Zaloguj się, aby obserwować  
Jaki_Gahn

Wojsko - Temat Ogólny

1242 postów w tym temacie

Dnia 12.12.2012 o 20:35, mrosi napisał:

/.../

Z wojska nici odrzucili wniosek było 130 osób na 20 miejsc co najlepsze brali mechaników elektryków nie rozumiem zawodu jestem mechanikiem i mnie nie wybrali eh te wojsko nie wiem na co te reklamy wojsko przyszłość sranie w banie .. chyba bd zmuszony zrobić kurs na C. może mnie wezmą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2012 o 13:24, Amaros napisał:

Z wojska nici odrzucili wniosek było 130 osób na 20 miejsc co najlepsze brali mechaników
elektryków nie rozumiem zawodu jestem mechanikiem i mnie nie wybrali eh te wojsko nie
wiem na co te reklamy wojsko przyszłość sranie w banie .. chyba bd zmuszony zrobić kurs
na C. może mnie wezmą :D


Zabawne czasy, kiedyś to się szło do wojska i robiło kursy na poszczególne kategorie za darmo, a teraz trzeba robić to we własnym zakresie aby mieć większe szanse na przyjęcie podczas rekrutacji ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2012 o 23:45, Amaros napisał:

Nie bardzo czaję ;>?


Nie bardzo piszesz po polsku po prostu. Więcej interpunkcji, mniej gonitwy myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2012 o 00:23, Daelor napisał:


> Nie bardzo czaję ;>?

Nie bardzo piszesz po polsku po prostu. Więcej interpunkcji, mniej gonitwy myśli.

Mi chodziło o to dlaczego wojsko bierze technika mechanika a nie czeladnika bo kto większą ma wiedzę praktyczną ? techik tylko leci wiedzę ogl dodatkowe rozbudowanie po zetce ale widocznie wojsko woli brać takich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z gory pragne powiedziec, ze czytam, przegladam i ogladam fora, porady i teksty o tym o co spytam ponizej :P po prostu mam lekki metlik w glowie co, jak i dlaczego. Po kolei:

Po paru latach wahania i cichego namyslania, planuje isc na zawodowego. Moj cel- podoficer. Teraz, zeby zostac zawodowym, trzeba przejsc sluzbe przygotowawcza i isc do NSR. Ale:

a) WKU i zlozenie wniosku o sluzbe przygotowawcza-> sluzba przygotowawcza (albo 4 miesiace, albo 5[st. szer. lub kpr.])-> NSR (ile tam trzeba odsluzyc?) -> zawodowiec

b) WKU i wniosek-> sluzba przyg. -> zawodowiec ?

Kolejna kwestia przy skladaniu wniosku o sluzbe przyg. :

a) korpus podoficerow
b) korpus szeregowych

pytam, bo znalazlem bardzo duzo opinii i wpisow, ze czlowiek po kursie na podoficera ma baaaaaaaaaaaaaardzo/ praktycznie nie ma/ male szanse na prace w wojsku. Dlaczego? Dlatego, ze nikt nie wezmie podoficera praktycznie bez doswiadczenia. Wiec lepiej isc na szeregowego i z szeregowego starac sie o wyslanie do szkoly podoficerskiej. Dobrze kombinuje? To chyba wszystkie kwestie mnie nurtujace obecnie.. mam nadzieje, ze napisane w sposob zrozumialy ;)

pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi (po cichu licze na odpowiedz mrosiego ;)) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2013 o 12:13, Ichvander napisał:

a) WKU i zlozenie wniosku o sluzbe przygotowawcza-> sluzba przygotowawcza (albo 4
miesiace, albo 5[st. szer. lub kpr.])-> NSR (ile tam trzeba odsluzyc?) -> zawodowiec


Najpierw szkolenie przygotowawcze. Po nim przysięga i jesteś żołnierzem zawodowym w stopniu szeregowego, z czasem zapewne starszego zawodowego. Żeby zostać mianowanym do stopnia kaprala, trzeba odbyć kolejny kurs, półroczny, tym razem podoficerski. Dostać się na niego na pewno nie uda Ci się tak prędko. Nie licz na to, że po pół roku służby ktoś wyśle Cię na szkolenie. To tak oględnie opisując. O szczegóły musiałbym popytać moich personalnych. ;)

Dnia 04.01.2013 o 12:13, Ichvander napisał:

b) WKU i wniosek-> sluzba przyg. -> zawodowiec ?


W dużym skrócie - tak.

Dnia 04.01.2013 o 12:13, Ichvander napisał:

Kolejna kwestia przy skladaniu wniosku o sluzbe przyg. :

a) korpus podoficerow
b) korpus szeregowych


Nie ma takiej opcji, żebyś nie mając odbytej zasadniczej służby wojskowej został na start podoficerem. Przepisy mówią wyraźnie: o powołanie do służby zawodowej w korpusie podoficerów może ubiegać się osoba, któa odbyła zasadniczą służbę wojskową oraz posiada stopień równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska, na jakie ma zostać wyznaczony po powołaniu. W skrócie - jeśli masz "zetkę" za sobą i stopień przynajmniej starszego szeregowego rezerwy, ewentualnie możesz ubiegać się o stanowisko kaprala. W praktyce są nikłe szanse na taką sytuację tym bardziej, że na kurs podoficerski są kierowani żołnierze, którzy mają już "zaklepany" etat podoficera. W obecnej polityce kadrowej, ukończenie kursu podoficerskiego (zresztą jak każdego mającego na celu przeszkolenie na wyższy stopień), skutkuje wyznaczeniem na nowe stanowisko służbowe i po objęciu na nim obowiązków - mianowaniem na stopień podoficerski. Nie masz etatu - nie możesz być mianowany - nie możesz jechać na kurs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2013 o 18:04, mrosi napisał:

Najpierw szkolenie przygotowawcze. Po nim przysięga i jesteś żołnierzem zawodowym w stopniu
szeregowego, z czasem zapewne starszego zawodowego. Żeby zostać mianowanym do stopnia
kaprala, trzeba odbyć kolejny kurs, półroczny, tym razem podoficerski. Dostać się na
niego na pewno nie uda Ci się tak prędko. Nie licz na to, że po pół roku służby ktoś
wyśle Cię na szkolenie. To tak oględnie opisując. O szczegóły musiałbym popytać moich
personalnych. ;)


Hm, to musiaem cos pomylic. Z tego (przegladalem materialy jeszcze po napisaniu postu) co ludzie pisza, bez wstapienia do NSR, nie mam szans na zdobycie zawodu. Nie wiem jak to wytlumaczyc... :P ogolem chodzi o to, ze po szkoleniu 4 miesiecznym (szkolenie przygotowawcze jak napisales) dostaje stopien st. szeregowego i wracam z powrotem do zycia codziennego i sam musze szukac miejsca w jednostkach. Z tym, ze jedni pisza, ze musze najpierw siedziec gdzies jako ee nazwijmy to zolnierz NSR a drudzy, tak jak pisales, ze od razu przydzielaja mnie do jakiejs jednostki jako ee nazwijmy to (:P) normalnego zawodowego.

Szczerze mowiac, myslalem, ze bedzie to dosyc proste i jasne... a ja sie troche gubie :/

Dnia 04.01.2013 o 18:04, mrosi napisał:


> b) WKU i wniosek-> sluzba przyg. -> zawodowiec ?

W dużym skrócie - tak.

> Kolejna kwestia przy skladaniu wniosku o sluzbe przyg. :
>
> a) korpus podoficerow
> b) korpus szeregowych

Nie ma takiej opcji, żebyś nie mając odbytej zasadniczej służby wojskowej został na start
podoficerem. Przepisy mówią wyraźnie: o powołanie do służby zawodowej w korpusie podoficerów
może ubiegać się osoba, któa odbyła zasadniczą służbę wojskową oraz posiada stopień równy
lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska, na jakie ma zostać wyznaczony
po powołaniu. W skrócie - jeśli masz "zetkę" za sobą i stopień przynajmniej starszego
szeregowego rezerwy, ewentualnie możesz ubiegać się o stanowisko kaprala. W praktyce
są nikłe szanse na taką sytuację tym bardziej, że na kurs podoficerski są kierowani żołnierze,
którzy mają już "zaklepany" etat podoficera. W obecnej polityce kadrowej, ukończenie
kursu podoficerskiego (zresztą jak każdego mającego na celu przeszkolenie na wyższy stopień),
skutkuje wyznaczeniem na nowe stanowisko służbowe i po objęciu na nim obowiązków - mianowaniem
na stopień podoficerski. Nie masz etatu - nie możesz być mianowany - nie możesz jechać
na kurs.


Albo znowu cos zle rozumiem, albo cos ktos pomieszal. Wg. informatora:
"O pełnienie służby wojskowej w Narodowych Siłach Rezerwowych, może ubiegać się każda osoba spełniająca ustawowe warunki. Należą do nich polskie obywatelstwo, odpowiedni wiek, brak karalności za przestępstwo umyślne, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia tej służby oraz wykształcenie co najmniej gimnazjalne przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych lub co najmniej średnie przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla podoficerów albo co najmniej wyższe przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla oficerów. Wyjątek stanowią żołnierze rezerwy posiadający już w tym korpusie odpowiedni stopień wojskowy – wtedy warunku wykształcenia się nie stosuje. Służbę może rozpocząć bez dodatkowego przygotowania żołnierz rezerwy posiadający wyszkolenie wojskowe, który np. odbył zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów lub absolwentów, pełnił zawodową służbę wojskową, bądź odbywał służbę kandydacką. Żołnierz rezerwy nie posiadający wyszkolenia wojskowego lub osoba przeniesiona do rezerwy nie będąca żołnierzem rezerwy przed rozpoczęciem służby w NSR musi przejść szkolenie w ramach służby przygotowawczej." i "Czas trwania służby przygotowawczej (art. 98d ust. 1) wynosi:1) dla żołnierza kształcącego się na szeregowego – do czterech miesięcy.2) dla żołnierza kształcącego się na podoficera – do pięciu miesięcy;3) dla żołnierza kształcącego się na oficera – do sześciu miesięcy;"

Jesli to co napisales jest prawdziwe i to co wkleilem wyzej tez, to mozna zostac podoficerem w NSR po odbyciu 5 miesiecznego szkolenia a w zawodowej armii juz nie? Gdzie tu sens? Mozliwe tez, ze znowu cos mieszam...

Co do planu zostania podoficerem. To, ze nie nastapi to szybko, zalozylem od razu. W swojej glowie, jesli uda mi sie dostac do armii, ustawilem limit 3-4 lat. Ale wiadomo, im szybciej tym lepiej ;)

EDIT: kierowalem sie jeszcze postem Amarosa, tj.: "Mam pytanie dziś składałem wniosek o powołanie do słuzby przygotowawczej gdyż chcę być zawodowym żołnierzem no i tam w rejestracji powiedzieli mi że po tym idę do Narodowych sił rezerwowych i dalej mogę kierować się na zawodowca ". Sam nie bylem jeszcze w WKU, ale z tego wynika, ze po zlozeniu wniosku i odbyciu szkolenia tak czy siak idzie sie wpierw do NSR...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2013 o 18:44, Ichvander napisał:

EDIT: kierowalem sie jeszcze postem Amarosa, tj.: "Mam pytanie dziś składałem wniosek
o powołanie do słuzby przygotowawczej gdyż chcę być zawodowym żołnierzem no i tam w rejestracji
powiedzieli mi że po tym idę do Narodowych sił rezerwowych i dalej mogę kierować się
na zawodowca ". Sam nie bylem jeszcze w WKU, ale z tego wynika, ze po zlozeniu wniosku
i odbyciu szkolenia tak czy siak idzie sie wpierw do NSR...


Bo tak jest. Żeby myśleć o zostaniu zawodowym, musisz najpierw dostać przydział w NSR. Jak już dostaniesz się do NSRu to możesz szukać szczęścia w załapaniu się w którejś jednostce na zawodowego. Z tego co się orientuję, każda jednostka ma własny tryb postępowania - na przykładzie 25 BKP mogę Ci powiedzieć, że robią średnio co kilka miesięcy testy sprawnościowe i przyjmują wyznaczoną ilość kandydatów (akurat jakiś czas temu mój kumpel starał się o przyjęcie). Pewnie są też inne jednostki, które rekrutują inaczej i w razie potrzeby kierują wniosek o zapotrzebowanie na ludzi do WKU.
Cały ten tryb postępowania wynika z tego, że w NSR ciągle brakuje ludzi i cieszy się niewielkim zainteresowaniem, a służba zawodowa to przy obecnym braku pracy w Polsce całkiem obiecująca propozycja, nawet jeśli duża część ludzi ma się po 12 latach pożegnać z wojskiem. Dlatego musisz sobie uzmysłowić, że jak samo załapanie się do służby zawodowej może być problemem, tak dostanie się i w dodatku skierowanie na szkołę podoficerską może okazać się nielada wyzwaniem. Pomyśl sobie, że jest dużo ludzi, którzy służą po 10 lat lub więcej i ciągle nie mogą się tego doczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za odpowiedz :)

Z tym, ze dostanie sie na samo szkolenie jest trudne, to wiem. O ile sie nie myle teraz w Gdyni, na szkolenie pojechalo 10 osob chyba. A chetnych podobno bylo sporo. A pozniej, tak jak pisales, jeszcze zalapanie sie do sluzby zawodowej i podoficerka to troche czasu moze minac ;) ale jestem dobrej mysli, moze sie uda.

Nie wiem czy jest sens, ale wychodze z zalozenia, ze lepiej troche wczesniej przygotowac sobie "grunt" pod nogami i dowiedzenie sie jak najwiecej. M.in. chodzi mi o jednostki, gdzie chcialbym sluzyc. Jesli ktos posiada wiedze o nizej wymienionych jednostkach i chcialby sie podzielic, to bylbym wdzieczny:

1.Batalion Piechoty Zmotoryzowanej ( http://www.12bz.wp.mil.pl/pl/38.html)
1.Batalion Strzelców Podhalańskich ( http://www.21bsp.wp.mil.pl/pl/index.html)
2.Pułk Rozpoznawczy ( http://2hpr.cba.pl/)
7 Dywizjon Ułanów Lubelskich ( http://www.25bkpow.wp.mil.pl/pl/122.html)
9.Brygada Kawalerii Pancernej ( http://www.9bkpanc.wp.mil.pl/pl/index.html)
9.Warmiński Pułk Rozpoznawczy ( http://www.9pr.wp.mil.pl/pl/index.html)
17.Wielkopolska Brygada Zmechanizowana ( http://www.17wbz.wp.mil.pl/pl/index.html)
18.Białostocki Pułk Rozpoznawczy ( http://www.xn--18pukrozpoznawczy-53c.pl/index.php/en/)

Z czego, wg wyszukiwarki NSR (nie wiem na ile to warte [ http://szukajnsr.wp.mil.pl/stanowisko_szukaj.php]) miejsca, na dzien dzisiejszy, sa w 9.Brygadzie Kawalerii Pancernej, 9.Warmińskim Pułku Rozpoznawczym i 17.Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Ogolnie, mozliwe, ze sa to marzenia tzw. scietej glowy i pojde/posla mnie tam gdzie im sie spodoba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2013 o 18:44, Ichvander napisał:

Hm, to musiaem cos pomylic. Z tego (przegladalem materialy jeszcze po napisaniu postu)
co ludzie pisza, bez wstapienia do NSR, nie mam szans na zdobycie zawodu. Nie wiem jak
to wytlumaczyc... :P ogolem chodzi o to, ze po szkoleniu 4 miesiecznym (szkolenie przygotowawcze
jak napisales) dostaje stopien st. szeregowego i wracam z powrotem do zycia codziennego
i sam musze szukac miejsca w jednostkach. Z tym, ze jedni pisza, ze musze najpierw siedziec
gdzies jako ee nazwijmy to zolnierz NSR a drudzy, tak jak pisales, ze od razu przydzielaja
mnie do jakiejs jednostki jako ee nazwijmy to (:P) normalnego zawodowego.


Aby zostać żołnierzem zawodowym, nie mając "bazy" w postaci odbytej w przeszłości służby zasadnieczej, nieodzownym elementem jest kontrakt NSR. Tylko w ten sposób możesz się stać żołnierzem zawodowym. I to początkowo w stopniu szeregowego, nie starszego szeregowego ;) Być może szczegółowe przepisy w tym zakresie regulują nieco inaczej, nie mniej nie słyszałem żeby ktokolwiek został powołany do NSR w stopniiu podoficeskim. Oczywiście nie biorąc pod uwagę osób z zachowanym takowym stopniem z służby zasadniczej.

Dnia 04.01.2013 o 18:44, Ichvander napisał:

Co do planu zostania podoficerem. To, ze nie nastapi to szybko, zalozylem od razu. W
swojej glowie, jesli uda mi sie dostac do armii, ustawilem limit 3-4 lat. Ale wiadomo,
im szybciej tym lepiej ;)


I nie ma się co dziwić, jak napisał Jaracz, jako szeregoy/starszy szeregowy, swoją karierę wojskową zakończysz po 12 latach służby. Jako podoficer masz szanse na stałą służbę, a co za tym idzie, z czasem nabycie praw emerytalnych, etc.

Dnia 04.01.2013 o 18:44, Ichvander napisał:

EDIT: kierowalem sie jeszcze postem Amarosa, tj.: "Mam pytanie dziś składałem wniosek
o powołanie do słuzby przygotowawczej gdyż chcę być zawodowym żołnierzem no i tam w rejestracji
powiedzieli mi że po tym idę do Narodowych sił rezerwowych i dalej mogę kierować się
na zawodowca ". Sam nie bylem jeszcze w WKU, ale z tego wynika, ze po zlozeniu wniosku
i odbyciu szkolenia tak czy siak idzie sie wpierw do NSR...


Myślę, że najlepszym rozwiązaniem, które jednocześnie wyjaśni wszystkie Twoje wątpliwości, będzie wizyta w właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania WKU. Tam, w odpowiedniej komórce, zajmującej się służbą w ramach NSR, powinni wszystko Ci wyjaśnić i odpowiednio pokierować Twoimi działaniami.

@ Jaracz
" Z tego co się orientuję, każda jednostka ma własny tryb postępowania - "

Z tego co mi wiadomo, to nie ma czegoś takiego jak "własny tryb postępowania". Czynności wykonywane czy to przy powoływaniu, czy już w samym procesie naboru i zawarciu kontraktu na pełnienie służby w ramach NSR, a później w ramach służby zawodowej, regulują stosowne wytyczne (o ile się nie mylę) Szefa P1 SG WP. Każda droga inna niż określona w nich powinna raczej być traktowana jako niedointerpretacja lun nadinterpretacja tychże przepisów. Mam tę przyjemność pracować przez ścianę z kumplem, którego dokumentacja, a także idąca za tym ścieżka i sposób powoływania do NSR a potem na kontrakty, zostały przez kilka ostatnich kontroli w mojej JW, prowadzonych właśnie przez P1, zostały uznane za najlepsze w WP. Mówiąc krótko facet jest połapany do tego stopnia, że kontaktują się z nim ludzie z całej Polski żeby dowiadywać się w przypadku jakichś wątpliwości. To chyba coś znaczy... ;)
Nie zmienia to oczywiście faktu, o którym napisałeś, że nie jest problemem dostanie się do NSR czy nawet do służby w charakterze szeregowego zawodowego, a dostanie się na kurs i zostanie mianowanym na stopień podoficerski...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mrosi, chodziło mi o to, że jednostki robią rekrutację i testy sprawnościowe na żołnierzy zawodowych na własną rękę, co jest zresztą nawet zawarte na większości stron JW podanych przez Ichvandera. Ewentualne dalsze procedury pewnie idą przez WKU.
Wspólna procedura jest chyba tylko przy rekrutacji do NSR, a więc Ichvander, Twoja przygoda i tak musi się rozpocząć się od skierowania się do WKU po przydział do NSR. :)
Mojego kumpla, pomimo odbycia służby zasadniczej, i tak skierowali najpierw do NSR, by potem mógł ubiegać się o zawodowego. Zetka dała mu jedynie to, że nie musiał przechodzić kilkumiesięcznego szkolenia przygotowawczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Jaracz @mrosi

Dzieki za odpowiedzi ;) do WKU wybiore sie niebawem. Nurtuje mnie tylko kilka kwestii obecnie, a odpowiedzi nie moge znalesc nigdzie. Moze ktorys z Was mi pomoze ;) pytanie moze byc glupie, z gory uprzedzam:

Zalomy, ze zostalem szeregowym zawodowym. I teraz chodze do pracy (do jednostki) np. na 6.30, pracuje 8h i wychodze z jednostki? Czy moja ee praca jest 24h siedzenie w JW i wychodzenie tylko na przepustce/urlop (tak chyba kiedys bywalo)? Jesli tak, to gdzie? Do mieszkania, ktore wynajmuje, do koszar czy...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Yo, interesuję się wojskiem, marynarką, lotnictwem i ogólnie militarnymi newsami ze świata, znacie jakieś fajne stronki dostarczające takich informacji? Sam czytam głównie www.altair.com.pl. Jak znacie więcej takich stron, to walcie :)
Jest jeszcze konflikty.pl, https://navynews.co.uk/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.deathvalleymag.com/ - dużo ciekawych artykułów
militaryphotos.net - popularne forum
http://www.ar15.com/index.html - j/w
http://www.duffelblog.com/ - Mój ulubiony artykuł to ten o zrzucie słodyczy do Afganistanu.
http://www.specops.pl/vortal/ - trochę militarnych artykułów. Z tego co widzę, to dawno tego nie aktualizowali, ale znajdzie się tam jeszcze trochę ciekawych informacji
http://www.thefirearmblog.com/blog/
http://www.equipped.pl/ - blog skoncentrowany na tematyce outdoorowo-survivalowej, ale ostatnio pojawiło się trochę artykułów związanych z bronią (wizyta w H&K)
http://supertac.pl/ - j/w. niby outdoor/bushcraft/survival, ale gdzieś tam się trochę militarnych ciekawostek przewinęło
http://blogbiszopa.pl/
http://dpm-soldier.pl/ - kompendium wiedzy na temat sił zbrojnych UK/GB
http://www.youtube.com/user/JamesYeager - vlogi Jamesa Yeagera. Postać dosyć kontrowersyjna, ma tyle samo zwolenników co hejterów. Chociaż czasem mu się zdarza pieprzyć głupoty, to zazwyczaj gada z sensem

Oczywiście pewnie 1/3 znajomych stron zapomniałem, pewnie później sobie trochę przypomnę

Być może nie wszystkie z moich propozycji cię zainteresują (wszak militaria to bardzo szerokie pojęcie), ale coś tam sobie powinieneś znaleźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2013 o 09:29, Ichvander napisał:

@Jaracz @mrosi
Zalomy, ze zostalem szeregowym zawodowym. I teraz chodze do pracy (do jednostki) np.
na 6.30, pracuje 8h i wychodze z jednostki? Czy moja ee praca jest 24h siedzenie w JW
i wychodzenie tylko na przepustce/urlop (tak chyba kiedys bywalo)? Jesli tak, to gdzie?
Do mieszkania, ktore wynajmuje, do koszar czy...?


Pierwszy wariant, tak jak w normalnej pracy. Oczywiście są od tego wyjątki, jak służby, poligony, jakieś szkolenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2013 o 22:16, Budo napisał:

Yo, interesuję się wojskiem, marynarką, lotnictwem i ogólnie militarnymi newsami ze świata,
znacie jakieś fajne stronki dostarczające takich informacji? Sam czytam głównie www.altair.com.pl.
Jak znacie więcej takich stron, to walcie :)
Jest jeszcze konflikty.pl, https://navynews.co.uk/.


---- Taka z indywidualnym uzbrojeniem żołnierza :) jakby cię interesowała.
http://world.guns.ru/sniper/sniper-rifles/at/steyr-ssg-69-e.html
http://world.guns.ru/index-e.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem wczoraj wojskową komisję lekarską, w sumie nic specjalnego, myślałem że więcej badań, a tu tylko wiadomo co, wzrost, waga i płaskostopie, dowiedziałem się właśnie że takie mam, i to nawet zaawansowane, ale dostałem A, podobnie jak kolega ważący 50kg przy 1,70 i drugi mający na oczy cylinder, astagmatyzm i niedowiedzenie w dal po 2,5 dioprii.

Po szkole mogę iść na 4 miesięczne przygotowawcze, chętnie zobaczę jak to wszystko wygląda, ale teraz pytanie, bo mam podbić dokumenty między 25 lutego a 14 marcem, i to wtedy mam potwierdzić chęć do przygotowywawczego czy w Nowym Targu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować