Zaloguj się, aby obserwować  
Jaki_Gahn

Wojsko - Temat Ogólny

1242 postów w tym temacie

Dnia 15.01.2009 o 18:58, rafekx 12 napisał:

Aha,a widze że jesteś osobą która zna sie na tym czy możesz mi powiedzieć czy osoba z
lekką wadą wzroku może być jakoś ograniczona w marynarce?Tak jak w lotnictwie??


Nie sądzę. Szczególnie, że mówisz o lekkiej wadzie. Perfekcyjny wzrok potrzebny jest tylko pilotom. Dobry wzrok może być potrzebny jeszcze w innych formacjach, ale w Marynarce to chyba na samym końcu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Aczkolwiek najlepsi absolwenci ponoć mają możliwość wybrania sobie gdzie chcą trafić.

Tiaaa... A świstak tak siedział i zawijał je w te sreberka....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 18:41, xD ominik napisał:

Od teraz to chyba nikogo w wojsku nie będzie odkąd jest dla chętnych. Ale nie o to mi
głównie w tym poście chodzi, kiedyś widziałem bilboard zachęcający do wstąpienia do wojska.
Widniał tam napis "wstąp do najlepszych" A skąd oni wywnioskowali że zawód rzołnieża
jest najlepszym zawodem. Dla mnie te hasło reklamowe jest bez sensu.

Nikogo nie będzie? W tamtym roku mówili mi na WKU że mają bardzo dużo chętnych na zawodowego. I wątpię czy w tym roku będzie mniej xP
A w zdaniu "wstąp do najlepszych" chodzi nie o zawód, ale o ludzi z jakimi przyjdzie ci pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 18:41, xD ominik napisał:

Od teraz to chyba nikogo w wojsku nie będzie odkąd jest dla chętnych. Ale nie o to mi
głównie w tym poście chodzi, kiedyś widziałem bilboard zachęcający do wstąpienia do wojska.
Widniał tam napis "wstąp do najlepszych" A skąd oni wywnioskowali że zawód rzołnieża
jest najlepszym zawodem. Dla mnie te hasło reklamowe jest bez sensu.


Wystarczy tylko zobaczyć na ilość osób przystępujących do egzaminów wstępnych w uczelniach wojskowych. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanko - jak wygląda przejście z korpusu podoficerów do "trepów" ? Czy po ukończeniu podoficerki, wystarczy mi zdobyć tytuł magistra, a następnie odbyć konkretne przeszkolenie ? Z tego co czytałem, dokonanie tego jest nieziemsko trudno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanie, w przyszłości chciałbym wstąpić do wojska i myślę o akademi wojskowej, mógłby mi ktoś powiedzieć jak zacząć, czy jeśli nie pójdę do akademi to nie będę mógł zostać oficerem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz do wyboru 4 uczelnie, po których ukończeniu zostajesz oficerem :
- Wyższa Szkoła Oddziałów Wojsk Lądowych we Wrocławiu
- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni lub Gdańsku, nie pamiętam. :D
- Wyższa Akademia Techniczna w Warszawie
- Wyższa Szkoła Wojsk Powietrznych w Dęblinie

W innym wypadku, jeżeli zamierzasz zostać "trepem", musisz mieć tytuł magistra i następnie przejść szkolenie w Studium Oficerskim. Istnieje jeszcze szansa na przejście z korpusu podoficerów do oficerskiego, ale czy jest ona możliwa w praktyce, to mam nadzieję dowiedzieć się od ( jeżeli dobrze pamiętam ) sierżanta Mrosiego. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Zdawało mi się że "Trep" to określenie starszego szeregowego (w sensie kandydata na żołnierza zawodowego) i było używane do odróżnienia ich od typowych "szweji"... A co do przeszkolenia podoficerów podchorążych na oficerów to tak takie szkolenia są przeprowadzane dla posiadaczy tytułu magistra w zależności od zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP i tym podobnych czynników... Osoby z wykształceniem wyższym nie muszą robić kursów podoficerskich, wystarczy że przejdą dodatkowe (około 20 miesięczne) przeszkolenie oficerskie w uczelnich wojskowych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2009 o 20:35, Probos napisał:

Pytanko - jak wygląda przejście z korpusu podoficerów do "trepów" ? Czy po ukończeniu podoficerki, wystarczy
mi zdobyć tytuł magistra, a następnie odbyć konkretne przeszkolenie? Z tego co czytałem, dokonanie tego jest
nieziemsko trudno...


Po pierwsze - "trep" to było swego czasu określenie każdego żołnierza zawodowego, nie tylko oficera.
Co zaś do meritum - nie jest aż tak tragicznie. Będąc podoficerem, czy nawet szeregowym zawodowym, wystarczy mieć wykształcenie wyższe (niekoniecznie magisterskie) i możesz byc skierowany na kurs oficerski. Jedynym problemem może być znalezienie odpowiedniego etatu.

Tak gwoli ścisłości:

Dnia 09.02.2009 o 20:35, Probos napisał:

- Wyższa Akademia Techniczna w Warszawie


Wojskowe Akademia Techniczna w Warszawie.

Szkoła Marynarki zaś w Gdyni.... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2009 o 01:10, Zgodo napisał:

Hmm... Zdawało mi się że "Trep" to określenie starszego szeregowego (w sensie kandydata
na żołnierza zawodowego) i było używane do odróżnienia ich od typowych "szweji"... A
co do przeszkolenia podoficerów podchorążych na oficerów to tak takie szkolenia są przeprowadzane
dla posiadaczy tytułu magistra w zależności od zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP i tym
podobnych czynników... Osoby z wykształceniem wyższym nie muszą robić kursów podoficerskich,
wystarczy że przejdą dodatkowe (około 20 miesięczne) przeszkolenie oficerskie w uczelnich
wojskowych...


... a świstak tak siedział i zawijał je w te sreberka...
Umówmy się, że jak będziesz miał prawidłowe informacje to podzielisz się nimi z innymi, dobrze? A póki co daj sobie spokój i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2009 o 08:34, mrosi napisał:

... a świstak tak siedział i zawijał je w te sreberka...
Umówmy się, że jak będziesz miał prawidłowe informacje to podzielisz się nimi z innymi,
dobrze? A póki co daj sobie spokój i nie wprowadzaj ludzi w błąd.


A może tak najpierw się umuwimy trochę innaczej... Zapewne wszycy zdajecie sobie sprawę, że najrzetelniejszym źródłem informacji w tym przypadku jest WKU (chociaż ostatnio się zdziwiłem nieco jak mi proponowali zostanie termitem po przejścu do rezerwy XD), gdzie można otrzymać kilka broszurek - jedna jest właśnie na temat szkolnictwa wojskowego (płyta nawet jest w zestawie :D) z której to można się dowiedzieć że obecnie rezygnuje się ze szkolenia podchorążych (o tym jeszcze można na wiki poczyctać) a szkolenie podoficerskie ma trwać: 11 miesięcy dla osób powołanych po raz pierwszy, 10 dla żołnierzy służby zasadniczej i rezerwistów, oraz 3 miesiące dla nadterminowych (mało szkół podoficerskich oferuje tą ostatnią możliwość a szkolenie w szkole podoficerskiej marynarki wojennej w ustce trwa 13 miesięcy...). Kto marzył o 2 belkach na pagonie po 1,5 miesięcznym przeszkoleniu może już o tym zapomnieć (cena profesjonalizacji :P) A co do szkoleń oficerskich to większość wymienionych już uczelni prowadzi nabór na normalne studia stacjonarne ale równierz podyplomowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2009 o 10:55, Zgodo napisał:

A może tak najpierw się umuwimy trochę innaczej... Zapewne wszycy zdajecie sobie sprawę,
że najrzetelniejszym źródłem informacji w tym przypadku jest WKU (chociaż ostatnio się
zdziwiłem nieco jak mi proponowali zostanie termitem po przejścu do rezerwy XD),


Sam sobie zaprzeczasz...
Nie mam ochoty dyskutować z laikiem. Od 16 lat służę w armii, więc proszę, nie powielaj treści ulotek. Jeśli masz sprawdzone informacje - pisz, jeśli masz zamiar przedrukowywać ulotki - daj sobie spokój. Wiele z nich jest stara, nieaktualna, albo nieścisła.

Przy okazji - około 20-miesięczna to dla mnie nie 11 miesięcy jak piszesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2009 o 08:20, mrosi napisał:

Co zaś do meritum - nie jest aż tak tragicznie. Będąc podoficerem, czy nawet szeregowym
zawodowym, wystarczy mieć wykształcenie wyższe (niekoniecznie magisterskie) i możesz
byc skierowany na kurs oficerski. Jedynym problemem może być znalezienie odpowiedniego
etatu.


Mogę być skierowany ? Czyli decyduje o tym mój podwładny czy też sam staram się o awans ?

Odpowiedni etat, czyli związany z moim wykształceniem mam rozumieć ? No i jeszcze jedno - czy każdy po WSOWL otrzymuje pracę, czy też są z tym spore problemy ?

Dnia 10.02.2009 o 08:20, mrosi napisał:

Tak gwoli ścisłości:

> - Wyższa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowe Akademia Techniczna w Warszawie.

Szkoła Marynarki zaś w Gdyni.... :-)


Tak myślałem, że gdzieś popełnię błąd. : D Dzięki. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2009 o 11:15, mrosi napisał:

Przy okazji - około 20-miesięczna to dla mnie nie 11 miesięcy jak piszesz...


Z całym szacunkem ale proszę o nieco uwagi... 20 miechów to jest przeszkolenie oficerskie podyplomowe a te 11 podoficerskie dla posiadaczy świadectwa dojrzałości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2009 o 15:36, Probos napisał:

Mogę być skierowany ? Czyli decyduje o tym mój podwładny czy też sam staram się o awans?


Jako, że nikt nie zmusi Cię abyś został oficerem, taką procedurę wszczyna się na wniosek żołnierza. Piszesz wniosek do dowódcy swojej jednostki o skierowanie na kurs oficerski.

Dnia 10.02.2009 o 15:36, Probos napisał:

Odpowiedni etat, czyli związany z moim wykształceniem mam rozumieć ? No i jeszcze jedno - czy każdy po
WSOWL otrzymuje pracę, czy też są z tym spore problemy ?


Pracę po szkole zaś ma każdy. Pozostaje tylko kwestia - gdzie. Nawet jako prymus nie możesz wybrać miejsca pełnienia służby wojskowej. Idziesz tam dokąd dostaniesz przydział.
Jeśli idziesz na kurs - podobnie. Możesz nie wrócić do jednostki z której "startowałeś".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam nadzieję, że ostatnie pytanie. :D
Tym razem z kategorii "za milion złotych".
Czy po ukończeniu podoficerki w Łodzi ( medyczna ), mam szansę awansować na oficera ?
Wielkie dzięki raz jeszcze, dobrze mieć kogoś takiego jak ty. :D

EDIT : Zapomniałem... Czy też po ukończeniu pdf i chęci awansowania na oficera, muszę mieć magistra, oraz jakiś konkretny stopień ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2009 o 22:59, Probos napisał:

Czy po ukończeniu podoficerki w Łodzi ( medyczna ), mam szansę awansować na oficera ?


Upsss.... I tu ukryty jest Zonk. Nie wiem. Z tego co wiem, to aby zostać lekarzem trzeba być po studiach wyższych medycznych. Wówczas przyjmując się do armii "z urzędu" stopień oficerski. Po szkole podoficerskiej możesz być jedynie ratownikiem medycznym lub pielęgniarką, choć i na to trzeba mieć stosowne "papiery". Chyba, że masz zamiar zostać oficerem w innej specjalności. To bez względu na to, jaką podoficerkę kończysz, masz taką szansę.

Dnia 10.02.2009 o 22:59, Probos napisał:

Wielkie dzięki raz jeszcze, dobrze mieć kogoś takiego jak ty. :D


Przestań.... <czerwieni sie>

Dnia 10.02.2009 o 22:59, Probos napisał:

EDIT : Zapomniałem... Czy też po ukończeniu pdf i chęci awansowania na oficera, muszę
mieć magistra, oraz jakiś konkretny stopień ?


Nie i nie. Wystarczy wykształcenie wyższe (co masz już po licencjacie) i dowolny stopień wojskowy. Aby awansować powyżej stopnia majora trzeba już mieć wykształcenie magisterskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie mistrzu. :D
Mogę zadać osobiste pytanie - byłeś kiedyś na misji ?
Jeżeli tak, to czy to wpływa na szybkość awansu oraz na zarobki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2009 o 18:10, Probos napisał:

Dzięki wielkie mistrzu. :D


Bez jaj...

Dnia 11.02.2009 o 18:10, Probos napisał:

Mogę zadać osobiste pytanie - byłeś kiedyś na misji ?


Byłeś. Tak się złożyło, że blisko 8 miesięcy w Iraku.Teraz szykuje mi się Afganistan na jesieni.

Dnia 11.02.2009 o 18:10, Probos napisał:

Jeżeli tak, to czy to wpływa na szybkość awansu oraz na zarobki ?


Na szybkość awansu - nijak. Na zarobki - tymczasowo. Dlaczego? Dlatego, że dostaje się dodatkowo (oprócz pensji) "wypłatę misyjną" (tak bym to nazwał), która wynosi ~3 pensje w kraju. Kiedyś było z tym gorzej, ale teraz zarobek na misji może nie jest wielki ale przyzwoity. No i dodatkowe % do wysługi - za każdy miesiąc 0,5% do wysługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować