Zaloguj się, aby obserwować  
strajker

"Medieval Total War" a Ruś Halicka (Lwów)

1 post w tym temacie

Na necie można natrafić na konkurs współorganizowany z CD Projektem z okazji premiery "Medieval II Total War"

A w nim takie m.in. pytanie:

Cyt.: "2. Ruś Halicka jako całość została, jako pierwszy trwały, całkowicie obcy etnicznie nabytek terytorialny, przyłączona do Polski za panowania:

* Kazimierza Wielkiego, poprzez aneksję zbrojną, formalnie prawem sukcesji po zamordowanym księciu Bolesławie Jerzym Trojdenowiczu
* Bolesława Śmiałego, prawem podboju
* Władysława Jagiełły, na mocy unii personalnej w Krewie"

Nie udzielam tu oczywiście odpowiedzi na to pytanie ani nie szukam odpowiedzi, który z podanych wariantów jest "prawidłowy" ale o czymś innym chciałem powiedzieć - oczywiście rozumiem/przyjmuję do wiadomości, że autorzy Konkursu chcieli dobrze tyle, że... Ruś Halicka czyli Ruś Czerwona to w dużej mierze ziemie nazywane kiedyś jeszcze inaczej... Grodami Czerwieńskimi - i te ziemie należały do Państwa Polskiego u jego zarania - to było nasze dziedzictwo i kolebka Państwa Polskiego!

http://lwow.home.pl/semper/jak.html

W latopisie tzw. Nestora (ruskiego dziejopisarza) czyli "Powieści lat doczesnych" pod rokiem Pańskim 981 zapisano: "W roku 981 poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich: Przemyśl , Czerwień i inne grody...". Ze zdania tego niedwuznacznie wynika ,że Przemyśl i Czerwień były grodami lędzkimi czyli polskimi. Przyjmuje się ,że Przemyśl , podobnie jak grody Czerwieńskie przyłączył ponownie do Polski Bolesław Chrobry w 1018 roku , w roku 1031 zaś powtórnie zagarnęła je Ruś, czego dowód znajdujemy znowu u Nestora: "W roku 1031 Jarosław i Mścisław zebrali wojów mnogich , poszli na Lachów i zajęli Grody Czerwieńskie znowu i spustoszyli ziemię lacką , i mnóstwo Lachów przywiedli , i rozdzielili ich. Jarosław osadził swoich nad Rosią , i są do dziś dnia"

Ludność prapolska uległa tam w znacznym stopniu rutenizacji , czy też wyparciu. Element polski uległ tu osłabieniu także wskutek deportacji , np. pod Kijów nad rzekę Roś już w początku XI wieku (Nestor - zapiska z roku 1031).

Prof. Witold Dzieciol ( "Tysiąclecie zwiazku Ziemi Czerwinskiej z Polska", "Teki Historyczne", Londyn 1966-1968, t.XV, str.43-70) zwraca uwage na to, ze "fakt historyczny" o tym, jak to ruski książe, Daniel, zalożył Lwów dla swego syna, Lwa Danilowicza, ok. 1259 r. wcale nie musi byc "faktem" ale zwykla legenda, nie mającą podstw zródłowych.

Pierwszy mówił o tym "fakcie" niejaki Zimorowicz ale mówił o tym w... XVII w a wiec 400 lat po tym "fakcie".
Jest to wiec niczym nie podparta siedemnastowieczna hipoteza, która z biegiem czasu stała się legenda i "niepodważalnym aksjomatem".
Hipotezie tej przeczy archeologia, dowodząca, ze Lwów istniał jako gród na długo przed owymi książętami ruskimi.Co więcej-jako miejsce siedzib ludzkich można datować go aż na czasy rzymskie.
Także nazwa miasta "Lwów" wcale nie musi wywodzić się od imienia księcia, "Lwa" ale może to być całkiem zwyczajnie samorodna, lechicka nazwa -na ziemiach
polskich często występują rożne Lwówki (jak na Dolnym Śląsku, pomiędzy Zgorzelcem a Jelenia Góra), Lwówek w Wielkopolsce pod Pniewami, na pograniczu Mazowsza i Kujaw, na północ od Łowicza, na wschód od Kostynia i Kutna.
Co ciekawsze: na ziemiach Rusi nazwa ta nigdzie (poza samym Lwowem) nie występuje.

Innym ważnym faktem jest to, ze łacińska archidiecezja we Lwowie (1375) jest ...starsza od ruskiej (...1540r)... etc.

Reasumując - gwoli prawdy żadna z wzmiankowanych konkursowych propozycji w/w pytania nie jest historycznie poprawny i te ziemie nie były całkowicie obce etnicznie wobec Polski.
Dziś to już przeszłość i nie można cofnąć zegara ale warto pamiętać jak było i nie ulegać współczesnej polityce która "dorabia" historię!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować