japończyków, bo przecież mówimy chyba o rozwoju sztuk walki poza
Japonią - Europa, Ameryka...
Polskie czasy szlacheckie to też inna bajka w stosunku do Europy. Już sama odległość
sprawiała, że nie można było niczego przejąć. A np. w chinach, korei itp. też rozwijały
się sztuki walki. No cóż, co kraj to obyczaj.


Nie tylko w krajach dalekiego wchodu rozwijały się sztuki walki, np. w Brazylii - capoeira - sztuka walki niewolników.
Nie chodzi mi tutaj też o przejmowanie zwyczajów tylko o mentalność ludzką. Potrafisz wyobrazić sobie sarmatę w walce szukającego "dobrej śmierci" jak samuraj? Bo ja nie bardzo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 12:45, mrosi napisał:

Będę polemizował. Ewolucja jako pojęcie to rozwój.


Ok. Moja kolej. Rozwój ale tylko po to aby przetrwać. (omg to temat o sztukach walki, anie o odkryciu Darwina)

Dnia 26.08.2008 o 12:45, mrosi napisał:

Nie tylko w krajach dalekiego wchodu rozwijały się sztuki walki, np. w Brazylii - capoeira
- sztuka walki niewolników.


Nie wiem kiedy się rozwinęła, a wogóle capoeira dziel zwolenników sztuk walki - niektórzy uważają ją za taniec.

Dnia 26.08.2008 o 12:45, mrosi napisał:

Nie chodzi mi tutaj też o przejmowanie zwyczajów tylko o mentalność ludzką. Potrafisz
wyobrazić sobie sarmatę w walce szukającego "dobrej śmierci" jak samuraj? Bo ja nie bardzo...


Właśnie dlatego, że Japonia leży na drugim końcu świata, mentalność Japończyków (tych XVI-wiecznych i współczesnych) jest tak bardzo różna od naszej. I właśnie dlatego sztuki walki rozwijają się inaczej u nas,a inaczej u nich (mimo kontroli polskich federacji przez zarządy w Japonii).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 11:49, mrosi napisał:

... at u już nie. Jeśli uczysz się sztuki walki dla posiadania umiejętności obrony - źle. Uczysz się po to aby osiągnąć harmonię pomiędzy ciałem i umysłem, aby wytrenować ciało i umysł. Reszta to tylko "efekt uboczny"...


Myślę, że ja trochę to uprościłem, to fakt ;)
Sztuki walki to przedewszystkim droga. Droga do własnego rozwoju, dążenie do perfekcji (nieosiągalnej). Perfekcji we wszystkim co się robi. Zarówno w walce (która jakby nie patrzeć jest bardzo ważna) ale także w innych sferach życia.. To specyficzna mentalność..
Sztuki walki zmieniają człowieka - widzę to po sobie. Uspokajają go, wyciszają. Pokazują, że to nie konfrontacja jest drogą.
Sporty walki zaś (w moim przypadku) działają trochę inaczej. Tam dąży się do wypracowania waleczności i chęci współzawodnictwa oraz wygrywania co z ogólną ideą sztuk walki trochę się gryzie..

Kiedy wchodzę na matę na treningu aikido myslę o rozwoju, o pomocy innym w stawaniu się lepszym..
Gdy wchodziłem na matę na treningu judo - myslałem o tym jak stać się lepszym by wygrywać kolejne pojedynki..

Może to tylko moja zwichrowana psycha xD ale tak było..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odkąd jeszcze wczoraj natknąłem się w bibliotece na książkę o Capoeirze, odżyła we mnie dawna chęć na rozpoczęcie treningu tej przeciekawej sztuki walki ;) Z tym, że tym razem chcę choć spróbować - wcześniej skończyło się tylko na chceniu. Oprócz przeczytania (choć ćwiczenia też są tam podane, więc na czytaniu się nie skończy ;) książki zamierzam już 1 września udać się na drzwi otwarte, jeśli się uda zacząć później treningi... Pozostaje mieć nadzieję, że jakoś się będę nadawał do tego, bo póki co krzepy zbytniej nie mam, a takie gwiazdy, które jak zauważyłem są jedną z podstawowych technik w sporcie, pozostają w sferze marzeń. Ale kto wie, może za parę miesięcy będzie już lepiej? Mam nadzieję, póki co życzcie mi powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


hehehe, wysyp powołań, jak to zawsze we wrześniu xD
Ale życzę wytrwałości i powodzenia, bo nie jest łatwo wytrwać w treningach, ale efekty nie każą długo na siebie czekać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzilem sporo na silownie teraz mam zamiar zrobic sobie roczna przerwe od silki i isc na TKD...
Wzrost: 186cm
Waga: 80kg
wiek: 17lat
Co sadzicie o TKD ? jest to skuteczne? ciezko sie tego uczyc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, to ja może coś napiszę o sobie i swoich umiejętnościach...Trza się znać :D
Budo ma rację, wysyp :P
Ok, Przez 4 lata chodziłem na Ju-jitsu, wcześniej ( w wieku lat 9) rok na karate. Do odejścia z Ju-jitsu zmusiła mnie kontuzja prawego kolana i choroba zwana chorobą Shredera, która objawia się w okresie dojrzewania... Teraz jest już ok, i zapisuje się na Kendo.
To tyle. Napisałem to, żebyście mniej więcej kojarzyli moje umiejętności, jak będę potrzebował pomocy w czymś...:P
Hmmm, no i prosiłbym o jakieś rady co do kendo, jeśli ktoś ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> NO, a ja się chcę pochwalić, że wreszcie dało mi się uprosić tatę i niedługo startuje
> z Kendo :)
> Ma ktoś jakieś rady?
Widać, że sezon się rozpoczyna ;-) Hmm... kendo, ćwiczyłeś kiedyś jakąś sztukę walki? Jeśli nie to rzucasz się na głęboką wodę ;-) Walka mieczem jest jedną ze sztuk, wymagającej największego samozaparcia i cierpliwości.
Pytasz o rady...
Nic nie kupuj ! żadnej hakamy, keikogi, shinai-a nawet bokkena, wszystkiego dowiesz się od sensei-a na pierwszych treningach, na dzień dobry wystarczy dres ( tylko nie skejtowski, żeby było widać pracę nóg ) ;-)
Wiele osób nie wytrzymuje więcej niż parę zajęć, powód, nie ma co ukrywać są nudne, żmudne, monotonne, nie ma walk, przez miesiące będziesz ćwiczył rozciąganie, siadanie i całą tradycyjną otoczkę ;-)
Hehe mam nadzieję, że nie zniechęciłem ;-D po prostu chciałem Tobie przedstawić tą sportową sztukę walki od najciemniejszej strony ;-) jeśli się przez to przełamiesz, docenisz kendo :-).
Kendo jak żadna inna sztuka walki kształtuje charakter, wycisza ( w pewnym sensie, hehe zobaczysz/usłyszysz ;-D ), poprawia refleks i szybkość :-)
Jak już zaczniesz ćwiczyć daj znać ;-) powodzenia :-)

MichalixPL

Zobacz podpięty post, sporo tam kopaczy rodem z Korei ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2008 o 20:48, sodolis napisał:

Widać, że sezon się rozpoczyna ;-) Hmm... kendo, ćwiczyłeś kiedyś jakąś sztukę walki?


Jak wyżej: Karate i 4 lata Ju-jitsu.

Dnia 28.08.2008 o 20:48, sodolis napisał:

Jeśli nie to rzucasz się na głęboką wodę ;-) Walka mieczem jest jedną ze sztuk, wymagającej
największego samozaparcia i cierpliwości.


To, to już umiem...:P Ciężka była lekcja, ale mam samozaparcie...Może nawet za duże, jak twierdzą u mnie w domu :P

Dnia 28.08.2008 o 20:48, sodolis napisał:

Pytasz o rady...
Nic nie kupuj ! żadnej hakamy, keikogi, shinai-a nawet bokkena, wszystkiego dowiesz się
od sensei-a na pierwszych treningach, na dzień dobry wystarczy dres ( tylko nie skejtowski,
żeby było widać pracę nóg ) ;-)


Spoko, Ale bokkena już mam :P Dostałem od przyjaciół na 17 urodziny.

Dnia 28.08.2008 o 20:48, sodolis napisał:

Wiele osób nie wytrzymuje więcej niż parę zajęć, powód, nie ma co ukrywać są nudne, żmudne,
monotonne, nie ma walk, przez miesiące będziesz ćwiczył rozciąganie, siadanie i całą
tradycyjną otoczkę ;-)


Normalne chyba :)

Dnia 28.08.2008 o 20:48, sodolis napisał:

Kendo jak żadna inna sztuka walki kształtuje charakter, wycisza ( w pewnym sensie, hehe
zobaczysz/usłyszysz ;-D ), poprawia refleks i szybkość :-)


Właśnie na to liczę.

Dnia 28.08.2008 o 20:48, sodolis napisał:

Jak już zaczniesz ćwiczyć daj znać ;-) powodzenia :-)


Ok, dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 19:02, MichalixPL napisał:

Chodzilem sporo na silownie teraz mam zamiar zrobic sobie roczna przerwe od silki i isc
na TKD...
Wzrost: 186cm
Waga: 80kg
wiek: 17lat
Co sadzicie o TKD ? jest to skuteczne? ciezko sie tego uczyc?


Trenuję tkd dość intensywnie i powiem Ci, że jak nie będziesz się opcyndalał to w rok się trochę nauczysz. Czy jest łatwe? Srednio. Same techniki wydają się dość proste, ale odpowiednie ich dopracowanie wymaga czasu, musisz być na przykład dobrze rozciągnięty żeby wysoko kopać, oprócz tego trzeba trenować skoczność i refleks i szybkość co zajmuje trochę czasu. Ja trenuję WTF taekwondo zakładające walkę w pełnym kontakcie, głównie z użyciem nóg, jest jeszcze ITF taekwondo wyglądające nieco inaczej. Skuteczność- tu wszystko zależy od Ciebie jak będziesz umiał wykorzystać to czego nauczysz się na treningach, mogę powiedzieć, że samo wtf tkd jest oderwane nieco od prawdziwej walki (w walkach zdobywa się punkty, pewne uderzenia się niedozwolone, prawie nie stosuje się rąk), natomiast u mnie w sekcji są jeszcze elementy kickboxingu, muay thai, samoobrony. Wszystko zależy ile poświęcisz temu czasu. Ja poświęcam sporo i efekty oceniam na bardzo dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 18:51, Liqid napisał:

mieć nadzieję, że jakoś się będę nadawał do tego, bo póki co krzepy zbytniej nie mam,
a takie gwiazdy, które jak zauważyłem są jedną z podstawowych technik w sporcie, pozostają
w sferze marzeń. Ale kto wie, może za parę miesięcy będzie już lepiej? Mam nadzieję,
póki co życzcie mi powodzenia


O krzepę się nie martw, nabierzesz w trakcie. Dość powiedzieć, że gdy ja zaczynałem treningi, ledwo byłem w stanie zrobić jedną jaskółczą pompkę, po roku przy serii dwudziestu pierwszych dziesięć robię właściwie z marszu. Nadal mam dużo do nadrabiania, ale jeśli będziesz ćwiczył regularnie i zdecydowanie, to po paru miesiącach sam zauważysz różnicę. Może niewielką, ale na pewno widoczną gołym okiem.
Capoeira jest bardzo widowiskowa - osobiście wydaje mi się, że za dużo w niej widowiska, za mało efektywności, ale to tylko moje zdanie. Jeśli chcesz ją trenować, na pewno odniesiesz wiele korzyści z tego. Nieważne co się trenuje, ważne by naprawdę w to włożyć serce. Jeśli będziesz chodził raz na dwa tygodnie albo ćwiczył na pół gwizdka, to nie ma to sensu. Ale jeśli chodzisz 2-3 razy w tygodniu, nieważne czy świeci słońce czy pada deszcz, czy jesteś w świetnej formie, czy może jeszcze bolą Cię mięśnie po poprzednim treningu i jeśli dajesz z siebie wszystko, to po roku będziesz innym człowiekiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu też zastanawiałem się nad kendo ale odległość od najbliższej sekcji wykluczyła możliwość treningów. IMO samo kendo jako sztuka samoobrony zbyt dobrze się nie sprawuję (bo wszędzie z kataną łazić nie będziesz) i wg mnie można by je połączyć z treningami aikido czy karate.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2008 o 12:07, Dawid Taal napisał:

Swojego czasu też zastanawiałem się nad kendo ale odległość od najbliższej sekcji wykluczyła
możliwość treningów. IMO samo kendo jako sztuka samoobrony zbyt dobrze się nie sprawuję
(bo wszędzie z kataną łazić nie będziesz) i wg mnie można by je połączyć z treningami
aikido czy karate.


Ale wiesz, że aktualnie dziura w ustawie o broni i amunicji jest taka, że spokojnie mógłbyś chodzić z kataną? Nawet ostrą? Mam znajomego, co dostał w prezencie daisho i je nosi... pare razy go policja zgarnęła to ich wyśmiał i kazał ustawę sprawdzić - za każdym razem puszczali go po paru minutach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2008 o 14:10, Dawid Taal napisał:

Nie ot to mi chodzi że jest zabroniona (bo nie jest) tylko o to że chodzenie wszędzie
z kataną jest dość niewygodne, a ręce masz przy sobie zawsze :P


Ciekawe co by samurajowie powiedzieli na Twoją teorię :D A Aikido polecam swoją drogą, bardzo fajna sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2008 o 13:55, Fumiko napisał:

Ale wiesz, że aktualnie dziura w ustawie o broni i amunicji jest taka, że spokojnie mógłbyś
chodzić z kataną? Nawet ostrą? Mam znajomego, co dostał w prezencie daisho i je nosi...
pare razy go policja zgarnęła to ich wyśmiał i kazał ustawę sprawdzić - za każdym razem
puszczali go po paru minutach.


Pod jednym warunkiem: że posiadacz broni jest pełnoletni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2008 o 12:07, Dawid Taal napisał:

Swojego czasu też zastanawiałem się nad kendo ale odległość od najbliższej sekcji wykluczyła
możliwość treningów. IMO samo kendo jako sztuka samoobrony zbyt dobrze się nie sprawuję
(bo wszędzie z kataną łazić nie będziesz) i wg mnie można by je połączyć z treningami
aikido czy karate.

A kolega wie co to jest kendo i katana ? <retoryka> wygląda na to, że nie.
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, katany w kendo się nie używa ( chyba, że ktoś przygotowuje pokaz, ale to już nie kendo ). W kendo walczy się shinaiem a wcześniej przez miesiące trenuje bokkenem, masakra jakby ktoś przyszedł na trening z ostrym nihonto to by na kopach wyleciał. Poza tym podstawowa sprawa, kendo to nie sztuka samoobrony pod żadnym względem, należy traktować ją bardziej jako sport.

Budo

Dnia 29.08.2008 o 12:07, Dawid Taal napisał:

Inaczej by już wyglądało jakby się chciał tym obronić.

Zanim ktoś wyjąłby miecz z pokrowca na plecach, już by leżał na glebie i zbierał baty ;-D Raczej wątpię, żeby ktoś był na tyle postrzelony, żeby chodzić po mieście z katana przy pasie ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2008 o 15:52, sodolis napisał:

Raczej wątpię, żeby ktoś był na tyle postrzelony, żeby chodzić po mieście z katana
przy pasie ;-D


Jak chcesz, to mogę Ci fotek poszukać, bo na pewno gdzieś mam. Takie normalne, z ulicy, sam zobaczysz. On jest zdrowo kopnięty, to przyznaję :D

Edit: Jaki pokrowiec na plecach? Normalnie przy pasie jak się powinno daisho nosić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować