Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Myśle że jest przynajmniej paru forumowiczów którzy podkręcaja swój sprzęt, więc taki koncik z pewnością sie przyda.

Więc rozpoczynam swoim pytaniem:
Posiadam wysłużonego Athlona 1800+, i pewnego pięknego dnia chciałem sobie go podkręci o jakieś 200 MHz. Problemu by nie było gdyby nie to że mam zablokowany mnożnik ;/. Ratunkiem okazała sie metoda zwana mostkowaniem. I tu moje pytanie czy ktoś może mi doradzi , a najlepiej opisac jak mam postępowac, itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też chce i podobny problem Athlon 64 3000+, podkręcony z 1800->1890. Więcej się boję. Ma ktoś może taki procek? Na ile pójdzie? To jest z tych pierwszych athlonów co się słabiej kręcą. Narazie szyna ustawiona na 210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 07:05, iro1979 napisał:

Ja też chce i podobny problem Athlon 64 3000+, podkręcony z 1800->1890. Więcej się boję.
Ma ktoś może taki procek? Na ile pójdzie? To jest z tych pierwszych athlonów co się słabiej
kręcą. Narazie szyna ustawiona na 210

Nie bój się, podkręcaj stopniowo. Mam Athlona 64 3700+ ale nie pamiętam do ilu da się podkręcić. Ja działam na 2.2 gHz.
Jeżeli komp ci siębędzie resetował to po prostu go "odkręć" (podkręć do tyłu :P) i po kłopocie.
Pozdrawiam, miłego tuningu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2006 o 23:51, Marko Pele napisał:

Więc rozpoczynam swoim pytaniem:
Posiadam wysłużonego Athlona 1800+, i pewnego pięknego dnia chciałem sobie go podkręci o jakieś
200 MHz. Problemu by nie było gdyby nie to że mam zablokowany mnożnik ;/. Ratunkiem okazała
sie metoda zwana mostkowaniem. I tu moje pytanie czy ktoś może mi doradzi , a najlepiej opisac
jak mam postępowac, itd.

jak masz Palomino to pomoze ten art
http://www.tomshardware.pl/howto/20011112/index.html
tez mam taki cud jak A1800 ale z uwagi na temperatury jakie osiaga (na jego bazie mozna spokojnie zbudowac opiekacz) krecenie odpuscilem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 09:27, gmx napisał:

> Więc rozpoczynam swoim pytaniem:
> Posiadam wysłużonego Athlona 1800+, i pewnego pięknego dnia chciałem sobie go podkręci
o jakieś
> 200 MHz. Problemu by nie było gdyby nie to że mam zablokowany mnożnik ;/. Ratunkiem okazała

> sie metoda zwana mostkowaniem. I tu moje pytanie czy ktoś może mi doradzi , a najlepiej
opisac
> jak mam postępowac, itd.
jak masz Palomino to pomoze ten art
http://www.tomshardware.pl/howto/20011112/index.html
tez mam taki cud jak A1800 ale z uwagi na temperatury jakie osiaga (na jego bazie mozna spokojnie


No właśnie mam Palomino ;]
Thx za art przyda sie, jak tylko będę miał chwile czasu to poczytam go dokładnie.

Dnia 15.12.2006 o 09:27, gmx napisał:

zbudowac opiekacz) krecenie odpuscilem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak nie będzie się chciał włączyć? Czy to włączanie kompa z wciśniętym "insert" kasuje bios tak jak to było kiedyś w starszych kompach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 17:32, iro1979 napisał:

A jak nie będzie się chciał włączyć? Czy to włączanie kompa z wciśniętym "insert" kasuje bios
tak jak to było kiedyś w starszych kompach?

Jeżeli będziesz próbował po malutku to do takiej sytuacji nie dojdzie. Nie będzie tak, że działa ci pięknie a parę mHz dalej już ci się nie włączy komputer. Gdyby nawet do czegoś takiego doszło zawsze można wyjąć na chwilę baterię z komputera (po szczegóły to nie do mnie, nigdy tego nie robiłem lecz wiem że działa) co zresetuje ustawienia biosu.

Pozdrawiam, miłego podkręcania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 18:52, Yary5 napisał:

Czy modował ktoś z Was Gf6800gs na agp?


Niestety nie modowałem, ale co masz zamiar z nią zrobi jeśli można wiedziec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Zapodam" swoje pytanie po raz trzeci, skoro tak określony temat już popełniono.

Hm, właściwie to nie tyle pytanie, co prośbę :) . Otóż:

Czy może jakiś dobry człowiek obdzielić mnie linkiem, pod którym ukrywać się będzie dokładny opis podkręcania Athlona 2000+ XP? Żadne ogólniki dla pr0, proszę o coś maksymalnie przystępnego, ze wspominkami o możliwościach spalenia, konkretnymi programami itd..

Z góry dzięki :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 19:37, Marko Pele napisał:

> Czy modował ktoś z Was Gf6800gs na agp?

Niestety nie modowałem, ale co masz zamiar z nią zrobi jeśli można wiedziec.

Z tego co słyszałem, to właśnie w wersji na AGP jest możliwość odblokowania potoków renderujących (mam 12, można zwiększyć do 16). No i chcę zwiększyć częstotliwość rdzenia i pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 19:48, MonkOfWar napisał:

"Zapodam" swoje pytanie po raz trzeci, skoro tak określony temat już popełniono.

Hm, właściwie to nie tyle pytanie, co prośbę :) . Otóż:

Czy może jakiś dobry człowiek obdzielić mnie linkiem, pod którym ukrywać się będzie dokładny
opis podkręcania Athlona 2000+ XP? Żadne ogólniki dla pr0, proszę o coś maksymalnie przystępnego,
ze wspominkami o możliwościach spalenia, konkretnymi programami itd..

Z góry dzięki :) .


Sprawdz te linki, moze troche ci to pomoże
Oto one:
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/sub/articlear_24330.html
http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=9525

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 19:48, MonkOfWar napisał:

linkiem, pod którym ukrywać się będzie dokładny opis podkręcania Athlona 2000+ XP?
Żadne ogólniki dla pr0, proszę o coś maksymalnie przystępnego

Nie ma nic takiego. Po pierwsze o którym procesorze mówisz:
180 nm 1,75V 266 MHz Model 6
130 nm 1,65V 266 MHz Model 8
130 nm 1,60V 266 MHz Model 8 AXDA czy
130 nm 1,60V 266 MHz Model 8 AXDC?
Już sam sam fakt iż są takie cztery różne procesory powinien dać Ci do myślenia. :)
Podkręcanie tych procesorów zazwyczaj nie daje dobrych rezultatów. To są dość słabe jednostki. Jezlei masz model 6, to daj sobie na luz. Nie podkręcisz prawie nic, a ryzykujesz kompem. No chyba, że nie ryzykujesz. :)
Najlepsze sensowne podkręcenie polega na wpakowaniu (ostatnich dwóch modeli) do płyty obsługującej w pełni FSB 166 MHz (efektywne 333 MHz) z pamięciami DDR 2700 i ustawienie FSB na 166 MHz co podniesie częstotliwość procesora do 2083 MHz i powinien on zostać rozpoznany jako 130 nm 333 MHz Athlon XP 2600+ Model 8. Oczywiście różnicy 400 MHz nie da się przełknąć bez wyraźnego podniesienia napięcia. W tym wypadku prawdopodobnie do okolicy 1,8V, albo nawet wyżej. Jeżeli płyta będzie miała tę możliwość (nieliczne modele wybranych firm), to należy również podnieść napięcie FSB do 1,7 V lub wyżej dla uzyskania stabilności.

Metoda na wykręcenie FSB jest taka, że ustawiasz wszystko na 333 MHz (166) i podnosisz napięcie co 0.5V, aż płyta nie wstanie. Dopóki nie wstanie (może nigdy) będziesz musiał może nawet resetować CMOS i powtarzać wszystko od nowa z wyższym napięciem. Jeżeli dojedziesz do 2V i płyta nie wstała to znaczy, że masz za słaby egzemplarz i nawet 400 MHz więcej nie uciągnie. Jezeli masz odblokowany mnożnik, to wtedy pozostanie Ci tylko ta metoda. Ale i tak raczej nie podciągniesz powyżej 400 MHz, jeżeli ze stabilnym (?) FSB Ci się to nie udało.
Co do możliwości spalenia, to jest taka, że każde podniesienie napięcia podwyższa temperaturę roboczą procesora. Jeżeli wydalane ciepło będzie wieksze od możliwości jego odprowadzenia przez radiatory, to procesor się przegrzeje i w tym modelu może się spalić bo nie mają one zabepieczenia przed sfajczeniem. :) Tak więc musisz kontrolować temperaturę bo jeżeli przed osiągnięciem docelowego poziomu temperatura w idle sięgnie np. 70 st. C, to daruj sobie podkręcanie. W takiej temperaturze nic stabilnie chodzić nie będzie, a szybko rozwalisz wentylatory. W rezultacie i tak skopcisz CPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przetaktowałem procka Athlon 3800+ X2 ze standardu 2 GHz do 2,4 GHz, oczywiście widać różnice, benchmarki jeszcze przede mną, ale mam pytanie, czy w boisie mojej płyty (MSI K8N Diamond) powinno mi widzieć coś innego niż 3800+ ??? Jeśli tak to dlaczego bios czy win jako tako nie rozpoznaje wyższego modelu procka??
(co wg mnie teoretycznie powinien zrobić)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2006 o 09:10, marian538 napisał:

Przetaktowałem procka Athlon 3800+ X2 ze standardu 2 GHz do 2,4 GHz, oczywiście widać różnice,
benchmarki jeszcze przede mną, ale mam pytanie, czy w boisie mojej płyty (MSI K8N Diamond)
powinno mi widzieć coś innego niż 3800+ ??? Jeśli tak to dlaczego bios czy win jako tako nie
rozpoznaje wyższego modelu procka??
(co wg mnie teoretycznie powinien zrobić)


Rozpoznawac wyższe taktowanie powinien powinien zarówno Bios jak i Windows.
Myśle żę błyta nie odsługuje wyższych od twojego modelu procków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Radeona 9550 256 MB, niepodkręcanego, bez chłodzenia. Temp ok 30-40 ''C. Jak i o ile Mhz mogę podkręcić rdzeń, aby nie poczuć zapachu spalenizny ? ; - ) Rdzeń działa na 250 Mhz. Bodajże ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2006 o 19:00, WorldWar3PL napisał:

Mam Radeona 9550 256 MB, niepodkręcanego, bez chłodzenia. Temp ok 30-40 ''C. Jak i o ile Mhz
mogę podkręcić rdzeń, aby nie poczuć zapachu spalenizny ? ; - ) Rdzeń działa na 250 Mhz. Bodajże
;-)



Jeżeli nie zmienisz zamontujesz dobrego chłodzenia to długo nie pociągniesz, a jeżeli już sie na to zdecydujesz to polecam ten poradnik: http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=221

Radeon 9550 to naprawdę dobra (choc stara) katra graficzna, przy odrobinie chęci można z niegj wycisnąc od 30% do nawet 50% mocy więcj niż przy standardowych ustawieniach i biosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2006 o 19:18, WorldWar3PL napisał:

Mam jakiś mały sympatyczny wentylatorek ale nie jestem w stanie zamontować go na radiatorze
: (


Jeżeli zamierzasz w ogóle pdkręcac kartę polecam chłodznie: http://pclab.pl/art15529.html
szczególnie model XC - 80 Cu -jakieś 65 zł
A co do starego wiatraczka przyklej go pprostu klejem do plastiku np Super Glue.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować