Zaloguj się, aby obserwować  
GeoT

Tatry i turystyka górska

270 postów w tym temacie

Zapraszam do dyskusji, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń fanatyków gór i wszystkiego co z nimi związane (mam nadzieję, że tematu nie dobluję - forumowa wyszukiwarka nic podobnego nie znalazła - jeśli się mylę proszę o info). Temat na początek: najtrudniejszy szlak jaki pokonaliśmy w naszych Tatrach (i dlaczego jest to Orla Perć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 2 lata łaziłem po Tatrach dosyć często - 5 razy w roku (w sumie 10) i za każdym razem najmniej 2 dni a najwięcej 7.
Głównie związane to jest z moją pracą magisterską, do której zbierałem materiał. Podczas moich wędruwek interesowały mnie najbardziej wszelkie zbiorniki wodne stałe i ciekłe. Można powiedzieć, że obszedłem całe Tatry z pominięciem Czerwonego Szlaku przecinającego wszystkie Wysokie Szczyty - Świnica, Zawrat, Kozi Wierch.
Przechidzłem wprawdzie przez Zawrat w drodze z Gąsienicowej do 5 Stawów ale w przyszłym roku (już jako rozrywka) pragnę zobaczyć i resztę.

Mogę tylko dodać, że moimi dłuższymi trasami na 1 dzień były:

Zakopane - Biały Potok - Czarnym szlakiem do Kościeliskiego- Kościeliski częściowo w dół i pod górę - Czarnym do Chochołowskiego - Chochołowski (częściowo pod górę i w dół) - odbicie wraz z Zielonym szlakiem - Koniec w Kirach.

Zakopane - niebieski Szlak do Doliny Gąsienicowej - dalej Niebieski przez Zawrat - Dolina 5 Stawów -Niebieski do Morskiego Oka - Morskie oko Dookoła + Czarny Staw pod Rysami - powrót Czerwonym na Palenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że OP zawsze była dla mnie sporym wyzwaniem bo dotąd walczę z lękiem przed szeroką ekspozycją ale o ile pamiętam szlak Świnica-Zawrat-Murowaniec był pierwszym jaki pokonałem. W tym roku "obskoczyłem" prostsze szlaki: sch. Chochołowskie-Grześ-Rakoń-Wołowiec, potem sch Chochołowskie-sch.Ornak-sch.Kalatówki

->RobeN
A jaki to temat twojej pracy, bo mnie zaciekawiłeś...związany z Tatrami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam może nie w Tatrach i nie do końca z powodu gór Srebną Górę niedaleko Kłodzka.Jest gdzie pochodzić po szlakach i co przy okazji pozwiedzać dla miłośników militariów , fortyfikacji itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2005 o 13:03, GeoT napisał:

->RobeN
A jaki to temat twojej pracy, bo mnie zaciekawiłeś...związany
z Tatrami?


Diptera/Chironimidae/Tanytarsini Tatr :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2005 o 16:50, RobeN napisał:

> ->RobeN
> A jaki to temat twojej pracy, bo mnie zaciekawiłeś...związany
> z Tatrami?

Diptera/Chironimidae/Tanytarsini
Tatr :D


Eh szczęściarzu. Ja Diptera i Chironomidae musiałem wykorzystać w mojej pracy olimpijskiej, tylko z taką różnicą, że ja je zbierałem w płytkiej rzece nizinnej, nie zaś jak Ty -w naszych pięknych górach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O_o chłopaki my tu o turystyce górskiej a wy tu z czymś takim :)
Ale i zainteresowanie wśród graczowej braci turystyką małe jak widać :(

Ale to nic. Mam pytanie: będąc na Rakoniu zobaczyliśmy u podnóza pasma po stronie słowackiej coś ala schronisko. Poczytałem, że słowaki mieli tam kiedyś schronisko ale się spaliło a teraz jest tam BAR górski :? i rozbiega się z tamtąd mnóstwo szlaków. Jest też pięknie widoczna od naszej strony tzw. Dolna Pięciu Stawów Słowackich (oczywiście przy naszych to kałuże :) Czy był tam ktoś - w tym BARZE - bo ponoć czynny zresztą sam widziałem samochody, i czy wiadomo co to naprawdę jest? Można tam zejść szlakiem z Grzesia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No coż pora zreanimować trochę ten podupadający kącik :)

Dużo czytałem, a raczej oglądałem na temat Via Ferrata - takie pasmo górskie w Dolomitach.
Wrzucę kilka zdjęć pokazujących to, co czeka biednego turystę na takim szlaku (przełęcz pod chłopkiem to pikuś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jezu, ja do turystyki górskiej podchodze dosyć specyficznie, ale jak patrze na te zdjęcia to wywraca cały mój pogląd na to... zresztą póki co skupiłem się na karkonoszach, a to spokojne i łagodne trasy ( choć zdażąją sie dziwne podejscia/zejscia ) tak na marginesie to swietne zdjęcia, "łażenie" tam musi byc niezwykle ekscytujące...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popularne Ferraty to nie pasmo górskie, ale nazwa szlaków w dolomitach. Trzeba przyznać, ze robią wrażenie:) Ja sam mam lęk wysokości, co tylko potęguje to odczucie. Nawet jak widziałęm niektóre trasy z perspektywy wyciągu, to robiło mi się "słabo" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.12.2005 o 16:05, ferbi napisał:

Popularne Ferraty to nie pasmo górskie, ale nazwa szlaków w dolomitach. Trzeba przyznać, ze
robią wrażenie:) Ja sam mam lęk wysokości, co tylko potęguje to odczucie. Nawet jak widziałęm
niektóre trasy z perspektywy wyciągu, to robiło mi się "słabo" ;)


ups ... <zaczerwieniony> wstyd i poruta, mój błąd. Chciałem dobrze napisać ale się śpieszyłem i wyszło jak wyszło. Byłeś w tamtych okolicach? Gdzie konkretnie jeśli można wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem 2 razy w Falcade (ti jest niedaleko Predazzo). Podziwiałem również Marmoladę i Civettę. Polecam każdemu wypad w Dolomity. Ceny porównywalne z polskimi górami (patrz Tatry), a wrażenia wprost niezapomniane. Jedynie można się spierać, czy lepiej wyglądają Dolomity latem czy zimą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dwa razy z rzędu byłem w pieninach. góry choc nie wysokie tak jak tatry to jednak bardzo fajne. byłem na trzech koronach i sokolicy, dwa razy zaliczyłem spływ dunajcem (fajna rzecz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 12:11, janusz82 napisał:

ja dwa razy z rzędu byłem w pieninach. góry choc nie wysokie tak jak tatry to jednak bardzo
fajne. byłem na trzech koronach i sokolicy, dwa razy zaliczyłem spływ dunajcem (fajna rzecz)


Ja w tamtym roku mialem podobne osiagnięcia z tym, że w 3 dni załatwiliśmy trasę:
Szczawnica -> Radziejowa -> Wysoka - > wąwóz Homole -> 3 Korony - > Spływ Dunajcem -> Turbacz
a więc bardzo pracowite 3 dni :D
Ale w zasadzie trzmam sie Taterek - ten wypad to miała być taka odmiana

Następny plan to Bieszczady (ten rok) i Karkonosze (pewnie dopiero przyszły)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś próbuje ożywić ten wątek (jak widać dla naszych forumowiczów jedyne sporty to FIFA, PES itp. :D)

Proponuje pójść za ciosem...
Zróbmy tu małe foto-sprawozdanie z naszych górskich wędrówek.
Jeśli dysponujecie takimi zdjęciami - wrzucajcie tutaj!!
Ja swoje umieszczę wieczorem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2006 o 13:16, GeoT napisał:

Proponuje pójść za ciosem...
Zróbmy tu małe foto-sprawozdanie z naszych górskich wędrówek.
Jeśli dysponujecie takimi zdjęciami - wrzucajcie tutaj!!
Ja swoje umieszczę wieczorem :)


GeoT dorzucę coś jutro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować