Zaloguj się, aby obserwować  
Jaki_Gahn

Wojsko - Temat Ogólny

1242 postów w tym temacie

Dnia 11.02.2009 o 19:51, mrosi napisał:

Byłeś. Tak się złożyło, że blisko 8 miesięcy w Iraku.Teraz szykuje mi się Afganistan
na jesieni.


O cholera. :o To szacunek i to wielki. Czytałem gdzieś relację innych "misjonarzy" który powrócili z Iraku i przez kilka miesięcy mieli problemy ze snem...

Dnia 11.02.2009 o 19:51, mrosi napisał:

Na szybkość awansu - nijak. Na zarobki - tymczasowo. Dlaczego? Dlatego, że dostaje się
dodatkowo (oprócz pensji) "wypłatę misyjną" (tak bym to nazwał), która wynosi ~3 pensje
w kraju. Kiedyś było z tym gorzej, ale teraz zarobek na misji może nie jest wielki ale
przyzwoity. No i dodatkowe % do wysługi - za każdy miesiąc 0,5% do wysługi.


No cóż, akurat do wojska nie pcham się dla zarobków =)
Dzięki za odpowiedź. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 10:52, Adamo 55 napisał:

Jak jest rola oficerów w wojsku polskim?


Temat - rzeka... ;-)
Skonkretyzuj proszę pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 10:56, mrosi napisał:

> Jak jest rola oficerów w wojsku polskim?

Temat - rzeka... ;-)
Skonkretyzuj proszę pytanie.


Mam plan w przyszłości po maturze skierować się do Akademi, ale nie wiem dokładnie co się ze mną stanie, co będę robił, gdy skończę akademię....

Chciałbym pełnić służbę w piechocie, może na misjach jeśli będą, a nie np. za biurkiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 11:08, Adamo 55 napisał:

Mam plan w przyszłości po maturze skierować się do Akademi, ale nie wiem dokładnie co
się ze mną stanie, co będę robił, gdy skończę akademię....


I nie dowiesz się dopóki nie skończysz. Nawet jako prymus nie będziesz miał możliwości wyboru docelowej jednostki.

Dnia 13.02.2009 o 11:08, Adamo 55 napisał:

Chciałbym pełnić służbę w piechocie, może na misjach jeśli będą, a nie np. za biurkiem....


Na pewno po szkole, jako "świeżak" nie trafisz za biurko tylko na pododdział. Misje? Proszę bardzo - akurat z tym nie ma najmniejszego problemu. Z reguły jeśli wyrazisz chęć i przejdziesz komisję lekarską to jedziesz. Co zaś do "chcenia" - zapewniam Cię, że po kilku kilkunastu latach służby zweryfikujesz swoje priorytety... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku chyba lepiej iść do szkoły podoficerskiej. Szkolenie trwa znacznie krócej i raczej wątpię, żebyś później siedział za biurkiem. Są tylko znaczne problemy ze znalezieniem etatów dla kaprali, ale koniec końców powinieneś sobie dać radę. =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

więc tak czy nasza armia jest dobra słaba ?. no według mnie marynarka słaba jest sam byłem w Kołobrzegu Gdańsku Gdyni widziałem naszą flotę :
fregaty rakietowe - typ OLIVER HAZARD PERRY;

korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP "Kaszub;

korwety rakietowe - typu TARANTUL;

małe okręty rakietowe - typu ORKAN;

okręty podwodne:
typu KILO;

typu KOBBEN;

niszczyciele min projektu 206FM;

trałowce:
typu GARDNO;

typu MAMRY;

typu GOPŁO;

okręty transportowo-minowe typu LUBLIN;

• Mało mamy :D tera Lotnictwo no mamy 48 samolotów F-16 MiG-29 – 36 od Rosji 48 Su-22 oO czy według was to wystarczy na ewentualną agresje nasz kraj ;d Wojska lądowe natomiast mi się podobają czołgi (T-72, PT-91, Leopard 2A4) – 960 2) wozy bojowe (BWP, BWR, KTO Rosomak, HMMWV, BRDM-2) - 2000
• 3) artyleria (122 mm Haubica Samobieżna 2S1 Goździk,152 mm Armatohaubica wz. 1977 Dana, 122 mm wyrzutnia rakietowa BM-21 Grad-1/RM70, moździerze (LM-60D, LM-60KC, M-98), ppanc (Spike-LR, Metys, Fagot, Komar), ponadto ciągnione zestawy artyleryjskie różnych kalibrów) - 1300
Sam się interesuje wojskiem bo mam zamiar do wojska się dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2009 o 13:32, Paatryk0 napisał:

Sam się interesuje wojskiem bo mam zamiar do wojska się dostać


Interesowanie się i zamiary to nie wszystko. Uwierz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.02.2009 o 21:04, Paatryk0 napisał:

Ja wybieram między marynarką a piechotą i nie wiem sam ..


Najpierw, to weź się za ćwiczenia i zdaj maturę, później możesz myśleć o tym, gdzie się wybierzesz. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.02.2009 o 21:08, Paatryk0 napisał:

U mnie w technikom jest profil żołnierz zawodowy i na ten profil się wybieram.


W jakim sensie żołnierz zawodowy ? Mógłbyś mi zlinkować adres tej szkoły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesteś obeznany w temacie to mam pytania. :)

1. Po Wyższej Uczelni Wojskowej, kim jestem z zawodu? Bo chyba nie "magistrem wojska"? Jakie są kierunki i jaki stopień się dostaje po ukończeniu i ogólnie od czego to zależy? Na takie uczelni wyższej to uczę się walczyć, czy dowodzić? Czy może i tego i tego? Bo przecież muszą być zwykli wojacy i generałowie że tak z wielkim kontrastem napiszę. Jak to wszystko wygląda? Za co się dziś awansuje? Za naukę? Wiem, że są kierunki techniczne, żeby coś tam obsługiwać, ale co jeszcze? Prosiłbym o objaśnienia.
2. Jak ktoś ma podwójne obywatelstwo to nie obejmuje go wojsko w Polsce. Mam takie znajomego co wyjechał za granicę, wyrobił sobie paszport po czasie i tam wstąpił do wojska. Co się z nim prawne dzieje w Polsce? Podczas wojny to oczywiście jest kara śmierci się zdaje, a tak? Ma jakiś zakaz wjazdu do kraju czy go po prostu skreślili? Dodam, że w Polsce - chyba - odbył ZSW za komuny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2009 o 00:42, Vaxinar napisał:

Jesteś obeznany w temacie to mam pytania. :)

1. Po Wyższej Uczelni Wojskowej, kim jestem z zawodu? Bo chyba nie "magistrem wojska"?
Jakie są kierunki i jaki stopień się dostaje po ukończeniu i ogólnie od czego to zależy?
Na takie uczelni wyższej to uczę się walczyć, czy dowodzić? Czy może i tego i tego? Bo
przecież muszą być zwykli wojacy i generałowie że tak z wielkim kontrastem napiszę. Jak
to wszystko wygląda? Za co się dziś awansuje? Za naukę? Wiem, że są kierunki techniczne,
żeby coś tam obsługiwać, ale co jeszcze? Prosiłbym o objaśnienia.


Żołnierzem zawodowym w stopniu podporucznika. Jeżeli natomiast ukończysz Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, otrzymujesz tytuł magistra inżyniera.
Kierunki studiów, oraz korpusy, do których zostajesz przydzielony po nauce, znajdziesz na stronach każdej uczelni.
Teraz nie chciałbym wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się, że przez pierwszy miesiąc w takiej szkole przechodzisz unitarkę ( nauka strzelania, itp ), po czym składasz przysięgę wojskową i kształcisz się w stopniu ( chyba ) szeregowego podchorążego. Na więcej pytań nie odpowiem, bo nie wiem. Pytaj się Mrosiego, który jest zawodowym. Jego również proszę o poprawienie błędów w mojej wypowiedzi, jeżeli takowe się znajdują. ;)
Pozdrawiam. ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że ma być jeszcze jeden pobór bo chyba nie będzie pieniędzy przez kryzys na armię zawodową.
Prawda to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2009 o 00:42, Vaxinar napisał:

1. Po Wyższej Uczelni Wojskowej, kim jestem z zawodu? Bo chyba nie "magistrem wojska"?


Nie jestem pewien czy na chwilę obecną szkoły oficerskiej nie kończy się przypadkiem z tytułem mgr. Dotychczas kończyło się oficerki z dyplomem "inżynier pola walki".

Dnia 16.02.2009 o 00:42, Vaxinar napisał:

Jakie są kierunki i jaki stopień się dostaje po ukończeniu i ogólnie od czego to zależy?


Musiałbyś popytać stricte w samej uczelni. Nie chcę wprowadzić Cię w błąd. Na pewno szkołę oficerską kończysz z pagonami podporucznika.

Dnia 16.02.2009 o 00:42, Vaxinar napisał:

Na takie uczelni wyższej to uczę się walczyć, czy dowodzić? Czy może i tego i tego? Bo przecież muszą być
zwykli wojacy i generałowie że tak z wielkim kontrastem napiszę. Jak to wszystko wygląda? Za co się dziś
awansuje? Za naukę? Wiem, że są kierunki techniczne, żeby coś tam obsługiwać, ale co jeszcze? Prosiłbym o
objaśnienia.


Na uczelni teoretycznie uczysz się i walki i dowodzenia. Jako absolwent szkoły oficerskiej rozpoczynasz karierę jako dowódca plutonu, więc dowodzenie musisz mieć opanowane.:-)
Awans na szkole to "sztuka". I tak każdy kto skończy szkołę jest promowany do stopnia podporucznika.
Potem, w trakcie służby, awanse otrzymujesz wraz ze zmianą stanowiska służbowego. Po wyznaczeniu na nowe otrzymujesz automatycznie też nowy stopień. Warunek - w danym stopniu musisz "chodzić" 18 miesięcy.

Dnia 16.02.2009 o 00:42, Vaxinar napisał:

2. Jak ktoś ma podwójne obywatelstwo to nie obejmuje go wojsko w Polsce. Mam takie znajomego co
wyjechał za granicę, wyrobił sobie paszport po czasie i tam wstąpił do wojska. Co się z nim prawne dzieje w
Polsce? Podczas wojny to oczywiście jest kara śmierci się zdaje, a tak? Ma jakiś zakaz wjazdu do kraju czy go
po prostu skreślili? Dodam, że w Polsce - chyba - odbył ZSW za komuny.


Jeśli odbył zsw to jego brocha. Jeśli nie odbył - to gorzej. Zaciągnięcie się do armii w innym kraju to przestępstwo ścigane z urzędu. Praktycznie? Jeśli za głośno sie nie będzie chwalił to i talk nikt nie dojdzie, tym bardziej, że w związku z "zamrażaniem" obowiązkowego poboru wszyscy poborowi zostali przeniesieni do rezerwy i nie pójdą do wojska. Chyba, że będą chcieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do obeznanych w temacie. Być może już to było tu na forum ale ja tego nie znalazłem. Mianowicie: z tego co się orientuje to po liceum/technikum można już iść do szkoły podoficerskiej, tak? A jak to jest po studiach? Tak samo do podoficerki, czy gdzieś indziej. I jaki kierunek studiów wybrać, aby "przydać" się w wojsku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować