Zaloguj się, aby obserwować  
Lumbago

Wasze rysunki oraz ich oceny

8491 postów w tym temacie

Dnia 02.01.2011 o 12:52, loggg napisał:

a co o tym powiecie


Po pierwsze, spraw sobie temperówkę. Bo widzę grube, paskudne krechy.
Po drugie, radzę, zwłaszcza nowicjuszowi, rysowanie z "liniami pomocniczymi". Wtedy przynajmniej oczy będą na tej samej wysokości. Tutaj polecę książkę Fun with a Pencil autorstwa Andrew Loomisa (obecnie dostępna już chyba w pełni legalnie za darmo, w końcu mineły 72 lata od premiery) - człowiek ten to absolutny mistrz tak w rysowaniu jak i przekazywaniu swojej wiedzy, naprawdę w kilka godzin da się nauczyć rysować twarze (fakt że karykaturalne, realizm pojawia się w dalszych rozdziałach) nie mając w zasadzie żadnej wiedzy o rysunku.
Po trzecie, ta twarz jest po prostu niekształtna i przypomina kartofla.
Barki powinny opadać nieco w dół, u ciebie leżą nienaturalnie bo prawie że na linii prostej (spójrz na siebie w lustrze to zrozumiesz co mam na myśli). No i ramiona są paskudne - za krótkie, niekształtne, nie mają nic wspólnego z anatomią.
Dłonie są za małe - rozpostarta dłoń ma wielkość mniej więcej równą twarzy (choć w mandze i komiksach jest z tym rzeczywiście zazwyczaj inaczej).
Nieszczególnie podoba mi się brzuch - z jednej strony mięśnie, z drugiej z kolei płasko.
No i spodnie są dziwnie pofałdowane, zwłaszcza prawa nogawka.
I równie istotne - proponuję używać białych kartek a nie zeszytowych.

Generalnie rzecz biorąc, do poprawy mnóstwo. Ale nie jest też jakoś fatalnie.

Notabene, moja rada dla wszystkich którzy chcą się nauczyć rysować ale uważają że nie mają talentu/nie wyjdzie im/nie widać poprawy itd. Gwarantuję - uda się. Dla podbudowania "morale" zarzucę swoje rysunki z okresu 3-4 lat (i to z całą pewnością były ilustracje nad którymi spędziłem znacznie więcej niż kilka minut)...Śmiejcie się, bo jest z czego ;) Rzecz jasna do poziomu który mnie zadowala brakuje jeszcze lat ćwiczeń ale...poprawę chyba widać :D

20110103032636

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziptofaf ty to ciagle masz uwagi skąd ty to wszystko wiesz co zle itp ale dzieki za opinie moze czegos sie naucze dzieki temu
troche niestarannie moze i rysuje i nie równo ale to dlatego ze ja bardzo szybko rysuje i sie nie przykładam do tego
a mam jeszcze jeden problem bo nie potrafie niczego z głowy narysowac wszystko co chce musze miec przed oczami zeby narysowac czy to dlatego ze nie mam wyobrazni???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 16:36, loggg napisał:

ziptofaf ty to ciagle masz uwagi skąd ty to wszystko wiesz co zle itp ale dzieki za opinie
moze czegos sie naucze dzieki temu

Nauczysz się. A skąd wie? Po prostu widzi. :)

Dnia 03.01.2011 o 16:36, loggg napisał:

troche niestarannie moze i rysuje i nie równo ale to dlatego ze ja bardzo szybko rysuje
i sie nie przykładam do tego

Nie powinieneś się "nie przykładać do tego", jeśli chcesz rysować - przykładaj się do tego, jeśli nie, to po co zawracać sobie tym głowę?

Dnia 03.01.2011 o 16:36, loggg napisał:

a mam jeszcze jeden problem bo nie potrafie niczego z głowy narysowac wszystko co chce
musze miec przed oczami zeby narysowac czy to dlatego ze nie mam wyobrazni???

Staraj się wiernie odwzorowywać to co widzisz, a później to, co widziałeś. - Takie proste ćwiczenie na pamięć (co rozwinie też Twoją wyobraźnię:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobra to bede sie przykładać do tego bo bardzo lubie rysowac i tak zle mi to nie wychodzi,,,
ok bede robic tak jak mi powiedziałes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 16:36, loggg napisał:

ziptofaf ty to ciagle masz uwagi skąd ty to wszystko wiesz co zle itp ale dzieki za opinie
moze czegos sie naucze dzieki temu

Skąd wiem? Dobre pytanie w sumie ;) Zapewne dlatego że czytam mnóstwo mang (a je rysują jednak zawodowcy którzy nie popełniają błędów) i samemu sporo czasu spędziłem nad postaciami ludzkimi, po jakimś czasie po prostu widzisz rażące błędy.

Dnia 03.01.2011 o 16:36, loggg napisał:

troche niestarannie moze i rysuje i nie równo ale to dlatego ze ja bardzo szybko rysuje
i sie nie przykładam do tego

Akurat nad kreską warto pracować - stosunkowo niewiele roboty (czyt. po prostu rysuj :)) a przynosi dobre efekty. Co innego szybkie szkice np. w szkole, tam taka szybka, chaotyczna kreska wystarcza, co innego gdy siedzisz w domowym zaciszu, tam warto popracować i osiągnąć ładną kreskę, wtedy nawet średnie rysunki wyglądają przyzwoicie.

Dnia 03.01.2011 o 16:36, loggg napisał:

a mam jeszcze jeden problem bo nie potrafie niczego z głowy narysowac wszystko co chce
musze miec przed oczami zeby narysowac czy to dlatego ze nie mam wyobrazni???

Nie tylko ty ;) Ale gwarantuję że masz wystarczający poziom wyobraźni by narysować ciało ludzkie w pełni poprawne anatomicznie. Jak? Potrafisz sobie wyobrazić kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt? Zapewne tak. A z tych elementów da się zbudować całą postać ludzką ;P Zresztą zobacz na rysunek nr 2 - masz tam koło przecięte dwiema liniami, na nim kilka kolejnych kół. Które teraz wystarczy odpowiednio obrysować. I masz gotową twarz. No i dla porównania szybka twarz mangowa, narysowana tym samym sposobem (którego szczerze mówiąc już nie używam, po prostu jest łatwiej mi bez tego ^^). Nie musisz od razu mieć w pamięci wszystkich partii ciała z pełną szczegółowością, wystarczy wiedzieć z jakich kształtów da się uzyskać poprawny efekt ;)

No i żyjemy w XXI wieku, a to oznacza pomoc technologii w pracy. Są takie programy jak Daz Studio czy MakeHuman które bardzo upraszczają proces ustawiania danej osoby w odpowiedniej perspektywie czy stworzenia czegoś poprawnego anatomicznie (rys. 1). A, jeśli niewygodnie rysuje ci się przy kompie, to za 20-30 zł możesz kupić sobie mały model człowieka, ze zginanymi mięśniami.

Osobiście polecam przerysowywanie obiektów które rzeczywiście widzisz - kwiatek, wazon, szybkie szkice innych osób, nawet klawiatura od kompa się nada. Nie muszą być udane, ważne że w ten sposób wzbogacisz swoją wyobraźnię.

Warto też znaleźć sobie ulubionych autorów - ja np. bardzo wiele ściągnąłem z prac na deviantart i niektórych mang. Znajomy z kolei dobrał się do prac Da Vinciego i na nich opiera swoje dzieła (głównie roboty i maszyny :D)

20110103215408

20110103215422

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje za dobre rady napewno sie przydadzą a co do twoich rad to naprawde mozna sie duzo nauczyc od Ciebie i potrafisz dobrze wytłumaczyć,nawet mi nie przyszło na mysl zeby dzieki figurom cos narysowac ..a co do mojej wyobrażni to po pracuje nad tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzy prace do oceny. Pierwszą traktować nieco ulgowo, bo mój lipny skaner nie wychwycił wszystkiego, drugi jest niedokończony (z braku czasu), trzeci to czysty freestyle rysowany na szybko. Za wyłapanie baboli i rzeczową krytykę po browarku. ;]

20110103225855

20110103225916

20110103225932

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 22:59, Host_Samurai napisał:

Trzy prace do oceny. Pierwszą traktować nieco ulgowo, bo mój lipny skaner nie wychwycił
wszystkiego, drugi jest niedokończony (z braku czasu), trzeci to czysty freestyle rysowany
na szybko. Za wyłapanie baboli i rzeczową krytykę po browarku. ;]


Jest całkiem całkiem. Znaczy, no nie będę kłamał, przydałoby się poprawić anatomię (porysuj trochę NAGICH, tak NAGICH postaci, najlepiej z książek mistrzów <np. Loomis, Bridgman>, lub z życia <choć tu zapewne mogą być problemy : D>). Ogółem błędów jako takich wytykać nie będę, bo w tym momencie same ćwiczenia pomogą.

A w pierwszym, to oczy nie są na tym samym poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to ode mnie coś takiego:

co myślicie o kresce? jest to pierwszy rysunek, który w ten sposób ''napaćkałam'' ;)
przez skaner jakość trochę padła i musiałam zwiększać w programie ''natężenie'' barw - dlatego też np. na koszulce widać jakieś rozmazania, których normalnie na karteczce zbytnio nie widać, a i sam ''cień'' na środku jego koszulki jakoś tak ubogo tu wygląda ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 00:22, lisek93 napisał:

no to ode mnie coś takiego:

co myślicie o kresce? jest to pierwszy rysunek, który w ten sposób ''napaćkałam'' ;)
przez skaner jakość trochę padła i musiałam zwiększać w programie ''natężenie'' barw
- dlatego też np. na koszulce widać jakieś rozmazania, których normalnie na karteczce
zbytnio nie widać, a i sam ''cień'' na środku jego koszulki jakoś tak ubogo tu wygląda
;)


Awangardowy przykład sztuki niewidzialnej, bardzo podoba mi się natężenie bieli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 00:27, lisek93 napisał:

[ a, obrazek posiało. ]


No to tak - jak na moje oko to kreska jest perfekcyjna, cienie również (co najwyżej lewe ucho bym trochę ściemnił). Jeśli miałbym się na siłę do czegoś czepiać to wydaje mi się że oczy są nieco nierówno rozmieszczone względem siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 00:35, ziptofaf napisał:

ciach.


dzięki za opinię ;)
cóż, myślę, że kreska taka idealna jeszcze nie jest, ale będę ją dopracowywać :)
Ucho? faktycznie, sądząc po cieniu na jego twarzy [ po tamtej stronie ] możnaby je przyciemnić i... jesteś kolejną osobą, której nie pasują oczy :p ( chyba najczęstszy błąd jaki popełniam... ;) )

hm, no to pracka poleci niedlugo do poprawki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 00:43, lisek93 napisał:

hm, no to pracka poleci niedlugo do poprawki :)


Nie poprawiaj. Zrób nową:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 00:43, lisek93 napisał:

i... jesteś kolejną osobą, której nie pasują oczy :p ( chyba najczęstszy błąd jaki popełniam...
;) )


To się dopisuję co do oczu. Jedno rzeczywiście leci lekko w dół.

Ale tak ogólnie świetny rysunek i styl. Zdecydowanie lepsze niż ciągłe naruciaki ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 03:27, ziptofaf napisał:

Tutaj polecę książkę Fun with a Pencil autorstwa Andrew
Loomisa (obecnie dostępna już chyba w pełni legalnie za darmo, w końcu mineły 72 lata
od premiery)


Czy ta książka została wydana w Polsce, to jest w naszym ojczystym języku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 18:55, KrzyniuBDG napisał:

Czy ta książka została wydana w Polsce, to jest w naszym ojczystym języku?


Obawiam się że nie. Choć tak na upartego to, nawet nie rozumiejąc co autor pisze a tylko przeglądając i przerysowując wszystkie ilustracje z niej (a są ich tam setki, narysowane krok po kroku) i tak można się sporo nauczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 15:24, Feno napisał:

To się dopisuję co do oczu. Jedno rzeczywiście leci lekko w dół.

damn. ;)

Dnia 05.01.2011 o 15:24, Feno napisał:

Ale tak ogólnie świetny rysunek i styl. Zdecydowanie lepsze niż ciągłe naruciaki ;-)


Bo naruciaki to były fanarty - nie każdy udany zresztą :D - a tutaj cos tak bardziej na ''poważnie'' ;)
Dzięki za komentarz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować