Zaloguj się, aby obserwować  
Pustelnik88

Fala Norweskiego Black Metalu...

81 postów w tym temacie

Dnia 16.10.2007 o 21:42, Azreix napisał:

http://www.youtube.com/watch?v=uUKSqa8024U&mode=related&search=
Bardzo smakowity kawał blackowego mięcha ;)

...Dark Funeral to fenomen! Właściwie z blacku słucham tylko DF i Dimmu, ale zdecydowanie wolę Dark Funeral.
Kocham ich, m.in. dlatego, że można tam wyłapać rytm ;). A Atrum Regina to piękna blackowa ballada miłosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2007 o 15:43, Jarrefan napisał:

A ja osobiście słucham "lordi". Na moim GSie ja.gram.pl/jarrefan macie kilka teledysków owej
grupy (to nie reklama)

Rotfl, a co to ma wspólnego z norweskim black metalem? xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2007 o 19:23, hammerfall87 napisał:

a batrhory niejest blackiem hahah :) wpełni dla mnie to viking metal wykuty ze stali.


Hahaha, a właśnie, że jest... Na początku (z 3-4 płyty) Bathory grało Black...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2007 o 23:48, Pustelnik 88 napisał:

> a batrhory niejest blackiem hahah :) wpełni dla mnie to viking metal wykuty ze stali.


Hahaha, a właśnie, że jest... Na początku (z 3-4 płyty) Bathory grało Black...


Nagrania typu "Satan my Master". ;<

Burzum to cioty niemiłosierne, bo upupia ich Mayhem , Freezing Moon z Dead`em na wokalu.

Pustelnik, dlaczego 88? Y. :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2007 o 23:56, Miedniczka69 napisał:

Pustelnik, dlaczego 88? Y. :>


Wybierz sobie:

1. Bo jestem 88 pustelnikiem w Polsce.
2. Bo jestem 88-letnim użytkownikiem gram.pl
3. Bo urodziłem się w ''88 roku.
4. Bo moją pasją są działa kaliber 88.
5. Bo siedziałem tyle przed kompem wczorajszej nocy.
6. Wypiłem tyle litrów piwa w miesiąc.
7. Mam 88 dzieci (swoich).
8. IQ xD
9. Jeden z moich wymiarów (reszta to 88, 88)
10. Bo tak o.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2007 o 23:56, Miedniczka69 napisał:

Nagrania typu "Satan my Master". ;<


bathory blackowy to tez klasyk, ogolnie polecam swiezego tributa "In Conspiracy With Satan - A Tribute To Bathory", dzisiejsze gwiazdy blacku graja starego bathorego - genialna plyta.

Dnia 17.10.2007 o 23:56, Miedniczka69 napisał:

Burzum to cioty niemiłosierne, bo upupia ich Mayhem , Freezing Moon z Dead`em na wokalu.


eeee ? Ja lubie i starego Mayhema z Deadem, ale tworczosc Varga tez jest rewelacyjna, nawet te malo skomplikowane plytki wydane w wiezieniu maja w sobie to "cos", czekam na wyjscie Varga ma powrocic do starszych plyt na nowym albumie :)

Dnia 17.10.2007 o 23:56, Miedniczka69 napisał:

Pustelnik, dlaczego 88? Y. :>


komus sie nudzi... -.-

ulubiony track... hmm... naprawde ciezko cos wybrac, ostatnio zmiazdzyl mnie Helheim - Jormundgand - arcymistrzostwo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2007 o 10:19, RadoSSław napisał:

A co do kapel Black metalowych to nie tylko te ze Skandynawii są godne uwagi:
Duzo jest dobrych Ukrainskich,Wegierskich no i jakze inaczej POLSKICH a takze z innych stron
swiata chocby Japonia(genialny "Sabbat").

A co do pogladow moich a zreszta inni wiedza pewnie lepiej niz ja sam no coz ja mam inne poglady
i tyle takze juz nie bede o nich pisal bo z prawda jest jak z dupą kzdy ma swoja wlasna :P


popieram wschodni black - ukraina, rosja to naprawde kawal porzadnego grania. Nokturnalne przewodza ^^. Ostatnio mialem stycznosc z pakistanskim, egipskim, kazachstanskim i chinskim black metalem :) warto warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam, czemu jak temat o Black Metalu to konkretnie o tym z Norwegii. Zgodzę się, że tam się zaczęło prawdziwe "czarne" granie i prekursorzy stamtąd pochodzą, ale obecnie gatunek ten jest popularny i rozpowszechniony, głównie po Europie. Niby od Venoma się zaczęło, ale jakby porównać pionierski kawałek "Black Metal" np. z Transylvanian Hunger Darkthrone, to niewiele mają wspólnego :) Ja jak nie lubię języka francuskiego, tak lubię kapelę z Francji Anorexia Nervosa, czasem też Blessed in Sin. Z Ukrainy Nokturnal Mortum i Dub Buk wymiatają też konkretnie. Polska kapela black jeszcze żadna mi w ucho nie wpadła, posłuchałem Belfegora, ale nie podchodzi mi zbytnio. W Grecji też mają znane zespoły jak Rotting Christ czy Septic Flesh (ale to chyba już death).
Chętnie posłuchałbym jakiegośś arabskiego zespołu :))
Z Norwegii, to słucham: Burzum, 1349, Gorgoroth, Darkthrone, Immortal, Satyricon, Mayhem. Faktycznie, powstało tam parę dobrych zespołów :))
"War" z albumu "Aske".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2007 o 18:59, Azreix napisał:

W Polsce jest Vesania i Crionics.

O Vesanii coś słyszałem, ale nie ich utwory - z resztą nawet nie wiedziałem że to jest zespół z Polski. Nazwa Crionics zupełnie mi nic nie mówi.

Dnia 21.10.2007 o 18:59, Azreix napisał:

I faktycznie, trochę bez sensu gadać wyłącznie o norweskim black metalu.

Jak dla mnie, nie się co ograniczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Vesania to taki black metal z klawiszami, ale na pewno nie w stylu Dimmu Borgir, tylko bardziej z wykopem. Crionics z kolei, na nowej płycie poszedł trochę w stronę deathu, ale mi nijak nie podchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie, że w Norwegii zaczęło się prawdziwe czarne granie, jest trochę nie na miejscu, bo tamtejsze zespoły określane są jako Druga Fala Black Metalu. Prekursorami gatunku były natomiast grupy takie jak Venom, Hellhammer (później Celtic Frost) i oczywiście Bathory. Gdyby szukać jeszcze głębiej, korzenie Black''u sięgają aż do zespołów punkowych, o czym przypomina ostatnio Darkthrone.
Jako, że wątej jest jednak o zespołach norweskich, to absolutną klasykę stanowią trzy grupy: MayheM, Darkthrone i Burzum. Dodatkowo należy wymienić jeszcze Immortal i Emperor, którzy razem z powyższymi tworzyli Black Circle.
A tak przy okazji tego, że Carpathian Forest nie wrzeszczą dla Rogatego: http://www.metal-archives.com/band.php?id=147 Lyrical theme jest dość wyraźny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 10:55, Damned_Soul napisał:

Stwierdzenie, że w Norwegii zaczęło się prawdziwe czarne granie, jest trochę nie na miejscu,
bo tamtejsze zespoły określane są jako Druga Fala Black Metalu. Prekursorami gatunku były natomiast
grupy takie jak Venom, Hellhammer (później Celtic Frost) i oczywiście Bathory.

Zaznaczyłem, że Black Metal zainspirowany był kawałkiem Venoma "Black Metal" - dodałem też, że tamten kawałek niewiele miał wspólnego z tym jak niedługo potem wyglądał ten gatunek i jego brzmienie. Zgadzam się co do Venom, Hellhammer i Bathory - ale chyba przyznasz, że prawdziwy wybuch tej muzyki nastąpił w Skandynawii i takie zespoły jak Darkthrone, Mayhem czy Immortal kształtowały black metal. Z reszta ich muzyka pozostała nieśmiertelna.

Dnia 23.10.2007 o 10:55, Damned_Soul napisał:

Gdyby szukać jeszcze głębiej, korzenie Black''u sięgają aż do zespołów punkowych, o czym przypomina ostatnio
Darkthrone.

Gdyby szukać... tylko po co ? Ja pisałem już konkretnie o zespołach grających black metal (bo widzę, że pijesz do mnie), a nie na pewno o korzeniach punkowych. Źródło, źródłem - ale nie o tym pisałem.

Dnia 23.10.2007 o 10:55, Damned_Soul napisał:

Jako, że wątej jest jednak o zespołach norweskich

I to staramy się zmienić, bo Norwegia to za mało. Wystarczy wspomnieć choćby o sąsiadach jak Dark Funeral i Marduk ze Szwecji, a gdzie tam cały świat :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie "piję" do ciebie, jedynie nakreślam zarys historyczny.
Zgadzam się co do tego, że na początku lat 90-tych nastąpił największy rozwkit Black Metalu, właśnie w Skandynawii. Natomiast co do kształtowania całego gatunku już mogę polemizować ;)
Właściwie to wykształcił nam się wtedy bardzo charakterystyczny dla Norwegii sposób grania. Reszta świata to już zupełnie inna sprawa. Dlatego też popieram rozszerzenie wątku poza granice norweskiego black''u. Wystarczy wspomnieć choćby pierwsze płyty greckiego Rotting Christ, które mimo iż black metalowe, są bardzo różne od dokonań "szatanów" ze Skandynawii.
I żeby nie było, nie twierdzę, że norweski black nie miał wielkiego wpływu na obecny kształt gatunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie oglądaliście to zapraszam. "Prawdziwy Norweski Black Metal"

http://youtube.com/watch?v=i4U33U_UyzQ cz.1
http://youtube.com/watch?v=KSUmKubFIUY cz.2
http://youtube.com/watch?v=VNN-ZnYg1Vo cz.3
http://youtube.com/watch?v=dRTHzR2Pxro cz.4
http://youtube.com/watch?v=avnsgYvHPK8 cz.5

Dokument zawiera m.in. długi wywiad i spacer (:>) z Gaahlem z Gorgoroth. Polecam! (Jeżeli dobrze znasz angielski lub chcesz zobaczyć miasto, w którym powstał Darkthrone lub Immortal)
P.S. ...i oglądnijcie cz.5 do KOŃCA. Schiz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować