Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Dnia 19.03.2007 o 13:58, RobeN napisał:

> Zdarza się, ze przekroczenie temperatury znamionowej skraca żywot procesora... ze 100 lat do 90. :)
Chyba, że jądro było nienajlepsze i spaliło cache... Różne rzeczy się zdarzają. W mojej starej karcie graficznej przy ok 90*C spaliły się potoki... Dopóki chodziła w zakresach 55-68*C było ok :) A niby powinna wytrzymywać do ponad 110* (125-130*).

Czasem bywa też, ze są złe wskazania czujników...

Dnia 19.03.2007 o 13:58, RobeN napisał:

> Tak, wiem,ze mowa o Athlonach, ale tak powiedziałem, żeby dać ogląd na sprawę temperatur
No to możemy właśnie zagadać o GPU - wówczas podniesiemy poprzeczkę do 130* ;P


Czemu nie. :) Tyle, ze nie mam mego kompa pod ręka, więc brak mi na razie argumentów. :(
No ale fakt, faktem,z emój nie osiągał 130*. Najwyżej "marne" 90*. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dajcie spokuj zanim zamontowałem WC na grafice to miałem ~90''C na starcie prawie....swoją drogą ciekawe ile taki 8800GTX może wytrzymać...ktoś testował ?, albo widział jakieś testy ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kochani, mam nowy sprzęcik (no prawie - bo już do mnie leci :)
Abit KN9 (AM2)
Galaxy GeForce 7600GT 256MB DDR3 Zalman (128-bit) (PCI-E)
Athlon X2 3800+ EE AM2 BOX 65W
2x1GB DDR2 Kingstone 667 MHZ CL5

Zależy mi na podkęceniu procka. Jak ustawioć BIOS na Abicie KN9 ?
Tu macie zrzuty z settingów Biosa :
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-9


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kochani, mam nowy sprzęcik (no prawie - bo już do mnie leci :)
Abit KN9 (AM2)
Galaxy GeForce 7600GT 256MB DDR3 Zalman (128-bit) (PCI-E)
Athlon X2 3800+ EE AM2 BOX 65W
2x1GB DDR2 Kingstone 667 MHZ CL5

Zależy mi na podkęceniu procka. Jak ustawioć BIOS na Abicie KN9 ?
Tu macie zrzuty z settingów Biosa :
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-9


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy może mi ktoś powiedzieć, jak podkręca się pamięć RAM, karte graficzną i procesor?
Mam:
Intel Pentium 4 3,2 GhZ
NVIDIA GeForce 7300 GS 256 MB
768 MB RAM
pomóżcie mi plzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2007 o 16:15, xbit71 napisał:

czy może mi ktoś powiedzieć, jak podkręca się pamięć RAM, karte graficzną i procesor?
Mam:
Intel Pentium 4 3,2 GhZ
NVIDIA GeForce 7300 GS 256 MB
768 MB RAM
pomóżcie mi plzz

processor w biosie (na start systemu musisz wdusic DELETE)
karte graficzna klikasz na pulpit wlasciwosci-ustawienia-zaawansowane-i tam masz swoja karte i tam powinno byc a jak nie ma to sciagnij plik ktory byl pare(lub parenascie)postuw powyzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Athlon 64 3000+ am2 pamięci standardowo 533 MHz HT Link 1000MHz
ustawiłem fsb na 245 szynę główną na 800, pamięci zostawiłem na 533.
Pamięci zaczęły mi pracować na ponad 600 MHz więc postanowiłem zmienić ich dzielnik na 400 tylko wtedy mi komputer nie startuje wydaję mi się to nielogiczne w końcu na niższej częstotliwości powinny ruszyć, a komp się nie włącza. Jeśli ktoś wie co zrobić by kręcić dalej bez zmiany pamięci niech się odezwie.

20070325100645

20070325100706

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Z tego co wiem jeśli podnosisz fsb procka automatycznie do tej częstotliwości dopasowują się ramy, czyli jeśli podkręcasz proca, podkręcasz ram, ja u siebie zostawiłem ram na auto, sam siue dostosował do nowych warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2007 o 14:44, marian538 napisał:

/.../

Z tego co wiem jeśli podnosisz fsb procka automatycznie do tej częstotliwości dopasowują się
ramy, czyli jeśli podkręcasz proca, podkręcasz ram, ja u siebie zostawiłem ram na auto, sam
siue dostosował do nowych warunków.


no wszystko fajnie tylko dla athlona 64 z mnożnikiem x9, dzielnik pamięci 533 to 7 a 400 to 8 czyli przy ustawieniu 400 powinny mi chodzić z mniejszą częstotliwością, a jakoś im się nie chce ;|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.04.2007 o 19:28, Dead-pl napisał:

działa


a rzeczywiście wtedy mi jakoś nie chciało wejść -> połączenie zrestartowane
tak zestaw ten taki sobie widziałem tańsze i polskie i podobno działające ;] martwi mnie ocena tego gościa jak mógł dać 10 produktowi bez instrukcji? mógł chociaż to umieścić w minusach ale luz i ciekawi mnie czy płyn jest w zestawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam kartę graficzną ati radeon 9550. Z tego co słyszałem, jest ona bardzo podatna na podkręcanie, więc przy pomocy ati tool udało mi się osiągnąć ze standardowych 250/200 (core/mhz) na 460/220. Dla bezpieczeństwa opuściłem o 10 mhz, podałem od razu obniżone. I am takie pytanie, czy trzeba codziennie włączać program ati tool i ustawiać profil, który osiągnąłem? Czy też uważać na to co zrobiłem, po prostu boję się, że karta może ulec uszkodzeniu. Pozdrawiam, Freddy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2007 o 19:14, Xantes napisał:

> czy może mi ktoś powiedzieć, jak podkręca się pamięć RAM, karte graficzną i procesor?

> Mam:
> Intel Pentium 4 3,2 GhZ

Ten procesor się nie podkręca, a jesli nawet ci się uda cokolwiek, to bez widocznego efektu poza wzrostem temperatury układu. co za tym idzie, pamięci też nie ma po co ruszać.

Dnia 22.03.2007 o 19:14, Xantes napisał:

> NVIDIA GeForce 7300 GS 256 MB

Najlepiej programem z poziomu Windows, bo w BIOSie nic nie znajdziesz. Jest starszy programik nvidii coolbits i nowsza wersja nTune.

Dnia 22.03.2007 o 19:14, Xantes napisał:

> 768 MB RAM

Patrz punkt pierwszy.

Poglądowo możesz poczytać tutaj, ale odradzam branie przykładu, bo naprawdę z Pentium 4 nic nie wyciągniesz:
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=248

Lub tu (ten jest lepszy):
http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=164

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2007 o 21:06, patrYX93 napisał:

Witam, mam kartę graficzną ati radeon 9550. Z tego co słyszałem, jest ona bardzo podatna na
podkręcanie, więc przy pomocy ati tool udało mi się osiągnąć ze standardowych 250/200 (core/mhz)
na 460/220. Dla bezpieczeństwa opuściłem o 10 mhz, podałem od razu obniżone. I am takie pytanie,
czy trzeba codziennie włączać program ati tool i ustawiać profil, który osiągnąłem? Czy też
uważać na to co zrobiłem, po prostu boję się, że karta może ulec uszkodzeniu. Pozdrawiam, Freddy!

Odchacz funkcję "uruchom przy starcie systemu" to będzie automatycznie ładował ten profil. Na twoim miejscu odpalałbym to jednak tylko przed włączeniem gry lub innego programu , któremu sie to przyda (bo nie Windows ani przeglądarka internetu) i sprawdzał jak wyglądają temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 00:51, Aurelinus I napisał:

> > NVIDIA GeForce 7300 GS 256 MB
Najlepiej programem z poziomu Windows, bo w BIOSie nic nie znajdziesz. Jest starszy programik
nvidii coolbits i nowsza wersja nTune.


nTune bym nie polecał.
Rzeczywiście z poziomy sterownika (poprzez coolbits 2.0) jest OK.
Ale chyba najlepiej za pomocą ATItool (działa w 100% z nVidią!!! Dodatkowo bardzo czuły test na artefakty!!!) albo RivaTuner 2.0 Final (gdzie możemy jeszcze ingerować i w inne ustawienia starowników oraz softowo-hardwareowe karty.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2007 o 15:39, Evil Khan napisał:

Zależy mi na podkęceniu procka. Jak ustawioć BIOS na Abicie KN9 ?
Tu macie zrzuty z settingów Biosa :
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-9

Na tych screenach masz przecież wszystko podane jak na tacy a pod spodem opis.

Najważniejsze to:
1. "CPU External clock" - tym podkręcasz procesor, zacznij od 220, potem +10/5
2. "CPU Core Voltage" - tu podnosisz napięcie na procesorze, zacznij od AUTO i czekaj (podnosząc częstotliwość szyny - patrz wyżej) aż płyta odmówi współpracy
3. "DDR2 RAM Voltage" - jak skończysz powyższe punkty tu możesz podnieść napięcie pamięci, ale nie szalej, Kingstony nie wytrzymają zbyt wiele - góra +0,2 V na początek do podkręcania radzę ustawić timingi i napięcie RAMu na AUTO i zobaczyc co z tego wyjdzie ---> punkt 5.
4. "DRAM Timing Selectable" - tu możesz ręcznie ustawić timingi pamięci. te istotne to (od góry) "RAS to CAS" do "CAS Latency", resztę daj na AUTO i się nimi nie przejmuj.

5. Zaopatrz się w CPU-Z 1.39 - możesz tam podejrzeć efekt podkręcania, oraz zobaczyć, w czasie gdy będziesz miał pamięci na AUTO co ustawia sytem podczas podkręcania ( a zapewne dość szybko zniży je do 533 MHz i timingi rzędu 5-5-5-15-5 jeśli nominalnie masz pamięci klasy CL4 - czyli 677 MHz 4-4-4-12-4). Po zakończeniu zabawy z procesorem możesz już ręcznie przywrócić te CL4 i podnieść napięcie jeśli trzeba - patrz punkt 3. O ile miałem do czynienia z Athlonami to prawdopodobnie do szyny = 220 - 240 obejdzie się bez podnoszenia napięcia. Potem może byc gorzej. Pamiętaj też o temperaturze procesora. tak jak kbyło tu mówione temperatura w spoczynku powinna kiwać się między 40-45 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować