Zaloguj się, aby obserwować  
pro_evo2

Quiz - Historia

2901 postów w tym temacie

Dnia 12.11.2008 o 21:32, swietlik94 napisał:

Nie, nie o to chodzi.


Widzisz nie ma chętnych do odpowiedzi, a ja nie będę szukał tej informacji bo nie mam czasu, poza tym to szukałem i nie znalazłem.
Więc podaj prawidłową odpowiedź i zadaj kolejne pytanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Walczymy o te same ideały: wolności, równości i braterstwa. Pamiętamy, że łączą nas wspólne tradycje historyczne." - taka była treść tego komunikatu.

Nowe:
Jaką nazwę nosi widoczny na obrazku order i za co był przyznawany?

20081119194852

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 19:49, swietlik94 napisał:

Jaką nazwę nosi widoczny na obrazku order i za co był przyznawany?


Może jakaś mała podpowiedź?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 08:05, swietlik94 napisał:

Order ten "pochodzi" z Czechosłowacji.


Dobra podaj prawidłową odpowiedź bo temat zamarł ;/
Poza tym szukałem tego orderu i nie znalazłem podobnego do tego co zamieściłeś.

Podaj kolejne pytanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, mam świetne źródła informacji - w internecie nie znajdziesz, chyba, że wpiszesz nazwę orderu w wyszukiwarce :P
Order ten nosi nazwę"Odznak Partyzana" (Gwiazda Partyzancka). Ustawiony przez rząd Czechosłowacji 9 sierpnia 1946 r. Przyznawano ją bojownikom Ruchu Oporu oficjalnie figurującym na listach organizacji podziemnych.

Nowe:
Ile Polek w 1940 r. służyło w ATA (Air Transport Auxiliary) i jak się nazywały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2008 o 14:17, swietlik94 napisał:

Nowe:
Ile Polek w 1940 r. służyło w ATA (Air Transport Auxiliary) i jak się nazywały?


Były trzy Polki:
ppor. Jadwiga Piłsudska,
por. Stefania Wojtulanis
por. Anna Leska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc proszę mi opisać wszystko co wiecie na temat "ruchu Oporu" II Wojny Światowej. (Kto organizował, kiedy, Dlaczego, itp.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2008 o 08:15, wdowiakm napisał:

No więc proszę mi opisać wszystko co wiecie na temat "ruchu Oporu" II Wojny Światowej.
(Kto organizował, kiedy, Dlaczego, itp.)

Sprecyzuj pytanie. Jeśli konkretnego - pikuś, jeśli z całego świata - też pikuś :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2008 o 12:43, swietlik94 napisał:

Sprecyzuj pytanie. Jeśli konkretnego - pikuś, jeśli z całego świata - też pikuś :P.


Proszę Opisać ruch oporu podczas drugiej wojny światowej działający na terenie europy. (Wszystkie najważniejsze daty, osoby, miejsca, akcje itp.) Jeśli proste to wiesz o co mi chodzi.

Ps. dawałeś tragicznie trudne więc ja będę co do tego pytania zasadniczo uparty i nie zaliczę odpowiedzi jeśli nie uznam jej za wystarczającą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2008 o 12:47, wdowiakm napisał:

[...]

Czyli wszystkie Ruchy Oporu w Europie. Jutro się pojawi, bo nie chcę mi się pisać (oczywiście nie pojawi się, jeśli ktoś odpowie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2008 o 14:15, swietlik94 napisał:

Czyli wszystkie Ruchy Oporu w Europie. Jutro się pojawi, bo nie chcę mi się pisać (oczywiście
nie pojawi się, jeśli ktoś odpowie).


Tak o wszystkie :)
Zaznaczę, że wobec Ciebie będę bardzie uparty niż o inne osoby więc twoją odpowiedź będę czytał dwa razy i będę szukał choćby najmniejszej wpadki. Więc się postaraj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra czas minął na odpowiedź. nie będę podawał prawidłowej bo jest zbyt długa.
Zadaje nowe pytanie:

1. Jak nazywa się pokazany na obrazku order?
2. Za co był przyznawany?
3. Które państwo go przyznawało?
4. Napisać krótką historię tego orderu.

20081130114810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra nikt nie odgadł moich zagadek. Więc podaje odpowiedzi.

1. Jak nazywa się pokazany na obrazku order?

Signum Laudis (węg. Signum Laudis katonai, niem. Militärverdientsmedaille – Wojskowy Medal Zasługi)
2. Za co był przyznawany?

W 1890 roku przyznawany był za wybitną służbę wojskową na rzecz monarchii tak w czasie pokoju, jak i wojny. Przysługiwał jedynie oficerom, jako dowód uznania cesarskiego. W 1911 roku za wielokrotne działania godne cesarskiej pochwały. W 1916 roku nadawany za działania szczególnie godne cesarskiej pochwały.
3. Które państwo go przyznawało?

Monarchia Austro-Węgierska, Węgry.
4. Napisać krótką historię tego orderu.

Austro-Węgierskie, później Węgierskie odznaczenie wojskowe. Nazwa oznacza po łacinie "Znak zasługi". Odznaczenie zostało wprowadzone dekretem cesarza Franciszka Józefa z 12 marca 1890 roku jako medal honorowy. Początkowo medal wykonany był jedynie z brązu. 26 marca 1911 roku wprowadzono srebrny medal Signum Laudis. Dekret cesarski z 1 kwietnia 1916 roku wprowadził także "Wielki Wojskowy Medal Zasługi", będący złotą wersją Signum Laudis. Wielki medal nadano jedynie 30 oficerom wyższych rang z armii austro-węgierskiej, niemieckiej i tureckiej (gen. Ismail Enver), w tym czterem dwukrotnie. 13 grudnia 1916 roku wprowadzono dla wszystkich wersji Miecze noszone na wstędze 22 kwietnia 1917 roku zmieniono portret na awersie oraz krój korony na podwójną koronę. Medal jest w kształcie okręgu, nad którym umieszczona jest korona. Na awersie znajdował się profil głowy panującego cesarza - początkowo Franciszka Józefa, a od kwietnia 1917 roku cesarza Karola. Średnica medali brązowych i srebrnych wynosiła 30 mm lub 31 mm (od 1917 roku), a wielkiego medalu - 38 mm. medal był zawieszony na trójkątnej wstążce biało-czerwonej w przypadku medali nadawanych za zasługi bojowe (takiej samej jak Medal za Odwagę) i czerwonej w przypadku medali za zasługi w czasie pokoju. Dekret z 1 kwietnia 1916 roku wprowadził ponadto metalowe poprzeczki na wstążce, oznaczające kolejne nadania medalu. Po I Wojnie Światowej medal ponownie został wprowadzony tym razem jako odznaczenie czysto węgierskie. 14 czerwca 1922 roku Zmieniono awers medalu portret cesarza Franciszka Józefa został zastąpiony dwuramiennym krzyżem Świętego Stefana a podwójna korona monarchii austro-węgierskiej - koroną św. Stefana. Ostatni medal przyznano 14 lutego 1945 roku.

Posiłkowałem się źródłami z internetu.

Kolejne pytanie oddaje komuś innemu bo ja nie mam pomysłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja przejmę:

Jak nazywała się (wraz z pseudonimem) sanitariuszka i łączniczka V Brygady Wileńskiej (oddział poakowski z pierwszych lat PRL-u) aresztowana w lipcu 1946 w Gdańsku i skazana na śmierć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2008 o 18:15, bobbi legitka napisał:

Jak nazywała się (wraz z pseudonimem) sanitariuszka i łączniczka V Brygady Wileńskiej
(oddział poakowski z pierwszych lat PRL-u) aresztowana w lipcu 1946 w Gdańsku i skazana
na śmierć?


Była to: Danuta Siedzikówna "Inka", sanitariuszka i łączniczka 5 Brygady Wileńskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować