Zaloguj się, aby obserwować  
Ksar666

Ateizm

6335 postów w tym temacie

Dnia 04.03.2008 o 18:44, Mogrim napisał:

Czyli jak mówiłem - to co niewygodne wywalić.


Tak jak zrobili w IV wieku n.e. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 18:51, Everial napisał:

Tak jak zrobili w IV wieku n.e. :)


W IV wieku nie mieli czego wywalać, bo nie było jeszcze oficjalnego kanonu. Na podstawie pism wczesnochrześcijańskich można stwierdzić, że składał się z tych samych ksiąg które od początku uważano za natchnione (a w IV wieku zostało to oficjalnie potwierdzone przez następców apostołów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.03.2008 o 18:44, Mogrim napisał:

Nie katolicyzmu tylko swojego nowego wyznania.


Jak sam stwierdzasz to nowe wyznanie, więc korzenie tego nowego wyznania to forum gram.pl więc -_-(no i mój umysł, skoro tak mamy być szczegółowi.) Mi chodzi o korzenie katolicyzmu jednak.A z tych korzeni--> nowe wyznanie. Proste.

Dnia 04.03.2008 o 18:44, Mogrim napisał:

Na jakiej zasadzie cuda Jezusa są bardziej potwierdzone od stygmatów? O_O
Poza tym jeśli pośrednią interwencję odrzucasz, to odrzuć wszystkie księgi prorockie
ST - to też jest pośrednictwo. No i listy apostolskie - przecież to jest pośrednictwo
jak nic.


Oczywiście, listy apostolskie w żadnym wypadku nie wpływały na moją wcześniejszą wiarę więc mogę je zostawić w spokoju. Cuda Jezusa uznaję dlatego że są w Biblii, stygmaty pojawiają się z powodu wiary człowieka.. Gdy udowodniono że nie można było ukrzyżowac człowieka przybijając gwóźdź w środku dłoni, stygmaty u kolejnych osób były już "przesunięte". Ot na takiej zasadzie stygmaty są dla mnie mniej wiarygodne jako rzekome działanie Boga.

Dnia 04.03.2008 o 18:44, Mogrim napisał:

Czyli jak mówiłem - to co niewygodne wywalić.


Nie niewygodne, tylko po co w mojej wierze są mi potrzebne działania i przemyślenia innych wierzących? Odrzucam to co niepotwierdzone odgórnie(i chodzi mi o samiusieńką górę). Ogólnie całe kultywowanie tradycji jest dla mnie dziwne, czemu na przykład Kościół nie każe się umartwiać(biczowanie) mimo że taka kiedyś była "tradycja" (No, lub też ogólne zachowanie)? -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 19:03, konrad16061990 napisał:

/.../ Gdy udowodniono że nie można było ukrzyżowac
człowieka przybijając gwóźdź w środku dłoni, stygmaty u kolejnych osób były już "przesunięte". /.../

Bład. można ukrzyżować człowieka wbijając gwoździe w dłoń. Tyle, że gwoździe wbite w tym miejscu utrzymuja ciało tylko do wagi 70-75 kg. Na Całunie Turyńskim są ślady gwoździ w przegubach - miejsce wbicia gwoździ było znane od dawna. Nawet, przyjmujac, ze Całun ma tylko połowę przypisywanego mu wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poprawienie mnie;] Tak czy siak stygmaty występowały w różnych miejscach u różnych ludzi, więc uważam je dlatego za niezbyt wiarygodne jako działanie Stwórcy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 17:57, konrad16061990 napisał:

Wychodzę z założenia że gdyby Bogu nie podobał się kiedykolwiek
stan naszej duchowości zesłałby na Ziemię kolejne kamienne tablice z przykazaniami/wskazówkami,
lub też cd-romy coby być bardziej na czasie ówczesnie :D

Albo znowu by wszystkich pozabijał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 20:22, Rethas napisał:

Nie no, zauważyłeś że od Sodomy i Gomory Bóg chyba nikogo więcej masowo nie wybił? Hehe.

Kiedyś pewnie musi zrobić to znowu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 14:25, KrzysztofMarek napisał:

> > > > /.../ > To tyle w gestii tego że nie masz nic ciekawego do dodania...;)

Przypuszczam, że ciekawym byłoby dla Ciebie, gdybym podzielił Twój punkt widzenia świata,
ale nie licz na to. Zbyt prostacki, żeby mnie interesował. I robi się coraz bardziej
prostacki. Doprawdy, nie stać Cię na więcej?


Ależ skąd! Spodziewałem się właśnie, że się ze mną przecież nie zgodzisz: ale jak widać po Twoim poprzednim poście nawet na to Cię już nie stać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 20:22, Rethas napisał:

Nie no, zauważyłeś że od Sodomy i Gomory Bóg chyba nikogo więcej masowo nie wybił? Hehe.

A po co? Sami się wybijamy i to nader skutecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 19:03, konrad16061990 napisał:

Oczywiście, listy apostolskie w żadnym wypadku nie wpływały na moją wcześniejszą wiarę
więc mogę je zostawić w spokoju. Cuda Jezusa uznaję dlatego że są w Biblii


A na jakiej podstawie Biblia jest wiarygodna? Przecież sam napisałeś, że jeśli uznasz to za stosowne to odrzucisz jego część. Czemu wierzysz Biblii, a nie temu co udokumentowano o wiele dokładniej?

Dnia 04.03.2008 o 19:03, konrad16061990 napisał:

Nie niewygodne, tylko po co w mojej wierze są mi potrzebne działania i przemyślenia
innych wierzących?


No listy apostolskie np. to są przemyślenia apostoła... wywalić.

Dnia 04.03.2008 o 19:03, konrad16061990 napisał:

czemu na przykład Kościół nie każe się umartwiać(biczowanie) mimo że taka kiedyś była "tradycja"


Jakoś nie słyszałem, że Kościół kazał się ludziom biczować, albo żeby chociaż ludzie (poza nielicznymi wyjątkami) tak czynili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2008 o 15:52, KrzysztofMarek napisał:

> Nie no, zauważyłeś że od Sodomy i Gomory Bóg chyba nikogo więcej masowo nie wybił?
Hehe.
A po co? Sami się wybijamy i to nader skutecznie.

a niby kto sie wybija przeciesz 97% polaków to chrzescijanin poządni katolicy to niby kto ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2008 o 21:28, Mogrim napisał:

A na jakiej podstawie Biblia jest wiarygodna? Przecież sam napisałeś, że jeśli uznasz
to za stosowne to odrzucisz jego część. Czemu wierzysz Biblii, a nie temu co udokumentowano
o wiele dokładniej?


Cóż, na czymś muszę się oprzeć, odrzucając Biblię coś jeszcze mi pozostanie? W Biblii znajdują się opisy cudów które określiłem mianem "interwencji" więc Biblia jak najbardziej pozostanie w co istotniejszych fragmentach conajmniej.;]
A i poza tym wiek biblii skłania mnie do uznania ją za integralną część religii w wielu fragmentach, za taki "rdzeń" do którego chcę się dostać..
Stygmaty są udokumentowane, ale dalej uważam je za efekt wiary, nie działanie Boga, dla mnie podstawą do odrzucenia stygmatów jest to, że różni ludzie mają je w różnych miejscach, Bóg nie ma prawa się pomylić w umiejscowieniu..

Dnia 05.03.2008 o 21:28, Mogrim napisał:

No listy apostolskie np. to są przemyślenia apostoła... wywalić.


Nie mam zastrzeżeń, encykliki choćby miejsca w biblii nie mają, to listy apostolskie nie muszą być tak faworyzowane..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2008 o 21:33, szypek2 napisał:

> > Nie no, zauważyłeś że od Sodomy i Gomory Bóg chyba nikogo więcej masowo nie
wybił? /.../
a niby kto sie wybija przeciesz 97% polaków to chrzescijanin poządni katolicy to niby
kto ???

W Sodomie i Gomorze mieszkali zapewne Polacy? Zwróć też uwagę na pisownię, bo od Twojej pisowni rozbolały mnie zęby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że biblia na pewno powinna być traktowana symbolicznie. Ale grzech pierworodny też może być symboliczny. Bo może zerwanie jabłka oznaczało np. pierwszą walkę ludzi albo pierwsze ranyi. Adam i Ewa chyba powinni być interpretowani jako plemiona. Może to jakaś pierwsza rasa. Tylko która. Może ludzie sami w sobie są grzechem pierworodnym? Sorry za te pytania retoryczne ale ten temat naprawdę jest wart poświęcenia mu uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.03.2008 o 21:51, KrzysztofMarek napisał:

Nie wiesz, co odpowiedzieć, jak Ci się wytknie bład, to insynuujesz, ze to nie Ty masz
problem, tylko ten, kto Ci wytknał bład. No trudno, już przed Tobą, na zarzut, postawiony
pewnemu filozofowi, że jego teoria nie zgadza się z faktami, filozof odpowiedział, że
tym gorzej dla faktów. Twoja odpowiedź nie jest tak błyskotliwa, ale równie nielogiczna.


Oj moj drogi, to ty masz powazne problemy ze zrozumieniem tekstu czytanego. Ja podalem przyklad, co ludzie nie robia bo nie ma potrzeby, porownujac NIE klaskanie co 10s do nie wierzenia w boga. Bo i to i to nie jest potrzebne do zycia. A jednak jakims cudem (o ironio, boska interwencja?) dales rade zmienic "klaskac CO 10s" na "klaskac 10s". Ale oczywiscie to pozwolilo ci na zabawny zarcik o czerwonych, w koncu ateistach. Nie zmienia to faktu, ze byl on glupi, gdyz ty zle odczytales proste zdanie- klaskac co 10s.
Ludzie nie klaszcza 10s bo nie ma potrzeby- i nie ma potrzeby na dogmat, dlaczego tego nie robia.
Ludzie (niektorzy) nie wierza w boga bo nie ma potrzeby- i nie ma potrzeby na dogmat, dlaczego tego nie robia.

Co do ateizmu, to znowu pojawia sie twoje skrzywione spojrzenie na rzeczywistosc. Dodajesz sobie, czym jest ateizm nie wiem wg czego- chyba wlasnego widzimisie. Piszesz, ze to z ateizmu wynika, a nie przyszlo ci do glowy, ze to ateizm moze z czegos wynikac. Np. z checi dowodow na wszystkie dziwne cudenka.
Z ateizmu wynika jedynie, ze wedle ateistow nie ma zadnego boga lub czegos w ten desen.
Nikogo w sumie nie obchodzi co to wg ciebie jest ateizm. Ateista nie wierzy w boga. Proste. To, czy TWOIM wiekszosc ateistow (ciekawe skad takie dane, ale dobra) ma TE za dogmat, nie znaczy, ze tak jest. Twoje zdanie w tej sprawie jest jak zdanie Tomka, wg ktorego Ziemia jest kwadratowa.
Zreszta jest to (znowu) bledny obraz, bo wierzacy tez moga "wierzyc" w TE i uznawac ewolucje jako narzedzie boga.
Moze i niektorzy chcieliby zrobic z ateizmu religie- dodac jakis symbol, do ktorego sie beda modlic, dac jakiegos guru, przykazania, zasady itd. Ale jakos nic nie zapowiada, by tak bylo.
W zasadzie nie wiem po co usilnie starasz sie dopisac cos, co jest tak proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować