Zaloguj się, aby obserwować  
Jaki_Gahn

Wojsko - Temat Ogólny

1242 postów w tym temacie

Mam takie pytanie: Jeśli zapisałbym się do wojska, ile trwa służba ? Ustala się to indywidualnie czy obowiązują jakieś ramy czasowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2010 o 20:00, dreamer94 napisał:

Mam takie pytanie: Jeśli zapisałbym się do wojska, ile trwa służba ? Ustala się to indywidualnie
czy obowiązują jakieś ramy czasowe ?


Do jakiego korpusu?
Możesz się załapać do służby kontraktowej, wtedy masz podpisany kontrakt na okres od 18 miesięcy do 6 lat. W przypadku pierwszego kontraktu jest to okres 18 miesięcy. Jeśli chodzi o korpus podoficerski i oficerski to można się zwerbować do służby stałej, czyli na czas nieokreślony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne pytanie : ile trwa nauka w Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu,korpus osobowy: Inżynieria Wojskowa grupa osobowa:saperska ? proszę o szybką odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem wczoraj w WKU, żeby popytać dokładniej gdzie mogę się udać jeśli nie dostanę się do Oficerskiej w tym roku, a koniecznie chciałbym coś zacząć. Pan mi powiedział, że na chwilę obecną nie ma nic dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i trzeba czekać rok, bo wtedy otworzą szkolenia dla ochotników. No i może będzie wreszcie nabór do podoficerskich. Tak że ja na razie nie mam pomysły co ze sobą zrobić. Jakieś sugestie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2010 o 17:23, dreamer94 napisał:

No i kolejne pytanie : ile trwa nauka w Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu,korpus
osobowy: Inżynieria Wojskowa grupa osobowa:saperska ? proszę o szybką odpowiedź


Kiedyś kurs podoficerski trwał chyba 13 miesięcy czy coś koło tego, ale teraz i tak się nie dostaniesz, bo na obecną chwilę nie ma etatów dla ludzi z cywila.

@Cubstone - Do oficerki na werbunek w tym roku chyba jest za późno, do podoficerki prosto z cywila teraz Cię nie wezmą. Możesz uderzać do korpusu szeregowych, ale to też tylko jak będą mieli wolne etaty, a z tymi cienko. Jeśli jesteś zainteresowany to musisz dowiadywać się w WKU lub bezpośrednio w jednostce w której chciałbyś służyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań. Czy żeby zostać zawodowym wojskowym trzeba mieć jakieś ''specjalne'' wykształcenie? I jak to jest z tym wyjazdami na ''misje''? Żeby jechać dajmy na to do Iraku, trzeba odsłużyć tyle i tyle? Wiadomo, na początku szkolenie itp, ale potem jak to z tym jest? Najlepiej jakby ktoś ogarnięty mi odpisał, bo poważnie zastanawiam się nad tym zawodowym wojskowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2010 o 19:59, NuGGetos napisał:

Mam kilka pytań. Czy żeby zostać zawodowym wojskowym trzeba mieć jakieś ''specjalne''
wykształcenie?


Tak, wojskowe. Nabywasz je w szkole podoficerskiej lub oficerskiej.

Dnia 06.08.2010 o 19:59, NuGGetos napisał:

I jak to jest z tym wyjazdami na ''misje''? Żeby jechać dajmy na to do
Iraku, trzeba odsłużyć tyle i tyle?


Jadą ochotnicy lub Ci, których dowództwo nie chce w kraju. ;) Do Iraku już nie polecisz, bo od 2 lat nie stacjonują tam nasze oddziały stabilizacyjne.

Dnia 06.08.2010 o 19:59, NuGGetos napisał:

Wiadomo, na początku szkolenie itp, ale potem jak
to z tym jest? Najlepiej jakby ktoś ogarnięty mi odpisał, bo poważnie zastanawiam się
nad tym zawodowym wojskowym.


Normalnie. Jak kończysz oficerkę, dostajesz kontrakt na czas nieokreślony. Jako szeregowy zawodowy, możesz podpisać maksymalnie na 6 lat. Nie pchałbym się w to, bo obecnie MON robi tak, że po 12 latach pozbywa się chłopaków, nie dają im emerytury. Po szkole podoficerskiej masz to samo co po oficerskiej, z tym, że szkolenie trwa około roku, a w oficerskiej 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2010 o 12:17, Burszurasek napisał:

Idź na rok na AON.


Nie bredź. AON to uczelnia gdzie zdobywa się wyższe stopnie nauki na studiach podyplomowych. Po raz któryś wprowadzasz ludzi w błąd. Nie masz pojęcia to nie odpowiadaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Niestety nic nie poradzisz. Możesz zrobić dwie rzeczy. Albo czekać i męczyć WKU co chwilę dzwoniąc czy jeżdżąc i pytać kiedy nabór do szkoły podoficerskiej lub po prostu pojechać do najbliższej jednostki wojskowej czy do jednostki, w której chcesz służyć i porozmawiać z dowódcą lub szefem sekcji personalnej o możliwości znalezienia etatu st. szer. zawodowego. Od tego musisz zacząć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2010 o 12:20, Burszurasek napisał:

Normalnie. Jak kończysz oficerkę, dostajesz kontrakt na czas nieokreślony. Jako szeregowy
zawodowy, możesz podpisać maksymalnie na 6 lat. Nie pchałbym się w to, bo obecnie MON
robi tak, że po 12 latach pozbywa się chłopaków, nie dają im emerytury. Po szkole podoficerskiej
masz to samo co po oficerskiej, z tym, że szkolenie trwa około roku, a w oficerskiej
5 lat.


Chłopie daj sobie spokój. Bredzisz i pieprzysz głupoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2010 o 19:59, NuGGetos napisał:

Mam kilka pytań. Czy żeby zostać zawodowym wojskowym trzeba mieć jakieś ''specjalne''
wykształcenie? I jak to jest z tym wyjazdami na ''misje''? Żeby jechać dajmy na to do
Iraku, trzeba odsłużyć tyle i tyle? Wiadomo, na początku szkolenie itp, ale potem jak
to z tym jest? Najlepiej jakby ktoś ogarnięty mi odpisał, bo poważnie zastanawiam się
nad tym zawodowym wojskowym.


Aby zostać st. szer. zawodowym wystarczy ukończone gimnazjum.Na szkołę podoficerską musisz wylegitymować się świadectwem dojrzałości.
Faktem jest, że będąc st. szer. możesz służyć maksymalnie 12 lat. Długość kontraktów zależy od dowódcy właściwej jednostki. 6 lat to najdłuższy jednorazowy okres. Dowódca może jednak podpisać kontrakt na 2, 3 czy 5 lat. Na pewno pierwszy kontrakt nie będzie dłuższy aniżeli 2 lata. Dowódca musi sprawdzić czy nie będziesz obibokiem.
Co zaś do misji. To Twoja wola czy chcesz jechać. Nie ma żadnych wymagań pod kątem wysługi umożliwiającej wyjazd. Jeśli dowódca się zgodzi możesz jechać do Afganu w dwa miesiące po zaciągnięciu się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że gram z kolesiem, co jest st. szeregowym w jakiejś jednostce krakowskiej i po drugim kontrakcie 6-letnim mówią chłopakom do widzenia, aby nie płacić im emerytury.

Gdzie tu widzisz głupoty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Pieprzysz głupoty i tyle. Od 17 lat jestem żołnierzem zawodowym, więc wiem co mówię...
I to nie starszym szeregowym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2010 o 17:40, Burszurasek napisał:

Szczerze ? Gówno mnie to obchodzi, mówię co wiem od swoich znajomych.


Synku, pieprzysz głupoty. Tak samo ci Twoi znajomi. Świadczą o tym Twoje odzywki. Najgorsze jest to, że wprowadzasz ludzi w błąd. Jak będziesz miał jakieś doświadczenie - proszę bardzo - udzielaj rad.
Od kilku lat służę w sztabie i muszę znać przepisy. Tego Twojego kumpla wywalili po 6 latach bo pewnie dupa z niego był a nie żołnierz. Albo jak znam życie Ty przeinaczasz fakty.
Posłuchaj więc uważnie synku:
Prawa emerytalne nabywa się po odsłużeniu 15 lat. Jak więc powodem zwolnienia po 6 latach kontraktu mogła być chęć uniknięcia wypłacania emerytury temu gościowi?
Oczywiście nie wiesz, bo Twoja płytka wiedza opiera się na plotkach roznoszonych przez znajomych, którzy od swoich znajomych coś tam usłyszeli o ich znajomych. I z tego właśnie wyrasta stek bzdur.
Zresztą... Nie jesteś na moim poziomie intelektualnym... Nie chce mi się z Tobą gadać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2010 o 14:04, mrosi napisał:

Chłopie daj sobie spokój. Bredzisz i pieprzysz głupoty.

Czy to prawda, że rząd już zabiera wam buty, bo nie ma kasy na wojsko? ;)
A tak na poważnie czy istnieje jeszcze możliwość uczestniczenia w jakimś szkoleniu 3/6/ max 12 miesięcy, bez podpisywania kontraktu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 13.08.2010 o 21:03, byverter napisał:

Czy to prawda, że rząd już zabiera wam buty, bo nie ma kasy na wojsko? ;)


Tak w zasadzie to zostało nam jeszcze tylko do zabrania wcześniejsza emerytura. I nie będziemy mieli żadnych przywilejów. Ale to temat na inną dyskusję...
Co zaś do szkoleń. Niestety nie ma takowych. Z tego co się orientuję, niestety nie jestem na czasie bo pół roku byłem na kursie angielskiego, to wszystkie szkoły zawiesiły szkoły podoficerskie i szkolenia specjalistów. Czegoś takiego na wzór dawnego przeszkolenia na studiach też już nie ma. A ćwiczeń rezerwy jak na lekarstwo.
Co do kontraktów, to jeśli masz etat, to nie musisz podpisywać kontraktu na 5 czy 6 lat. Zresztą mało który dowódca podpisze z nowowcielonym kontrakt od razu na tak długi okres czasu. Bo co jeśli gość okaże się niewypałem? Wtedy musi się z delikwentem przez parę latek męczyć...
Tak naprawdę możesz podpisać krótszy kontrakt. Nie pamiętam dokładnie, ale najkrótszy kontrakt to 18 miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować