Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Dnia 18.11.2011 o 02:53, Misquamaqus napisał:

Nie ma co krecic tego duala.
Lepiej wystaw swoj procesor e8400 na allegro i kup procesor Q6600

http://allegro.pl/intel-core-2-quad-q6600-slacr-2-4ghz-i1921382925.html

Podkrecisz go do 3.0 ghz i bedzie wszystko smigac jak nalezy.

E8400 powinienes sprzedac za okolo 200-250 zl.


Skoro chce podkręcać to znaczy, że nie ma kasy na szybszy model, a nawet jak ma to po prostu chce z tego sprzętu wyciągnąć maks możliwości nie wydając ani grosza...bo właśnie taki jest chyba cel OC-zwiększanie wydajności bez wydawania kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2011 o 13:20, Piterixos napisał:


Skoro chce podkręcać to znaczy, że nie ma kasy na szybszy model, a nawet jak ma to po
prostu chce z tego sprzętu wyciągnąć maks możliwości nie wydając ani grosza...bo właśnie
taki jest chyba cel OC-zwiększanie wydajności bez wydawania kasy.


Nie wiem, czy ma kase czy nie.... wiem tylko, ze po wymianie na quada, bedzie sporo wydajniej z gtx 560ti niz z obecnym dualem.

Chcesz pmoc ? pomoz koledze zrobic OC terazniejszego procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za niedługi czas dostanę w spadku po kompie staruszka który całkowicie przechodzi na laptopa jego "stary" procesor.
Konkretnie zmiana będzie z E8500 na Q9550 i to rodzi się moje pytanie. O ile jeszcze mojego dwujajowa podkręcałem dość mocno o tyle w przypadku 4-rdzeniowców nie mam żadnych doświadczeń. Jakiś czas temu czytałem że niektóre 4 Intela mają wyłączane pojedyncze rdzenie w przypadku przekroczenia odpowiedniej częstotliwości. Czy w tym przypadku też obowiązuje ta zasada, czy też może naczytałem się bajek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2011 o 15:29, Angar0 napisał:

Za niedługi czas dostanę w spadku po kompie staruszka który całkowicie przechodzi na
laptopa jego "stary" procesor.
Konkretnie zmiana będzie z E8500 na Q9550 i to rodzi się moje pytanie. O ile jeszcze
mojego dwujajowa podkręcałem dość mocno o tyle w przypadku 4-rdzeniowców nie mam żadnych
doświadczeń. Jakiś czas temu czytałem że niektóre 4 Intela mają wyłączane pojedyncze
rdzenie w przypadku przekroczenia odpowiedniej częstotliwości. Czy w tym przypadku też
obowiązuje ta zasada, czy też może naczytałem się bajek?



Jakies bajki przeczytales.
Dokladnie przeszedlem z e8400 na q9550 i mam 4.0 ghz na co dzien (w idle 2.8 ghz -> C1E + EIST).
Nie da sie wylaczyc rdzeni ot tak - pstryk.
Rdzenie mozna wylanczac w koligacjach, ale to jest juz w systemie.

OC q9550 robi sie identycznie jak e8400/8500.

Wszystko jednak bedzie zalezec od samego procesora jak i plyty glownej.

Na pewno OC 4 rdzeniowca nie bedzie tak wysokie jak Twoj terazniejszy e8500, ale nie znaczy to, ze nie bedzie w ogole.

Zobaczysz, jak wielowatkowe gry przyspiesza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadam c2d e6400 na płycie asus p5b, zasiłka to chieftec 450W. Zabrałem się za lekkie OC. Ogółem temperatury są świetne, w stresie dochodzę do 50 stopni maks. Chłodzenie wymieniane, dokładnej nazwy już nie pamiętam, bo komp składany dawno temu.
Ustawienia:
FSB 350 x8
Vcore 1.375 w cpu-z, 1.4 w bios
pcie na 100 sztywno
memory voltage - 2.0

Pamiątki:
PNY PC2-6400 (2x 2gb)
PDP Patriot pc2-6400 (2x1gb) (PDC22G6400LLK)
Przetestowałem pamiątki memtestem i co chwile wyskakują błędy. Zastanawia mnie czy to wina źle ustawionych timingów, czy tez kości padają. Ogółem timingi mam na auto, bo nie jestem pewien jak to dobrze ustawić manualnie. Ostatnio często wyłączają mi się programy i gry, raz miałem blue screena i była informacja o błędzie pamięci. Po wyjęciu kości 2x1gb bez zmian.

Mam problem z ustawieniem timingow. Ustawiałem już timingi na 5-5-5-15 na 2.0 v i bios nawet nie wstawał... Na auto bez najmniejszego problemu. Na auto cpu-z pokazuje timingi ustawione na 4-4-4-12 2T (1:1) przy napięciu 2.0. Przy ustawieniach 5-5-5-15 bios nie chce wstać, co jest dziwne. Przy ustawieniu napięcia 2.1 winda się nie ładuje.

Ustawienia przy 4-4-4-12 na sztywno:
Cas - 4
Ras - 4
Ras precharge - 4
Ras activate to precha - 12
Ram write recovery time - 6
Trfc - 25
Trrd - 10
rank write to read delay - 10
read to precharge delay - 10
write to precharge delay - 11
Static read control na auto (czy zmienic?)

Przy takich sztywnych ustawieniach system startuje. Nie wiem jak ustawiać resztę po trfc (takie dane zostały po auto).
Czy jest ktoś kto potrafi mi doradzić i ma jakiś pomysł na rozwiązanie problemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Staram się podkręcic procesor, ale powyżej 3.8 GHZ podniesienia napięcia nic juz nie daje, i komputer jest niestabilny.
Czy jest coś jeszcze co mogę ustawić aby spróbować wykręcić więcej ? (Kręcę samym mnożnikiem, napięcia NB też zmieniałem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2011 o 21:37, Mafioso_PL napisał:

Staram się podkręcic procesor, ale powyżej 3.8 GHZ podniesienia napięcia nic juz nie
daje, i komputer jest niestabilny.
Czy jest coś jeszcze co mogę ustawić aby spróbować wykręcić więcej ? (Kręcę samym mnożnikiem,
napięcia NB też zmieniałem).


Najpierw zapoznaj sie z tym:

http://forum.pcformat.pl/Poradnik-Podkrecanie-procesorow-AMD-Phenom-I-i-II-t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty byś mi misiek jakiegoś biosa do mojego GTX''a zarzucił, bo po zmianie chłodzenia z referencyjnego na Arctic Accelero Xtreme Plus II, temperatury spadły o połowę (z 95-98 stopni podczas gry w BF3 zrobiło się max 50 :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2011 o 02:55, Mafioso_PL napisał:

Ty byś mi misiek jakiegoś biosa do mojego GTX''a zarzucił, bo po zmianie chłodzenia z
referencyjnego na Arctic Accelero Xtreme Plus II, temperatury spadły o połowę (z 95-98
stopni podczas gry w BF3 zrobiło się max 50 :P )


No to podkrec karte w msiafterburnerze do takiej wartosci, jaka Cie interesuje, napisz jakie to wartosci, daj link z biosem na forum, a ja Ci go zmodyfikuje.
Mysle, ze jak zrobisz 800/850 mhz na gpu, to bedzie bardzo dobry wynik i karta wskoczy na wydajnosc gtx 480.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2011 o 18:57, Mafioso_PL napisał:

Tylko vCore wyżej msi afterburnerem dać nie mogę, także nie wiem czy będzie stabilnie
przy dłuższym teście ;P


Sobie bios edytuj w nibitorze lub FBE i ustaw wyzszy limit napiecia.

Sprobuj jeszcze wyzszej wersji afterburnera:

http://www.programosy.pl/program,msi-afterburner.html

W opcjach zaznacz co na fotce.

20111226190859

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy dałoby się w miarę prosty sposób podkręcić kartę Nvidia GeForce GTX550 Ti? Dodam, że jestem w tym temacie zielony, więc proszę o wyrozumiałość. Z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek napisz jaki masz zasilacz (dokładny model) oraz model karty graficznej (również dokładny :) ). Jeśli się okaże, że masz dobry zasilacz i sensowny model karty graficznej, to ściągnij jakiś program to podkręcania kart graficznych, np. MSI Afterburner. W dalszej kolejności poszukaj w internecie jakichś poradników odnośnie podkręcania kart graficznych (na PCLab jakiś czas temu było coś takiego). Jeśli potem będziesz jeszcze miał jakieś pytania lub niejasności - pytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

zasilacz - Chieftec GPA-400S BULK
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 550TI
Jeśli chodzi o dodatkowe specyfikacje karty to mam to:

Specyfikacja silnika GPU:

CUDA Cores 192
Częstotliwość taktowania rdzenia graficznego (MHz) 900
Częstotliwość taktowania procesora (MHz) 1800
Wypełnianie (miliardy/s) 28.8

Specyfikacja pamięci:

Częstotliwość taktowania pamięci (MHz) 4100
Standardowa konfiguracja pamięci 1024 MB GDDR5
Szerokość interfejsu pamięci 192-bit
Przepustowość pamięci (GB/sec) 98.4

Obsługiwane funkcje:

NVIDIA SLI® Ready* 2-way
NVIDIA 3D Vision Surround Ready**
Technologia NVIDIA PureVideo®*** HD
Technologia NVIDIA PhysX™
Technologia NVIDIA CUDA™
Microsoft DirectX 11
OpenGL 4.1
Obsługiwana magistrala PCIe 2.0 x16
Certyfikowany dla Windows 7
NVIDIA 3D Vision Ready

Obsługa wyświetlaczy:

Maksymalna rozdzielczość cyfrowa 2560x1600
Maksymalna rozdzielczość VGA 2048x1536
Standardowe złącza wyświetlaczy 2x Dual Link DVI, Mini HDMI
Wiele monitorów
HDCP
HDMI**** 1.4a
Wejście audio dla HDMI Wewnętrzne
Standardowe rozmiary kart graficznych:
Wysokość 111 mm (4,376 cala)
Długość 210 mm (8,25 cala)
Szerokość Konstrukcja dwuslotowa

Specyfikacja temperatur i zasilania:

Maksymalna temperatura GPU (w C) 100
Maksymalny pobór mocy karty graficznej (W) 116
Minimalne wymagania mocy zasilania systemu (W)***** 400
Dodatkowe złącza zasilania****** Jedno 6-pinowe

Mam nadzieję, że o to chodziło.
Dane pobrane stąd: http://www.nvidia.pl/object/product-geforce-gtx-550ti-pl.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten Chieftec to raczej mocny średniak, starsza seria GPA. Jeśli wierzyć informacjom zawartym w internecie, ma 336W na linii +12 V. Nie wiem jaki masz procesor, ale jako że zasilacz nie jest szczególnie mocarny (a sama platforma też nie należy do najlepszych zresztą), raczej odradzam OC karty. Od biedy możesz leciutko podnieść jej zegary, byle nie za mocno. Jak już wspominałem, w internecie jest sporo poradników odnośnie podkręcania kart graficznych. Gdybyś zdecydował się na OC, pamiętaj by cały czas monitorować temperaturę karty (lepiej, by nie przekraczała 85-90*) a po podkręceniu sprawdzić jej stabilność.

Co do modelu karty, to podałeś mi oficjalną specyfikację GTX 550 Ti ze strony Nvidii, niezupełnie o to mi chodziło, ale już trudno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc lepiej odpuszczę sobie to OC. W planach mam zakup GTX 560TI. Niewiem jak to będzie wyglądało i czy nie będzie trzeba wymieniać innych podzespołów. A tak na marginesie, mój procesor to Intel Core i5 2400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do GTX 560 Ti przydałby się już mocniejszy zasilacz, najlepiej coś pokroju XFX Core 550W. Nawet gdyby ten Chieftec okazał się wystarczający, to pracowałby już na granicy możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować