Zaloguj się, aby obserwować  
Patryk_R1

Archiwum Star Wars czyli coś dla wielbicieli Jedi i nie tylko

4666 postów w tym temacie

Dnia 30.11.2014 o 20:45, Damianuss1 napisał:

Dzięki za podpowiedź, będę jutro w Empiku to rozejrzę się za tymi tytułami. Nie mam żadnej
książki z uniwersum SW, to będą moje pierwsze.


W Empiku moze byc ciezko. Nie wiem, czy jeszcze cos beda mieli, w Polsce boom na ksiazki z GW byl przy okazji premiery Ep I. Podejrzewam, ze bedziesz raczej musial grzebac po allegro. Jesli to Twoje pierwsze ksiazki z GW, radze zaczac od trylogii Thrawna http://www.ossus.pl/biblioteka/Trylogia_Thrawna. Ale poza Allegro wlasnie chyba raczej tego nie znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 20:51, lis_23 napisał:

W Empiku widziałem tylko książki po NJO.


No wlasnie :/ starsze tytuly raczej beda juz niedostepne. O ile sie nie myle, u nas wydawal je Amber, mozna u nich popytac ewentualnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 20:00, Ring5 napisał:

> Ma ktoś w swojej kolekcji jeszcze wersje na VHSach?

Ja mam! :) Stara trylogie mam w takim czarno-zlotym pudelku (chyba ta wersja z 1997,
o ktorej Lis mowi, w tej chwili jest w domu rodzicow i nie mam jak sprawdzic), i do tego
Epizod I.

A jak Wasza biblioteka SW?


Moja biblioteka ogranicza się do 2 książek ;p Zrobienie tego uniwersum niekanonicznym skutecznie powstrzymało dalsze kupowanie książek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 20:58, Ecko09 napisał:

Zrobienie tego uniwersum niekanonicznym skutecznie powstrzymało dalsze kupowanie książek.


To byla najwieksza glupota, jaka zrobili. Szczegolnie biorac pod uwage fakt, ze spora czesc tych ksiazek bije na glowe Ep I-III.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2014 o 21:01, Ring5 napisał:


To byla najwieksza glupota, jaka zrobili. Szczegolnie biorac pod uwage fakt, ze spora
czesc tych ksiazek bije na glowe Ep I-III.

Zaledwie kilka z nich, na dodatek tylko z tych starszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 21:00, lis_23 napisał:

Może tutaj?


O wlasnie. Nie widze Thrawna, wiec bierz Posluszenstwo, Reke Sprawiedliwosci, Poza Galaktyke i, jesli lubisz westerny, Kenobiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2014 o 21:05, lis_23 napisał:

Zaledwie kilka z nich, na dodatek tylko z tych starszych.


Mowie jedynie o tych, ktore czytalem. O reszcie wypowiadac sie nie moge. A z tych, ktore znam, wiekszosc naprawde jest lepsza od Ep I.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 21:01, Ring5 napisał:

To byla najwieksza glupota, jaka zrobili. Szczegolnie biorac pod uwage fakt, ze spora
czesc tych ksiazek bije na glowe Ep I-III.

Trylogia Thrawna była świetna!, ale potem...

Spoiler

klony Imperatora, seriously

? ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 20:49, Ring5 napisał:

Ale poza Allegro wlasnie chyba raczej tego nie znajdziesz.

Nie było żadnej z tych, które wymieniłeś. Z 10 pozycji maks, wybrałem dwie. O Revanie, uwielbiam Old Republic I i II :P i jeszcze Kenobiego. Dzisiaj już nie dam rady czytać, ale jutro zabiorę się za jedną z nich. Przy okazji te książki w Empiku są strasznie drogie damn, obie te pozycje, które wybrałem można znacznie taniej dostać w sieci. Ostatni raz tam kupiłem książki.

20141201215741

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2014 o 21:57, Damianuss1 napisał:

> Ale poza Allegro wlasnie chyba raczej tego nie znajdziesz.
Nie było żadnej z tych, które wymieniłeś. Z 10 pozycji maks, wybrałem dwie. O Revanie,
uwielbiam Old Republic I i II :P i jeszcze Kenobiego. Dzisiaj już nie dam rady czytać,
ale jutro zabiorę się za jedną z nich. Przy okazji te książki w Empiku są strasznie drogie
damn, obie te pozycje, które wybrałem można znacznie taniej dostać w sieci. Ostatni raz
tam kupiłem książki.


Sprawdź na allegro. Ja tam kupiłem 9/10 swoich książek SW. Bardzo często zdarzały mi się ksiązki po nawet 10zł za sztukę w BARDZO dobrym stanie. Ale muszę cię także ostrzec przed cenami słabo dostępnych książek. Np "Gwiazda po gwieździe" i "Zdrada" musiałem zamówić po angielsku bo za polskie wersje ludzie chcieli nawet po 100zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2014 o 21:57, Damianuss1 napisał:

Nie było żadnej z tych, które wymieniłeś.


Nie powiem "a nie mowilem?", ale gdybym chcial to powiedziec, powiedzialbym to w tym momencie. Ale nie powiem. Ale moglbym.

Dnia 01.12.2014 o 21:57, Damianuss1 napisał:

O Revanie,


Nie znam, nie wypowiadam sie.

Dnia 01.12.2014 o 21:57, Damianuss1 napisał:

i jeszcze Kenobiego.


Znam, wypowiem sie. Jest to jedna z dwoch pozycji ksiazkowych EU, ktore kompletnie odstaja od tego, do czego przyzwyczaili nas autorzy tych ksiazek. Tym drugim tytulem jest "Death Troopers", ktore w skrocie mozna opisac jako "The Walking Dead w swiecie SW". I tu sie zaczyna problem, bo obie ksiazki sa dosc... hmm.. specyficzne. Dzieki temu, ze tak bardzo roznia sie od pozostalych, sa powiewem swiezosci i dzieki temu zyskuja punkty, ktore moglyby stracic w innych kategoriach (np. jakosc, ktora w obu przypadkach nie porywa - co nie znaczy, ze sa zle, so "tylko" calkiem niezle"). ALE! Jednoczesnie musze przyznac, ze Kenobiego czytalo sie w miare przyjemnie. Podejrzewam, ze ktos mniej negatywnie nastawiony do tej postaci (a mojej niecheci do niego nie mam zamiaru ukrywac, uwazam, ze obok Yody byl najwiekszym hipokryta i nieszczesciem Republiki) moze sie przy tej lekturze bawic znacznie lepiej. Ja bylem co najwyzej "usatysfakcjonowany". Chociaz to i tak wiecej, niz moge powiedziec o "Dawn of the Jedi", ktore przestalem czytac po okolo 80 stronach, bo zwyczajnie mnie odrzucalo.

Dnia 01.12.2014 o 21:57, Damianuss1 napisał:

ale jutro zabiorę się za jedną z nich.


Jak skonczysz Kenobiego, napisz, jak wrazenia.

@ Manigoldo

Jak pisalem wczesniej, wypowiadac sie moge jedynie w kwestii tych ksiazek, ktore czytalem (czyli to, co jest na zdjeciu, ktore zalaczylem wczesniej). A z nich wiekszosc naprawde przebija Ep. I-III.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie na tym forum lata, ale w związku z wiadomą sprawą byłem ciekaw komenatrzy jakie tutaj znajdę i zacząłem czytać Wasze dyskusje. I tak Drogi Ring5, który jesteś tu chyba od zawsze i od zawsze byłeś najstarszym (bez obrazy) i najpoważniejszym użytkownikiem tego forum - przekonałeś mnie by się wypowiedzieć. Ze względu na swój jeszcze młody, powiedzmy wiek ominęły mnie stare książki z Trylogią Thrawna na czele, a nie jest łatwo je dziś dostać, nawet dużo późniejsze publikacje.
Jednak śledzę polskie wydania dość dokładnie, obecnych książek i byc może jestem w stanie pomóc Damianuss1. Dla ustalenia czy w ogóle nasze wymagania i opinie są pokrewne, czy mógłbyś jakieś tytuły współczesne wymienic które czytałeś Ring5? Ułatwi to ewentualne polecanie Damianuss1 czegokolwiek co jest w stanie dziś bez większych problemów nabyć.
Jeśli to pomoże mogę wypisać wszystko co ja czytałem, albo czy Ring5 znasz recenzje z polskiego bastionu SW, zwlaszcza te Sidiousa i się z nimi zgadzasz? ja zazwyczja się nimi kieruję przy zakupie, wydaje mi się osobą dobrze znającą uniwersum i rzetelną, zazwyczaj podzielam jego opinię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2014 o 23:18, KrzyniuBDG napisał:

jesteś tu chyba od zawsze


Nie, sa gramowicze ze znacznie dluzszym stazem ;) Sa ludzie, ktorzy pamietaja czasy, gdy bylo to forum CD Projektu. Ja tu jestem raptem jakies 6-7 latek :)

Dnia 01.12.2014 o 23:18, KrzyniuBDG napisał:

najpoważniejszym


Bleee, na pewno nie ;) wiele rzeczy mozna o mnie powiedziec, ale na pewno nie to, ze jestem powazny. Nie jestem tez dojrzaly, nie wstydze sie mojego wewnetrznego dziecka, bawie sie LEGO i mam zielony wskaznik laserowy, ktorym czasem sobie po po ciemku macham (bo widac jego promien) :D

Dnia 01.12.2014 o 23:18, KrzyniuBDG napisał:

czy mógłbyś jakieś tytuły współczesne wymienic które czytałeś Ring5?


Jak bardzo wspolczesne? Ostatni rok? 5 lat? Z najnowszych pozycji czytalem tylko Kenobiego. Jak napisalem wyzej, Dawn of the Jedi mnie odrzucil, na swoja kolej czeka Crucible, ale nie wiem, kiedy sie za to wezme, bo chwilowo czytam cykl Terra Incognita Kevina J. Andersona (swoja droga, rowniez autora ksiazek z SW). Kilkadziesiat postow temu zamieszczalem fotke mojej kolekcji ksiazek, jesli Cie to interesuje.

Dnia 01.12.2014 o 23:18, KrzyniuBDG napisał:

czy Ring5 znasz recenzje z polskiego bastionu SW


Niestety, nie. Raz, ze tam nie zagladam (i nie pytaj czemu, to jedna z tych dziwnych, niewytlumaczalnych rzeczy - naprawde nie mam pojecia, czemu Bastionu nie odwiedzam), dwa, ze oni chyba robia recki polskich wydan, o ktorych wiem tyle, ze sa. Jedyna moja stycznoscia z polskimi wersjami ksiazek SW bylo to, ze kiedys od kogos dostalem polska wersje pierwszego tomu serii X-Wing, po czym (wstyd przyznac) bardzo szybko oddalem ja kumplowi. Traktuje tlumaczenia jako zlo konieczne i kiedy tylko moge, czytam wersje oryginalne (i nie mowie tu jedynie o SW). Moim zdaniem tlumaczona ksiazka traci naprawde wiele (chyba jedynym tlumaczeniem, ktore uwazam za naprawde udane, jest przeklad "Wladcy Pierscieni" Pani Marii Skibniewskiej), dlatego staram sie ich unikac.

W kwestii tego, jak wybieram ksiazki - niestety, tu rowniez niewiele konkretow moge podac, zwykle zdaje sie na intuicje. Do tej pory pomylilem sie raz, przy wspomnianym Dawn of the Jedi, ktore bylo jedynie strata kasy. A nie, przepraszam, jeszcze mam kilka tomow serii NJO, z ktorej rowniez bardzo szybko zrezygnowalem i ktora uwazam za wypadek przy pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś sie do przymilania nie odnosić, dla dobra samego autora tego przesłodzonego wpisu ;)
Z tego co się orientuję, dość umownie, te wydane po nowej trylogii jeszcze jako tako można bez gimnastykowanai się dostać. Zresztą sporo z nich za grosze można było nabyć jako egzemplarze kieszonkowe ( http://ossus.pl/biblioteka/Kolekcja_ksi%C4%85%C5%BCek_Star_Wars). Przy okazji patrząc na daty to "nowsze" w moim rozumieniu będą gdzies tak od 2000 roku.

Co do tłumaczeń - szczęśliwi ci którzy mogą sobie pozwolić na czytywanie bez bólu oryginałów.

Zdjęcie biblioteczki widziałem, ale zdecydowanie w takim razie starsze tytuły posiadasz. (PS. Ja, Jedi jest tak dobre jak głoszą legendy?)

Na bastionie o ile się nie mylę to Siodius właśnie czyta wszystko po angielsku i często recenzuje z tej wersji lub czyta również potem polską i porównuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2014 o 02:52, KrzyniuBDG napisał:

Z tego co się orientuję, dość umownie, te wydane po nowej trylogii jeszcze jako tako
można bez gimnastykowanai się dostać.


Spora część nadal jest dostępna w Amberze, na resztę pewnie trzeba będzie polować na allegro.

Dnia 02.12.2014 o 02:52, KrzyniuBDG napisał:

Przy okazji patrząc na daty to "nowsze" w moim rozumieniu będą gdzies tak od 2000 roku.


Po 2000... To wiele tego nie będzie, bo ten okres zdominował NJO, ale parę pozycji się znajdzie:
- Allegiance i Choices of One autorstwa Timothy''ego Zahna (historia grupy szturmowców, których okoliczności zmuszają do ucieczki z szeregów Imperium, ale którzy nadal są wierni jego ideałom)
- Outbound Flight tegoż (pokazuje historię Jorusa C''Baotha i przy okazji rzuca kolejne niezbyt pozytywne światło na Zakon)
- Republic/Imperial Commando - cykl autorstwa Karen Traviss, moim zdaniem kawał solidnej lektury, bardzo ciekawie pokazuje sposób, w jaki klony postrzegają siebie, Republikę i Jedi. Nie obeszło się bez błędów, ale i tak czyta się to świetnie, aż szkoda, że ostatni tom nigdy nie powstał, bo Traviss zrezygnowała z pisania po genialnych pomysłach Lucasa dotyczących Mandalorian w TCW.

Dnia 02.12.2014 o 02:52, KrzyniuBDG napisał:

(PS. Ja, Jedi jest tak dobre jak głoszą legendy?)


Zdecydowanie jest. To jedna z najlepszych książek w tym uniwersum, dodatkowo, co rzadko się zdarza, okraszona lekko poczuciem humoru, przez co tylko zyskuje na atrakcyjności. Wprawdzie można ją czytać jako osobny tytuł, ale ja jednak bym polecił zapoznać się najpierw z pierwszymi czterema tomami X-Wingów.

Co do dostępności... może warto by było poszukać po bibliotekach? Wiem, że w niektórych trafiają się naprawdę dziwne rzeczy, więc wcale bym się nie zdziwił, gdyby i GW były. Jakiś czas temu namówiłem kumpla na czytanie cyklu The Wheel of Time Jordana i kolejne tomy brał właśnie z lokalnej biblioteki. W najgorszym razie będą w Narodowej (bo muszą być), ale nie wiem, jak tam z wypożyczaniem.

Dnia 02.12.2014 o 02:52, KrzyniuBDG napisał:

Na bastionie o ile się nie mylę to Siodius właśnie czyta wszystko po angielsku i często
recenzuje z tej wersji lub czyta również potem polską i porównuje.


Może kiedyś zajrzę, zobaczymy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Amberze, jak widać dużo tego nie ma. Pozostaje allegro właśnie, bo z bibliotekami bywa różnie, przynajmniej u mnie w Bydgoszczy, czyli całkiem dużym mieści,e znalezienie czegoś graniczy z cudem. Ciekawostka, że trylogię Thrawna odnalazłem w... bibliotece uniwersyteckiej UMK.
Chociaż ostatnio czytam "kanon klasyki" fantasy i fakt, czasem można się zdziwić jakie perełki posiadają lokalne biblioteki.

Nie zgodzę się, że NJO zdominowało, by mam wrażenie, że najwięcej wychodzi z okresu Starej Republiki, który zreszta lubię chyba najbardziej, stąd widzę, iż czytane przez nas książki się nie pokryją specjalnie. Z tego co wymieniłeś kojarzę wszystkie, ale nic nie czytałem. Zacząłem swego czasu tylko cykl Karen Traviss, ale musiałem oddać książkę bo nie była moaj i tak jakos nigdy nie powróciłem.

W takim razie sytuacja z "Ja, Jedi" komplikuje się. Jeśli dużo sie traci z odbioru bez znajomości x-wingów, wymaga to zdobycia dużo większej ilosci książek.

Bardziej dla Damianuss1, wymienię co tam czytałem, niech wisi w eterze, tym bardziej, że super dużo tego nie ma:
- John Jackson Miller / Zaginione plemię Sithów
- Drew Karpyshyn / The Old Republic: Revan
- John Jackson Miller / Błędny rycerz
- Drew Karpyshyn / Darth Bane: Droga Zagłady
- Drew Karpyshyn / Darth Bane: Zasada dwóch
- Drew Karpyshyn / Darth Bane: Dynastia zła
- James Luceno / Darth Plagueis
- James Luceno / Maska kłamstw
- Michael Reaves / Darth Maul - Łowca z Mroku
- Matthew Woodring Stover / Punkt Przełomu
- David Shermann i Dan Cragg / Próba Jedi
- James Luceno / Labirynt Zła
- James Luceno / Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera
- Michael Reaves i Maya Kaathryn Bohnhoff / Ostatni Jedi
- Joe Schreiber / Szturmowcy śmierci

Plus jakieś tam komiksy (bez kolejności z pamięci):
- Ciemność
- Darth Maul
- Imperium - zdrada
- Jedi kontra Sith
- Obsesja
- Opowieści Jedi - upadek imperium Sith
- Opowieści Jedi - Złoty wiek Sith

Jak łatwo zaobserwować, w ogóle nie ma tu starych rzeczy, wszystko dość nowe i tematycznie raczej przed/w trakcie Nowej Trylogii, nic z okresu NJO, bo nigdy mnie nie przekonywał. Widać, że należę do drugiego (jeszcze późniejszego?) pokolenia fanów. A ponadto tematyka głównie związana z sithami.
Z autorów tak wynika, że najwiekszym zaufaniem darzę Luceno i Karpyshyna.

Przepraszam za rozpasły post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Na Amberze, jak widać dużo tego nie ma.


Nie, no, trochę jest, w sumie 3 strony książek.

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Pozostaje allegro właśnie


Ewentualnie jakieś mniejsze księgarnie (np. dworcowe czy w centrach handlowych), które nie pozbywają się asortymentu tak często, jak empik, bo po prostu ich na to nie stać. Kiedyś na Dworcu Centralnym w Wwie było sporo takich księgarenek, ale po remoncie ze świecą ich szukać :(

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

bo z bibliotekami bywa różnie


Wiele zależy od kierownictwa, ale i od tego, co dostaną "z góry".

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Ciekawostka, że trylogię Thrawna odnalazłem w... bibliotece uniwersyteckiej UMK.


No to teraz już nie ma wymówek, musisz przeczytać i tyle :D

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Chociaż ostatnio czytam "kanon klasyki" fantasy


Czyli? Bo to różnie z tym "kanonem" bywa, dla jednych będzie to Tolkien, dla innych Martin, a jeszcze ktoś inny stwierdzi, że to są zbyt "mainstreamowe" pozycje i wymieni autora, którego na świecie czytało 5 osób (wliczając w to żonę i dzieci pisarza).

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Nie zgodzę się, że NJO zdominowało, by mam wrażenie, że najwięcej wychodzi z okresu Starej
Republiki


Być może. Nie ukrywam, że dość dawno już nie szukałem książek z SW, trochę się sparzyłem NJO i teraz kupuję coś tylko wtedy, gdy samo wpadnie mi w łapy i uznam, że mnie zaintrygowało. Starorepublikańskich tematów raczej nie lubię (nie to, że jakoś szczególnie nie znoszę, po prostu nie przemawiają do mnie), więc jedyną książką z tego okresu, jaką kupiłem, jest "TOR: Annihilation". Było ok, ale jakoś nie powaliło mnie na kolana. Ot, kolejna pozycja z rodzaju "ci źli mają nową superbroń, potrzebny jest śmiałek, który ją zniszczy". To właśnie podobało mi się m.in. w X-Wingach: raz, że zostawiono w spokoju (w końcu) głównych bohaterów filmowych, skupiając się na postaciach nowych i/lub drugoplanowych, oraz dwa, że nie mieliśmy do czynienia z samotnym mścicielem, który mrugnięciem powieki rozwala wszystko i wszystkich.

Z drugiej strony muszę przyznać, że słyszałem sporo dobrego o cyklu Darth Bane i może w końcu się skuszę.

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Zacząłem swego czasu tylko cykl Karen Traviss, ale musiałem oddać książkę bo nie była
moaj i tak jakos nigdy nie powróciłem.


A szkoda, bo to naprawdę zacna seria. Szczególnie dla kogoś takiego, jak ja, kto uważa Jedi (poza 2-3 wyjątkami) za najgorszą rzecz, jaka kiedykolwiek spotkała galaktykę.

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

W takim razie sytuacja z "Ja, Jedi" komplikuje się. Jeśli dużo sie traci z odbioru bez
znajomości x-wingów, wymaga to zdobycia dużo większej ilosci książek.


To nie do końca jest tak, że dużo się traci. Można ten tytuł spokojnie przeczytać bez znajomości X-Wingów, bo najważniejsze motywy są wyjaśnione, po prostu chodzi o lepsze zrozumienie relacji między niektórymi postaciami, wyłapanie pewnych smaczków... Zresztą część "Ja, Jedi" dzieje się podczas wydarzeń serii "Jedi Academy" Kevina J. Andersona, znajomość tego cyklu również pomaga, ale, podobnie jak X-Wingi, nie jest konieczna by się dobrze bawić. Jeśli masz okazję przeczytać tę książkę, bierz śmiało.

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

nic z okresu NJO, bo nigdy mnie nie przekonywał.


Nie Ciebie jednego, ja tej serii nie trawię i to chyba jedyna rzecz, której wywalenie z kanonu mnie cieszy.

Dnia 02.12.2014 o 12:02, KrzyniuBDG napisał:

Przepraszam za rozpasły post.


No co Waść? Przecież o to chodzi, by pisać, a nie rzucać pojedynczymi zdaniami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować