Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

/.../

Mógłbyś mi powiedzieć o ile podkręcałeś i o ile napięcie zwiększałeś? Bo mam podobny model procesora (E6420), a jak ostatnio podkręcałem.... zapomniałem napięcie zmienić <lol2>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2008 o 13:48, Incantatoris napisał:

Mógłbyś mi powiedzieć o ile podkręcałeś i o ile napięcie zwiększałeś? Bo mam podobny
model procesora (E6420), a jak ostatnio podkręcałem.... zapomniałem napięcie zmienić
<lol2>.


FSB: z 266 na 420 MHz a napięcie o 0,35V (o ile dobrze pamiętam, bo piszę teraz z pracy i z pamięci)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.10.2008 o 12:55, GeoT napisał:


Hmm ... a na czym ta modyfikacja miałaby polegać i jak to zrobić?

>

Moge pomoc w modyfikacji biosu karty, ale musisz miec stacje dyskietek, drugi komputer zeby byc ze mna na biezaco oraz musisz sie zgodzic na ewentualne niepowodzenie....mam na mysli przypadkowe wylaczenie pradu w sieci lub przypadkowe nacisniecie klawiatury w czasie flashu. Moze sie zdazyc rowniez przypadkowy restart komputera z blizej mi nieznanych przyczyn (system odmowil dzialania lub cos sie przegrzalo itp).

Poza tym musisz sie chociarz troche znac na biosie plyty glownej, liznac nieco dosa oraz miec w zapasie karte na pci, zeby w razie niepowodzenia lub zlego wgrania biosu karty mozna bylo wykonac flash biosa karty za pomoca pomocniczej karty na pci (jakas stara riva tnt albo cos podobnego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już jakoś podkręciłem troche, ciągle się boję że coś się zwali, ale działa. Dzięki za propozycje, ale sam dam se jakoś radę. Nie znam się na BIOS-ie, wole bardziej w systemie się bawić niż w tym. Chyba ci chodziło o zdalną pomoc, tylko w BIOS-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety... musiałem wszystko cofnąć (miałem już 2.44GHz!), ponieważ komp nie chciał mi się włączyć. Prosze o jedną konkretną pomoc aby ktoś napisał tak jakby w tabeli ile MHz na ile VAT. Naprzykład tak:

266MHz - 1.25890V

315MHz - 1.36250V

I mam jeszcze pytanie:
Czy 1.36250V jest za mało na 315MHz?

Dzięki wam za pomoc i wasze starania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Zwiększasz napięcia przy tak małej ilości MHZ-ów? Nie no, dopiero ~3GHz robi się to konieczne. Do tego czasu nie musisz tego robić. A jeżeli komp jest niestabilny nawet mimo zwiększonych napięć na 2,4GHz to świadczy o:
a) skopanej płycie głównej
b) kiepskich RAM-ach
c) obu tych rzeczach na raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2008 o 19:38, Incantatoris napisał:

Czyli napięcia się nie zwiększa? Ach... to ja już nic nie rozumiem xD Moglibyście mi
po kolei i łatwo do zrozumienia napisać pare rzeczy o podkręcaniu.


No więc tak - wyższe napięcie jest potrzebne, gdy podkręcamy naprawdę mocno. U mnie na E6700 zwiększenie było konieczne przy 3,2 GHz, nieco szybciej przy Q9300. W zasadzie można uznać, że bez zmiany napięcia każdy C2D wyciągnie 2,8-3 GHz. Jeżeli przed tym etapem jest niestabilnie, to należy winić RAM (podkręca się wraz z procesorem, więc jak jest kiepski, to nie wytrzyma) lub płytę główną.
W pierwszym przypadku wystarczy o jedną wartość obniżyć jego taktowanie (np. jak masz pamięci 800 MHZ, to zmieniasz na 667 MHz), w drugim przypadku może pomóc lepsze chłodzenie chipsetu...lub nic (jeżeli masz płytę na chipsetach P945, GZ9xx i inne dziwadła, które po prostu nie radzą sobie z FSB podkręconych procesorów).

PS Co do pamięci - można zwiększyć ich napięcia, aby nie trzeba było przy podkręcaniu procesora zmniejszać ich taktowania. Tylko, że należy nie przekraczać 2,1V (jeżeli mamy radiatory na kościach) lub 1,95V (gdy radiatorów nie ma)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu zamontowałem w kompie nowy wentylator na CPU - Scythe Mugen. Odnosiłem wrażenie, że poprzedni Arctic Cooling Freezer 7 Pro nie bardzo sobie radził z moim podkręcaniem procka (C2D E 6400 2,13@3,26; FSB 420 MHz), ale też nie bardzo sprawdzałem jego temperatury. Teraz mam wrażenie, że Mugena chyba założyłem nie do końca dokładnie (swoją drogą "założenie go dokładnie" graniczy z cudem, jest bardzo duży gabarytowo, a dwa brzegi gniazda procka są otoczone radiatorami [płyta GA-965P-DQ6] - montowany jest na typowe dla S775 4 zapinki, które dodatkowo w tym radiatorze chowają się dość głęboko pod nim).
Problem w tym, że procek w trybie idle (pusty pulpit + przeglądanie dysków) osiąga temp. w przedziale 55-68 st. a po włączeniu np. 3D Marka 06 dochodzi do 72 st. (chwilowo było nawet 77 st co mnie z lekka przeraziło). Nie było też jednak żadnych zwiech ani wskazań, że coś się przegrzewa. Wydaje mi się jednak, że taki wentylator powinien sobie dużo lepiej poradzić z takim podkręcaniem.
Co wy o tym sądzicie? Czy takie temperatury pracy są bezpieczne dla tego procka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Takie małe pytanko - jakiej pasty termoprzewodzącej używasz? Bo nawet Scythe Mugen nie będzie dobrze odbierał ciepła, jeżeli nie używasz dobrej pasty. Ja ze swojej strony polecę Zalman STG-1, Coolaboratory Liquid Pro i Arctic Silver 5. Temperatura powinna ci znacząco spaść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 08:11, ziptofaf napisał:

Takie małe pytanko - jakiej pasty termoprzewodzącej używasz? Bo nawet Scythe Mugen nie
będzie dobrze odbierał ciepła, jeżeli nie używasz dobrej pasty. Ja ze swojej strony polecę
Zalman STG-1, Coolaboratory Liquid Pro i Arctic Silver 5. Temperatura powinna ci znacząco
spaść.


Razem z wentylatorem kupiłem od razu pastę Arctic Silver 5 (3,5g) więc w tej kwestii jest chyba dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 08:14, GeoT napisał:

> Takie małe pytanko - jakiej pasty termoprzewodzącej używasz? Bo nawet Scythe Mugen
nie
> będzie dobrze odbierał ciepła, jeżeli nie używasz dobrej pasty. Ja ze swojej strony
polecę
> Zalman STG-1, Coolaboratory Liquid Pro i Arctic Silver 5. Temperatura powinna ci
znacząco
> spaść.

Razem z wentylatorem kupiłem od razu pastę Arctic Silver 5 (3,5g) więc w tej kwestii
jest chyba dobrze.


W takim razie radiator nie przylega dobrze do procesora.
Widze tu tylko demontaz i zalozenie od nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 09:52, Misquamaqus napisał:

W takim razie radiator nie przylega dobrze do procesora.
Widze tu tylko demontaz i zalozenie od nowa.


Dzięki za utwierdzenie mnie w tym przekonaniu, choć na myśl o powtórce z tej "rozrywki" robi mi się nie wesoło :)
No ale cóż, tak to jest jak sie żonie da do zrobienia coś, co się powinno robić samemu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 11:18, GeoT napisał:

> W takim razie radiator nie przylega dobrze do procesora.
> Widze tu tylko demontaz i zalozenie od nowa.

Dzięki za utwierdzenie mnie w tym przekonaniu, choć na myśl o powtórce z tej "rozrywki"
robi mi się nie wesoło :)
No ale cóż, tak to jest jak sie żonie da do zrobienia coś, co się powinno robić samemu
:D


Jak sie nie myle to zeby wymienic czy sciagnac chlodzenie z procesora to nalezy wyjac plyte glowna z kompa ?.
Jezeli tak to jak juz zdemontujesz i zalozysz od nowa dokladnie radiator to zanim wlozysz mobo do budy odpal ja na pajaka czyli na biurku czy co tam masz.
W takim ukladzie bedziesz miec pewnosc co do poprawnego zalozenia chlodzenia.
Tak se mysle....o :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 14:34, Misquamaqus napisał:

Jak sie nie myle to zeby wymienic czy sciagnac chlodzenie z procesora to nalezy wyjac
plyte glowna z kompa ?.


No właśnie chyba niekoniecznie, bo ona ma takie samo standardowe zapięcie jak boxowy wiatrak. Najwyżej zdejmę tył obudowy i tam może będzie widać czy te kołeczki przeszły na drugą stronę, choć kto wie czy tył gniazda procka nie jest zakryty blachą. Jeśli tak to nie pozostanie nic innego jak to wszystko wybebeszyć ...ech ... robota na 3 godziny ... :/
Na razie żona przywróciła taktowanie fabryczne i ponoć temp. nie przekracza 40 st więc sam już nie wiem ... a może napięcie na procku niepotrzebnie za duże ustawiłem ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2008 o 14:50, GeoT napisał:


Na razie żona przywróciła taktowanie fabryczne i ponoć temp. nie przekracza 40 st więc
sam już nie wiem ... a może napięcie na procku niepotrzebnie za duże ustawiłem ...


/.../

Na Twoim miejscu i tak bym wyciagnal mobo na buirko i pozadnie od nowa zalozyl chlodzenie. Nie zajmie Ci to wiecej jak 1.5 godziny i to na spokojnie.
Stara paste sciagnij i zaloz odrobinke nowej...doslownie procesor i radiator ma byc pomazany a nie zapackany :))).
Za duzo pasty zle wplywa na przewodnosc cieplna. Ona ma tylko pozatykac dziurki czy jak kto woli zniwelowac nierownosci.
Mam nadzieje, ze uzywasz jakiejs dobrej pasty a nie tej bialej ?.
Jakis arctic silver 5 lub stg 1 od zalmana bylaby mile widziana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 15:35, Misquamaqus napisał:

Na Twoim miejscu i tak bym wyciagnal mobo na buirko i pozadnie od nowa zalozyl chlodzenie.
Nie zajmie Ci to wiecej jak 1.5 godziny i to na spokojnie.


Tak chyba zrobię, przy okazji odkurzę płytę i podzespoły :)

Dnia 17.10.2008 o 15:35, Misquamaqus napisał:

Stara paste sciagnij i zaloz odrobinke nowej...doslownie procesor i radiator ma byc pomazany
a nie zapackany :))).
Za duzo pasty zle wplywa na przewodnosc cieplna. Ona ma tylko pozatykac dziurki czy jak
kto woli zniwelowac nierownosci.


No własnie ile to jest to odrobinkę - rozsmarowałem ją palcem tak, że nie prześwituje spod niej procesor, ale też przecież nie nałożyłem niewiadomo ile - za to radiatora nie smarowałem, tylko procek :)

Dnia 17.10.2008 o 15:35, Misquamaqus napisał:

Mam nadzieje, ze uzywasz jakiejs dobrej pasty a nie tej bialej ?.
Jakis arctic silver 5 lub stg 1 od zalmana bylaby mile widziana.


Arctic Silver 5, taka szara :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Paste rozsmaruj na procesorze i radiatorze.
Odrobinka to wlasnie taka warstewka rozsmarowana palcem lub jak to inni robia jakas karta telefoniczna czy inna magnetyczna.
Jak posmarujesz cpu i radiator to bedzie 100% pewnosci, ze pasta pozatyka wszystkie nierownosci a cienka wastewka okresli jej odpowiednia ilosc.
Pasta nie moze wyciekac bo to bedzie oznaczac, ze jest jej za duzo. Troche musi wyjsc bo taka jest kolej rzeczy.
AC5 to dobra pasta tylko, ze jest gesta. Jak zalozysz radiator to pokrec troche radiatorem, zeby pasta sie rozeszla miedzy cpu a radiatorem.
W calej tej operacji najwazniejsze jest dokladne doleganie radiatora do cpu...pasta jest tylko dodatkiem.

Jak juz zalozysz chlodzenie to zanim zamontujesz mobo w budzie odpal jakis test np. "ortchosa" i odczytaj temperatury programowo i organoleptycznie.
Jak np. program pokaze 60 st C to radiator musi byc bardzo cieply lub goracy. Jak tak nie jest to znaczy, ze jest zla przewodnosc miedzy cpu a radiatorem lub ihs na cpu jest zle fabrycznie zalozony na rdzen cpu. Tej drugiej przypadlosci niestety nie da sie poprawic.

Ciekawy jestem wynikow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować