Zaloguj się, aby obserwować  
Morfieusz

Neverwinter Nights 2 - Polskie Patche, Łaty, HotFixy - oczekiwania, problemy, zmiany i wszelakie inne sprawy :) [M]

3095 postów w tym temacie

Dnia 24.01.2007 o 14:47, Daimon_Frey napisał:

Może dlatego, że jak to któryś z pracowników już kiedyś chyba mówił, że podstawą kontaktów
są maile, a na odpowiedź na nie trza czekać. Chyba nie chciałbyś, aby ktoś codziennie do Ciebie
wydzwaniał. Poza tym duża różnica czasu między CDP a Obsidianem też robi swoje.


A ja mam tylko jedno zastrzezenie
Informowac ludzi o rzeczywistej sytuacji
A nie robic jakies uniki czy cos obiecywac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:16, pat-i-mat napisał:

Do tego wystarczy tyko i wyłącznie dobrze spisana umowa o prawach i obowiązkach każdej ze stron.
Chyba że umowa jest spisana na korzyść jednej ze stron, no wtedy nie ma co się szarpać bo i
tak się nie wygra i zostaje tylko wilce posunięta uprzejmość w negocjacjach tego co się nam
należy a nie ma w umowie.


Ja to widzę tak. Właścicielem jest Obsidian/Atari i to oni dyktują warunki. CDP mogło by się np. upierać: "wydamy waszą grę w Polsce, ale chcemy gwarancji na terminowość patchy". Z jednej strony, Atari w takiej sytuacji mogłoby zrezygnować z CDP i dać prawa do wydania np. Cenedze, która warunków by nie stawiała. Z drugiej strony, jak niedotrzymanie takiego warunku miałoby być respektowane? Jak nie dotrzymają terminu to co? Płacą karę na rzecz CDP?
Ponieważ to Atari jest w tym przypadku górą, ma możliwość wybrania sobie między CDP, Cenegą i innymi, CDP musi tak negocjować aby zadowolić głównie Atari, a nie siebie. Choć pewnie woleliby inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Z jednej strony, Atari w takiej sytuacji mogłoby zrezygnować z CDP i dać prawa do wydania np. Cenedze,
która warunków [teminowe wydawanie patchy - L.] by nie stawiała.

CDP miał świadomość w co sie ładuje, bo na patch 1.61 do NWN 1 czekaliśmy 115 dni.

Wiec firma miała wybór: Czy polonizuje grę zgarniajac kasę i tracąc na reputacji czy też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:54, Zebek napisał:

A ja mam tylko jedno zastrzezenie
Informowac ludzi o rzeczywistej sytuacji
A nie robic jakies uniki czy cos obiecywac


Twierdzisz, że to co mówią nie jest prawdą, a sytuacja wygląda zupełnie inaczej?
Skąd ta pewność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:55, Daimon_Frey napisał:

> Do tego wystarczy tyko i wyłącznie dobrze spisana umowa [...]
Ja to widzę tak. Właścicielem jest Obsidian/Atari i to oni dyktują warunki. CDP mogło by się
np. upierać: "wydamy waszą grę w Polsce, ale chcemy gwarancji na terminowość patchy". Z jednej
strony, Atari w takiej sytuacji mogłoby zrezygnować z CDP i dać prawa do wydania np. Cenedze,
która warunków by nie stawiała. Z drugiej strony, jak niedotrzymanie takiego warunku miałoby
być respektowane? Jak nie dotrzymają terminu to co? Płacą karę na rzecz CDP?

[...]
Nie sądzę, że CDP płaci opłaty za oprogramowanie z góry. A to oznacza, że w umowie może nie być zapisów, że Atari płaci za nieterminowość kasę do CDP, ale mogą być zapisy, że przez nieterminowość CDP zapłaci Atari mniej.

Ale zupełnie nie mam pojęcia, jaka jest pozycja negocjacyjna CDP wobec dużych wydawców zagranicznych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:14, Leehtr napisał:

CDP miał świadomość w co sie ładuje, bo na patch 1.61 do NWN 1 czekaliśmy 115 dni.

Wiec firma miała wybór: Czy polonizuje grę zgarniajac kasę i tracąc na reputacji czy też nie.


NWN1 - BioWare
NWN2 - Obsidian
Po tym nie mozna wnioskować, że sytuacja przy obu grach będzie identyczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:47, Daimon_Frey napisał:

> Wciąż jednak nie potrafię zrozumiem co znaczy "Obsidian się nie odzywa".

Może dlatego, że jak to któryś z pracowników już kiedyś chyba mówił, że podstawą kontaktów
są maile, a na odpowiedź na nie trza czekać. Chyba nie chciałbyś, aby ktoś codziennie do Ciebie
wydzwaniał. Poza tym duża różnica czasu między CDP a Obsidianem też robi swoje.


Aha.
Znowu błyskam tu pewnie jakimś niezrozumieniem zasad rynku, ale:
a) owszem, nie lubię kiedy ktoś do mnie codziennie wydzwania. Dlatego, kiedy ktoś zaczyna, staram się doprowadzić do szybszej finalizacji projektu, żeby nie miał powodu.
b) jeślli pracownicy CDP przestają być pracownikami CDP z nadejściem godziny 17.00, to to jest zakład wulkanizacji, a nie międzynarodowa firma i niech mi nie wciskają czegokolwiek o negocjacjach.
c) nie ma żadnych szans powodzenia w korespondencyjnych negocjacjach terminów. Jeśli podstawą rozmów są maile, to trzeba to zmienić.

Dalej:

a) to nie na forum po fakcie ustala się warunki umów pomiędzy firmami. To nie my mamy myśleć o tym jakie powinny być sankcje za opóźnienia.
b) co mnie to wszystko obchodzi? Jestem klientem końcowym. Zakładam, że CDP ma największy wpływ na terminy, zaraz po Obsidianie. Może skoro sobie nie radzą, Atari powinno wybrać Cenegę, czy kogokolwiek innego?
c) mieliście jakieś zmiany w managmencie ostatnimi czasy? Tudzież w kadrze po prostu? Może czas na następne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:18, Daimon_Frey napisał:

NWN1 - BioWare
NWN2 - Obsidian
Po tym nie mozna wnioskować, że sytuacja przy obu grach będzie identyczna.


NWN 1 i NWN 2 to Atari - i to o współpracy z Atari CDP informował graczy chwaląc się pozyskaniem tytułu NWN 2.

Jako, że rok wcześniej doszło do rozwodu CDP z Atari - w tle stale przeplatały sie problemy z patchami do NWN 1 - to mozna wnioskować, że wchodząc do tej samej rzeki byli świadomi w co sie nurzają.

I pewnie zabezpieczyli nasze interesy w umowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:34, Leehtr napisał:

> NWN1 - BioWare
> NWN2 - Obsidian
> Po tym nie mozna wnioskować, że sytuacja przy obu grach będzie identyczna.

NWN 1 i NWN 2 to Atari - i to o współpracy z Atari CDP informował graczy chwaląc się pozyskaniem
tytułu NWN 2.

Jako, że rok wcześniej doszło do rozwodu CDP z Atari - w tle stale przeplatały sie problemy
z patchami do NWN 1 - to mozna wnioskować, że wchodząc do tej samej rzeki byli świadomi w co
sie nurzają.

I pewnie zabezpieczyli nasze interesy w umowie.


Chyba swoje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:23, Kaen napisał:

> > Wciąż jednak nie potrafię zrozumiem co znaczy "Obsidian się nie odzywa".
>
> Może dlatego, że jak to któryś z pracowników już kiedyś chyba mówił, że podstawą
kontaktów
> są maile, a na odpowiedź na nie trza czekać. Chyba nie chciałbyś, aby ktoś codziennie
do Ciebie
> wydzwaniał. Poza tym duża różnica czasu między CDP a Obsidianem też robi swoje.

Aha.
Znowu błyskam tu pewnie jakimś niezrozumieniem zasad rynku, ale:
a) owszem, nie lubię kiedy ktoś do mnie codziennie wydzwania. Dlatego, kiedy ktoś zaczyna,
staram się doprowadzić do szybszej finalizacji projektu, żeby nie miał powodu.
b) jeślli pracownicy CDP przestają być pracownikami CDP z nadejściem godziny 17.00, to to jest
zakład wulkanizacji, a nie międzynarodowa firma i niech mi nie wciskają czegokolwiek o negocjacjach.
c) nie ma żadnych szans powodzenia w korespondencyjnych negocjacjach terminów. Jeśli podstawą
rozmów są maile, to trzeba to zmienić.

Dalej:

a) to nie na forum po fakcie ustala się warunki umów pomiędzy firmami. To nie my mamy myśleć
o tym jakie powinny być sankcje za opóźnienia.
b) co mnie to wszystko obchodzi? Jestem klientem końcowym. Zakładam, że CDP ma największy wpływ
na terminy, zaraz po Obsidianie. Może skoro sobie nie radzą, Atari powinno wybrać Cenegę, czy
kogokolwiek innego?
c) mieliście jakieś zmiany w managmencie ostatnimi czasy? Tudzież w kadrze po prostu? Może
czas na następne?


1. Proszę nie obrażać dobrych zakładów wulkanizacyjnych :) Znam takie ( sam kiedyś miałem przyjemniość), które załatwiają sprawę nawet po godzinach pracy - jeśli takie jest zapotrzebowanie.
2. Jestem lekarzem i odpowiadam na wszystkie telefony swoich pacjentów - nawet jeśli są one w godzinach, w których pracownicy CDPROJEKT siedzą w domach i oddają sie uroczemu odpoczynkowi po źle wykonanej pracy. Gdybym tych telefonów nie odbierał i odpowiednio na nie nie reagował to nie stać byłoby mnie nawet na zakup gry w CDProjekt, nie mówiąc już o utrzymaniu rodziny. Widocznie produkcja i polonizacja gierek komputerowych jest w naszym kraju bardziej poważana od ratowania ludzkiego zdrowia - i ludzie za to odpowiadający mogą pozwolić sobie na więcej w stosunku do swoich klientów/pacjentów/podopiecznych czy jak ich tam zwać.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:55, Daimon_Frey napisał:

> Do tego wystarczy tyko i wyłącznie dobrze spisana umowa o prawach i obowiązkach każdej
ze stron.
> Chyba że umowa jest spisana na korzyść jednej ze stron, no wtedy nie ma co się szarpać
bo i
> tak się nie wygra i zostaje tylko wilce posunięta uprzejmość w negocjacjach tego co się
nam
> należy a nie ma w umowie.

Ja to widzę tak. Właścicielem jest Obsidian/Atari i to oni dyktują warunki. CDP mogło by się
np. upierać: "wydamy waszą grę w Polsce, ale chcemy gwarancji na terminowość patchy". Z jednej
strony, Atari w takiej sytuacji mogłoby zrezygnować z CDP i dać prawa do wydania np. Cenedze,
która warunków by nie stawiała. Z drugiej strony, jak niedotrzymanie takiego warunku miałoby
być respektowane? Jak nie dotrzymają terminu to co? Płacą karę na rzecz CDP?
Ponieważ to Atari jest w tym przypadku górą, ma możliwość wybrania sobie między CDP, Cenegą
i innymi, CDP musi tak negocjować aby zadowolić głównie Atari, a nie siebie. Choć pewnie woleliby
inaczej.


Moim zdaniem jest w tym dużo racji:).....ale dodam, że moim zdaniem ważna kwestią jest też budowa swojej marki przez CDP. Takie wpadki jak z NWN działają napewno negatywnie na opinie o CDP, która traci w jakieś mierze swoich klientów (choć oczywiście jest to pewnie nadal bardzo znikoma ilość osób, ale przy większej ilości takich wpadek może spowodować jeszcze wiekszą "emigracje" klientów). Tak samo przecieki o rzetelności o krajowej opinii o dystrybutorze są brane pod uwage przy wyborze np. przez Atari z kim spisać umowę.
Każdy kij ma dwa końce;) a wybory tego typu nigdy nie są łatwę:) Osobiście uważam, że CDP mógłby negocjować warunki wydawania patcha dla Polskiej wersji językowej...wydaje mi się, że ma na tyle silną pozycje w negocjacjach i niewiele mniejszą niż inni dystrybutorzy w krajach obcych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troche postow przybylo i czytam i oczom nie wierze, jakis patch CDP chce zrobic... i co to nam da? Bedzie to kompatybilne z wersjami angielskimi oryginalnymi? Jeszcze takich przekretow to nie bylo jak slowo daje... A co ciekawe nadal nie wiadomo kiedy mozemy sie spodziewac patcha.......... Ehhh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 17:22, Kris_bla napisał:

Troche postow przybylo i czytam i oczom nie wierze, jakis patch CDP chce zrobic... i co to
nam da? Bedzie to kompatybilne z wersjami angielskimi oryginalnymi? Jeszcze takich przekretow
to nie bylo jak slowo daje... A co ciekawe nadal nie wiadomo kiedy mozemy sie spodziewac patcha..........
Ehhh


Jeśli faktycznie robią to przynajmniej fajnie, że sie angażują i próbują naprawić swoje i Obsidiana błędy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 17:22, Kris_bla napisał:

Troche postow przybylo i czytam i oczom nie wierze, jakis patch CDP chce zrobic... i co to
nam da? Bedzie to kompatybilne z wersjami angielskimi oryginalnymi? Jeszcze takich przekretow
to nie bylo jak slowo daje... A co ciekawe nadal nie wiadomo kiedy mozemy sie spodziewac patcha..........
Ehhh


Wydaje mi się, że chodzi tu o patcha do polonizacji. Wątpię, czy CDP ma prawo ingerować w samą strukturę gry, a już na pewno nie w kampanię.

Offtopicowo:

Pamiętam (bardzo dobrze) jak jeszcze nie tak dawno temu o grach dyskutowała grupa podekscytowanych trzynastolatków zastanawiająca się skąd wziąć kieszonkowe na dodatek do Baldura, czy czas pomiędzy sprawdzianami z matematyki. A teraz proszę: Lekarze, prawnicy, biznesmeni (informatyków, pardon, można się było spodziewać:P). Ot, świat się zmienia:).
Tylko branża stoi w miejscu z tendencją do cofania. Bo ja na przykład nie instalowałem nigdy patcha do Tormenta.

MarcinRob: Pięknie powiedziane: "nie stać byłoby mnie nawet na zakup gry w CDProjekt, nie mówiąc już o utrzymaniu rodziny":>>>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:16, Daimon_Frey napisał:

> A ja mam tylko jedno zastrzezenie
> Informowac ludzi o rzeczywistej sytuacji
> A nie robic jakies uniki czy cos obiecywac

Twierdzisz, że to co mówią nie jest prawdą, a sytuacja wygląda zupełnie inaczej?
Skąd ta pewność?


A wolisz wierzyć CDP, które zrobiło wszystkich tu w wała już cztery razy i miec nadzieje, że piąty raz "nieoficjalnej" obietnicy dotrzyma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2007 o 17:30, Kaen napisał:

Wydaje mi się, że chodzi tu o patcha do polonizacji. Wątpię, czy CDP ma prawo ingerować w samą
strukturę gry, a już na pewno nie w kampanię.


ALE JA NIE CHCĘ poprawki błędów wersji PL ... nie na tym mi najbardziej zależy do ^&#%@&$^$^#& nędzy .. :////

chcę poprawki do błędów w misjach w singlu, chcę poprawę wydajności, CHCĘ ŻEBY NEESHKA MIAŁA OGON !!!
JUŻ MIESIĄĆ GRA LEŻY NA PÓŁCE ! straciła CAŁY swój urok, pierwszy czar posiadania NWN@ prysnął dawno temu &$&#&*#&$ i teraz to juz po prostu NIE CHCE MI SIE NAWET GRAĆ!!!

DISRESPECT CDP !

:((((

i niech zatrudnią kogoś do odpowiadania na maile skoro to takie trudne udzielić kilka prostych informacji .. niekoniecznie związanych z NWN2 ..

ciągle tylko jakieśtłumaczenia obietnice ple pleple a DALEJ JESTEŚMY ROBIENI W WAŁA !

a co mnie obchodzi ze obsidian to czy tamto? ile można podawać terminow??? albo milczec udając ze nic sie nie stąło. Pewnie potem KIEDYŚ dostaniemy tego patcha i firma w glorii i chwale uzna ze PRZECIEŻ NIC SIĘ NIE STAŁO.

zabiliście mi radość z gry ! - zapamiętajcie sobie to CDP''owcy .. bo ja sobie to zapamiętam..
ze smieszne? ze jeden klient mniej czy więcej to malo istotne?

dupa nie firma. sory. i zadne tłumaczenie do mnie nie dotrze po tym jak to wszystko wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mocne słowa przyjacielu! Rozumiem Twoją złość, wszyscy jesteśmy poirytowani i wściekli tą cała sytuacją, ale polecam trzymanie nerwów na wodzy... Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 19:22, Uzik napisał:

Mocne słowa przyjacielu! Rozumiem Twoją złość, wszyscy jesteśmy poirytowani i wściekli tą cała
sytuacją, ale polecam trzymanie nerwów na wodzy... Pozdrawiam...


czekałem lekko ponad 60 stron w tym topiku i uważam że i tak powstrzymałem się przed 90% rzeczy jakie miałem ochotę im napisać ...

wiem, że krzyki wrzaski itp nic nie dają ale każda cierpliwość kiedyś się kończy ..

to trwa już po prostu za długo .. nie dzień, dwa czy tydzień ..

poza tym wkurza mnie uchylanie się od konsekwencji i te bzdurne tłumaczenia.
jakie dostaniemy zadośćuczynienie za to wszystko?
a może uważają że to ''noł big dil'' ?
dalej uważają się za najlepszego dystrybutora na rynku?
a czemu nei mogłem wystawić NWN2 negatywnego komentarza zeby przestrzec innych>?

trzymam nerwy na wodzy ... ;)
ale TYLKO dlatego że udało mi się dorwać BS4 PL iu mam się czym zająć teraz, podczas gdy ci co zamówili grę w preorderze klną bo powinni dostać pierwsi a tu w sklepach nie ma, a tu jakaś wichura popsuła drukarnię a tu ple ple ple ..

dawać patcha.
że się tak wyrażę ... ;) - MIGIEM :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CDP chyba chcą pobić rekord w ilości niespełnionych obietnic. Swoją drogą ciekawe ile już jest na ich koncie? Oczywiście nie można ich za to obwiniać bo w końcu to nie oni tworzą ten patch, ale dlaczego obiecują i obiecują zamiast powiedzieć "Obsidian nie podał nam daty ukazania się patcha 1.03 PL do NWN2" to byłoby proste rozwiązanie. Wciąż widać tylko będzie w tym tygodniu albo nie wiadomo kiedy. Mam nadzieje że patch nie ukaże się tak szybko jak śnieg w Grudniu roku 2006.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować