• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
MINIONQ

Tablet - kilka pytań, czy fajnie go mieć.

Pytanie

Bawię się w grafike (ogólnie to będzie [jeszcze nie jest] mój kierunek w szkole) i zastanawiam się czy warto sobie zafundować tableta? Wiem, że większość (a napewno ten co kupuje) nie ma wyświetlanego na tablecie pulpitu, to zastanawia mnie czy łatwo trafić w punkt w który się chciało.

Ogólnie prosiłbym o wypisanie zalet i wad tego ustrojstwa. Dziękuje zawczasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

61 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Jeśli grafikiem będziesz, to tablet jest praktycznie obowiązkowy. Duży, z dużą dokładnością. To, że nie ma pulpitu nic nie szkodzi, bez problemu można się posługiwać, po prostu tablet to cały ekran komputera. Sam mam niewielki i korzystam z niego rzadko dość, ale przydatne ustrojstwo, jak trzeba na przykład wzór podpisu na kompie złożyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jaki tablet polecacie o rozmiarze XL w jakiejś rozsądnej cenie (200-250 zł)???
I co sądzicie o Pentagramie, bo są różne opinie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Pewnie narażę się wielu ale opinie ludzi którzy siedzą "mocniej" w grafice są jednoznaczne - Pentagram to zabawka. Powinna mieć na pudełku przyklejane ostrzeżenie w stylu "Minister Zdrowia ostrzega: używanie tego tabletu powoduje stany depresyjne, nerwicę i ciągłą frustrację."

Owszem - trafiają się "lepsze pojedyncze egzemplarze" - ale to są wyjątki. Kłopoty z rysowaniem linii "takich jak chcemy", problemy ze sterownikami w programach, przeskoki kursora to śmiem powiedzieć: codzienność. Dodatkowo dochodzi do tego gorsza niż przeciętna jakość wykonania (niektóre piórka same z siebie się rozsypują).

Jeśli tablet to tylko firmy Wacom - nawet mały tablet ten firmy daje o wiele więcej komfortu przy rysowaniu niż którykolwiek z Pentagramów. Lżejsze, bezprzewodowe piórko z możliwością podłączenia innego modelu oraz precyzja to najważniejsze niewątpliwe zalety.

Wacom jest drogim nabytkiem (sam kupując go też dostałem po kieszeni) ale jeśli ktoś decyduje się na grafikę to nie ma innego wyboru. Pentagramu można używać przez dzień, dwa - ot tak, żeby zobaczyć "z czym ogólnie taki tablet się je". Potem przesiadka na Wacoma jest nieunikniona - więc lepiej od razu zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy i odpuścić sobie kupowanie tej imitacji tabletu na literę "P".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ciekawy temat :) a jestem na 3 roku, studiuje grafike i tablet jest narzedziem niezastapionym. Praktycznie w godzine mozna sie do niego przyzwyczaic. Co do rodzaju i jakosci, to zdecydowanie nie polecam. Sam mam Pentagrama XXL od jakichs 3 lat i niestety - jesli chcesz cos robic na powaznie - rysowac, czy kolorowac czy cokolwiek robic za pomoca tabletu Pentagram sie do tego nie nadaje :(. Teoretycznie, tablet to tylko narzedzie, jednak jego rodzaj ma kolosalne znaczenie. Mam jeszcze 3 znajomych, z ktorymi razem kupilismy Pentagramy. Jeden z nich studiuje razem ze mna grafike, drugi architekture a trzeci jest po prostu rysownikiem amatorem. Wszyscy trzej klna na te tablety rowno. Jezeli zamierzasz studiowac grafike, jest to rzecz, ktora predzej czy pozniej bedziesz musial sobie sprawic. Lepiej zainwestowac w WACOMA i miec absolutnie rewelacyjny komfort pracy i swietna jakosc wykonania na lata, niz wywalic kase na pentagrama czy innego trusta i nabawic sie nerwicy. Co do rozmiarow, to szczerze powiedziawszy nigdy nie korzystalem z calej powierzchni, zazwyczaj pracuje na sporym powiekszeniu wiec nie musi to byc bydle duze, chyba , ze faktycznie bedzie ci to potrzebne. Z reguly robiac na photoshopie czy corelu w photoshopowej rozdzielczosci 300 dpi, calkowicie wystarczy format a5. Niestety taki WACOM kosztuje sobie juz cos kolo 80 pln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ludzie może ktoś to wytłumaczyć takiemu nie kumatemu, jak ja ? Bo nadal nie jaże co to Tablet... Jak czytam po prostu tablet to cały ekran komputera to i tak tego nie widze w myślach ... ocb ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.12.2006 o 20:37, syriusz.b napisał:

Ludzie może ktoś to wytłumaczyć takiemu nie kumatemu, jak ja ? Bo nadal nie jaże co to Tablet...
Jak czytam po prostu tablet to cały ekran komputera to i tak tego nie widze w myślach
... ocb ?

google prawdę Ci powie :P http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablet Ot i tablet :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

może będzie troszkę nie na temat, ale zaryzykuję.

tak właściwie to co studiuje sie na grafice komputerowej? bo niby od razu wszystko jasne, ale jak tak się głębiej zastanowić, to dochodzę do wniosku, że nie wiem, co tam się robi...
kojarzy mi się to z robieniem animacji, artów, filmów (do gier itp.) albo efektów w reklamach... słusznie?
i jeszcze ciekawi mnie jedno: czy aby być takim grafikiem komputerowym (pytanie czysto teoretyczne, zadane z ciekawości) trzeba Bardzo Dobrze znać sie na komputerach? i czy na przykład talent plastyczny jest potrzebny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Moja odpowiedz brzmi NIEWIEM :D Bo nie studiuje grafiki komputerowej tylko grafike. Moge ci powiedziec co sie robi na grafice. Pierwszy rok - rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne, media elektroniczne (corel, photoshop, troche sie liznie jakis programik do grafiki 3d ale raczej nikt nic z tego nie kuma), historia sztuki, technika i technologia w sztuce. 2gi rok dochodzi rzezba i "wiedza o dzialaniach i strukturach wizualnych" (jest tak samo dziwne jak brzmi). 3ci rok fotografia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.12.2006 o 20:46, Astmatyk napisał:

Moja odpowiedz brzmi NIEWIEM :D Bo nie studiuje grafiki komputerowej tylko grafike.


uuuups... rzeczywiście - zapędziłem się za bardzo... tak to jest, jak sie postów UWAŻNIE nie czyta...

to się więcej nie powtórzy... :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.12.2006 o 20:41, Azrathel napisał:

może będzie troszkę nie na temat, ale zaryzykuję.

tak właściwie to co studiuje sie na grafice komputerowej? bo niby od razu wszystko jasne, ale
jak tak się głębiej zastanowić, to dochodzę do wniosku, że nie wiem, co tam się robi...
kojarzy mi się to z robieniem animacji, artów, filmów (do gier itp.) albo efektów w reklamach...
słusznie?
i jeszcze ciekawi mnie jedno: czy aby być takim grafikiem komputerowym (pytanie czysto teoretyczne,
zadane z ciekawości) trzeba Bardzo Dobrze znać sie na komputerach? i czy na przykład talent
plastyczny jest potrzebny?


No talent plastyczny jest bardzo potrzeebny, ale super na pecetach znać się nie musisz. Na grafice komputerowej przede wszystkim przerabia się bodaj projekty 3D, zaawansowany rendering i takie tam bajery. No i oczywiście te wszystkie Photoshopy i inne. Dokładniej postaram ci się odpowiedzeć później, postaram się dowiedzieć co nieco :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.12.2006 o 20:39, Marrbacca napisał:

> Ludzie może ktoś to wytłumaczyć takiemu nie kumatemu, jak ja ? Bo nadal nie jaże co to
Tablet...
> Jak czytam po prostu tablet to cały ekran komputera to i tak tego nie widze w myślach

> ... ocb ?
google prawdę Ci powie :P http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablet Ot i tablet :)


omg ... to już jarze, ale tłumaczenie ekran komputera za nic mi nie mówił :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.12.2006 o 21:29, tykus napisał:

Jakie znacie warte polecenia tablety do 300 zł ???


nie znam. Nie wiem czy takie sa. Moze jakis Wacom z "dolnej polki"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.12.2006 o 21:29, tykus napisał:

Jakie znacie warte polecenia tablety do 300 zł ???


Wacom Volito 2 A6

Powierzchnia trochę mała (dla mnie idealna pod wzgledem komfort/wydajnosc jest A5) ale bedziesz mógł poczuć co to znaczy Wacom.

Jeśli zajmujesz się grafiką z pominięciem rysowania (czyli zajmujesz się np.: retuszem, DTP czy robieniem stron WWW) taka powierzchnia powinna Ci wystarczyć na początek.

Jeśli idziesz również w kierunku rysunku lepiej dołożyć i kupić tablet minimum A5.

Jeśli zajmujesz się w większości rysunkiem (szkice, portrety itp) niestety format A4 będzie Ci potrzebny predzej czy póżniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Istnieją tylko te 2 firmy tabletów na terenie Polski?
Czy reszta jest poprostu marniejsza od Pentagramu i poprostu nie warto tracić czasu na wpisywanie ich nazw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.12.2006 o 13:42, MINIONQ napisał:

Istnieją tylko te 2 firmy tabletów na terenie Polski?
Czy reszta jest poprostu marniejsza od Pentagramu i poprostu nie warto tracić czasu na wpisywanie
ich nazw?


Istnieją jakies pomniejsze firmy ale sklepy raczej nie posiadają ich produktów - jako ze są one klasy Pentagramu + sprowadzane na specjalne zamowienia (IMHO nie warte zachodu)

BTW: Identyczne konstrukcje jak tablety Pentagramu są poza Polską sprzedawane pod szyldami wielu innych firm (zmienia sie tylko nadrukowane logo firmy) - w Polsce najpopularniejszą nazwą jest własnie "marka" Pentagram. Więc jeśli znajdziesz gdzieś jakąs inna firmę (np. na allegro) to może być po prostu Pentagram pod inną nazwą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dokladnie. Np Modele firmy Trust czy kilku czesto spotykanych na allegro firm z serii "never heard of" to zwyczajnie te same modele tabletow. I pentagram (tfu) tez. Wacom panie, Wacom i jeszcze raz Wacom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować