Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Potrzebuje porad jak podkrecic moj sprzet :

intel core 2 duo e8400
gigabyte ep45-ds3
2x2 GB PDP Patriot DDR2
GeForce Gainward GTX260 868mb
Zasilacz Chieftec 800W
Sportowy wiatrak na procku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x2 GB pamięci 1066 MHz CL5 i 2x2 GB 800 MHz CL4, czy w tej chwili wszystko działa na 800 MHz CL5? Generalnie czy wszystkie pamięci muszą być tak samo skonfigurowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2012 o 10:03, Steelshadow napisał:

Mam 2x2 GB pamięci 1066 MHz CL5 i 2x2 GB 800 MHz CL4, czy w tej chwili wszystko działa
na 800 MHz CL5? Generalnie czy wszystkie pamięci muszą być tak samo skonfigurowane?


Wszystko powinno pracować na 800 mhz CL5.
Bios sam sobie to ustawia, chyba, że wymusisz własne ustawienia.

Możesz spróbować w biosie ustawić pamięci na 800 mhz i CL4.
Te memki CL 5 1066mhz, powinny się zgodzić na obniżenie Cash Latency.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2012 o 13:15, Misquamaqus napisał:

Możesz spróbować w biosie ustawić pamięci na 800 mhz i CL4.
Te memki CL 5 1066mhz, powinny się zgodzić na obniżenie Cash Latency.

Mój komputer żyje własnym życiem, po ustawieniu Q9450 na 3480 MHz (pamięci były na 860 MHz Cl 5-5-5-18) napięciach proc 1.35 pamięci 2.05 niby działał poprawnie (zapuściłem linxa na 20min, max 72 stopnie, błąd wyskoczył po 20min, ale to chyba wygaszacz ekranu czy coś takiego). Nagle przestał znajdować kartę dźwiękową, kombinowałem z kartą (wyjmowałem, wkładałem, resetowałem BIOS) i zaczął się resetować po 10 sek od włączenia. Teraz działa na 3 kościach pamięci, czwarta (ta 1066) leży na biurku, kartę dźwiękową znajduje. Jak próbuję włożyć czwarta to koniec, reset. WTF? A z pamięciami mam problem od roku, jak rok temu dokupiłem to mi się tak samo komputer zachowywał, po odesłaniu do serwisu stwierdzili że te nowe (800) były złe i je reklamowali. Jak czyściłem kompa to też musiałem je poprzekładać i resetować BIOS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro podkręcasz procesor (FSB), to pamięci też idą do góry.
Zacznij od zmniejszenia dzielnika pamięci na 667 mhz i podnoś FSB.
Oprócz podniesienia napięcia pamięci, musisz tez podnieść napięcie NB (mostek północny) i VTT.
GTL też trzeba odpowiedni znaleźć (jeżeli jest w biosie).

BTW... nie lepiej by Ci było pracować na dwóch modułach 1066 CL 5 ?
OC wyższe i pamięci szybsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz 3,4 GHz na napięciu CPU 1.35 i pamięci 2.00, pamięci chodzą na 860 Cl 5-5-5-18 i już chyba nie chce mi się z tym bawić:D A zmiany napięć jak mam zamiast wartości +x to ten plus jest względem domyślnego, czy głownego CPU? A ta czwarta pamięć zaczęła działac po przełożeniu do pierwszego slota (bez żadnych innych zmian). Czy jeśli po włączeniu linxa na 2 godz nic się nie stało i max temp. to 70 C cos jeszcze musze zrobić? Bo ewentualne dalsze OC będę robił jak przejdę Diablo, tylko chodzi mi o to żeby teraz było stabilnie:D A co do tych pamięci to jednak wolę 8GB niż 4:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę główną pro3 b3 od asrocka. Zainstalowane AXTU (ASRock extreme tuning utility). "Fan Target Speed" powinny być poustawiane na maxa? (bo tak mam domyślnie) W MSI afterburner mam ustawiony fan speed na "auto" i się kartą graficzną nie przejmuje.

Wentylatory mi chodzą tak głośno, że spać nie mogę. Zmniejszyłem wszystko z 10/10/4/10 (jak na screenshotcie) do 4/4/2/4 (o wiele lepiej) i w stresie temperatury takie same jak przed zmianą - wentylatory automatycznie zwiększają obroty przy obciążeniu - ale i tak chodzą ciszej. Bezpieczne jest poustawianie wszystkiego na level1?

PCta składali mi w sklepie - i jak rozumiem CHASSIS fans to pozostałe wiatraczki zainstalowane w obudowie (z przodu i z tyłu). Nie mają one target temperature; - tak więc gdy przykładowo to GPU zacznie nagle szaleć pod wpływem wysokiej temperatury to ich prędkość nie zwiększy się ?

20120706190735

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, da się jakoś zrobić aby w programach i aplikacjach systemowych było widać jaki jest aktualny zegar, czy może lepiej jaki jest NAJWYŻSZY zegar? Bo póki co pokazuje jaki jest standardowy, i tylko CPU-Z w Corespeed zmienia się z 1600, na 4500 mhz przy obciążeniu.
Oszczędzanie energii wyłączone, nie wiem w ogóle czemu nie ma stałego 4.5 gHz ;P

20120714012005

20120714012008

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 01:20, Mafioso_PL napisał:

Mam pytanko, da się jakoś zrobić aby w programach i aplikacjach systemowych było widać
jaki jest aktualny zegar, czy może lepiej jaki jest NAJWYŻSZY zegar? Bo póki co pokazuje
jaki jest standardowy, i tylko CPU-Z w Corespeed zmienia się z 1600, na 4500 mhz przy
obciążeniu.
Oszczędzanie energii wyłączone, nie wiem w ogóle czemu nie ma stałego 4.5 gHz ;P


Jak częstotliwość procesora spada przy braku obciążenia,to musi być włączona opcja C1E i EIST.
Trzeba to wyłączyć w biosie.

Core temp ma opcję podgłądu temperatur, obciążenia i zegara w czasie rzeczywistym.
No fotce widać w prawym rogu koło zegara systemowego.

20120716141512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem, że mój Phenom II X4 955 zaczyna nie wyrabiać z HD 6870 - mam spadki FPSów w grach, które wymagają więcej mocy obliczeniowej procka. Da się jakoś oszacować jakie jest optymalne minimalne taktowanie CPU po którym przestaje ograniczać daną kartę? Już dawno miałem tego Phenoma podkręcić, dobrze by było wiedzieć jak wysoko mam mierzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2012 o 20:45, Prophett napisał:

Ostatnio zauważyłem, że mój Phenom II X4 955 zaczyna nie wyrabiać z HD 6870 - mam spadki
FPSów w grach, które wymagają więcej mocy obliczeniowej procka. Da się jakoś oszacować
jakie jest optymalne minimalne taktowanie CPU po którym przestaje ograniczać daną kartę?
Już dawno miałem tego Phenoma podkręcić, dobrze by było wiedzieć jak wysoko mam mierzyć.


Nie da się określić zalezności cpu do gpu, ale jedno jest pewne.
Im wyżej taktowany procesor, tym mniejsze spadki w grach i lepsza wydajność grafiki.
Dla tego kręć tego proca ile sie da, a zobaczysz, że jest w tym sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak jakiś możesz mi polecić? Nie jestem na bierząco z cenami sprzętu, a mam do wydania 100-130 zł. Co by w tej cenie pasowało najlepiej do mojego Phenoma? Ważne, żeby wiatrak zmieścił się w obudowie SILENTIUMPC BRUTUS 310.

Jeszcze jedno - moja obudowa ma wyraźne problemy z oddawaniem temperatury. Warto kupić drugi FANDER ROXO, czy lepiej wyczyścić wszystko dokładnie i zaczekać aż wymienię chłodzenie na CPU? W sumie 19 zł to niedużo, ale nie wiem czy jest sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 00:42, Prophett napisał:

Wiatrak jakiś możesz mi polecić? Nie jestem na bierząco z cenami sprzętu, a mam do wydania
100-130 zł. Co by w tej cenie pasowało najlepiej do mojego Phenoma? Ważne, żeby wiatrak
zmieścił się w obudowie SILENTIUMPC BRUTUS 310.


Można zamontować taki wiatrak jak na pierwszej fotce :))) (w komputerach są wentylatory, nie wiatraki).

>

Dnia 26.07.2012 o 00:42, Prophett napisał:

Jeszcze jedno - moja obudowa ma wyraźne problemy z oddawaniem temperatury. Warto kupić
drugi FANDER ROXO, czy lepiej wyczyścić wszystko dokładnie i zaczekać aż wymienię chłodzenie
na CPU? W sumie 19 zł to niedużo, ale nie wiem czy jest sens.



W obudowie masz sporo miejsc na dodatkowe wentylatory, więc jak masz możliwość, zamontuj co najmniej dwa wywiewowe i dwa nawiewowe.

Chłodzenie może być takie:

http://allegro.pl/cooler-master-v8-rr-uv8-xbu1-gp-i2515821581.html

20120726120311

20120726120316

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten z pierszego zdjęcia mi się niestety do obudowy nie zmieści, może to i dobrze, bo nawet porządnego radiatora nie ma. :)

Wziąłem ten COOLER MASTER V8 z aukcji - używany ale z tym nie powinno być żadnych problemów jak jest sprawny, a połowa ceny robi różnicę. Tylko ciekawi mnie dlaczego na Allegro nie było ani jednego V8 oprócz tego.

Wybiorę jeszcze jeden lub dwa wentylatory 120mm do obudowy, ale z tym sobie już sam poradzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 16:34, Prophett napisał:


Wziąłem ten COOLER MASTER V8 z aukcji - używany ale z tym nie powinno być żadnych problemów
jak jest sprawny, a połowa ceny robi różnicę. Tylko ciekawi mnie dlaczego na Allegro
nie było ani jednego V8 oprócz tego.

Wybiorę jeszcze jeden lub dwa wentylatory 120mm do obudowy, ale z tym sobie już sam poradzę.


To żadko spotykany cooler, dla tego tak mało ich na alledrogo.

Ma 15 cm wysokości, więc powinien sie zmieścić w twojej budzie :)

p.s... tak, ten pierwszy wiatrak nie wejdzie do budy za Chiny Ludowe :))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy format dysku i update wszystkich sterów miałoby jakikolwiek wpływ na testy stabilności po podręcaniu? Miałem to zrobić już dawno, równie dobrze mogę to zrobic przed podkręcaniem, o ile zrobi to jakąkolwiek różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2012 o 14:17, Prophett napisał:

Czy format dysku i update wszystkich sterów miałoby jakikolwiek wpływ na testy stabilności
po podręcaniu? Miałem to zrobić już dawno, równie dobrze mogę to zrobic przed podkręcaniem,
o ile zrobi to jakąkolwiek różnicę.


Jak format dysku ?
Chcesz wszystko wyczyścić, bo chcesz zrobić OC ?
To nic nie da.
Można zrobić czyszczenie rejestru i dysku i defragmentację i to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować