Zaloguj się, aby obserwować  
rob006

SZACHY - Temat ogólny

82 postów w tym temacie

Hmm.... widze że temat umarł, ale może ktoś mi odpowie.

Czy znacie jakieś konkretne taktyki w szachy?
W jaki sposób najczęściej wygrywacie?
Proszę o pomoc, gdyż pod choinkę dostałem szachy a mój stary ciągle mnie w je ogrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2008 o 22:06, Arti 101 napisał:

Czy znacie jakieś konkretne taktyki w szachy?
W jaki sposób najczęściej wygrywacie?
Proszę o pomoc, gdyż pod choinkę dostałem szachy a mój stary ciągle mnie w je ogrywa.

Mnie ogrywa 8-letni brat cioteczny i też mnie to przyznam szczerze denerwuje. Ale wystarczy znaleźć na Kurniku czy innym tego typu portalu szachy i raczej spokojnie można się nauczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprostszą techniką gdy gra się z lepszym graczem, jest po prostu jak najszybsze wymienienie się figurami, tak aby było ich jak najmniej na szachownicy. Zwykle sytuacja wtedy jest o wiele bardziej przejrzysta i trudniej wpaść w jakąś pułapkę. Poza tym polecam książki o szachach, choć sam żadnej nie przeczytałem, to wiem że lektura jednej czy dwóch naprawdę może wiele nauczyć. No i poza tym trzeba grać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Poza tym polecam książki

Dnia 26.12.2008 o 22:24, rob006 napisał:

o szachach, choć sam żadnej nie przeczytałem, to wiem że lektura jednej czy dwóch naprawdę
może wiele nauczyć. No i poza tym trzeba grać ;)


Tak, dostałem od rodzi... znaczy się Św. Mikołaja [:)] pod choinkę książke o szachach, jak grać, jak się nazywają wszystkie figury itp. Nawet tytuł brzmi "Szachy dla żółtodziobów", szachy też dostałem ;)

Ale wracając do tematu, słyszałem że są jakieś "specjalne" serie posunięć i mają one swoje nazwy.
Ale problem w tym że nigdzie w necie (ani w mojej książce) nie mogę tego znaleźć, są tylko podstawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2008 o 22:52, Arti 101 napisał:

Ale wracając do tematu, słyszałem że są jakieś "specjalne" serie posunięć i mają one
swoje nazwy.
Ale problem w tym że nigdzie w necie (ani w mojej książce) nie mogę tego znaleźć, są
tylko podstawy.


Jeśli dobrze znalazłem twoją książkę w necie, to ma ponad 300 stron, więc nie chce mi się wierzyć że są tam tylko podstawy. :P Powinieneś mieć chyba tam pokazane różne ustawienia na szachownicy i np sposób na zwycięstwo w iluś-tam ruchach. Z reguły właśnie w ten sposób pokazane są taktyki i kombinacje ruchów. Jeśli w książce nie masz nic takiego, to poszukaj w bibliotece, możliwe że coś znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ale temat machnąłeś, ja pierdyczę xD
Kiedyś grywałem trochę, ale amator ze mnie, że szok... ja w ogóle potrafię przegrać parę razy z rzędu w kółko i krzyżyk i takie tam... kiedyś też na kompie się grało w chessa- figurki zamieniały się w takich rycerzy i się prały te piksele potem. To była gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2008 o 23:10, rob006 napisał:

Jeśli dobrze znalazłem twoją książkę w necie, to ma ponad 300 stron, więc nie chce mi
się wierzyć że są tam tylko podstawy. :P Powinieneś mieć chyba tam pokazane różne ustawienia
na szachownicy i np sposób na zwycięstwo w iluś-tam ruchach. Z reguły właśnie w ten sposób
pokazane są taktyki i kombinacje ruchów. Jeśli w książce nie masz nic takiego, to poszukaj
w bibliotece, możliwe że coś znajdziesz.


Hm.. może troche źle się wyraziłem, nie chodzi mi o to że w mojej książce są tylko podstawy, ale o to, że nie ma np.: "Atak Pana Kowalskiego polega na ułożeniu wierz przeciwnika w ten sposób by coś tam coś tam...."
A wiem że takie coś jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2008 o 22:06, Arti 101 napisał:

Hmm.... widze że temat umarł, ale może ktoś mi odpowie.

Czy znacie jakieś konkretne taktyki w szachy?
W jaki sposób najczęściej wygrywacie?
Proszę o pomoc, gdyż pod choinkę dostałem szachy a mój stary ciągle mnie w je ogrywa.


ja tam zawsze zdobywam przewage nawet jednego pionka i ide na wymiane :D czyli krolowa za krolowa , kon za konia , wierza za wierze itd. masz wtedy 90 % szansy na wygrana pod warunkiem ze nie stracisz nic .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2008 o 23:13, Budo napisał:

Ale temat machnąłeś, ja pierdyczę xD

Powiedział gość, który na koncie ma temat o kuflach :P

@Arti 101
No cóż, ekspertem nie jestem, bo z żadnej książki o szachach nie przeczytałem więcej niż 10 stron, :P ale jeśli w swojej książce masz przykłady jakichś ustawień na szachownicy i sposoby ich rozwiązania, to radziłbym się nimi zainteresować, często w ten sposób pokazane są takie kombinacje, i przeważnie wtedy nie są potrzebne nawet wyjaśnienia, bo sam wiesz czemu np ustawiłeś 2 wieże w jednej linii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2008 o 12:34, rob006 napisał:

> Ale temat machnąłeś, ja pierdyczę xD
Powiedział gość, który na koncie ma temat o kuflach :P

@Arti 101
No cóż, ekspertem nie jestem, bo z żadnej książki o szachach nie przeczytałem więcej
niż 10 stron, :P ale jeśli w swojej książce masz przykłady jakichś ustawień na szachownicy
i sposoby ich rozwiązania, to radziłbym się nimi zainteresować, często w ten sposób pokazane
są takie kombinacje, i przeważnie wtedy nie są potrzebne nawet wyjaśnienia, bo sam wiesz
czemu np ustawiłeś 2 wieże w jednej linii.

wiesz co to sa kombinacje najlepiej jest obserwowac jak ktos dobry z toba gra ja tak sie nauczylem chociarz tez dlugo szukalem ksiazki dobrej ktora by mi pomoglla ale to na nic :/ mowie ci ten sposob jest dobry co ja gram nauczylem sie go od kolegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja już znalazłem sposób gdy gram z tatą, na 3 partie wygrałem 2.
Wpierw wyniszczam mu wszystkie figury, jednocześnie atakując jego króla, jednocześnie broniąc mojego.
Ale najbardziej na niszczenie figur.
Gdy wszystkie już są zniszczone (poza królem) to potrzebuję hetmana\wierzy i swojego króla.
Przeciwnik nie ma szans żeby się wybronić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2008 o 23:23, Arti 101 napisał:

Ja już znalazłem sposób gdy gram z tatą, na 3 partie wygrałem 2.
Wpierw wyniszczam mu wszystkie figury, jednocześnie atakując jego króla, jednocześnie
broniąc mojego.
Ale najbardziej na niszczenie figur.
Gdy wszystkie już są zniszczone (poza królem) to potrzebuję hetmana\wierzy i swojego
króla.
Przeciwnik nie ma szans żeby się wybronić.

bez obrazy ale ten sposob jest lajtowy :/ bo jesli grasz z kims lepszym i ogolnie z kims kto jest bardzo dobry to takie cos nie ma szans zeby sie udalo , nikt sobie nie da rozwalic obrony ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ha! I wszystko jasne!
Po przeczytaniu połowy książki znalazłem taki tekst:
"Zapewne wiele razy w filmach widziałeś rozmowę dwóch osób o szachach w ten sposób"Atak Indyjski? Hm... ciekawe, ale nie wiesz jak na to odpowie obrona słoweńska!"Takie, i tego typu teksty to nic innego jak jawna bujda! Aktorzy mówią te teksty ponieważ to brzmi poważnie"
Tak więc dałem sobie spokój z szukaniem po internecie podobnych spraw...
A, i przez okres 5 dni leje starego jak mi się podoba.. no dobra, czasami daje mu się wygrać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem kilka kombinacji posunięć jakieś nazwy posiada, więc twoja książka trochę ściemnia :P, a już same rozpoczęcia partii mają bardzo często swoje własne nazwy podobne do "obrony słoweńskiej". ;]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Otwarcia_szachowe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Encyklopedia_otwar%C4%87_szachowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm... coś w tym jest. Przedtem w mojej książce pisali że takich i tym podobnych rzeczy nie ma.
A za dwa rozdziały "Nauczmy się obrony sycylijskiej"... ja nie wiem co się z tym człowiekiem dzieje :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm... Odkopię temat, ale myślę że warto.
Okres jesienno - zimowy jest dla mnie czasem w którym gram fanatycznie w ping - ponga i od miesiąca też w szachy. Eh... Wciągnąłem się. Codziennie gram w szkole na przerwach, z kumplem po szkole, jak nie mam z kim to wchodzę na kurnik, a tam zawsze ktoś jest. I ćwiczę skilla :P

Jak ktoś byłby chętny na partyjkę to piszcie gg7398031.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy zna ktos jakis dobry program komputerowy, do gry w szachy? i do tego, zeby mozna bylo alalizowac swoje bledy itp. po prostu zeby sei nauczyc grac jak najlepiej ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może by tak oderwać się od gry w szachy przy stoliku czy przy komputerze :-D
Proponuję Wam dobry sposób na integrację przy grze w szachy.
Wykonuję wielkoformatowe plansze do gry w żywe szachy o dowolnej wielkości i kolorze.

Zainteresowanych zapraszam - http://www.plantrop.pl/zywe_szachy.html

Szachy o rozmiarze 2x2m mogą być dobrym prezentem.

20110524145539

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować