Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Witam.

Za 2 miesiące planuję zakup nowych podzespołów do komputera. Będzie to karta graficzna, procesor, pamięci RAM oraz płyta główna. Oto one:

- GF GTX560Ti AMP! Edition (nie bić że nie wybrałem HD6950!)
- Core i5 2500K
- ASRock P67 PRO3
- 2x2GB 1600MHz CL9 jakiejś tam firmy (to raczej dużego znaczenia nie ma)
Mój zasilacz to Chieftec CFT-560A-12S 560W

No i chciałbym ten procesor podkręcić, tak do 4.2-4.5 GHz. Stąd moje pytania:

1) Czy zasilacz będzie dobry do takiego kręcenia ?

2) Jaki powinienem wybrać wentylator do procka? Możliwie jak najtańszy i najcichszy, ale żeby ładnie chłodził (nie chcę zabójczych temperatur, ten komp ma mi służyć przez 4-5 lat)

3) Czy jako osoba, która nic nie wie o O/C będę potrafił (po przeczytaniu jakiejś instrukcji ofc.) wykonać takie podkręcenie? Słyszałem że Sandy Bridge są pod tym względem łatwe, ale ja jestem tu nowy. :)

4) Napięcia. Czy będę musiał je zwiększać przy takim taktowaniu? Co jeśli ustawie zbyt wysokie? Skąd mam wiedzieć, na ile mam je ustawić?

Z góry dzięki za odpowiedzi. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlaczego wolisz GTX 560 Ti od HD6950. Mocno podkręcone wersje są nieopłacalne, gdyż trzeba zapłacić za nie z reguły ponad 100 zł więcej niż za normalną, niereferencyjną wersję. HD6950 z możliwością zmodowania go na HD6970 byłby o wiele lepszym wyborem (i energooszczędniejszym). Po zmodowaniu go osiągnąłbyś wydajność GTX 570 zaoszcządzając kilkaset zł, ale to Twój wybór skoro wolisz słabszą kartę i to w tej samej cenie (pewnie tylko dlatego, że ma napis "Nvidia").
Pamięci zmień na Goodramy 2x2GB 1333MHz CL9. Nie ma sensu dopłacać do wyższych częstotliwości, tu jest test to potwierdzający:
http://maxforces.com/articles.php?article_id=52
Zasilacz wystarczy do OC.
Co do schładzacza - wszystko zależy od budżetu. Te lepsze zaczynają się od ~130 zł.
Poniżej jest poradnik dla nowicjuszy podkręcania:
http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow
Co do napięć przy OC - ustawiasz jak najniższe, zwiększasz bardzo powoli. Ustawiasz na tyle by było stabilnie, o ile pamiętam Intel dla Sandy Bridge zaleca nie przekraczać 1,5V (chodzi oczywiście o napięcie procesora). Im niższe, tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2011 o 20:50, Szynkars napisał:

Pamięci zmień na Goodramy 2x2GB 1333MHz CL9. Nie ma sensu dopłacać do wyższych częstotliwości,


OK.

Dnia 08.07.2011 o 20:50, Szynkars napisał:

Co do schładzacza - wszystko zależy od budżetu. Te lepsze zaczynają się od ~130 zł.


Może być te 130zł, nie mam specjalnie ograniczonego budżetu. Z tego co wiem dobry jest Scythe Mugen 2, za 150zł, ale może jest coś tańszego i wystarczającego do 4.5 GHz?

Dnia 08.07.2011 o 20:50, Szynkars napisał:

Poniżej jest poradnik dla nowicjuszy podkręcania:
http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow


Nie ma LGA1155, a ono z tego co wiem sporo różni się od poprzedników. Koniec bawienia się częstotliwościami, jakichś kalkulatorów czy czego tam jeszcze. :P

Dnia 08.07.2011 o 20:50, Szynkars napisał:

Co do napięć przy OC - ustawiasz jak najniższe, zwiększasz bardzo powoli. Ustawiasz na
tyle by było stabilnie, o ile pamiętam Intel dla Sandy Bridge zaleca nie przekraczać
1,5V (chodzi oczywiście o napięcie procesora). Im niższe, tym lepiej.


Ok, czyli powiedzmy że standardowe to 1,2V. Ustawiam mnożnik na 45x (przy okazji wyłączam te pierdoły które wyłączyć trzeba). Zatwierdzam, restartuję kompa. Jak objawi mi się niestabilność? Mam włączyć wymagającą grę i grać przez 20 minut? A gdy okaże się, że coś jest nie tak, to mam zwiększać o 0,1V czy raczej o 0.02V ? Bo to ostatnie może trochę potrwać.

Sorry za tą lawinę pytań. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o schładzacz na procesor to możesz wziąć Thermaltake Contac 29:
http://pclab.pl/art44739-49.html
Bardzo wydajne, stosunkowo ciche i opłacalne chłodzenie. Ma tylko jedną wadę - jest słabo dostępne. Można je kupić w yooki.pl za bodajże 135,90 zł. Ewentualnie jest jeszcze słabszy i głośniejszy od Thermaltake''a Zalman CNPS10X Performa. On jest z kolei łatwo dostępny. Mugen jest fajny, ale ma spore gabaryty i łatwo się pokaleczyć przy jego zakładaniu. Procesory Sandy Bridge i tak są zimne, nie potrzeba im schładzaczy za kilkaset zł. Swoją drogą będziesz też musiał dokupić pastę termoprzewodzącą.
Co do wspomnianego poradnika - chodzi o zakładkę "OC S1155". Przeczytaj jednak wszystko, większość informacji jest na wcześniejszych stronach.
Co do samego podkręcania - z tego co pamiętam początkowe napięsie i5-2500k to 1,3V. Nie można ustawić od razu mnożnika x45 jeśli początkowy jest ustawiony na x33. Nie chcesz chyba spalić procesora i płyty głównej. Podkręcanie to bardzo mozolna praca i wymaga dużo cierpliwości. Mnożnik zwiększasz o 1 stopień. Wtedy sprawdzasz temperatury i upewniasz się czy jest stabilnie. W tym celu najlepiej odpal jakiś program mocno obciążający procesor, np. Prime95. Jeśli jest stabilnie to zwiększasz mnożnik ponownie o 1 stopień w górę. Jeśli nie jest stabilnie to delikatnie zwiększasz napięcie i wtedy sprawdzasz stabilność. I tak dalej. Oczywiście cały czas sprawdzasz też temperatury.

Swoją drogą jeśli koniecznie chcesz GTX 560 Ti, to przeczytaj przynajmniej 2 recenzje tego modelu. Zotac z reguły ma dość głośne chłodzenia, lepiej zainwestować w coś pewniejszego.
Poza tym - w jakim sklepie kupujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2011 o 21:27, Szynkars napisał:

Jeśli chodzi o schładzacz na procesor to możesz wziąć Thermaltake Contac 29:
http://pclab.pl/art44739-49.html


Dzięki, ten rzeczywiście powinien być dobry.

Dnia 08.07.2011 o 21:27, Szynkars napisał:

Procesory Sandy Bridge i tak są zimne, nie potrzeba im schładzaczy za kilkaset zł. Swoją
drogą będziesz też musiał dokupić pastę termoprzewodzącą.


Wiadomo. Mam tylko nadzieję, że nic nie spieprzę przy jej nakładaniu. ;)

Dnia 08.07.2011 o 21:27, Szynkars napisał:

Co do wspomnianego poradnika - chodzi o zakładkę "OC S1155". Przeczytaj jednak wszystko,
większość informacji jest na wcześniejszych stronach.


Rzeczywiście, jest zakładka z 1155, jak mogłem nie zauważyć. :/ Całość już przeczytałem, tylko bez opisu overclockingu LGA innych niż 1155.

Dnia 08.07.2011 o 21:27, Szynkars napisał:

Co do samego podkręcania - z tego co pamiętam początkowe napięsie i5-2500k to 1,3V. Nie
można ustawić od razu mnożnika x45 jeśli początkowy jest ustawiony na x33. Nie chcesz
chyba spalić procesora i płyty głównej. Podkręcanie to bardzo mozolna praca i wymaga
dużo cierpliwości. Mnożnik zwiększasz o 1 stopień. Wtedy sprawdzasz temperatury i upewniasz
się czy jest stabilnie. W tym celu najlepiej odpal jakiś program mocno obciążający procesor,
np. Prime95. Jeśli jest stabilnie to zwiększasz mnożnik ponownie o 1 stopień w górę.


Ile czasu powinienem tak sprawdzać tą stabilność? W tym artykule jest napisane, że przynajmniej jedną godzinę co mnożnik i 2-3h pod koniec. Serio, aż tak długo?

Dnia 08.07.2011 o 21:27, Szynkars napisał:

Swoją drogą jeśli koniecznie chcesz GTX 560 Ti, to przeczytaj przynajmniej 2 recenzje
tego modelu. Zotac z reguły ma dość głośne chłodzenia, lepiej zainwestować w coś pewniejszego.
Poza tym - w jakim sklepie kupujesz?


Sklepu wybranego nie mam. Kupuję w pierwszych-lepszych z porównywarek (vide ceneo.pl), najwyżej dopłacę 100zł za przesyłki. Radka nie chcę, bo całe życie miałem produkty ATI i zbyt często miałem z nimi problemy (konkretnie ze sterownikami, choć nie tylko). Chciałbym jakiegoś GeForce''a. Podkręcone edycje 560 Ti nie są specjalnie drogie, a dają kopa fabrycznej karcie o 5-7%. Akurat na Zotaca zwróciłem uwagę wczoraj, ale cena nie wydawała się aż tak wysoka jak dzisiaj (890zł). Albo po prostu coś źle zobaczyłem. Dziwne.
Ale jeśli nie Zotac, to brałbym Gigabajta:
http://www.ceneo.pl/10686479
Cena o ok. 50zł większa od standardowego modelu, ale taktowanie rdzenia zwiększone z 822 na 900MHz. Do tego lepsze chłodzenie (choć kwestii jego głośności jeszcze się nie przyglądałem).


Wracając do podkręcania procesora...
Czy przy tym procesorze byłbym zmuszony podkręcać również pamięci? Lub cokolwiek przy nich zmieniać?
Na razie wiem tylko o wyłączeniu tych opcji typu Turbo, zwiększaniu mnożnika i napięcia dla procesora. Są też jakieś cztery inne napięcia (wymienione na tej stronie: http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,8), ale ich prawdopodobnie zmieniać nie będę musiał, bo mają małe znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2011 o 22:29, sinir napisał:

Ile czasu powinienem tak sprawdzać tą stabilność? W tym artykule jest napisane, że przynajmniej
jedną godzinę co mnożnik i 2-3h pod koniec. Serio, aż tak długo?

Tak. Nie chcesz chyba potem mieć co kilka minut BSODy.

Dnia 08.07.2011 o 22:29, sinir napisał:

Sklepu wybranego nie mam. Kupuję w pierwszych-lepszych z porównywarek (vide ceneo.pl),

To nie jest dobra metoda. Są sklepy gorsze i lepsze. W przykładowym esc.pl możesz mieć problem z realizacją gwarancji, do ram.net nie można się z kolei dodzwonić a wysyłka trwa bardzo długo. Dobrymi i porządnymi sklepami są techplanet.pl i morele.net. To tam najlepiej kupuj podzespoły.

Dnia 08.07.2011 o 22:29, sinir napisał:

Radka nie chcę, bo całe życie miałem produkty ATI
i zbyt często miałem z nimi problemy (konkretnie ze sterownikami, choć nie tylko). Chciałbym
jakiegoś GeForce''a.

Problemy ze sterownikami nie dotyczą tylko Radeonów. Również Nvidia potrafi czasem wypuścić sterownik, który przykładowo zatrzymuje wentylator karty. Jeśli nie jesteś uważny to karta się spali. W tym przypadku zdecydowanie lepiej wziąć HD6950 niż GTX 560 Ti. Nie chodzi nawet o mniejszy pobór mocy czy odrobinę większą wydajność, ale HD6950 w niektórych przypadkach można zmodować na HD6970, uzyskując tym samym o wiele większą wydajność na poziomie GTX 570. Modują się wszystkie referenty, oprócz tego na pewno moduje się model od Sapphire z 1GB pamięci i prawpodobnie także model od Asusa, również z 1GB pamięci. Cena ta sama co GTX 560 Ti, więc chyba wybór oczywisty.

Dnia 08.07.2011 o 22:29, sinir napisał:

Podkręcone edycje 560 Ti nie są specjalnie drogie, a dają kopa fabrycznej
karcie o 5-7%.

Rzecz w tym, że właśnie są drogie. Jeśli chcesz dopłacić 100 zł by mieć kartę te 5% szybszą (podkręcić i tak zawsze można samemu, a 100 zł zostaje w kieszeni) to nie ma sprawy. Zawsze jednak lepiej dołożyć w takim przypadku do czegoś co na prawdę odczujemy, np. lepszej obudowy. Chodzi mi oczywiście o modele mocno podkręcone, tj. SOC od Gigabyte czy AMP od Zotaca.

Dnia 08.07.2011 o 22:29, sinir napisał:

Wracając do podkręcania procesora...
Czy przy tym procesorze byłbym zmuszony podkręcać również pamięci? Lub cokolwiek przy
nich zmieniać?

Sandy Bridge podkręca się głównie poprzez mnożnik procesora, pamięci nie mają w tym przypadku znaczenia. Ewentualnie można zwiększyć szynę BCLK o kilka MHz, co da dodatkowe 100MHz do taktowania procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2011 o 22:52, Szynkars napisał:

Tak. Nie chcesz chyba potem mieć co kilka minut BSODy.

Trudno, poświęcę się. :)

Dnia 08.07.2011 o 22:52, Szynkars napisał:

To nie jest dobra metoda. Są sklepy gorsze i lepsze. W przykładowym esc.pl możesz mieć
problem z realizacją gwarancji, do ram.net nie można się z kolei dodzwonić a wysyłka
trwa bardzo długo. Dobrymi i porządnymi sklepami są techplanet.pl i morele.net. To tam
najlepiej kupuj podzespoły.


No, może trochę źle się wypowiedziałem. Nie wybieram w pierwszym lepszym, biorę w takim, który ma dobre komentarze. Tyle że przy zakupie tylko czterech komponentów w jednym sklepie mogą wyniknąć problemy (niedostępność niektórych części lub zbyt duża cena jakiejś konkretnej). Przed zakupem tych podzespołów na pewno wnikliwie przeanalizuje wszystkie możliwości, być może wybiorę wszystko w jednym sklepie.

Dnia 08.07.2011 o 22:52, Szynkars napisał:

w niektórych
przypadkach można zmodować na HD6970, uzyskując tym samym o wiele większą wydajność na
poziomie GTX 570. Modują się wszystkie referenty, oprócz tego na pewno moduje się model
od Sapphire z 1GB pamięci i prawpodobnie także model od Asusa, również z 1GB pamięci.
Cena ta sama co GTX 560 Ti, więc chyba wybór oczywisty.


Aż z ciekawości zajrzałem do poradnika jak takie coś zrobić. Wystarczy przestawić jeden przełącznik na karcie i wgrać BIOS z HD6970? To wygląda... zbyt prosto.
Czyli jeśli kupię ten produkt: http://www.ceneo.pl/10649828 to na 100% zmoduję go na 6970? i ot-tak będę miał te 15% gratis? A co z gwarancją?
EDIT: i jak jeden wentylator poradzi sobie z takim potworkiem? Chłodzenie imponująco nie wygląda (ale ja się nie znam :))

Dnia 08.07.2011 o 22:52, Szynkars napisał:

Sandy Bridge podkręca się głównie poprzez mnożnik procesora, pamięci nie mają w tym przypadku
znaczenia. Ewentualnie można zwiększyć szynę BCLK o kilka MHz, co da dodatkowe 100MHz
do taktowania procesora.


W szyny bawić się nie będę, wystarczy mi ten mnożnik. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2011 o 23:17, sinir napisał:

No, może trochę źle się wypowiedziałem. Nie wybieram w pierwszym lepszym, biorę w takim,
który ma dobre komentarze.

Dobre komentarze nie są nic warte. Przykładowo na opineo.pl esc ma same dobre komentarze, a na forach komputerowych co i rusz słyszy się o problemach z serwisem i realizacją gwarancji. Trzeba czytać właśnie tematy na forach komputerowych, puste komentarze na opineo czy ceneo niczego nie dowodzą.

Dnia 08.07.2011 o 23:17, sinir napisał:

Aż z ciekawości zajrzałem do poradnika jak takie coś zrobić. Wystarczy przestawić jeden
przełącznik na karcie i wgrać BIOS z HD6970? To wygląda... zbyt prosto.
Czyli jeśli kupię ten produkt: http://www.ceneo.pl/10649828 to na 100% zmoduję go na
6970? i ot-tak będę miał te 15% gratis? A co z gwarancją?
EDIT: i jak jeden wentylator poradzi sobie z takim potworkiem? Chłodzenie imponująco
nie wygląda (ale ja się nie znam :))

Nie wszystkie karty mają podwójny Bios. Model od Sapphire nie ma, więc wgrywanie Biosu prosto od HD6970 jest trochę ryzykowne. W poniższym artykule jest opisana także druga metoda, polegająca na skorzystaniu z programiku modbios:
http://pclab.pl/art44837.html
Ten programik zwiększa tylko ilość jednostek cieniujących, z 1408 do 1536, tak jak ma to miejsce w HD6970. W razie czego zawsze można odwrócić zmiany poprzez wczytanie uprzednio zapisanego Biosu sprzed modyfikacji. W wyniku tego ta metoda jest bardziej bezpieczna. Oczywiście nie w każdym przypadku próba odblokowania dodatkowych jednostek powodzi się. Do niedawna 98% egzemplarzy dawało się zmodować, ostatnio ponoć jest już gorzej. Trzeba spróbować i samemu się przekonać, nie ma wyjścia. Jeśli chodzi o gwarancję, to prawdę mówiąc nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale jeśli wcześniej odwrócisz zmiany to raczej jej nie stracisz. Podobnie jak z podkręcaniem procesora, tutaj bardzo trudno jest udwodnić jakiekolwiek modyfikacje.
Co do modelu od Sapphire - jak wynika z poniższego artykułu chłodzenie tej karty jest wbrew pozorym ciche i wydajne. Jest tam również przedstawione kilka innych modeli HD6950 1GB:
http://pclab.pl/art44974.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Jak w BIOS''ie płyty głównej mam do wyboru z rozwijanej listy konfiguracje mojego proca (zwane "TURBO 4.0/4.2/4.4/4.6/4.8 GHz") znaczy, że lepiej nie podkręcę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2011 o 11:05, zajacisko napisał:

Pytanie: Jak w BIOS''ie płyty głównej mam do wyboru z rozwijanej listy konfiguracje mojego
proca (zwane "TURBO 4.0/4.2/4.4/4.6/4.8 GHz") znaczy, że lepiej nie podkręcę?


To na ile podkręcisz procesor zależy m.in od jego numeru batch:
http://forum.pclab.pl/topic/696787-Jaki-potencja%C5%82-ma-tw%C3%B3j-procesor-Szukaj-po-numerze-batch/
Dodatkowo potrzebne jest dobre chłodzenie i odpowiednia płyta główna. Nie wiem o co dokładnie Ci chodzi, w każdym razie opcję Turbo należy wyłączyć przy podkręcaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to opcja podwyższająca taktowanie, tyle że dla jednego rdzenia. Tak czy inaczej te Turbo Boost, Spread Spectrum i inne opcje oszczędzające egergię należy wyłączyć przed OC.
Numer batch jest zapisany na samym procesorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc ostatnio się wziąłem za OC kompa i o to moje sukcesy:
AMD Sempron 2600+ 1.6 GHz@2GHz bez zmiany napięcia
RAM ze 160 MHZ do 200 MHz
Karta graficzna nvidia 6800 GS/XT rdzeń 450MHz@490MHz, pamięć 1200 MHz@1320MHz ze zmianą napięcia AGP z 1.55 V do 1.6 V

I mam w związku z tym kilka pytań.
Po pierwsze czy jeśli pracuje z tak podkręconą kartą, i ze zmienionym napięciem już kilka tygodni i nic złego się nie wydarzyło (czyli karta się nie spaliła) to czy nie muszę się już o nic martwić?
Po drugie mierzyłem Frapsem o ile zmienia się średnia ilość FPSów w związku z tym OC, i o ile podkręcanie procka potrafiło dać nawet wzrost rzędu 40% ze średniej FPSów 25 do 35, to o tyle OC karty (mierzyłem ilość fpsów zarówno przy samym oc proca, samym oc karty i oc tych dwóch rzeczy) dało mi jakieś 0,2 FPSa więcej mimo iż kartę podkręciłem o mniejwięcej 10%...Czy dobrze rozumuje, że jest to spowodowane tym, że procesor jest za słaby by wykorzystać te dodatkowe 10% mocy? Nie wiem nawet czy po podkręceniu wykorzystuje całą moc niepodkręconej karty...
Po trzecie czy uważacie że to w miarę dobre wyniki OC jak na wiek mojego kompa:)? RAMu mam 1 GB, płytę główną MSI 7142 a ogólnie mój blaszak ma 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak podkręcić dobrze procesor o około 300MHZ

procesor : Sempron 3200 1.8 Ghz
płyta główna : MSI k8n neo platinium tak wygląda
http://www.tomshardware.pl/motherboard/200406...ules-15.html

zasilacz : MODECOM FELL 400W

pamięc : 2x512 goodram 1x1024 goodram

problem polega na tym ze nie wiem jak podkręcić procesor jak podkręcę procesor to mi się komputer resetuje po (około 5 minutach działania)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 20:56, czeku napisał:

jak podkręcić dobrze procesor o około 300MHZ

procesor : Sempron 3200 1.8 Ghz
płyta główna : MSI k8n neo platinium tak wygląda
http://www.tomshardware.pl/motherboard/200406...ules-15.html

zasilacz : MODECOM FELL 400W

pamięc : 2x512 goodram 1x1024 goodram

problem polega na tym ze nie wiem jak podkręcić procesor jak podkręcę procesor to mi
się komputer resetuje po (około 5 minutach działania)


Powiedz czy w ogóle możesz zmienić wartość FSB oraz napięcie rdzenia procesora na tej płycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 22:53, czeku napisał:

no tak chyba tu masz zdjęcia mojego biosu .

zmieniałem juz fbs tylko problem z napięciem mam


nie wiem po co dwa zdjęcia. Powiedz po jakim zwiększeniu fsb komp zachowuje się niestabilnie. Masz zakładkę CPU Voltage, wiec chyba możesz zmienić napięcie:) (Napięcie zwiększa się właśnie wtedy, gdy aktualne napięcie nie wystarcza by dany układ działał stabilnie)

A i jakie byś chciał wyniki osiągnąć tak w ogóle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chce podkręcić o 300 mhz czyli mam 1,8 ghz a chce mieć 2,1 ghz

w biosie to wyglada tak z 200 mhz zmienię na 233 mhz

co do fsb to kiedy zmieniam na 233(bez zmiany napięcia) komp normalnie sie odpala i pracuje po okło 5-10min i sie resetuje

spróbuje zmienić napięcie i powiem co mi sie udało osiągnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

udało mi sie osiągnąć stabilność dzilania ale np mozilla albo jakaś gra po chwili dziania się mi wyłącza i wyskakuje mi jakiś błąd , bez podkręcenia procka chodzi wszystko dobrze . ale komp mi sie juz nie wyłącza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować