Zaloguj się, aby obserwować  
Robson79

Morrowind kontra Gothic - w co grało wam się fajniej?

5114 postów w tym temacie


Nie chodzi o to, żeby "nie naskakiwać" na morro czy ghotica. Obie gry sa kultowe, obie serie znane i obie gry mają swoje wady... można o nich swobodnie dyskutować, ale trzymajmy jakiś poziom :)

fanom morr zawsze zostaje jeszcze nocne niebo, tego nic nie przebije ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 22:33, Budo napisał:

fanom morr zawsze zostaje jeszcze nocne niebo, tego nic nie przebije ^^


W pełni się z Tobą zgadzam!! W żADNEJ grze nie widziałem tak cudnego nocnego nieba jak w Moru. Te księżyce, te kolory, te gwazdy, CUDO. Często podczas robienia misji zatrzymuje się i patrze w ten cudny obraz. No i podziwiam je podczas siedzenia w chacie w Balmorze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 22:33, Budo napisał:


Nie chodzi o to, żeby "nie naskakiwać" na morro czy ghotica. Obie gry sa kultowe, obie serie
znane i obie gry mają swoje wady... można o nich swobodnie dyskutować, ale trzymajmy jakiś
poziom :)

fanom morr zawsze zostaje jeszcze nocne niebo, tego nic nie przebije ^^

pokłon przed niebem. Być może nie rozumiem mentalności świata morka, z tego może wynikać mała nie chęć. Morek ma 1 poważny błąd prak pełnej polonizacji i kupa tekstu do wertowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2006 o 22:36, Pediator napisał:

pokłon przed niebem. Być może nie rozumiem mentalności świata morka, z tego może wynikać mała
nie chęć. Morek ma 1 poważny błąd prak pełnej polonizacji i kupa tekstu do wertowania.


Dla mnie to akurat zaleta- wolę wersje kinowe ^^
Btw wyobrażasz sobie tłumaczenie i podkładanie głosów pod te wszystkie teksty? Wbrew pozorom ich jest cała masa- wiem, bo liczyłem, one sa zapisane każdy osobno w plikach .wav, więc wystarczy policzyć pliki i masz liczbę odzywek... byłem w cięzkim szoku jak sie dowiedziałem ile ich jest ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W gothicu urzekła mnie natomiast prostota świata. Byłem już zmęczony zawiłościami świata np Forgotten Realmsi szukałem jakiejś odmiany. Znalazłem ją w Gothicu. Widać że chłopaki z Piranhy nie chcięli się bawić długo ze światem. 3 bogów, klasyczny konflikt i wszystko ładnie podane. Gothica ukończyłem wiele razy, zarówno 1 jak i 2 ale największą wadą Gothiców jest BARDZO słaba optymalizacja silnika, zwłaszcza po teleporcie do Khorinis. Masakraa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 22:41, Harvenar napisał:

W gothicu urzekła mnie natomiast prostota świata. Byłem już zmęczony zawiłościami świata np
Forgotten Realmsi szukałem jakiejś odmiany. Znalazłem ją w Gothicu. Widać że chłopaki z Piranhy
nie chcięli się bawić długo ze światem. 3 bogów, klasyczny konflikt i wszystko ładnie podane.
Gothica ukończyłem wiele razy, zarówno 1 jak i 2 ale największą wadą Gothiców jest BARDZO słaba
optymalizacja silnika, zwłaszcza po teleporcie do Khorinis. Masakraa....

miałem ten sam problem, ale w wielu przypadkach pomaga sprzątanie kompa. Słaba optymalizacja silnika to znak rozpoznawczy serii Gothic:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 22:20, Budo napisał:

Słuchajcie, poprosiłem, ale niedługo moge sie postarać o zamknięcie wątku i bede miał całkiem
niezłe argumenty...

Słuchaj, ale niektórzy chcą się tu powymieniać swoimi poglądami. Tego chcesz zabronić? Daj spokój :/.

Co do pełnej polonizacji. Nigdy bym nie chciał tego w Morrowindzie. Owszem, w Gothicu wyszło to wspaniale, ale za bardzo przyzwyczaiłem się do angielskich odzywek NPC''ów. Nadają klimatu :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2006 o 22:45, el-coyote napisał:


Co do pełnej polonizacji. Nigdy bym nie chciał tego w Morrowindzie. Owszem, w Gothicu wyszło
to wspaniale, ale za bardzo przyzwyczaiłem się do angielskich odzywek NPC''ów. Nadają klimatu
:).

Tu masz rację np.czego chcesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2006 o 22:45, el-coyote napisał:

Słuchaj, ale niektórzy chcą się tu powymieniać swoimi poglądami. Tego chcesz zabronić? Daj
spokój :/.


Napisałem, że nie to było moim celem. Przeczytaj poprzednią stronę, nie przypominało to wymiany poglądów, a dzieciecą licytację, która już wcześniej miała miejsce w tym wątku. Kiedyś właśnie tego chcieliśmy uniknąć i krew mnie zalała jak zobaczyłem znowu posty tego typu... nie mam nic przeciwko wymianie poglądów, ale trzymajmy poziom dyskusji :)
btw już raz ten wątek zamknął się sam przez porozumienie piszących w nim, ale narobiło się więcej luda, przyszli nowi i odżył ;]
Jak już odżył to chociaż niech trzyma forme ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 22:57, Budo napisał:

Napisałem, że nie to było moim celem. Przeczytaj poprzednią stronę, nie przypominało to wymiany
poglądów, a dzieciecą licytację, która już wcześniej miała miejsce w tym wątku. Kiedyś właśnie
tego chcieliśmy uniknąć i krew mnie zalała jak zobaczyłem znowu posty tego typu... nie mam
nic przeciwko wymianie poglądów, ale trzymajmy poziom dyskusji :)

Jasne, masz rację. Chciałbym tylko zauważyć, że co poniektórzy są mało otwarci i przystają ciągle przy swoim - dlatego lepiej zachęcać nieśmiałków do dyskusji. A od czegoś trzeba zacząć :). Ludzie muszą się wyrobić w prowadzeniu wymiany zdań. Będzie lepiej. Co do ogólnej dyskusji - tak mi się widzi, że przez te 53 strony zdążyliśmy już kilka razy przewałkować ten sam temat, ale mniejsza o to :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze stałem po stronie Gothiców lecz ostatnio mnie cos tak tkneło i zainstalowałem morka i padłem:D wkoncu "dorosłem"? do teg oswiata w miare powoli starałem sie próbowac rozumiec ten ciezki klimat i zawiłosci i udało sie wciagnełem sie do tego zeby umilic sobie czas na ..(patrz na podpis) zaczełem grac orkiem o imieniu .. Thrall który jest polączeniem wojownika w ciezkiej zbroji z magia przywołania i iluzji:D ofc o nazwie Wrózbita ok pozdrawiam i powiem ze szkoda ze .... (jak dla mnie) wspaniała seria gothiców została zakonczona tak słabiznowatą czesciom 3:< bede płakac zapłace duiuzo zeby pograc w g3 na silniczku g2(jedną z najwiekszych wad ze bez tamtego silnika który towarzyszył mi od g1 i g2 nie czuje juz klimatu gothica tylko jakiegos zle . zoptymalizowanonego(wiecie zo - py-ma-li-zo-wa-ne-go) rpga bez klimatu ) Morrowind rulez gothic 1 i 2 tez A wow i tak ich niszczy:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że w jednym poście odpowiem kilku osobom i ustosunkuję się do różnych postów, po kolei :)

--> Probos

>No a czy gdzieś masz napisaną nazwe " Las..(..) " bo chyba raczej nie, więc nie możesz się o takie szczegóły pytać :D
Zgoda :) Uznam zatem, że w Morku nie ma lasów :)

>Co do podróży pomiędzy miastami to został wydany modzik dzięki któremu pomiędzy miastami poruszają się >karawany, zresztą w Gothicu też się nie natkniesz na wędrujących po głuszy ludzi...

Ładnie pięknie, ale dyskutujemy tu tych grach jako o czystych "podstawkach" czy jako o grach przerobionych modami - bo wybacz, ale żeby dla tych karawan to trzeba było jeszcze moda instalować? Czemu nie zrobili tego w podstawce?

>Tak prawdziwie życie...M.in. to że NPC nie wychodzą poza obręb miasta tylko gniją w mieście i całyczas robią to >samo ?? Np.biją po jednej desce przez całą gre ?? To jest ta cała realistyczność dla Ciebie ?? Bo jak tak ma >wyglądać życie to ja dziękuje.

To nie jest prawdziwe życie :) Ale Gothic naśladuje je znacznie lepiej niż Morek. Ci NPCe w G w odróżnieniu od tyc z Morka przynajmniej COŚ robią, a nie tylko łażą wte i wewte albo stoją jak kołki. I nocą rozchodzą się do swoich legowisk wyspać i nie są przykuci do lad sklepowych czy podłóg w domach . "Bezsenność z Vvardenfell", parafrazując tytuł pewnego fajnego filmu:) Jak tak ma wyglądać życie to ja dziękuję :)

>A czy w Morku nie można skopać misji ?? I to możesz każdą poprzez zabicie osób związanych z głównym wątkiem

Taa, a potem główkuj drogi graczu co dalej bo zabiłeś właśnie ważną osobę i możesz gry nie ukończyć albo sobie to utrudnisz... super :/

>a w Gothicu istnieją NPC nieśmertelne np.Diego i Gorn.

I dzięki temu, że tacy są, i dodając to że są istotni dla głównego wątku masz szansę grę ukończyć, nawet gdy całą resztę hołoty wyrżniesz w pień :)


--> El-coyote

>Chociaż że nas jako fanów Morka jest mniej - to uważam, że lepiej się trzymamy i potrafimy dowieść czego >Morrowind jest wart. W Waszym przypadku niestety co drugi argument wygląda strasznie żenująco.

Dlaczego? - nie obraź się, nie znamy się wprawdzie, ale odnoszę wrażenie, że za żenujący uznajesz argument, którego już nie potrafisz odeprzeć. Jakie są te wg ciebie "żenujące" argumenty?

>Może zacytuję świeży post Pediatora: "[...]na prawdę było w jego świcie[...]" - Brakuje tego pogrubienia dla >"na prawdę", nie? :)

To jeden z takich żenujących argumentów? - Opis uczuć, jakie Pediator przeżywał przechodząc Gothica, i które stanowią dla niego zaletę tej gry, stawiając ją przed Morkiem? Taaa... Morek zapewne nie wywoła takich uczuć :)

>Obawiam się, że w lasach Gothicowych zazwyczaj jest tak zagnieżdżone(co jest wynikiem małego świata! :) ), >że cokolwiek trudno dostrzec, aby zapadło w pamięć.

W Gothicu tym bardziej, pozwól że zacytuję Ciebie samego, "można się doszukać ciekawych smaczków, podkreślam jednak, że trzeba poszukać :)" i bynajmniej mały świat, nie jest tu żadną przeszkodą :)

>W Morrowindzie przemierzając rozmaite tereny nieraz stajemy w miejscu i obserwujemy wspaniałe zmiany >pogodowe. Uprzedzę Twoją odpowiedź - owszem, jest na co patrzeć.
>Morrowind to nie tylko pofałdowana pusta ziemia. Na Vv. można się doszukać ciekawych smaczków, podkreślam >jednak, że trzeba poszukać :).
>Tak. Szczególnie kanciasta trawa w Gothicu bardzo przypadła mi do gustu ;). Jeśli masz jakieś zastrzeżenia do >grafiki w Morrowindzie(która imho jest lepsza, niż w Gothicu) to zawsze są mody na poprawę jakości tekstur. I >to naprawdę godne polecenia :).

Odsyłam kawałeczek wyżej do odpowiedzi dla Probosa - Dyskutujemy o grach "podstawkach" czy przerobionych modami? Skoro mod może bardzo odmienić jakiś istotny, "dyskusyjny" element gry - to wtedy cała dyskusja traci sens.

>Zauważ, że w Jaskiniach zazwyczaj mieszkają bandyci, więc dlaczego niby nie mogli sobie wybudować drzwi?

W każdej jaskini mieszkają bandyci? i wszyscy budują sobie drzwi? Nie ma jaskiń zamieszkałych tylko przez dzikie zwierzęta, które raczej drzwi nie budują? Pewnie nie, a może ja za słabo szukam, ale ani razu na takowe nie trafiłem :(

>Zwłaszcza, że to jest szczególnie ważne gdy są wielkie zamiecie :). Dodajmy do tego jaskinio-kopalnie, w >których przebywa królowa kwama - zazwyczaj jest w posiadaniu jakiejś organizacji, która również mogła >wybudować drzwi :).

W takich przypadkach obecność drzwi jest uzasadniona :)

>Skoro jesteśmy przy absurdalności terenów - popatrz na obszary śniegowe w Gothicu. To jest bzdura. Zrobisz >jeden krok i jesteś już na normalnym suchym lądzie, gdzie grzeje słońce. A zrobisz krok w tył to już pada śnieg i >jest lód. Co to niby za zjawiska pogodowe? :).

Ktoś ci już odpisywał na temat lodowego smoka, ty chyba nawet stwierdziłeś że smoki w Gothicu cię śmieszą. Doszukujesz się logiki w czymś co mogło być wywołane za pomocą magii, a wziąłeś pod uwagę, że Gothic podobnie jak Morrowind to świat Fantasy, w którym nie zawsze jest miejsce na logikę? Jeśli nie, to czemu grasz w takie gry?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dla mnie żenującym argumentem fanów Gothicka przeciw morro jest słaba muzyka i fabuła, co jest totalną bzdurą.

el-coyote---> w tym temacie wszystko było już wałkowane x razy i chyba wszystko zostało już napisane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pragnę przypomnieć o zadanku z Gothica które daje nam Świstak : Przynieś mi miecz ; które daj Diego : zobacz co się stało w kopalni, wymienił bym jeszcze wiele takich ale pozapominałe NPC-ów z Gothica :D Zresztą główny wątek w Gothicu II,który polega na zabijaniu smoków również nie jest za ciekawy :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie grałem w Morka, widziałem jak kumple grał ale to było za nim zacząłem grać w RPG.
Gothic jest dla mnie grą niemal idealną (gdybyy nie ta optymalizacja silnika), no i słyszałem, że w Morku świat nie jest tak żywy jak w Gothicu.
Ale po przeczytaniu niektórych argumentów z obu stron postanowiłem zamówić Morka z dodatkami. Przesyłka przyjdzie jutro i liczcie, że jeszcze się w tym wątku pojawię, żeby opowiedzieć się po którejś ze stron.

Jednak póki Morka nie mam to mogę powiedzieć jedno: Gothic mną zawładnąl!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2006 o 01:07, Marqsek napisał:

Ładnie pięknie, ale dyskutujemy tu tych grach jako o czystych "podstawkach" czy jako o grach
przerobionych modami - bo wybacz, ale żeby dla tych karawan to trzeba było jeszcze moda instalować?
Czemu nie zrobili tego w podstawce?

Co masz na myśli mówiąc "czystych? To, co dali nam do zaoferowania twórcy? Chciałbym zauważyć, że w skład Morrowinda wchodzi program CS. Dali go celowo. I każdy ma święte prawo z niego korzystać i bronić się jego możliwościami.

Dnia 28.11.2006 o 01:07, Marqsek napisał:

To nie jest prawdziwe życie :) Ale Gothic naśladuje je znacznie lepiej niż Morek. Ci NPCe w
G w odróżnieniu od tyc z Morka przynajmniej COŚ robią, a nie tylko łażą wte i wewte albo stoją
jak kołki.

Jak tak bardzo zależy Ci na symulacji życia ludzi to zagraj sobie w The Sims. Miłej gry :). NPC w Morrowindzie przynajmniej umieją chodzić, a nie tak jak w Gothicu - chodzą pokracznie jak jacyś kalecy.

Dnia 28.11.2006 o 01:07, Marqsek napisał:

I dzięki temu, że tacy są, i dodając to że są istotni dla głównego wątku masz szansę grę ukończyć,
nawet gdy całą resztę hołoty wyrżniesz w pień :)

Dlatego Gothic pod tym względem jest bardzo ograniczony. Nie mamy wpływu na rozwój fabuły i musimy polegać na tym, co zaoferowali nam twórcy. W Morrowindzie jeśli zabijesz ważną osobę dla wątku głównego to i tak zawsze możesz go skończyć. Są sposoby :).

Dnia 28.11.2006 o 01:07, Marqsek napisał:

Dlaczego? - nie obraź się, nie znamy się wprawdzie, ale odnoszę wrażenie, że za żenujący uznajesz
argument, którego już nie potrafisz odeprzeć. Jakie są te wg ciebie "żenujące" argumenty?

[...]W swojej wypowiedzi ująłeś. wszystko co co chciałem napisać. Jak dla mnie temat zakończony[...]
[...]W Gothicu czuło się jakby na prawdę było w jego świcie.[...]
[...]Prawda ,kipiłem morrowind niewim poco,ten super żyjący niby śwat to kaszanka,jakby tam byli prawdziwi ludzie a nie jakieś homo-niewiadomo to by uszło[...] - ten jest najlepszy :).
[...]Gothic III jest lepszy od Morrwinda i od Obliviona wiem bo grałem i w Gothica i w Obliviona.[...]
[...]Gothic III jest lepszy od obliwiona morowinda.Przynajmiej ja tak sądze.[...]
[...][Gothic jest naprawdę spoko![...]
To tylko przykłady z przed dwóch stron. Dalej mi się nie chciało szukać, ale jest tego od groma. Ludzie, którzy nie potrafią się bronić, walą ciągle tylko hasłami: "GoThIc JeSt SpOkO" - są po prostu słabi. Reprezentują żenujący poziom wypowiedzi. Zanim znowu walniesz jakąś kontrę - odpowiedź mi na tylko jedno pytanie, ale szczerze. Dlaczego ludzie popierający Gothica, tak się zachowują, nic nie potrafią sensownie uargumentować i nie mają poszanowania dla języka polskiego? Nie wszyscy, ale u większości osób taka tendencja jest.

Dnia 28.11.2006 o 01:07, Marqsek napisał:

Skoro mod może bardzo odmienić jakiś istotny, "dyskusyjny" element gry
- to wtedy cała dyskusja traci sens.

A ja wytłumaczyłem powyżej. Dodam też, że skoro sam przyznajesz, że dyskusja taka nie ma sensu - to znaczy tylko jedno: Morrowind ma wielką przewagę nad Gothiciem. Tego nie zmienisz :).

Dnia 28.11.2006 o 01:07, Marqsek napisał:

Doszukujesz się logiki w czymś co mogło być wywołane za pomocą magii, a wziąłeś
pod uwagę, że Gothic podobnie jak Morrowind to świat Fantasy, w którym nie zawsze jest miejsce
na logikę? Jeśli nie, to czemu grasz w takie gry?

Jest coś takiego jak logika w fantasy. Gdyby jej nie było to cała fantastyka była by żenująca i bezsensowna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2006 o 14:11, tykus napisał:

(gdybyy nie ta optymalizacja silnika),


Racja, to i bugi to pięta achillesowa Sagi Gothic:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2006 o 14:11, Probos napisał:

Pragnę przypomnieć o zadanku z Gothica które daje nam Świstak : Przynieś mi miecz ; które daj
Diego : zobacz co się stało w kopalni, wymienił bym jeszcze wiele takich ale pozapominałe NPC-ów
z Gothica :D Zresztą główny wątek w Gothicu II,który polega na zabijaniu smoków również nie
jest za ci

Może i tak. Ale zadania w Gothicu 2 są bardzo ciekawe i wielu ludzi przechodziło Gothic 1 i 2 po kilka razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować