Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Dnia 25.02.2007 o 23:09, morthi napisał:

dopuki nie przekraczam magicznych 10% fsb to wszystko dziala super czyli jak mam fsb na 219.69
to jest ok ale wystarczy ze przesune na 220.14 i juz zaczyna sie skakanie obrazu i pojawiaja
sie artefakty - ale tylko w heroesach 5 :) wszystko inne dziala bez problemu
procek jest na idle na 40 stopniach a w stresie na gora 49 :)
dopuki nie przekraczam magicznych 10% fsb to wszystko dziala super czyli jak mam fsb na 219.69
to jest ok ale wystarczy ze przesune na 220.14 i juz zaczyna sie skakanie obrazu i pojawiaja
sie artefakty - ale tylko w heroesach 5 :) wszystko inne dziala bez problemu
procek jest na idle na 40 stopniach a w stresie na gora 49 :)


Zatem wnioskując z Twojego opisu jednak możesz nie mieć blokady PCI.
Na początku podałem złą wartość. Standardowo PCI ma 33MHz, a AGP ma 66MHz, natomiast PCI-E ma 100MHz.
Jeśli nie ma się blokady to częstotliwość PCI jest uzależniona od FSB i tzw. dzielników jakie płyta obsługuje.
I tak dla FSB 200 masz 33/66 a dla FSB 210 masz 35/70 a dla 220.14 masz już 36.7/73.4 co może już być nistabilną wartością.
Oznacza to, że masz dzielnik 6 - jeśli płyta posiada więcej dzielników to przy 233 posiadając dzielnik 7 miałbyś ponownie 33/66 i tak dalej aż do wyczerpania dzielników.

Zbyt wysokie częstotliwości PCI mogą też owocować utratą danych z dysków ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę podkręcić swojego GF7900GS. Nie wiem jakim programem, poleci ktoś może jakiś. Taki z z "suwakiem" i żeby wczytywał ustawienia odrazu ze startem windy. Miałem rivacośtam i nie działał poprawinie. Ustawiłem 540 rdzeń na 600 a programy do testów pokazywały mi że jest 560...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 19:01, iro1979 napisał:

Chcę podkręcić swojego GF7900GS. Nie wiem jakim programem, poleci ktoś może jakiś. Taki z z
"suwakiem" i żeby wczytywał ustawienia odrazu ze startem windy. Miałem rivacośtam i nie działał
poprawinie. Ustawiłem 540 rdzeń na 600 a programy do testów pokazywały mi że jest 560...



Wypróbuj najnowszego ATItool''a ;) działa z nVidią tak samo dobrze jak z ATI
http://www.techpowerup.com/downloads/436

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. O coś takiego mi chodziło. Powiedz mi jeszcze co i jak gdzie ustawić by się wczytywało na początku windy. Jaka jest optymalno-maxymalna temperatura pracy? Mam teraz r/p 575/780 przy temp 51 stopni. Wcześniej ustawiłem 600/800 Ale temperatura skoczyła do 74 stopni więc nie wiem czy by mi nie spłonęła grafa, fakt zaczęła się stabilizować bo powoli rosło. Jakby granica płonięcia układu była w granicach 120 stopni to bym zostawił te 600/800 spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podciagniecie do 233 spowodowalo zawieszenie kompa :) wiec jedynie 220 jest dobre ale skoro mowis ze mi idzie pci i agp w gore to jakie powinienem ustawic wartosci zeby bylo prawidlowo ?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 21:42, morthi napisał:

podciagniecie do 233 spowodowalo zawieszenie kompa :) wiec jedynie 220 jest dobre ale skoro
mowis ze mi idzie pci i agp w gore to jakie powinienem ustawic wartosci zeby bylo prawidlowo
?:)


Jeśli nie masz dzielnika 7 to najwięcej wyciągniesz te 220MHz FSB. Powyżej tego PCI będzie już za wysokie.
Jeśli masz dzielnik 7 to przy 233 (gdy PCI spadnie na 33) i dobrym napięciu i RAMach pozostawionych na 200 procek powinien normalnie pójść. Ewentualnie można mu mnożnik opuścić o 1 dla testów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 19:47, Szympek napisał:

Jest jakiś program do sprawdzania temperatury np. Karty Graficznej i Procka?

W zakładce nvidi powinno być pokazana temp.(zależy oczywiście od grafiki) procka a co do programu to za pomocą ExperToll możesz też sprawdzić program do podkecania do kart Gainwarda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Czegoś pod P4 muszę poszukać.
Do A64 mam kilka programów, ale to nie to...
Zresztą bardzo możliwe, iż masz zablokowany mnożnik - odkąd przesiadłem się na A64 i resztę, to zupełnie zapomniałem jak było dawniej. A przecież nawet mój stary Athlon 2500+ miał odblokowany mnożnik, bo takiego szukałem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest normalna temperatura pracy karty graficznej? Jakie zakres jest bezpieczny lub chociaż w miarę bezpieczny? Czy 74 stopnie to dużo? Czy duża temperatura może skrócić życie karty - nie chodzi mi o spłonięcie odrazu tylko np. pożyje pół roku i zdechnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 22:50, iro1979 napisał:

Jaka jest normalna temperatura pracy karty graficznej? Jakie zakres jest bezpieczny lub chociaż
w miarę bezpieczny? Czy 74 stopnie to dużo? Czy duża temperatura może skrócić życie karty -
nie chodzi mi o spłonięcie odrazu tylko np. pożyje pół roku i zdechnie?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy od modelu, technologii itp.
Ogólnie im niżej tym lepiej. W sumie większość znanych mi kart nie przekraczała 70*C przy dobrym chłodzeniu.
7800GS mojego brata max ma 58*C. Mój X1900XTX też coś koło tego.

Jest jedna rzecz, która nie może być pominięta. Przy podkręcaniu karty nalezy też zadbać o schłodzenie rejonu zasilania karty - te wszystkie mosfety, kondensatory i inne "dyngsy". Czasami okazuje się, że karta sypie artefaktami pomimo, że procesor graficzny i VRAM są zimne - ale układ zasilania się grzeje.
Ja stosuje 80mm lub 120mm wiatrak owiewający tą okolicę karty. Ewentualnie naklejam na wyjątkowo grzejące się komponenty radiatorki aluminiowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 22:50, iro1979 napisał:

Jaka jest normalna temperatura pracy karty graficznej? Jakie zakres jest bezpieczny lub chociaż
w miarę bezpieczny? Czy 74 stopnie to dużo? Czy duża temperatura może skrócić życie karty -
nie chodzi mi o spłonięcie odrazu tylko np. pożyje pół roku i zdechnie?


taka tempka jest normalna :) (mówię o stresie) mój zestresowany GF79 ma właśnie taka i żyje ,jeszcze :D
Przypomnijmy, że granica w GF to średnio 125* choć nigdy nie testowałem czy system ten spowolni takty :D
owszem duża temperatura skraca życie lub prowadzi do nieodwracalnych zmian (mowa o bardzo wysokim poziomie) w strukturze krzemu ale to inna bajka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 23:32, Łukasz007 napisał:

Przypomnijmy, że granica w GF to średnio 125* choć nigdy nie testowałem czy system ten spowolni
takty :D


Spowolni spowolni - chyba, że ktoś zaingeruje w Low3D ustawienia.
Skąd wiem??? A no stąd, że w moim już martwym asusie 6800GT AGP szwankował układ czujników i pod koniec życia miał takie zwidy, że temperatura skakała na 130*C na chwile - to owocowało spadkiem częstotliwości taktowania.

Wiem też, że karta spokojnie może chodzić przy temperaturze 80*C i więcej, ale gdy układ zasilania zacznie się przegrzewać to i tak pojawią się problemy. Zły obieg powietrza w budzie w połączeniu z podkręcaniem może tym skutkować. Jeszcze zależy jakie się ma chłodzenie - jeśli choć trochę rusza powietrze wokół PCB karty to ok, ale jeśli nie, to można pomyśleć czy nie warto tam czymś dmuchnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 23:37, RobeN napisał:

Spowolni spowolni - chyba, że ktoś zaingeruje w Low3D ustawienia.
Skąd wiem??? A no stąd, że w moim już martwym asusie 6800GT AGP szwankował układ czujników
i pod koniec życia miał takie zwidy, że temperatura skakała na 130*C na chwile - to owocowało
spadkiem częstotliwości taktowania.

Wiem też, że karta spokojnie może chodzić przy temperaturze 80*C i więcej, ale gdy układ zasilania
zacznie się przegrzewać to i tak pojawią się problemy. Zły obieg powietrza w budzie w połączeniu
z podkręcaniem może tym skutkować. Jeszcze zależy jakie się ma chłodzenie - jeśli choć trochę
rusza powietrze wokół PCB karty to ok, ale jeśli nie, to można pomyśleć czy nie warto tam czymś
dmuchnąć.


No u mnie obieg jakiś tam występuje :D
Co do kart to sprawa jest jasna, topowe chłodziwa nie tylko chłodzą gpu ale także pamiątki i sekcje zasilania.
Nawet referencyjne karty (7900GTX) posiadają naprawdę miłe chłodziwa przy których nie trzeba majstrować ,no chyba ,że ktoś bije marki :D i każdy mhz jest na wagę złota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2007 o 23:49, Łukasz007 napisał:

Nawet referencyjne karty (7900GTX) posiadają naprawdę miłe chłodziwa przy których nie trzeba
majstrować ,no chyba ,że ktoś bije marki :D i każdy mhz jest na wagę złota


Ja posiadam blok wodny na GPU więc musiałem się zająć niestety resztą. I u mnie to 120mm wiatraczek na 650RPM - nie słychać go, a swoją rolę spełnia znakomicie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to wporządku. Karta ma przy normalnych ustawieniach, 49-51 stopni. Mam galaxy z zalmanem 540@600/750@780. Te low 3d muszę ustawić bo ustawiłem tak samo. Już nie będę kombinował. Gierki chodzą pięknie. W Joint Operations mam 30-40 klatek. Czasem spadnie do 20 ale żadko (Jak lece heli). Dziękuję za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2007 o 08:04, sferis napisał:

Ile mozna maximum wyciągnąć z procka AMD Athlon 64 3200+ ??

Pozdrawiam,
sferis

Wszystko żależy od danego modelu jaki ci się trafi jeden będzie mniej lepiej się kręcił inny gorzej spokojnie powinien iśc na 2,6-2,7GHz prz w miarę wentylowanej budzie jak masz cooler BOX ale. A jeśli chodzi o max Manchester 3200+ idzie nawet na 3200MHz przy Vcore: 1,7V chłodzenie ciekłym azotem lub suchym lodem:P
Ale najlepiej się chyba kręci Venice 3000 2952,5MHz przy chłodzeniu Freezer 64 PRO. Wszystko zależy od chłodzenia i płyty (jakie może dać napięcie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2007 o 19:23, Chilid napisał:

> Ile mozna maximum wyciągnąć z procka AMD Athlon 64 3200+ ??
>
> Pozdrawiam,
> sferis
Wszystko żależy od danego modelu jaki ci się trafi jeden będzie mniej lepiej się kręcił
inny gorzej spokojnie powinien iśc na 2,6-2,7GHz prz w miarę wentylowanej budzie jak masz
cooler BOX ale. A jeśli chodzi o max Manchester 3200+ idzie nawet na 3200MHz przy Vcore: 1,7V
chłodzenie ciekłym azotem lub suchym lodem:P
Ale najlepiej się chyba kręci Venice 3000 2952,5MHz przy chłodzeniu Freezer 64 PRO. Wszystko
zależy od chłodzenia i płyty (jakie może dać napięcie)


Podkręciłem go i moge max 2,4GHz. Przy 2,5GHz nie mogłem nawet włączyć BIOSu ;P

Pozdrawiam,
sferis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować