Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Otóż jestem ciekaw ile dałoby radę wyciągnąć z Core i7 920 na tej płycie głównej : Gigabyte GA-EX58-UD4 ? tzn. o ile mhz dałoby radę go podwyższyć przy standardowym chłodzeniu (tak mi się wydaje, że mam standardowe ; p). Do tego standardowe pytanie, czy ktoś kto nigdy nie miał styczności z O/C może brać się za kręcenie w/w procesora ?
---
Słyszałem wiele opinii, że do Core i7 najlepiej mieć 6GB ramu (o_0), to prawda ? W ogóle będzie taka ilość obsługiwana ? Sam mam 3GB 1333Mhz i jakoś nie widzę, żeby system potrzebował więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, mam problem ;D No więc pobawiłem się trochę w overclocking. Na początek zwiększyłem FSB z nominalnego 200MHz na 210 Mhz i uzyskałem 2,3Ghz. Żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok, puściłem program Prime95 i po paru godzinach nie wykazał żadnych błędów. Potem everestem sprawdziłem temperaturę i procesor w stresie nie przekraczał 50 stopni C. Wyczytałem na jakimś forum, że tego Athlona można kręcić spokojnie do 2,6Ghz bez zmiany napięć, więc zachęcony takim czymś zmieniłem FSB na 220Mhz, żeby uzyskać 2,4Mhz. Nie zmieniałem jednak napięć ani niczego, zapisałem zmiany w BIOS-ie i...komp się nie włącza. Tzn włącza się, ale monitor zachowuje się tak, jakby był w stanie spoczynku... Czyli trzeba resetować BIOS-a, tak? No to przestawiłem zworki zgodnie z instrukcją z 1-2 na 2-3, włączyłem kompa i to samo. Zmieniłem na nominalne miejsca i też nic. Jakieś sugestie co robić? Z góry dzięki ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Otóż chciałbym niedługo podkręcić swój procesor. Jest to C2D E8400 taktowany fabrycznie(czyli 3GHz). Chciałbym go "podciągnąć" do 4GHz, albo przynajmniej 3,5. Tylko problem w tym, że ja się na tym kompletnie nie znam(nie umiem też podkręcać, ale mam kuzyna, który daje radę).

Reszta mojego sprzętu:
Karta graficzna: Radeon 4850
Pamięci RAM: 4GB Patriot 800MHz CL4
Zasilacz: Chieftec CFT-560A-12S 560W
Płyta główna: Foxconn P35A-S
Obudowa: Antec Three Hundred(ze standardowymi wentylatorami)

Jakiego potrzebowałbym dodatkowego chłodzenia(tj. wentylatora) by podkręcić procesor do 4GHz? Czy w ogóle z tym sprzętem dałoby radę?

Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2009 o 18:08, sinir napisał:

Jakiego potrzebowałbym dodatkowego chłodzenia(tj. wentylatora) by podkręcić procesor
do 4GHz? Czy w ogóle z tym sprzętem dałoby radę?


Jeśli myślisz o podkręceniu do 4Ghz, to wentylator lepszy niż boxowy byłby bardzo, bardzo wskazany. Aczkolwiek do ok. 3,5Ghz spokojnie na boxowym powinien chodzić. A co do pytania "czy w ogóle z tym sprzętem dałoby radę?", to... Haha, niezły żart :) Solidny zasilacz z dużą rezerwą mocy, dobre mobo, całkiem fajna i przewiewna obudowa... Jedyne czego brakuje do pełni szczęścia to pamięci 1066Mhz CL5, ale tak poza tym, twój komp to bardzo dobra baza do O/C :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


No to bardzo fajno :). Gdy kupowałem ten komputer nawet nie myślałem, że do O/C może mi się to wszystko przydać, ale że było "dobre"(i niedrogie) to brałem.

To teraz ta druga część pytania- w jakie chłodzenie wypada zainwestować? Budżet to powiedzmy... 100zł, ale może być trochę więcej, jeżeli jakość będzie odpowiednio wyższa.

No i takie bonusowe pytanko: czy jak podkręcę ten procesor do tych 4GHz, to stracę gwarancję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2009 o 19:12, sinir napisał:

To teraz ta druga część pytania- w jakie chłodzenie wypada zainwestować? Budżet to powiedzmy...
100zł, ale może być trochę więcej, jeżeli jakość będzie odpowiednio wyższa.


W tej cenie najlepsze są Arctic Cooling Xtreme (cena ok. 105-115zł) i Pentagram Karakorum (cena 80-90zł). Xtreme jest lepszy, ale też droższy. Ja bym wziął właśnie jego, ale jeśli nie chcesz przekraczać budżetu 100zł, to równie dobrze możesz wziąć i Karaka, i również powinien się nieźle spisać.

Dnia 19.07.2009 o 19:12, sinir napisał:

No i takie bonusowe pytanko: czy jak podkręcę ten procesor do tych 4GHz, to stracę gwarancję?


Ujmijmy to tak: jeśli jakimś cudem udało by ci się spalić procka (co w normalnych warunkach jest dzisiaj niemal niewykonalne, przez te wszystkie zabezpieczenia przeciw przegrzaniu), i dałbyś go na gwarancje, to powinni go bez problemu wymienić, pod warunkiem oczywiście że nie chwaliłbyś się osiągnięciami w OC :) Bardziej niż o gwarancje można się martwić o samą żywotność procesora, która po OC jednak dość wyraźnie się zmniejsza. Jeśli jednak nie wymieniasz procka raz na 5 i więcej lat, to nie powinieneś tego nawet zauważyć :)

Ale wracając do meritum: nie, overclocking nie powoduję utraty gwarancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4.0 ghz powinienes wyciagnac na tym penrynku, tylko musisz odpowiednio nisko ustawic dzielniki pamieci.
Jezeli bedziesz ocowac na mnozniku x9, to pamieci trza by ustawic 333/667 mhz.
FSB pojdzie na 445 co da okolo 4009 mhz na procesorze. Patrzac na szyne procesora czyli 333 mhz, to po OC na 445 mhz, pamieci wskocza z 667 na okolo 779 mhz. To powinno dzialac.
Oczywiscie napiecie na procesorze podniesc trzeba do okolo 1.38 volta (w zaleznosci od jakosci wafla).
Vtt i Gtl tez trza bedzie podniesc.
Jak by co, to pytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O , widzę ,że temat w końcu ruszył.W takim razie mam pytanie :Poleciałem z moim procem na 2.5ghz(amd athlon 64 x2 3800) przy napięciu 1.4(standard to 1.25).Czy mogę jechać z tym napięciem wyżej?
Temperatury to :
43 spoczynek,56 obciążenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2009 o 20:35, oskiiq napisał:

O , widzę ,że temat w końcu ruszył.W takim razie mam pytanie :Poleciałem z moim procem
na 2.5ghz(amd athlon 64 x2 3800) przy napięciu 1.4(standard to 1.25).Czy mogę jechać
z tym napięciem wyżej?
Temperatury to :
43 spoczynek,56 obciążenie


Lepiej juz nie. Wyciagniesz moze 100 mhz wiecej a procesor bedzie na granicy wytrzymalosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytania. Do kupna chłodzenia może jeszcze trochę minąć, więc chcę spróbować sam(!!!) podkręcić procesor. Obecnie temperatury na procku to 47 st.(Core 0) oraz 50 st.(Core 1). Sprawdzałem programem SpeedFan. Oto pytania:

1) Czy w ogóle jest sens podkręcać(próbnie) o te paręset MHz, kiedy procesor działa w takiej temperaturze?

2) Dałoby radę w ogóle podkręcić do tych 3500MHz na fabrycznym chłodzeniu i bez zmiany napięć(nie jestem ekspertem, ale chyba wystarczy zmienić FSB na 389, nie)?

3) Czytałem w "poradniku" do podkręcania w CDA, że "zabawa" w zmianę napięć(standardowe to chyba 1.2) może się skończyć źle dla procesora. To prawda?

Jak już pisałem wcześniej- jestem w tym kompletnym nowicjuszem :). Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2009 o 16:58, sinir napisał:

Mam kolejne pytania. Do kupna chłodzenia może jeszcze trochę minąć, więc chcę spróbować
sam(!!!) podkręcić procesor. Obecnie temperatury na procku to 47 st.(Core 0) oraz 50
st.(Core 1). Sprawdzałem programem SpeedFan. Oto pytania:


Ale te temperatury to mierzone w stress (procesor w pełni "zajęty") czy w idle (bezczynność)? Najlepiej to (jeśli go jeszcze nie masz) ściągnij programik o nazwie Orthos (ewentualnie Prime95), jest bardzo, ale to bardzo przydatny w OC.

Dnia 20.07.2009 o 16:58, sinir napisał:

1) Czy w ogóle jest sens podkręcać(próbnie) o te paręset MHz, kiedy procesor działa w
takiej temperaturze?


Jest, póki nie będzie osiągał powiedzmy tych 65-70 stopni w stresie to można go dalej spokojnie kręcić. Wiem, że procesor jest w stanie wytrzymać więcej, ale takie temperatury mogą powodować szybsze "zużycie" się układu, tak więc moim zdaniem nie warto go aż tak katować (oczywiście, po wymianie chłodzenia można będzie wycisnąć z niego więcej).

Dnia 20.07.2009 o 16:58, sinir napisał:

2) Dałoby radę w ogóle podkręcić do tych 3500MHz na fabrycznym chłodzeniu i bez zmiany
napięć(nie jestem ekspertem, ale chyba wystarczy zmienić FSB na 389, nie)?


Bez zmiany napięć... Hmm, ciężko mi stwierdzić, ale póki komputer nie będzie się zawieszał i w losowych momentach restartował, to znaczy że aktualne napięcie wystarcza. Generalnie to wszystko zależy od konkretnej sztuki procesora i płyty głównej (moja na przykład ma dużego tzw. Vdropa, czyli po prostu mocno obniża napięcie procesora względem tego jakie ustawiłem, szczególnie pod obciążeniem, i z napięciami muszę dość ostro iść w górę, jeśli komputer ma być stabilny po oc). Ale ogólnie rzecz biorąc, myślę że nawet do 3,5Ghz może wyjść potrzeba delikatnego zwiększenia napięcia.

Dnia 20.07.2009 o 16:58, sinir napisał:

3) Czytałem w "poradniku" do podkręcania w CDA, że "zabawa" w zmianę napięć(standardowe
to chyba 1.2) może się skończyć źle dla procesora. To prawda?


Źle skończyć? Co najwyżej procek może wysiąść po roku jeśli mocno zaszalejesz z napięciami. Ale do bicia rekordów pewnie raczej nie aspirujesz, więc nie powinieneś mieć potrzeby jakiegoś ogromnego zwiększenia napięć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Holy shit... Sprawdziłem tym Orthosem. Wybrałem tryb "Small FFTs - stress CPU", bo podobno najbardziej obciąża procesor. W stresie temperatura dochodzi do 73 st., ale dalej nie idzie. No cóż, czyli będę musiał jeszcze poczekać na wentylator? ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hello,
Chciałbym wymienic procesor z ery kamienia łupanego Celeron 430 1,8 GHz na Dual Core e5200 2,5 GHz i dojechać nim tak do 3 GHz . Czy przy mojej konfiguracji

1 Gb DDR
Radeon X1950 256 mb ddr3
płyta głowna AsRock 4CoreDual-SATA2

:poszły" by płynnie coć na minimalnych wymaganiach nowsze gry jak mirrors edge czy prototype ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2009 o 14:51, Mis3u napisał:

Hello,
Chciałbym wymienic procesor z ery kamienia łupanego Celeron 430 1,8 GHz na Dual Core
e5200 2,5 GHz i dojechać nim tak do 3 GHz . Czy przy mojej konfiguracji


Na pewno by doszło do 3GHz, albo nawet i więcej. Tylko trzeba obserwować temperatury... Jak będą za wysokie to nowe chłodzenie.

Mam pytanie do ilu można podkręcić AMD Athlon 3000+ Venice 1.8GHz s939 L2: 512KB z płytką GIGABYTE K8N-SLI z chipem NVIDIA nForce4 SLI MCPs wraz z 1GB DDR400 z dobrym chłodzeniem i zasilaczem???
Bo słyszałem, że chyba można..:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem identycznego Athlonko, jak pamiętam to kręciłem go do ok 2.4-2.5 GHz. Próbuj małymi kroczkami, powiedzmy na początku ze 2x po 100MHz, póxniej co 50 i tak aż do max ustawień. Po każdej zmianie oberwuj temperatury, odpal jakieś gierki albo 3D Marka i patrz czy system chodzi stabilnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2009 o 16:59, igor8472 napisał:

Miałem identycznego Athlonko, jak pamiętam to kręciłem go do ok 2.4-2.5 GHz. Próbuj małymi
kroczkami, powiedzmy na początku ze 2x po 100MHz, póxniej co 50 i tak aż do max ustawień.
Po każdej zmianie oberwuj temperatury, odpal jakieś gierki albo 3D Marka i patrz czy
system chodzi stabilnie.


Dało się nawet spokojnie do 2,5GHz.

Chcę teraz dokupić coś mocniejszego pod s939.
Co proponujecie dla fana overclockingu:
1. Athlon 64 4000+ 2,4GHz SanDiego
2. Athlon 64 3800+ 2,4GHz Venice

Mi odpowiada najbardziej zakup 2 z powodu rdzenia Venice.
Ciekawe, czy dałoby rade dotrzeć do tych 3GHz..hmmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.08.2009 o 18:19, MadDogg napisał:

Chcę teraz dokupić coś mocniejszego pod s939.
Co proponujecie dla fana overclockingu:
1. Athlon 64 4000+ 2,4GHz SanDiego
2. Athlon 64 3800+ 2,4GHz Venice

Mi odpowiada najbardziej zakup 2 z powodu rdzenia Venice.
Ciekawe, czy dałoby rade dotrzeć do tych 3GHz..hmmm


Jak trafisz na dobra sztuke, to powinien pojsc na 2.8 ghz. Mowa o venice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2009 o 18:58, Misquamaqus napisał:

Jak trafisz na dobra sztuke, to powinien pojsc na 2.8 ghz. Mowa o venice.


Myślałem, że trochę więcej..:)
Dziwne, czemu na 3000+ 1.8GHz można dojść do 2.5, a na 3800+ 2,4GHz tylko do 2,8..:P

Niedawno doszedłem Athlonem 64 2800+ 1.8GHz L2:512KB ClawHammer do 2,3GHz bez podnoszenia napięć...
2.3GHz tylko dlatego, że stare mobo GIGA K8VT800 nie daje ustawić FSB na więcej niż 255MHz..:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze starszym Athlonami było tak że im więcej był taktowany pierwotnie tym mniej ci zostało do podkręcenia bo górna granica to było ok 3 gHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.08.2009 o 19:25, MadDogg napisał:

Myślałem, że trochę więcej..:)
Dziwne, czemu na 3000+ 1.8GHz można dojść do 2.5, a na 3800+ 2,4GHz tylko do 2,8..:P

Niedawno doszedłem Athlonem 64 2800+ 1.8GHz L2:512KB ClawHammer do 2,3GHz bez podnoszenia
napięć...
2.3GHz tylko dlatego, że stare mobo GIGA K8VT800 nie daje ustawić FSB na więcej niż 255MHz..:P


Nie wiem jaki trafi Ci sie egzemplaz. Moze i pojdzie na 3.0 ghz, ale to raczej ewenement.
Musialby byc ze srodka wafla a te to juz selekty sa. Zawsze trafiaja do "swoich".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować