Zaloguj się, aby obserwować  
MateoKiszlo

Noob - prawie jak gracz ...

71 postów w tym temacie

Jeśli takowy temat istniał - przepraszam. Wina jak zwykle leży po stronie wyszukiwarki :) Z góry przestrzegam także przed błędną interpretacją. Tekst został napisany w celu zwalczania złego traktowania początkujących graczy ...


Grając po raz pierwszy w grę po internecie liczymy na wyrozumiałość i wsparcie w dążeniu do poprawiania swych umiejętności. Lecz często zamiast tego, przylepiają ci etykietkę z napisem noob i uważają, iż nie jesteś godzien zaszczytu grania z nimi, często nawet będąc siłą wypraszany z servera. Niezbyt miłe, prawda ? Najlepsze jest w tym wszystkim to, że oni także byli kiedyś takimi początkującymi ... Zapominają, że też doznawali takiego upokorzenia, posługując się metodami swych dawnych prześladowców. Tradycja ta przekazywana z pokolenia na pokolenie, powoduje, iż trudno zatrzymać tą machinę. Nieliczni należą do ruchu oporu, którzy niezrażeni tym z kim grają, cierpliwie znosząc błędy i przyswajając mu żelazne zasady panujące w okrutnym świecie gry, sprawiają, że stopniowo uczeń nabiera coraz większego doświadczenia, i być może z czasem uwolni się od tego haniebnego przydomka. Jest to swoista inicjacja na „pełnowartościowego” gracza, której nie każdy potrafi podołać. Niektórzy bowiem giną pod potokiem przykrości, rezygnując z rozgrywki i odchodząc w niesławie ... Gdzie można zaobserwować zjawiska, o których mówię ? Dobrym przykładem będzie tryb multiplayer w Splinter Cell. Tutaj pojęcie noob jest wręcz nadużywane, wystarczy bowiem grać nietypowo, nie używając powszechnych taktyk, i chwilę po tym doczekamy się niepożądanego przydomka. Rozlegnie się także głos twojego partnera : „Nie chcę grać z noobem !”. W zależności jakim typem człowieka jesteś, w twoim sercu zagości żal, albo gniew. To drugie często sprawia, że bez skrupułów zostaniesz wyrzucony, więc należy raczej podkulić ogon, przeprosić za swe znikome umiejętności i znosić zniewagę. Co ciekawe słownikowa definicja nooba, znacznie różni się od tego, co wam przedstawiłem. A brzmi ona tak : jest to gracz natrętny, słaby, doprowadzający drużynę celowo do przegranej lub w jakikolwiek inny sposób przeszkadzający normalnym graczom - takim zachowaniem często próbuje się dowartościować. Kolejna definicja mówi : jest to osoba, która mimo niedoborów, lub nawet braków wiedzy, nie potrafi się do tego przyznać, często również wywyższa się ponad pozostałych, lub kwestionuje ich wiedzę. Jak widać z czasem w mrokach dziejów zanikło prawdziwe znacznie tego słowa, i wyewoluowało ono w coś innego. I mogę dodać od siebie tylko jedno – niestety ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda.

Na przykład rzucę gry: CCRPG.pl oraz Guild Wars.

W tej pierwszej do wszystkiego doszedłem sam bez niczyjej pomocy (w znaczeniu rad czy coś albo podarunków).

W tej drugiej zwyczajnie podczas instalacji czytałem instrukcję (ha, po ęglijsku! :D) i jak już stworzyłem postać to byłem pewien co i jak robić.

Łamię reguły ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak kiedyś grając pierwszy raz w MMORPG nazywali mnie lolkiem a ja się z tego cieszyłem bo nie wiedziałem co to znaczy :) Dużo jest takich ludzi, ja jak spotkam noobka to mu pomagam, no chyba, że to kompletny idiota i robi błąd na błędzie, nie potrafi zachować kultury, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Nie mylcie pojęć newbie i noob. Newbie to po prostu nowy, po jakimś czasie sie oswoi i zacznie grać, a noob to taki troll-dziecko neo tylko w mmo ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie myla pojecia "newbie" i "noob". Wyrazam pelna aprobate dla Twoich slow. Niestety chamstwo w grach on-line sie szerzy. Czasem mozna spotkac wyrozumialych i inteligentnych ludzi, ale to na prawde czasem. Jak ktos caly czas pisze tylko "noob" "lame" etc to wtedy warto zgasic taka osobe, ze jest na tyle glupia ze tylko te slowa umie napisac, albo ze dla Ciebie gra to rozrywka i nie siedzisz calych dni zeby byc pr0. Nawet jesli to nieprawda to czesto potrafi to przymknac jadaczke niesfornym graczom. Podobnie jak Sephirath, jedyna gra, w ktorej nie spotkalem czegos takiego bylo Guild Wars. Tam wszyscy (no, prawie) sa uprzejmi i pomocni. Jeszcze taka jedna sprawa: najgorsze jest to, ze wlasnie takie zachowanie wystepuje najczesciej wsrod Polakow, pozniej musimy sie wstydzic za swoich rodakow. I jak np wchodzisz na jakis server to od razu natrafiasz na negatywne do Ciebie nastawienie bo jestes z Polski...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mylę tych pojęć, przeczytajcie cały post a dopiero później się wypowiadajcie :/ Po pierwsze zdrobniłem do "noobka" (taki żarcik) a po drugie kogo nazwałem noobkiem? Osobę która jest chamska i ma zero kultury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dla Ciebie gra to > rozrywka i nie siedzisz calych dni zeby byc pr0.

Masz rację - niekiedy ktoś chce zagrać jedynie dla przyjemności, a jest mieszany z błotem, sprawiając, że przyjemność zamienia się w gorycz ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Jeszcze taka jedna sprawa: najgorsze jest to, ze wlasnie takie zachowanie wystepuje najczesciej wsrod Polakow, pozniej musimy sie wstydzic za swoich rodakow. I jak np wchodzisz na jakis server to od razu natrafiasz na negatywne do Ciebie nastawienie bo jestes z Polski..."

Dlatego właśnie staram się nie grać z polakami... :/ smutne to ale prawdziwe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2007 o 17:51, Panki2000 napisał:

Chyba spotkałaś newbie,dużo ludzi nie widzi różnicy między pojęciem noob a, newbie.

Niestety, masz pełną rację. Praktycznie w każdej grze MMO czy innej przez Internet, ale także na... forach internetowych. Silniejsi gracze (tzn. ci którzy grają dłużej, co wcale nie znaczy że są lespi od tego co dopiero zaczął) słabszych od razu zaliczają do kategorii "n00b". Bardzo przykre, zwłaszcza, że nie jest to pozytywna ranga. Nierozróżnianie n00b i newbie jest dość denerwujące, zwłaszcza wśród, którzy to potrafią rozróżnić.
Newbie to po prostu nowy gracz, który potrzebuje czasu by rozwinąć swoje umiejetności, zgromadzić fundusze na start. Często autorzy takich gier dają takim graczom tzw. "noobprotection", który działa przez jakiś czas, by chwilowo nie być atakowanym/grabionym/napadanym przez innych graczy.
n00b zaś to określenie zdecydowanie negatywne, i wcale nie musi nim być gracz dopiero co zaczyna grać! Ba, n00bem może być nawet pierwszy gracz w rankinu (co najzabawniejsze, zwykle tak nawet jest ...). Noob to ktoś komu się wydaje, że wie o danej grze wszystko co można i swoję umiejetności wykorzystuje do dręczenia słabszych.
Pamietajcie: n00b jest w kazdym z Nas, nie pozwól by kierował Tobą :P
I na kiec: n00bom mówimy NIE!

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2007 o 17:47, Budo napisał:


Nie mylcie pojęć newbie i noob. Newbie to po prostu nowy, po jakimś czasie sie oswoi i zacznie
grać, a noob to taki troll-dziecko neo tylko w mmo ;]

eeee.... a co to jest "dziecko neo". ja się na przezwiskach nie znam (bo ich nie używam), więc pytam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2007 o 17:47, Budo napisał:


Nie mylcie pojęć newbie i noob. Newbie to po prostu nowy, po jakimś czasie sie oswoi i zacznie
grać, a noob to taki troll-dziecko neo tylko w mmo ;]


Niestety ostatnio tak się dzieję, że te dwa różne pojęcia stają się synonimami np. w Dark Crusade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam kilka razy głównie w FPSach powyzywano, ale dałem pare ciętych ripost i panowie się tak wpienili, że ich admini powykopywali :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z internetem na stałe mam kontakt gdzies tak od 2lat, więc znczna czesc tych zwrotow ktore stosuje sie na necie byla mi obca, kiedy pierwszy raz widzialem jak stosuje sie slowo noob wynikala z tego taka definicja- nowy gracz/uzytkownik -przez to gorszy, kazde zapytanie o co kolwiek jet wykorzystywane, tylko po to aby dosr.. takiej osobie, okmentujac jaka to jest glupia, ze czegos nei wie i dopiskiem NOOB. Noob jest stosowane jak polaczenie znaczen noob i newbie... jak ktos w stos do mnei pisal noob to nawet sie ien przejmowalem, bo nie wiedzialem co to znaczy, kojarzylo mi sie jedynie z postacia z Mortal Kombat- noobsaibot :D :D :D.
Zazwyczaj wole sobie pczytac co i jak wyglada w danej grze, ale czasem podreczniki sa tak napisane, ze ktos niezaznajomiony z realiami gry, bez pytan do innych nie jest w stanie zrozumiec o co chodzi, czy jak cos funkcjonuje, ale zazwyczaj zanim ktoś zdola sie przebic przez mur glupich okreslen ze slowem noob gdzies wplecionym, to moze latwo stracic ochote na gre. Jakoś kazdy latwo zapomina jak sam zaczynal. A najgorsze jest to, ze najczesciej wlasnie polacy tak sie zachowuja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.01.2007 o 18:06, sinir napisał:

eeee.... a co to jest "dziecko neo". ja się na przezwiskach nie znam (bo ich nie używam), więc
pytam:)


Dziecko neostrady, czyli pajac, który dostał neta na gwiazdkę od rodziców, osoba chora, którą trzeba leczyć ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 09:44, MateoKiszlo napisał:

Fakt, określenie dziecko neostrady może się każdemu różnie kojarzyć - aż strach ją posiadać
:)


A tak w ogóle skąd wzięło się to określenie?? mnie to z jednej strony bawi, a z drugiej nie.(nie, żebym był takim dzieckiem):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować