Zaloguj się, aby obserwować  
Patryk_R1

Archiwum Star Wars czyli coś dla wielbicieli Jedi i nie tylko

4666 postów w tym temacie

Dnia 28.11.2014 o 19:04, Ring5 napisał:

Pokaż mi, proszę, fragment, w którym piszę cokolwiek o lotach w atmosferze jako takich.
Bo wydawało mi się, że napisałem bardzo wyraźnie i jednoznacznie Gdyby jeszcze nie
bawili się w latanie parę metrów nad poziomem ziemi
. Kluczowy fragment pogrubiłem.
Biorąc pod uwagę fakt, iż repulsory (dzięki za podpowiedź) działają na bardzo ograniczonej
wysokości (kilka - kilkanaście metrów IIRC), samo latanie w atmosferze nie ma tu nic
do rzeczy. Chodziło o latanie NISKO, koniec, kropka

Znowu - Imperium Kontratakuje. Luke Skywalker startował z Dagobah czy Hoth X-Wingiem bez niczego. Snow Speedery? Latały na wysokościach, na których latają w trailerze X-Wingi, TIE-Fightery.

Tak, btw. w kanonie o ile wiem nie ma słowa o minimalnej wysokości, na której działają repulsory. Są jedynie wzmianki o maksymalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 19:55, Henrar napisał:

Znowu - Imperium Kontratakuje. Luke Skywalker startował z Dagobah czy Hoth X-Wingiem
bez niczego.


Startowal, a nie gnal na zlamanie karku metr nad powierzchnia wody (bo na stopklatce to wyglada jak jakies jezioro). I tylko o to mi chodzi, to po prostu leciutkie przegiecie jest.

Dnia 28.11.2014 o 19:55, Henrar napisał:

Snow Speedery? Latały na wysokościach, na których latają w trailerze X-Wingi


Nie, lataly jednak troszke wyzej i nie z taka predkoscia. Jedyne pojazdy, jakie lataly na takiej wysokosci, to pody z Ep I. A i tam wyraznie powiedziano, ze Anakin jest jedynym czlowiekiem, ktory to potrafi. Czyli co, mija kilkadziesiat lat i nagle ludzkosc nabiera zdolnosci, ktorych wczesniej nie mieli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 19:04, Ring5 napisał:

> A co do TIE latających w atmosferze - nie popisałeś się

Pokaż mi, proszę, fragment, w którym piszę cokolwiek o lotach w atmosferze jako takich.
Bo wydawało mi się, że napisałem bardzo wyraźnie i jednoznacznie Gdyby jeszcze nie
bawili się w latanie parę metrów nad poziomem ziemi
. Kluczowy fragment pogrubiłem.
Biorąc pod uwagę fakt, iż repulsory (dzięki za podpowiedź) działają na bardzo ograniczonej
wysokości (kilka - kilkanaście metrów IIRC), samo latanie w atmosferze nie ma tu nic
do rzeczy. Chodziło o latanie NISKO, koniec, kropka. W przypadku TIE latanie
w atmosferze na takiej wysokości byłoby wyjątkowo głupim pomysłem ze względu na mocno
ograniczoną przez skrzydła zdolność manewrowania (o czym pisano w cyklu X-Wing).

Mogę się mylić ale czy Disney nie stwierdził że całość universum Star Wars poza filmami jest nieważna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 20:13, Hubi_Koshi napisał:

Mogę się mylić ale czy Disney nie stwierdził że całość universum Star Wars poza filmami
jest nieważna?


Nie mylisz się. Każdy jęczący i argumentujący swoją pozycję "bo w książcę/komiksie/grze/podręczniku powiedziano że..." zwyczajnie nie ma racji bo źródła którymi się podpiera są, czy to lubi czy nie, kompletnie nie kanoniczne i pozbawione siły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 20:07, Ring5 napisał:

Startowal, a nie gnal na zlamanie karku metr nad powierzchnia wody (bo na stopklatce to wyglada jak jakies
jezioro). I tylko o to mi chodzi, to po prostu leciutkie przegiecie jest.

Skoro startował (co było spowodowane działaniem repulsorów), to i mógł lecieć na złamanie karku nad powierzchnią wody. Różnica tutaj to tylko prędkość.

Dnia 28.11.2014 o 20:07, Ring5 napisał:

Nie, lataly jednak troszke wyzej i nie z taka predkoscia. Jedyne pojazdy, jakie lataly
na takiej wysokosci, to pody z Ep I. A i tam wyraznie powiedziano, ze Anakin jest jedynym
czlowiekiem, ktory to potrafi.

Inne sterowanie, inna konfiguracja silników (w dodatku pody nie były jednolitą konstrukcją - w sensie miały kable prowadzące do silników).
A tak w ogóle - atmosferyczna prędkość X-Winga to 1050 km/h. Snowspeeder to 650km lub nawet 1100m/h.
Besides, nawet jak latali nieco wyżej to nie oznacza to, że nie mogą latać z taką prędkością tak nisko. To już nawet obecne samoloty tak robią (niby one mają aerodynamiczny kształt, ale jednak -> https://www.youtube.com/watch?v=5Gx2y073Cvc) a Ty twierdzisz, że nikt w świecie SW, gdzie mamy coś takiego jak hipernapęd, nie potrafił skonstruować repulsora, który zezwala na tak niskie latanie? Bez przesady. Aplikujesz jakąś niepojętą logikę do świata, gdzie prawa fizyki są raczej wskazówką.

Dnia 28.11.2014 o 20:07, Ring5 napisał:

Czyli co, mija kilkadziesiat lat i nagle ludzkosc nabiera zdolnosci, ktorych wczesniej nie mieli?

Nawet jeżeli założymy, że masz rację, to technologia w SW w miejscu nie stoi. Systemy sterowania mogły stać się proste dla człowieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 20:13, Hubi_Koshi napisał:

Mogę się mylić ale czy Disney nie stwierdził że całość universum Star Wars poza filmami
jest nieważna?


Fakt, ze o czyms wspomniano w ksiazce, jeszcze nie sprawia, ze przestaje to byc prawda. Wez kawalek kartonu, wsiadz do samochodu (jako pasazer) i wystaw karton przez okno przy predkosci 60km/h, kierujac jego krawedz w strone kierunku jazdy. Prawie zero oporu, nie? Teraz obroc go plaszczyzna w kierunku jazdy. A teraz wyobraz sobie, ze mowa jest o znafznie wiekszej powierzchni (panel solarny TIE fightera) przy znacznie wiekszej predkosci i zastanow sie, co by sie z tym panelem stalo przy gwaltownym skrecie w atmosferze.

Tak na marginesie i a''propos kompletnie niczego... jak to jest, ze osoby zachwycajace sie jakas rzecza maja zawsze racje, a tych, ktorzy osmielaja sie miec inne zdanie i powiedziec cos przeciwnego, okresla sie mianem "jeczacych"? Moze to temat na kolejna "rozkmine na weekend"? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych statków nie ma aerodynamicznego kształtu i znaczna większość z nich nawet przy prosty locie by się najzwyczajniej w świece rozpadła. Znowu - aplikujesz prawa fizyki do świata, w którym przedmioty unoszą się dzięki magicznemu urządzeniu zwanemu repulsorem. Daj spokój.

Besides, TIE Fightery walczące w atmosferze to filmowy kanon z czasów The Empire Stikes Back. Wysokość nie ma znaczenia. Ciśnienie na Bespinie musiałoby być tak niskie, że Luke by nie przeżył tam nawet sekundy - by jakoś dopasować to do Twojej teorii, że TIE się rozpada przy operacji w atmosferze a w starym filmie lata normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:06, Henrar napisał:

Skoro startował (co było spowodowane działaniem repulsorów), to i mógł lecieć na złamanie
karku nad powierzchnią wody. Różnica tutaj to tylko prędkość.


Repulsory dzialaja tylko od spodu, co oznacza, ze jakiekolwiek skuteczne manewrowanie jest niemozliwe. Wymagaloby najpierw zwiekszenia mocy repulsora by nabrac wysokosci a dopiero potem manewrowania mysliwcem. Bez sensu.

Dnia 28.11.2014 o 21:06, Henrar napisał:

Snowspeeder to 650km lub nawet 1100m/h.


Zmodyfikowana wersja z Battlefronta?

Dnia 28.11.2014 o 21:06, Henrar napisał:

twierdzisz, że nikt w świecie SW, gdzie mamy coś takiego jak hipernapęd,
nie potrafił skonstruować repulsora, który zezwala na tak niskie latanie?


Nie, twierdze, ze na takiej wysokosci przy chwili nieuwagi, natychmiast by sie rozbili, np zaczepiajac s-foilem o powierzchnie wody.

Dnia 28.11.2014 o 21:06, Henrar napisał:

Nawet jeżeli założymy, że masz rację, to technologia w SW w miejscu nie stoi. Systemy
sterowania mogły stać się proste dla człowieka.


Ale to nie jest i nigdy nie byla kwestia tylko sterowania, lecz refleksu na poziomie nieosiagalnym dla normalnego czlowieka. Jedynym powodem, dla ktorego Anakin sobie z tym radzil, byla Moc. Jesli nie mamy akurat do czynienia z eksadra Jedi, to takie zachowanie jest po prostu bezsensowne - glupie, ryzykowne i niebezpieczne. Choc, trzeba przyznac, widowiskowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:09, Ring5 napisał:

Fakt, ze o czyms wspomniano w ksiazce, jeszcze nie sprawia, ze przestaje to byc prawda.
Wez kawalek kartonu, wsiadz do samochodu (jako pasazer) i wystaw karton przez okno przy
predkosci 60km/h, kierujac jego krawedz w strone kierunku jazdy. Prawie zero oporu, nie?
Teraz obroc go plaszczyzna w kierunku jazdy. A teraz wyobraz sobie, ze mowa jest o znafznie
wiekszej powierzchni (panel solarny TIE fightera) przy znacznie wiekszej predkosci i
zastanow sie, co by sie z tym panelem stalo przy gwaltownym skrecie w atmosferze.

Tak jak mówił Henrar, próbujesz aplikować nasze prawa do ich świata. Star Wars to nie Hard Sciencie Fiction, to radosna space opera której teorie i prawa fizyki dopisano ot tak przy boku. To jakby się czepiać że rozpiętość skrzydeł smoka nie powinna mu pozwolić się wznieść w powietrze.
Kłócenie się o coś takiego nie ma sensu bo fantastyczny świat w którym nasze reguły nie obowiązują a autor może je sobie zmieniać jak mu się widzi.
Choćby tacy Jedi odbijający promienie laserowe z karabinów szturmowców. Oni by zwykłego pocisku z karabinu nie odbili a co dopiero promienia lasera lecącego z prędkością światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:21, Ring5 napisał:

Repulsory dzialaja tylko od spodu, co oznacza, ze jakiekolwiek skuteczne manewrowanie
jest niemozliwe. Wymagaloby najpierw zwiekszenia mocy repulsora by nabrac wysokosci a
dopiero potem manewrowania mysliwcem. Bez sensu.

Pragnę zaznaczyć, że każdy statek w atmosferze w SW lata na repulsorach, więc popełniasz tutaj błąd. Gdyby było tak jak piszesz, to jakiekolwiek manewrowanie nie byłoby możliwe w atmosferze.

Dnia 28.11.2014 o 21:21, Ring5 napisał:

Zmodyfikowana wersja z Battlefronta?

E, nie, z Niesamowitych Przekrojów (jest wzmianka o jakieś zmodyfikowanej wersji). W Battlefronta nie grałem.

Dnia 28.11.2014 o 21:21, Ring5 napisał:

Nie, twierdze, ze na takiej wysokosci przy chwili nieuwagi, natychmiast by sie rozbili,
np zaczepiajac s-foilem o powierzchnie wody.

Może są doświadczonymi pilotami albo X-Wing ma jakieś systemy, które wspomagają latanie.
Anyway, w obecnych czasach można latać tak nisko samolotami. Jest to ryzykowne, tak, ale możliwe.

Dnia 28.11.2014 o 21:21, Ring5 napisał:

Ale to nie jest i nigdy nie byla kwestia tylko sterowania, lecz refleksu na poziomie
nieosiagalnym dla normalnego czlowieka.

Widziałeś jak wyglądało sterowanie w pod-racerach? Anyway, te stateczki (w sensie X-Wingi, itp) latają w atmosferze z prędkościami osiągalnymi przez obecne myśliwce odrzutowe (a nawet wolniej) a jakoś nie widzę, by piloci u nas byli kosmitami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:29, Hubi_Koshi napisał:

Choćby tacy Jedi odbijający promienie laserowe z karabinów szturmowców. Oni by zwykłego
pocisku z karabinu nie odbili a co dopiero promienia lasera lecącego z prędkością światła.


Teraz to Ty aplikujesz jakies dziwne teorie do swiata SW. Mylisz lasery z blasterami, ktore nie strzelaja pociskami lecacymi z predkoscia swiatla, tylko znacznie wolniej. W kwesii odbijania takich rzeczy, proponuje obejrzec na jutubie filmik o gosciu lapiacym strzale. Bez Mocy i bez miecza swietlnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:37, Ring5 napisał:

Teraz to Ty aplikujesz jakies dziwne teorie do swiata SW. Mylisz lasery z blasterami,
ktore nie strzelaja pociskami lecacymi z predkoscia swiatla, tylko znacznie wolniej.
W kwesii odbijania takich rzeczy, proponuje obejrzec na jutubie filmik o gosciu lapiacym
strzale. Bez Mocy i bez miecza swietlnego.

Faktycznie, szybkie googlnięcie dało mi to
http://www.wired.com/2012/05/star-wars-blaster-speed/
I mam teraz dużo mniej szacunku dla Jedi. Oni by na miejscu padli w starciu z ziemskim wojskiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:30, Henrar napisał:

Pragnę zaznaczyć, że każdy statek w atmosferze w SW lata na repulsorach, więc popełniasz
tutaj błąd.


Slodki jezu (takie zwierzatko), mam wrazenie, ze powinienem do kazdego posta dolaczac rysunek, bo albo nie chcesz, albo nie potrafisz zrozumiec najprostszych rzeczy. Jest chyba roznica w manewrowaniu na wysokosci 20 metrow i 1 metra, nie sadzisz? W tej drugiej sytuacji proba gwaltownego poderwania mysliwca skutkuje dwoma rzeczami: dziob idzie w gore, ogon w dol. I zahacza o wode, doprowadzajac do katastrofy. Na 20 metrach takiej opcji nie ma. Dlatego na wysokosci metra NAJPIERW musieliby zwiekszyc moce repulsora, nabrac wysokosci, a dopiero potem manewrowac. Prosciej tego wyjasnic nie umiem.

Dnia 28.11.2014 o 21:30, Henrar napisał:

E, nie, z Niesamowitych Przekrojów


Czyli takze niekanoniczne dane ;)

Dnia 28.11.2014 o 21:30, Henrar napisał:

Może są doświadczonymi pilotami albo X-Wing ma jakieś systemy, które wspomagają latanie.


Moze, moze, moze. A moze po prostu tego do konca nie przemysleli, stawiajac na atrakcyjnosc wizualna (ktorej odmowic nie sposob) i tyle?

Dnia 28.11.2014 o 21:30, Henrar napisał:

Anyway, w obecnych czasach można latać tak nisko samolotami.


Metr lub mniej nad woda z taka predkoscia? Hmm... ciekawe. Ok, moze i mozna, tylko podejrzewam, ze robia to raczej ekipy akrobatyczne, ktore w powietrzu spedzaja tysiace godzin, a nie zwykli piloci.

Dnia 28.11.2014 o 21:30, Henrar napisał:

Widziałeś jak wyglądało sterowanie w pod-racerach?


A widziales, jak wyglada sterowanie w X-Wingu, gdzie musisz jednoczesnie panowac nad przepustnica, sterem i repulsorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:41, Hubi_Koshi napisał:

I mam teraz dużo mniej szacunku dla Jedi.


Luzik, ja dla tej bandy hipokrytow nigdy nie mialem szacunku (poza drobnymi wyjatkami spoza filmow). ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:49, Ring5 napisał:

> I mam teraz dużo mniej szacunku dla Jedi.

Luzik, ja dla tej bandy hipokrytow nigdy nie mialem szacunku (poza drobnymi wyjatkami
spoza filmow). ;)

Ogólnie powiem ci że bardziej niż technologia dobija mnie często w Sci-Fi totalna niekompetencja militarna "Tych złych". Gdyby doszło do walki między Stormtrooperami i Jaffa z Star Gate to straty można by pewnie liczyć na palcach jednej ręki. Jedyne na co liczę to to że pojawi się Thrawn ale biorąc pod uwagę niekanoniczność novelek raczej bym na to nie liczył...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:46, Ring5 napisał:

Slodki jezu (takie zwierzatko), mam wrazenie, ze powinienem do kazdego posta dolaczac
rysunek, bo albo nie chcesz, albo nie potrafisz zrozumiec najprostszych rzeczy. Jest
chyba roznica w manewrowaniu na wysokosci 20 metrow i 1 metra, nie sadzisz? W tej drugiej
sytuacji proba gwaltownego poderwania mysliwca skutkuje dwoma rzeczami: dziob idzie w
gore, ogon w dol. I zahacza o wode, doprowadzajac do katastrofy. Na 20 metrach takiej
opcji nie ma.

A wiesz jak to wygląda w X-Wingu? Znowu - aplikujesz zachowanie prawdziwego samolotu do pojazdu, które nie ma stateczników.

Dnia 28.11.2014 o 21:46, Ring5 napisał:

Dlatego na wysokosci metra NAJPIERW musieliby zwiekszyc moce repulsora,
nabrac wysokosci, a dopiero potem manewrowac. Prosciej tego wyjasnic nie umiem.

Słowo klucz: astrodroid. On może takie rzeczy robić z automatu a pilot tylko rusza drążkiem.

Dnia 28.11.2014 o 21:46, Ring5 napisał:

Czyli takze niekanoniczne dane ;)

Kanoniczne w swoim czasie.

Dnia 28.11.2014 o 21:46, Ring5 napisał:

Moze, moze, moze. A moze po prostu tego do konca nie przemysleli, stawiajac na atrakcyjnosc
wizualna (ktorej odmowic nie sposob) i tyle?

Chryste, mówimy o filmie, który ma dźwięk w próżni kosmicznej. Oczywiście ze chodziło też o efektowności.

Dnia 28.11.2014 o 21:46, Ring5 napisał:

Metr lub mniej nad woda z taka predkoscia? Hmm... ciekawe. Ok, moze i mozna, tylko podejrzewam,
ze robia to raczej ekipy akrobatyczne, ktore w powietrzu spedzaja tysiace godzin, a nie
zwykli piloci.

Wojskowi piloci, spójrz na filmik z mojego posta. X-wingów cywile raczej nie posiadali.

Dnia 28.11.2014 o 21:46, Ring5 napisał:

A widziales, jak wyglada sterowanie w X-Wingu, gdzie musisz jednoczesnie panowac nad
przepustnica, sterem i repulsorem?

Znowu - moc repulsora można zautomatyzować przez astrodroida i spowodować, że statek będzie podobny w sterowaniu, co nasze samoloty. I to jest jedno z najbardziej sensownych wytlumaczeń zjawisk, jakie w tym świecie występują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2014 o 21:52, Hubi_Koshi napisał:

Ogólnie powiem ci że bardziej niż technologia dobija mnie często w Sci-Fi totalna niekompetencja
militarna "Tych złych".


Teoretycznie tak. Ale zauwaz, ze np. w Ep IV szturmowcy tak naprawde nie chcieli nikogo zabic, mieli tylko wiarygodnie wygladac, zeby Falcon doprowadzil Imperium do bazy rebelianckiej holot... eee... Sojuszu, znaczy. I tu sie sprawdzili idealnie, wykazujac snajperska precyzje. Trafiali centymetry od celu raz za razem, to wymaga niezlych umiejetnosci!

Oczywiscie ta piekna teoria bierze w leb gdy popatrzymy na totalna niekompetencje garnizonu na Endorze, ktoremu manto spuscila banda miskow z technologia z epoki kamienia lupanego :D

Dnia 28.11.2014 o 21:52, Hubi_Koshi napisał:

liczę to to że pojawi się Thrawn


Malo prawdopodobne, ale dziwniejsze rzeczy juz sie zdarzaly. Sam chetnie bym zobaczyl Thrawna w nowej trylogii. Zastanawiam sie, kto moglby go grac i tak mysle, ze Mark Strong, ale z wlosami, moglby sie tu niezle sprawdzic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaznaczyć, że Star Wars to nie sci-fi, a fantasy, zatem doszukiwanie się realizmu i "życiowego sensu" w wielu rzeczach nie ma w ogóle sensu. Mówił już o tym sam George Lucas (że tutaj nawet prawa fizyki są inne). W filmach różne postacie służyły głównie do popychania Luke''a czy Anakina w swoim przeznaczeniu do przodu, bo to przecież jest współczesny mit ubrany w elementy, które zazwyczaj kojarzyły się ze sci-fi. To tylko element estetyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować