• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
kindziukxxx

UWAGA! przeczytajcie ważne dla każdego kto ma GG i IE

Pytanie

Wielu czytelników poinformowało nas wczoraj o kolejnych przypadkach nieświadomego rozsyłania odnośników przez użytkowników programu Gadu-Gadu. Liczba osób z zarażonym systemem Windows rośnie niezwykle szybko. Odnośniki te prowadzą do różnych stron, na których użytkownicy systemu Windows i przeglądarki Internet Explorer oraz - w pewnych przypadkach - Firefox zostaną zainfekowani koniem trojańskim. Co ważne, wśród rozsyłanych linków jest także www.google.pl.
Oczywiście ręczne wpisanie adresu www.google.pl do przeglądarki nie spowoduje infekcji. Link do google.pl podany w rozsyłanej w sieci GG wiadomości może mieć zatem formę obrazka podlinkowanego do strony ze złośliwymi kodami. Obrazek można tak umieścić w okienku wiadomości, że wygląda jak zwykły tekst.

Według Exploit Prevention Labs rozsyłanych szkodników jest co najmniej dwa. Jeden z nich wykorzystuje znaną już lukę w systemie Windows, opisaną w biuletynie MS06-14. Drugi to poprawiona wersja exploita, który wcześniej powodował tylko zawieszenie się przeglądarki Internet Explorer, a teraz umożliwia także wykonanie zewnętrznego kodu.

Do rozprzestrzeniania się szkodniki wykorzystują listę kontaktów komunikatora Gadu-Gadu oraz przeglądarkę Internet Explorer. Użytkownicy sieci Gadu-Gadu otrzymują od osób, które mają je na liście swoich kontaktów, pojedyncze wiadomości z odnośnikami, takimi jak:

google.pl
jhjhaliwgpee.info
hsqvyrpzeh.info/wcoiyw.jpg
sqvyrpzeh.info/?awbiby.jpg
hhsqvyrpzeh.infoo/?awbiby.jpg

Linki te są często zniekształcone oraz zawierają losowe znaki za ukośnikiem. Zapraszamy do dodawania w komentarzach kolejnych adresów, które otrzymaliście.

Osoby rozsyłające złośliwe linki nie mają oczywiście pojęcia, że ich system Windows został zainfekowany. Wiadomości ze szkodliwym odnośnikiem podobno rozsyłane są jednorazowo do wszystkich kontaktów na liście ofiary.

Jak donosi serwis Wikinews.pl, zagrożenie dotyczy również użytkowników systemu Windows korzystających z przeglądarki Mozilla Firefox z aktywną wtyczką Windows Media Player. Szkodnik jest uruchamiany właśnie przez tę wtyczkę. Można ją wyłączyć - podaje Wikinews - wpisując w pasek adresu przeglądarki:


about:config


Następnie należy odnaleźć klucz:

plugin.scan.WindowsMediaPlayer


i ustalić jego wartość na 12.0.

Warto w tym momencie przypomnieć, że istnieją serwisy, jak LinkScanner, które umożliwiają sprawdzenie odnośników przed kliknięciem. W związku z coraz częstszym pojawianiem się złośliwych linków w sieci GG, twórcy program Gadu-Gadu wprowadzili niedawno ostrzeżenie przed otwieraniem odnośników, które pojawia się podczas próby otwarcia linku przesyłanego w wiadomości. Można także zgłaszać podejrzane linki do producenta na stronie bezpiecznik.gadu-gadu.pl

Wydaje się także, iż coraz częstsze wykorzystywanie listy kontaktów przez twórców szkodników internetowych powinno zachęcić użytkowników komunikatorów do stosowania nowego zwyczaju: zanim klikniesz w odnośnik od znajomego potwierdź, że wysłał go do ciebie świadomie.

Dziękujemy wszystkim czytelnikom za podesłane na e-mail informacje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

130 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 28.12.2006 o 11:08, Carl92 napisał:

Raczej nic bo to są pospolite wirusy. Ale sa również złośliwe kody, które kradną hasła dostępu
do poczty, gram.pl itp; Podałęm powyżej linka do programu który takie kody usuwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dziękuję Ci bardzo..

Ale to chyba nie jest nieszkodliwy wirus bo od wczoraj zaczęło mi dodawać posty podwójnie czasem, maile wysyłam zduplikowane... Co to jest kurde :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jedynie co to robi zamęt w systemie. Ale jęsli kompa zeskanuje się Spybotem i zrobi sie najnowszą aktualizacje to wykryje te najnowsze i najgroźniejsze wirusy. Program także wykrywa Konie Trojanskie.

A teraz kilka minut temu gg mi nie działa:-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W pewnym sensie.
Dodatki do antywirusów najlepiej jak ktos ma Avasta to jest bardzo przydatne ale i nie tylko do Avasta jak ktośma.

Mała Uwaga jak aktualizujesz kompa daj w menu "Ochrona"/ i potem zielony krzyżyk Chroń. To komp będzie zabezpieczony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Kliknąłem już.

Jest w połowie fullskana i znalazł "HotsearchBar".

Za niedługo ściągam Avasta i daję full tarczę (bo mam tylko ArcaScana z bazą wirusów sprzed półtora roku, fajnie nie? :/)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

U mnie nazwa tego wirusa to TR/Crypt.F.Gen.
W raporcie jest napisane, że 57 takich wirusów wykryto u mnie na komputerze :(

I na dodatek GG mi nie działa. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ej a u mnie jest taki problem że chce się zrobić dostępny na GG a nie mogę czy to jest przez tego trojana czy co ?? Ale skanowałem to nic mi nei znalazło a mam Kasperskiego 2006. O co chodzi ?? I probowałem zrobić nowe konto GG to też nie mogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Gulp!

Wczoraj czy przedwczoraj dostałem od kogoś dwa linki. Takie... losowe, z ukośnikiem. I ja w nie kliknąłem. A używam GG i Maxthon-a (prawie to samo, co IE).

A teraz... GG mi nie działa. A i niektóre strony nawalają. Kurde, jest źle.

Avasta mam, trzeba będzie przeskanować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ludzie. Po prostu przerzućcie się na alternatywne przeglądarki. Do tego drobne zabezpieczenia typu zapora + antyvir (ja mam zone alarm na zaporę i AVG 7.5 na antyvira) i nie będzie żadnych problemów. A jeśli chodzi o gugu to wystarczy byc niewidocznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 28.12.2006 o 10:40, L33T napisał:

Bez paniki:
1.zrób sobie scan compa
2.odpal np Process Explorer for Windows v10.21 http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/utilities/ProcessExplorer.mspx
i zobacz co w twoim systemie chodzi i pod czym
3.Ewentualnie format jeśli masz płytkę z OS żeby postawić


Ale nic się nie dzieje strasznego w moim PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Spybot to dobry program. Tylko, że jak ktoś jest niedoświadczony, to może sobie zamiast pomóc pogorszyć sprawę przez usunięcie czegoś co nie powinno być usuwane. Nie wszystkie "problemy" które wykryje przez Spybot są "nie dobre" dla kompa. Po naprawieniu (czyli usunięciu) niektórych mogą wystąpić jakieś problemy z kompem, oczywiście istnieje opcja "Przywracanie" tylko, że nie wszystko co się usunęło pojawia się w karcie przywracania... ale to nie na temat było :) więc już wracam...

Co do tych linków: kiedyś były już przypadki wysyłania podejrzanych linków tylko na mniejsza skalę. Chyba nie muszę tego pisać, ale napisze nigdy nie klikajcie na te linki konsekwencje kliknięcia są wiadome :(
Jeszcze nie dostałem żadnego :) to chyba dobrze. Gdyby nie ten temat wcale bym się nie dowiedział o problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować