Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Ja się na tym nie znam, a z tego co tu czytam, to najpierw zamaist zmieniac kompa wywnioslowałem, że może najpierw spróbuje go podkręcić. Tylko, że kompletnie nie wiem jak. Ale od czego jest gram.pl. Mógłby mi ktoś wytłumaczyc krok po kroczku jak się podkręca procesory, karty itd? Lub chcoaż podać do tego link (jeśli ktoś nie chce pisać).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2008 o 19:02, Misquamaqus napisał:

Nie ma na co czekac. /.../

Czasem warto czekać. Zbierałem na wypasiony komputer dość długo po czym okazało sie, że części tak poszły w dół, że kupiłem wszystko nowe i starczyłoby na drugi. Dłużej nie czekałem, bo gdyby tfu, tfu, AMD padło, to nie stać by mnie było nawet na jeden - tak by wywindowali ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Mam do Was jedno pytanie , niekoniecznie związane z OC , a bardziej z rozbudową komputera . Moja płyta główna obsługuje maks. 2GB RAM''u ( ...). Mam GeForce''a 7900gs 512 mb . Czy mogę włożyć do płyty dwie kości po 1 GB , z przekonaniem ,że wykryje 2GB ? Czy też karta graf. również "zajmuje" pamięć , którą może obsłużyć płyta główna i po prostu wykryje mniej ? Z góry dzięki za odpowiedzi , pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2008 o 21:14, Ralph13black napisał:

Witam ! Mam do Was jedno pytanie , niekoniecznie związane z OC , a bardziej z rozbudową
komputera . Moja płyta główna obsługuje maks. 2GB RAM''u ( ...). Mam GeForce''a 7900gs
512 mb . Czy mogę włożyć do płyty dwie kości po 1 GB , z przekonaniem ,że wykryje 2GB
? Czy też karta graf. również "zajmuje" pamięć , którą może obsłużyć płyta główna i po
prostu wykryje mniej ? Z góry dzięki za odpowiedzi , pozdrawiam !


możesz wsadzić 2GB pamięci operacyjnej czyli tego zwykłego, pamięć na karcie nie ma nic do gadania w tym momencie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2008 o 21:25, pendejo napisał:

> Witam ! Mam do Was jedno pytanie , niekoniecznie związane z OC , a bardziej z rozbudową

> komputera . Moja płyta główna obsługuje maks. 2GB RAM''u ( ...). Mam GeForce''a
7900gs
> 512 mb . Czy mogę włożyć do płyty dwie kości po 1 GB , z przekonaniem ,że wykryje
2GB
> ? Czy też karta graf. również "zajmuje" pamięć , którą może obsłużyć płyta główna
i po
> prostu wykryje mniej ? Z góry dzięki za odpowiedzi , pozdrawiam !

możesz wsadzić 2GB pamięci operacyjnej czyli tego zwykłego, pamięć na karcie nie ma nic
do gadania w tym momencie

Dzięki bardzo za zainteresowanie , pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z oc mojego procka (E8400). Tzn kręci się, ale tylko do 3333MHz, a nawet na tym ustawieniu Vista często wywala bluescreeny. Nie wiem co może być tego przyczyną, ale chyba możliwości tego procesora nie kończą się na 3GHz?? Może to przez pamięci. Mam 2GB OCZ Reaper 800 (dalej nie wiem, ale na stronie producenta są takie z 4-4-4-15 i EPP 4-4-4-15). Właściwie co znaczy to EPP? Płyta główna to MSI P35 NEO2-FIR (bios najnowszy), zworkę do oc na niej przestawiałem, więc to raczej nie ona. Próbowałem nawet zwiększać napięcia wszystkich mostków, pamięci no i oczywiście procesora. Pamięci ustawione miałem na 4-4-4-15-38-38-38, czy jakoś tak na 1:1. Oczywiście wyłączyłem te wszystkie bajery do oszczędzania jak EIST czy Spread Spectrum.

20080714124527

20080714124540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2008 o 16:04, Crew 900 napisał:

A z taką płytą główną co mam , mogę się pobawić w podkręcanie procesora ?

Tak, ale nie obiecuję cudów, powinieneś wykręcić 3GHz(dla gracza wystarczające, ew. spróbuj trochę więcej). Dziurek nie powinno być(Asus aż tak słaby nie jest w tym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

te screeny z pamięci to przed czy po podkręceniu? W ciemno po podkręceniu pamiątki mają za dużą częstotliwość, a nie masz takiej opcji w biosie, że blokujesz częstotliwość pamięci, a przelicznik płynnie się dostosowuje do częstotliwości reszty, tak że utrzymuje stałą częstotliwości pamięci niezależenie od zmiany reszty parametrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te screeny to bez podkręcania zrobiłem. W biose mam coś takiego:

Cell Menu:

--------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------
D.O.T. Controll [Disabled] (Disabled, CPU Only, PCIE Only, CPU and PCIE)
Intel EIST [Disabled] (Enable GV3, Disable GV3)
Adjust CPU FSB Frequency [333] (333-600 MHz)
------------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------
Ustawienia pamięci RAM:
Advance DRAM Configuration:
Configure DRAM Timing by SPD [Disabled] - po kolei: 4 4 4 15 38 12 12 12 12
FSB/Memory Ratio [Auto] (800MHz) (Auto, 1:1.25, 1:1.5, 1:1.66, 1:2, 1:1, 1:1.2, 1:1.6)
---------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------
Ustawienia grafiki:
PCIEx4 Speed Controller [Auto] (4x, 2x, Auto)
Adjust PCIE Frequency [100] (100-200 MHz)
Auto Disable DIMM/PCI Frequency [Enabled] (Enabled, Disabled)
------------------------------------------------------------------------- -----------------------------------------------------
Ustawienia napięć:
CPU Voltage: [1,25] (1.225-2.000 V)
Memory Voltage [Auto] ( 1.8-2.6 V)
VTT FSB Voltage [Auto] (1.175-1.550 V)
NB Voltage [1.25] (1.250-1.625 V)
SB I/O Power [1.5] (1.5-1.8 V)
SB Core Power [1.05] (1.05-1.15 V)
-------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------
Spread Spectrum [Disabled] (Enabled, Disabled)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 15:06, mikus97 napisał:



Przy podkręcaniu procka ja ka moze byc jego temperatura maksymalna? i jaka jest normalna?


ja mam normalną 28 stopni, a w stresie 35, ale na mnie nie patrz, bo to zależy od procesora jaki masz

BlackBomb
nie wiem teraz z czego jest liczona częstotliwość pamięci na Intelach ale ustaw tak dzielniki tak by twoje 800 MHz pamięci na niepodkręconym procesorze miały mniejszą częstotliwość, ale timingi te z 800 i jak zaczniesz podkręcać proca częstotliwość pamięci się zwiększy, tak, że dojdzie do 800 (lub coś koło tego), a procesor będzie miał wyższą częstotliwość. Przynajmniej tak to wygląda u mnie na athlonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2008 o 11:56, lloyd554 napisał:

Czy to prawda że na niektórych zasilaczach nie można podkręcać procka ??

Tak, szczególnie na tzw. "noname" oraz słabych firm. Z takimi zasilaczami, to tylko do zamachu jak się chce zrobić... x)
Na porządnych zasilaczach można to robić ze stoickim spokojem, bo nagle nam nie buchną. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2008 o 13:29, Gol Galad napisał:

> Czy to prawda że na niektórych zasilaczach nie można podkręcać procka ??
Tak, szczególnie na tzw. "noname" oraz słabych firm. Z takimi zasilaczami, to tylko do
zamachu jak się chce zrobić... x)
Na porządnych zasilaczach można to robić ze stoickim spokojem, bo nagle nam nie buchną.
;p


nawet na słabym zasilaczu markowym możesz mieć problem ze stabilnością, jeśli obciążenie komputera będzie wyższe nić jego moc czynna, ale ogólnie jest zasadą, że markowe zasilacze lepiej trzymają napięcie nic noname, bo noname na stocku i z zapasem mocy często działają prawidłowo, ale przy powiedzmy 80% obciążeniu już zaczynają nie trzymać napięć i komputer staje się niestabilny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2008 o 20:52, Head Master napisał:

Ja się na tym nie znam, a z tego co tu czytam, to najpierw zamaist zmieniac kompa wywnioslowałem,
że może najpierw spróbuje go podkręcić. Tylko, że kompletnie nie wiem jak. Ale od czego
jest gram.pl. Mógłby mi ktoś wytłumaczyc krok po kroczku jak się podkręca procesory,
karty itd? Lub chcoaż podać do tego link (jeśli ktoś nie chce pisać).


Masz to w tym wątku opisane 100 razy, poczytaj trochę.

Np. tu: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=16068&pid=180

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Mam problem z oc mojego procka (E8400). Tzn kręci się, ale tylko do 3333MHz,

Przy takim taktowaniu pamięci nie są już raczej w stanie utrzymać 4-4-4-15 (i to zapewne wywołuje BSOD). Spróbuj podnieść do 5-5-5-15-2T, powinien pójść dalej, chyba, że masz już za wysokie temperatury na procesorze/pamięciach. Jeśli martwi cię podniesienie timingów, to pamiętaj, że różnica między CL4 i CL5 przy DDR2 jest znikoma. Możesz to nadrobić podnosząc taktowanie. Te kości powinny spokojnie pójść w granicach 900 MHz (ja podobne wykręcałem na 966 przy 2,2 V - ale raczej nie siłuj się, jeśli odmówią takich częstotliwości).

Zwróć uwagę, że wg tego EPP masz ustawienia 5-5-5-15-2T przy napięciu 1,8 V, co jest wartością domyślną, natomiast wg nowego formatu profilowania czyli JEDEC masz 4-4-4-12-2T na 2,2 V co już jest wartością przetaktowaną (2,2 V to sporo) i zapewne właśnie to jest przyczyną blokady. Krótko mówiąc o ile nie grzeje się proc, przestaw na te 5-5-5-15-2T przy napięciu 2,2 V i próbuj dalej.
Na pewno trzeba też solidnie podnieść już napięcie procesora i szyny FSB, ew. mostków (ale mostki i FSB tylko o jeden skok, większe mogą hałasować). Zerknij jakie masz napięcie na procesorze przy AUTO i spokojnie dołóż nawet 0,5 V. Mój quad chodzi na 1,44 V (nominalnie 1,32), FSB=1,4 V, mostki +0,1 V do nominalnego. Te tzw. bajery nie powinny mieć najmniejszego wpływu na kręcenie, u mnie chodzą wszystkie i nawet opcja C1.

EPP oznacza Enhanced Profile coś tam, służy mniej więcej płycie głównej do rozpoznania i ustawienia pamięci w trybie AUTO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować