Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Dnia 07.10.2011 o 18:15, czeku napisał:

udało mi sie osiągnąć stabilność dzilania ale np mozilla albo jakaś gra po chwili dziania
się mi wyłącza i wyskakuje mi jakiś błąd , bez podkręcenia procka chodzi wszystko dobrze
. ale komp mi sie juz nie wyłącza


...To tylko oznacza że nie jest stabilnie i musisz dalej się bawić z ustawieniami. Zasadniczo po podkręcaniu najrozsądniej jest użyć programów pokroju Hyper Pi, Orthos, 3D Mark i dopiero one wykażą czy jest stabilnie czy nie, samo uruchomienie się Windowsa jeszcze NIC nie znaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2011 o 18:15, czeku napisał:

udało mi sie osiągnąć stabilność dzilania ale np mozilla albo jakaś gra po chwili dziania
się mi wyłącza i wyskakuje mi jakiś błąd , bez podkręcenia procka chodzi wszystko dobrze
. ale komp mi sie juz nie wyłącza


To rzeczywiście komp działa ci stabilnie skoro wyskakują błędy:)

Trochę to dziwne, bo ja swojego proca podkręciłem bez problemu o 400mhz bez zmiany napięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam C2Q 9450, 2x2GB pamięci OCZ Reaper 1066MHz CL5 i 2x2GB OCZ nie wiem jakich 800MHz CL4, I płytę Gigabyte X48DS4. Na procesorze mam Scythe Mugena i o ile pamiętam przy pełnym obciążeniu koło 55 stopni, i proszę o pomoc w kwestii tego co zrobić żeby podkręcić proca, od czego zacząć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać co dokładnie robisz? Zmieniasz tylko prędkość fsb tak?
Ustaw FSB na, powiedzmy 215, niech AGP pozostanie na 66 (ale to się nie powinno zmienić i tak) AGP voltage nie dotykaj, memory też póki co nie. Możesz wyłączyć Clock Spread Spectrum i dla pewności zjedź z HT Frequency na 3x. Napięcie procesora też ustaw na auto (czy tam normal)
Sprawdź czy na takich ustawieniach będzie stabilnie.

EDIT: Za szybko dodałem posta.

Myślę, że to pamięci sprawiają Ci problem. Podaj ich dokładniejszą specyfikację - jaką mają prędkość i czas dostępu, może też być firma.
Tak czy siak znajdź w biosie ustawienia odpowiedzialne za dzielnik prędkości pamięci względem FSB i go zmniejsz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2011 o 13:45, Steelshadow napisał:

Mam C2Q 9450, 2x2GB pamięci OCZ Reaper 1066MHz CL5 i 2x2GB OCZ nie wiem jakich 800MHz
CL4, I płytę Gigabyte X48DS4. Na procesorze mam Scythe Mugena i o ile pamiętam przy pełnym
obciążeniu koło 55 stopni, i proszę o pomoc w kwestii tego co zrobić żeby podkręcić proca,
od czego zacząć?


FSB procesora ustawic na 400 mhz i F10 + enter.
Bios zapisze przetaktowanie i powinno byc OK.
Jezeli pamieci 800 mhz (to one sa "slabe) beda ograniczac OC, zmien w biosie dzielnik pamieci na 667 mhz i F10 + enter.

Ogolnie mowiac: wchodzisz do biosu, ustawiasz dzielnik pamieci na 667 mhz, ustawiasz FSB na 400 mhz i F10 + enter.
Procesor powinien bez problemow wskoczyc na wyzszy mhz i jezeli bedzie OK, mozna sie pokusic o wyzsze OC, dajac FSB na wyzszy mhz (tu juz bedziesz musial sie pobawic).

Poszukaj poradnikoiw do OC "penrynów".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2011 o 16:43, Steelshadow napisał:

A w tej chwili wszystkie pamięci mi chodzą na 800MHz? Poza tym jak się ma podkręcanie
pamięci do podkręcania procesora?


Zawsze nizej taktowane pamieci, zanizaja wyzej taktowane.
To bardzo mądre rozwiazanie, ale mozesz wyjac pamieci 800 mhz i "pobawic" sie z OC.
Jezeli wyciagniesz memki 800 mhz, nie bedziesz musial startowac z dzielnika 667 mhz, tylko z 800 mhz lub, gdy pamieci sa bardzo dobrej marki, pozostawic na 1066 mhz CL5.

OC jest proste, ale bardzo skomplikowane :))).... dobre nie ?

Pamieci podkrecaja sie razem ze zmiana szyny FSB, dla tego zalecam zanizyc dzielnik pamieci o numer nizej, czyli, gdy masz pamieci 800 mhz, dac dzielnik na 667 mhz i krecic FSB.

-> -> -> http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pamiec mam taka
DDR 1GB PC3200 400MHz Goodram CL3
i jeszcze to samo tylko 2x po 512

udało mi się chodzi zmieniłem HT Frequency na 4x a na 3x i chodzi bez żadnych problemów i procesor na 215fbs ustawiony i napięcie normalne nie zwiększane

chciał bym jeszcze trochę podkręcić mam zmieć fsb na wyższy np 240 fsb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam właściwie takie pytanko. Czy opcja MemClock Index Value to to samo co dzielnik FSB:DRAM? FSB na moim kompie to 200 MHz, natomiast taktowanie ramu wynosi 166 mhz (to dziwne, bo w biosie jest pokazane, że 200 mhz) natomiast mam możliwość zmiany tej opcji z tych 200 mhz na np 133 mhz. Czy taka zmiana mogłaby sprawić, że mój procek (amd sempron 2600+) podkręcił by się bardziej niżą 400 mhz jak obecnie ( z 1.6 ghz na 2 ghz, a dalej nie idzie podkręcić bo komp jest niestabilny)? Na innym forum powiedziano mi, że problemem jest wółaśnie to, że ram nie wytrzymuje, więc zastanawia mnie czy przy użyciu tej opcji nie dało by się zmniejszyć taktowania tak by procek osiągnąć nieco lepsze wyniki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już uzyskałem odpowiedź na tamto pytanie. Aktualnie mój amd sempron 2600+ jest podkręcony z 1.6 GHz na 2.1 GHz:D to już prawie 30%, co biorąc pod uwagę wiek, oraz technologię wykonania tego procka, wydaje mi się być, aż nazbyt dobrym wynikiem:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam kilka pytań jeżeli chodzi o podkręcanie. Mianowicie chcę podkręcić Procek (sygnaturka). Jednakże nie chcę robić tego za pomocą mnożnika, bo pokrzaczy mi to C''n''Q (żeby działało, musi być mnożnik ustawiony na auto).
Zatem moje pytanie brzmi, czy za pomocą zwiększania szyny będzie można osiągnąć takty rzędu 3600? Bo wiem, że w procesorach Intela znaczne podkręcanie za pomocą FSB jest niemożliwe.
Czy trzeba też zwiększyć taktowanie RAM?
Ponadto - jaka jest temperatura dopuszczalna w 4870?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2011 o 21:06, Jackal-pl napisał:

Czy trzeba też zwiększyć taktowanie RAM?

Wraz z OC proca częstotliwości rosną. Rzecz jasna proporcjonalnie.

Dnia 24.10.2011 o 21:06, Jackal-pl napisał:

Ponadto - jaka jest temperatura dopuszczalna w 4870?

Im mniej - tym lepiej ;) Jak masz ponad 100*C(jak to było u mnie z 4850) to zastanawiaj się nad wymianą chłodzenia. 80 stopni to jak dla mnie maksimum. Rzecz jasna mówimy o warunach w stresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2011 o 21:22, Niewiernus napisał:

> Czy trzeba też zwiększyć taktowanie RAM?
Wraz z OC proca częstotliwości rosną. Rzecz jasna proporcjonalnie.
> Ponadto - jaka jest temperatura dopuszczalna w 4870?
Im mniej - tym lepiej ;) Jak masz ponad 100*C(jak to było u mnie z 4850) to zastanawiaj
się nad wymianą chłodzenia. 80 stopni to jak dla mnie maksimum. Rzecz jasna mówimy o
warunach w stresie.


Po katuszach OCCT temperatura max stoi w okolicach 78-82 stopnie.
Ale mam jeszcze wentylator 80mm, z tym że mam tak gównianą bude, że nie ma go gdzie przyczepić. Na wysokości procesora mam już jeden, a drugi będzie na wysokości karty (ponadto m am jeden z przodu, 80, i jeden z tyłu 92). No nie ma się co dziwić, buda kosztowała 70 zł. Ale temperatury proca są do przyjęcia, w idlu jest to zaledwie 32-35stopni, a load to temperatury nie przekraczające 54 stopni (max dla tego procka to 65, więc mały OC jest wskazany :D).
Podczas testu GPU chciałem zobaczyć z jaką prędkością kręci się wiatraczek, ale i Riva, i MSI afterburner odmawiały posłuszeństwa. Wątpię, że było to 100%, więc temperatury można by zbić jeszcze.
Dobra, od przyszłego weekendu zaczynamy testy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące zestawu jak w podpisie. Czy ktoś uświadczył problemów z podkręceniem procka i trybem uśpienia w Windowsie 7? U mnie przy maksymalnym możliwym automatycznym podkręceniu go przez płytę (okolice 4,5 GHz) komputer nie potrafi wybudzić się z trybu uśpienia. Podkreślam podkręcam procek z "automatu" czyli robi to w zasadzie płyta, bo ja nie znam się na tym na tyle, by grzebać w jakichś zaawansowanych ustawieniach, więc co możliwe ustawiam na "auto". Jednak skoro tak to wszystko powinno pracować dobrze, a tak nie jest.Tzn. przy taktowaniu na 4,5GHz komputer śmiga pięknie, tylko ten tryb uśpienia ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2011 o 11:01, GeoT napisał:

Mam pytanie dotyczące zestawu jak w podpisie. Czy ktoś uświadczył problemów z podkręceniem
procka i trybem uśpienia w Windowsie 7? U mnie przy maksymalnym możliwym automatycznym
podkręceniu go przez płytę (okolice 4,5 GHz) komputer nie potrafi wybudzić się z trybu
uśpienia. Podkreślam podkręcam procek z "automatu" czyli robi to w zasadzie płyta, bo
ja nie znam się na tym na tyle, by grzebać w jakichś zaawansowanych ustawieniach, więc
co możliwe ustawiam na "auto". Jednak skoro tak to wszystko powinno pracować dobrze,
a tak nie jest.Tzn. przy taktowaniu na 4,5GHz komputer śmiga pięknie, tylko ten tryb
uśpienia ...



Pomysl, od jaiej czestotliwosi zaczynaja sie schody ?
Wroc do ustawien stabilnych i testuj probem.
4.5 ghz przy I7 2600 ??? !!!!!!!

Siagnij sobie "Pink Floyd" i wyluzuj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam procesor Core i5 2500K oraz Asrocka PRO3. Chciałbym podkręcić ten procesor, ale kompletnie się na tym nie znam.

W poradniku na jednej stronie (akurat do mojego Asrocka) znalazłem takie coś:

CPU Ratio Setting na Manual,
Max Ratio na 40x,
Intel SpeedStep Technology na Enabled,
Turbo Boost Limit na Manual,
Short Duration Power Limit, Long Duration Power Limit, Core Current Limit na 250/250/200,
CPU Core Voltage na Offset Mode,
Offset Voltage na +0,005 V,
CPU Load-Line Calibration na Level 5,
DRAM Voltage na minimum 1,5 V (lub tyle, ile wymagają Wasze pamięci),
DRAM Frequency na 1333 MHz,
Advanced -> Enhanced Halt State na Enabled,
Advanced -> CPU Thermal Throttling na Disabled.

Czy takie coś zadziała? Przejście z mnożnika 33 na 40 od razu nie będzie problemem? I czy nie powinienem też wyłączyć opcji Spread Spectrum?

Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2011 o 20:17, Misquamaqus napisał:

Pomysl, od jaiej czestotliwosi zaczynaja sie schody ?
Wroc do ustawien stabilnych i testuj probem.
4.5 ghz przy I7 2600 ??? !!!!!!!


Ciebie dziwi takie taktowanie? Bo mnie nie :)
Tyle maksymalnie umożliwia płyta w ustawieniach biosu, bez grzebania w zaawansowanych szczegółach. Dodam, że nie jest to ciągła praca procka na takim taktowaniu, lecz tylko w stresie. Normalnie pracuje na 1,6 :)

Dnia 29.10.2011 o 20:17, Misquamaqus napisał:

Siagnij sobie "Pink Floyd" i wyluzuj :)


Też może być ale "luzuję" raczej przy innej muzyce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym żeby ktoś mi pomógł podkręcić mój procesor. Czytałem FAQ o tym na innych forach, ale chciałbym pomoc od kogoś z tego forum. Procek chcę podkręcić żeby grać beż żadnych spadków FPS, które są u mnie widoczne w grze Skyrim. Gram na Wysokich ustawieniach, nie Ultra.

Mój cofing:

Płyta główna: P5Q PRO Turbo od Asusa

Karta Graficzna: Geforce GTX 560 Ti DirectCU II TOP od Asusa

Procesor: Core 2 Duo e8400 3,0 GHz LGA775

Pamięć RAM: Geil 2x2GB PC2 8500 1066 MHz DDR2

Zasilacz: CHIEFTEC CFT-500-A12S

Gdy klikam na CPU Fregamncy to nic się nie dzieje. Nie moge zwiększyć wartości z 333 na np 400. Nie wiem dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować