Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Dnia 23.04.2007 o 21:07, Xantes napisał:

no tak ale jak sie uda i bedzie stabilnie to masz parenascie % wiecej wydajnosci za darmo


Przy odrobinie szczęścia i np. procesorach Core2Dou nawet 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

płyta główna MSI K9Nu Neo Athlon 64 3000+ am2 pamięci corsair standardowo 533 MHz HT Link 1000MHz
ustawiłem fsb na 245 szynę główną na 800, pamięci zostawiłem na 533.
Pamięci zaczęły mi pracować na ponad 600 MHz więc postanowiłem zmienić ich dzielnik na 400 tylko wtedy mi komputer nie startuje wydaję mi się to nielogiczne w końcu na niższej częstotliwości powinny ruszyć, a komp się nie włącza. Procesor jest cały czas zimny, więc to nie problem kręcić dalej tylko te pamięci.

20070430111409

20070430111418

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuje zakup Intel Core2Duo E4300 1,8 Ghz, a potem elegancko poddać go overclockingowi. Teraz mam dwa pytania. Pierwsze: JAK to zrobić? Jak by ktoś mógł podać jakiś poradnik jak to zrobić, kroczek po kroczku, bez żadnych zwrotów dla pro ;) to byłbym ogromnie wdzięczny. A drugie pytanie: planowałem zakup w połączeniu z płytą główną Asusa P5B i pamięciami GeIL 2x 1gb 800 MHz - czy takie połączenie ma sens? Czytałem,że pamięci mogą robić jakieś kłopoty, prawda to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2007 o 16:12, Arar napisał:

Witam. Planuje zakup Intel Core2Duo E4300 1,8 Ghz, a potem elegancko poddać go overclockingowi.
Teraz mam dwa pytania. Pierwsze: JAK to zrobić? Jak by ktoś mógł podać jakiś poradnik jak to
zrobić, kroczek po kroczku, bez żadnych zwrotów dla pro ;) to byłbym ogromnie wdzięczny. A
drugie pytanie: planowałem zakup w połączeniu z płytą główną Asusa P5B i pamięciami GeIL 2x
1gb 800 MHz - czy takie połączenie ma sens? Czytałem,że pamięci mogą robić jakieś kłopoty,
prawda to?


Akurat te pamięci tak, Geil teraz nie robi dobrych memek do OC, poszukaj Patrioty, OCZ, Corsairy, Kingstony HyperX, o droższych nie wspominam. Jełśi chcesz koniecznie na tym mobo to w rewizji 1.04G, a tak w ogóle to polecam Abit AB9, MSI P6N SLI-FI, EVGA 650i Ultra.
Niezapomnij o dobrym wicherku na procka, oraz odpowiednim zasilaczu dla niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2007 o 16:12, Arar napisał:

Witam. Planuje zakup Intel Core2Duo E4300 1,8 Ghz, a potem elegancko poddać go overclockingowi.
Teraz mam dwa pytania. Pierwsze: JAK to zrobić? Jak by ktoś mógł podać jakiś poradnik jak to
zrobić, kroczek po kroczku, bez żadnych zwrotów dla pro ;) to byłbym ogromnie wdzięczny. A
drugie pytanie: planowałem zakup w połączeniu z płytą główną Asusa P5B i pamięciami GeIL 2x
1gb 800 MHz - czy takie połączenie ma sens? Czytałem,że pamięci mogą robić jakieś kłopoty,
prawda to?

Co do poradnika, to cofnij się kilka stron - gdzies wczesniej juz to podawałem i pod płyty Asusa.
Co do pamięci - nie powinno nic sie zdarzyć, poza tym, że na pewno za wiele nie wytrzymają i będziesz musiał poobniżać im CL (najlepiej zostaw to na "AUTO", na początku). Pamietaj by kręcić w ustawieniu "unlinked" dla procesora i pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2007 o 19:05, blacklio napisał:

Niezapomnij o dobrym wicherku na procka, oraz odpowiednim zasilaczu dla niego

Na tym procku może się obejść bez wymiany, tyle, że on hałasliwy jest z natury i tylko z tego powodu warto poszukać innego.

Do kręcenia aktualnie najlepsze są PDP Patriot LLK CL4 800/CL5 1000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2007 o 20:05, Aurelinus I napisał:

> Niezapomnij o dobrym wicherku na procka, oraz odpowiednim zasilaczu dla niego
>
Na tym procku może się obejść bez wymiany, tyle, że on hałasliwy jest z natury i tylko z tego
powodu warto poszukać innego.

Do kręcenia aktualnie najlepsze są PDP Patriot LLK CL4 800/CL5 1000.


Zależy jak wysoko zamierz osiągnąć OC jak pow 3 Ghz to wymiana na fryzjera lub pentagrama
Pewnie że najlepsze ale kwestia gdzie będzie kupował, dostepność, dlatego podałem kilka marek pamieci które są alternatywą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukałem w szukajce, ale nie przyszło mi do głowy użyć słowa "overclocking" ;)

Złożyłem sobie kompa, który w założeniu miał dać spore możliwości podkręcania. Okazuje się jednak,że z całego zestawu tylko karta graficzna dała taką możliwość- jest to MSI GF 8800 GTS 640MB. Korzystając z zakładki "Podkręcanie" we właściwościach ekranu udało mi się w 6 stopniowej skali dojść do 4 poziomu.
Problem jest z CPU (Core 2 Duo E6400 2,13GHz) i płytą (Gigabyte GA-965P-Q6). Płyta ta wszędzie zajmowała pierwsze miejsce w rankingach i jest reklamowana jako idealna do tuningowania. Rzeczywiście: opcji ma sporo.
Jednak podniesienie taktowania z 266MHz chociaż o 10MHz w górę natychmiast obniża wydajność sprzętu.
Skąd to wiem?
Otóż sprawdzam wydajność 3DMarkiem05 (ten mam oryginalny). I okazuje się, że podniesienie taktowania np. do 290MHz powoduje spadek wyniku o około 500 pkt a to moim zdaniem jest dużo.
Pytanie dlaczego tak jest, skoro wszędzie czytam, że ten CPU ładnie podkręca się z 2,13 GHz nawet na 3 GHz. Ja nie mogę osiągnąć nawet połowy tego wyniku.
Dla jasności uzupełnię jeszcze dane dotyczące sprzętu:
pamięci PDP Patriot 677MHz (fabryczne) z radiatorkami
obudowa ANTEC (3 wentylatory 120mm z regulowaną prędkością obrotową)
wentylator na CPU: Arctic Cooling Freezer 7 Pro.
Zasilacz TAGAN 800W X-Eye

Może coś robię źle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.07.2007 o 08:12, GeoT napisał:

Problem jest z CPU (Core 2 Duo E6400 2,13GHz) i płytą (Gigabyte GA-965P-Q6).
Jednak podniesienie taktowania z 266MHz chociaż o 10MHz w górę natychmiast obniża wydajność
sprzętu.


a sprobowales podniesc troche wiecej? moze by cos dalo albo podniez mnoznik lub go zmniejsz

a tak poza tym po co podkrecasz taka zarabisty sprzet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2007 o 10:41, Xantes napisał:

a sprobowales podniesc troche wiecej? moze by cos dalo albo podniez mnoznik lub go zmniejsz


Z taktowaniem magistrali doszedłem maksymalnie do 340 MHz. JEdnak spadek w wydajności 3Marka był już nie do przyjęcia. Kompletnie tego nie rozumiem. Dodam, że napięcie na CPU podniosłem do 3,25V co jest już praktycznie graniczną wilekością.

Dnia 05.07.2007 o 10:41, Xantes napisał:

a tak poza tym po co podkrecasz taka zarabisty sprzet?


Bo zawsze chce się więcej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2007 o 11:27, GeoT napisał:

Z taktowaniem magistrali doszedłem maksymalnie do 340 MHz. JEdnak spadek w wydajności 3Marka
był już nie do przyjęcia. Kompletnie tego nie rozumiem. Dodam, że napięcie na CPU podniosłem
do 3,25V co jest już praktycznie graniczną wilekością.


Problemem mogą być pamięci RAM. Są dość wolne, jak na sprzęt, na którym chcesz podkręcać Core 2 Duo. Na twoim miejscu zwiększyłbym ich opóźnienia (timingi), dał im napięcie 2,0V i puścił je na 800 MHZ. I wtedy spróbowałbym podkręcania ponownie.
PS Ja bym tak 3D Mark''owi nie wierzył i sprawdził wydajność w innych programach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc, mój kumpel ma 2GB pamięci Kingston 667 MHZ CL 5. I chciałby zwiększyć ich wydajność poprzez zmniejszenie timingów. I pytania brzmią: Czy ktoś ma takie pamięci? O ile da się je podkręcić? Czy napięcie 2,0V + zmniejszone timingi jest stabilną kompinacją, czy trzeba wtedy jeszcze zmniejszyć taktowanie?
Wiem, że dużo pytań, ale mi nie chce się zbytnio eksperymentować na jego kompie, a on nie umie podkręcać...
Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę podkręcić procesor skoro z wyższą magistralą się zawiesza? Czytałem, że we wcześniejszych konfiguracjach RAM był zależny od FSB. Ale czy nic się nie da zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2007 o 11:58, Szperacz Robson napisał:

Mam pytanko, jakim programem mogę podkręcić Radosława 9600 Pro 256 MB ?


Polecam ATI Tool. Prosty w obsłudze i daje najlepsze efekty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę główną MSI P965 Neo. Na razie mam na niej Pentiuma 4 (2,66 GHz), ale mam zamiar niedługo kupić Core 2 Duo (E4300 lub trochę lepszy). I tu nasuwa się pytanie. Czy na tej płycie da radę podkręcić tego procka? Nie chodzi mi tu o jakieś hardcorowe podkręcanie, tylko o to, by z procka otrzymać więcej mocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 13:56, DDK napisał:

Mam płytę główną MSI P965 Neo. Na razie mam na niej Pentiuma 4 (2,66 GHz), ale mam zamiar niedługo
kupić Core 2 Duo (E4300 lub trochę lepszy). I tu nasuwa się pytanie. Czy na tej płycie da radę
podkręcić tego procka? Nie chodzi mi tu o jakieś hardcorowe podkręcanie, tylko o to, by z procka
otrzymać więcej mocy.


Lol. To bylo pytanie retoryczne. Ta plyta ma Chipset intel p965 ktory w tej chwili ioferuje najlepsze mozliwosci podkrecania w stosunku do ceny(choc chipset nForce 650i niewiele mu ustepuje). Spokojnie ten procek przekrecisz na tej plycie na 2,8 ghz bez podnoszenia napiecia(na Asusie P5B lub EVGA z chipsetem nforce 650 osiagnalbys spokojnie 3 Ghz bez podnoszenia napiec). Aha przede wszystkim to naprawde nie ma sensu bys kupowal E4300 lub lepszy bo to tylko chwyt marketingowy. Dlaczego?? Wazniejsza jest architektura procka od ilosci Cache i nominalnego taktowania. Zainwestuj w Procek E2140. Jest to okrojona wersja E4300 ma "tylko" 1 MB Cache L2 oraz nominalne taktowanie 1,6 ale podkreca sie identycznie jak E4300. Tylko ze u niego gorna granica bezpieczenstwa to wlansie to 2,8 ghz. Cache ma minimalny wplyw na wydajnosc w grach, a uwierz mi ze podkrecony na 2,8 GHZ E2140 ma lepsza wydajnosc w Company of Heroes niz nominalne taktowanie E6700(!). na innych grach tego nie testowalem. Chyba ze chcesz bic rekordy w benchmarkach to mozesz sie zainteresowac jakims innym prockiem. Jednak bedzie to tylko wyrzucenie kasy w bloto.

PZDR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę, z pewnością się dostosuję ;P
A jeśli chodzi o moje pytanie, to nasunęło mi się ono z pewnego powodu. Otóż w internecie przeczytałem, że moja płyta ma bardzo małe możliwości o/c (i podobno brak możliwości zmiany napięcia) Mówię "podobno", ponieważ nigdzie w BIOSie nie mogę znaleźć opcji podkręcenia procesora, który teraz mam. Mam BIOS Award, jeśli ktoś orientuje się w temacie, niech jakoś doradzi, bo ja osobiście to na razie zielony jestem ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 17:55, DDK napisał:

Dzięki za poradę, z pewnością się dostosuję ;P
A jeśli chodzi o moje pytanie, to nasunęło mi się ono z pewnego powodu. Otóż w internecie przeczytałem,
że moja płyta ma bardzo małe możliwości o/c (i podobno brak możliwości zmiany napięcia) Mówię
"podobno", ponieważ nigdzie w BIOSie nie mogę znaleźć opcji podkręcenia procesora, który teraz
mam. Mam BIOS Award, jeśli ktoś orientuje się w temacie, niech jakoś doradzi, bo ja osobiście
to na razie zielony jestem ;P


Jak to małe? Na P965 podkręca się niesamowicie - masz szanse nawet na 3 GHz. A co do podkręcenia procka - poszukaj w BIOS-ie czegoś takiego jak Cell Menu (na MSI). Tam masz overclocking. I o ile wiem, da się zwiększyć napięcie. Jedyną wadą tego chipsetu jest to, że nie można zbytnio eksperymentować z podkręcaniem pamięci RAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować